Gebelikde bulantı ve kusma

İnşallah canısı tamamen bittiğinide görürüm, çok sağolasın. Mide yanmalarıda bende arada oluyor ama seninki geceleride oluyorsa kötü senin için Allah sabır versin hepimize..
Amin canım olsun bunlar geçici sıkıntılar sonra bebeğimizi hayırlısıyla kucağımıza alınca her şey bitecek

ayy nasılda benimle aynı şeyleri paylaşan hamile arkadaşlarım varmış. Hayattan soğudum ya. Hamileliğimi adet görmeden öğrenmiştim. BULANTILAR yüzünden. o günden beri devam ediyor. 6+2 yim şu an. Annem de 9 ay boyunca bulandı, kustu, hastenelerde yattı. Genetik etkili olmaz inş. Bi de çalışıyorum memurum. Daha da güç bir hal alıyor. 7/24 bulanıyorum ya. Bugün hastaneye gideceğim. İnş bir çözüm yolu bulur dr. Hepinize acil şifalar diliyorum.

ayy nasılda benimle aynı şeyleri paylaşan hamile arkadaşlarım varmış. Hayattan soğudum ya. Hamileliğimi adet görmeden öğrenmiştim. BULANTILAR yüzünden. o günden beri devam ediyor. 6+2 yim şu an. Annem de 9 ay boyunca bulandı, kustu, hastenelerde yattı. Genetik etkili olmaz inş. Bi de çalışıyorum memurum. Daha da güç bir hal alıyor. 7/24 bulanıyorum ya. Bugün hastaneye gideceğim. İnş bir çözüm yolu bulur dr. Hepinize acil şifalar diliyorum.
Geçmiş olsun canım. Mide bulantısı için gebelere verilen ilaç var ben kullanmak istemedim ama zararı yok diyorlar bilmiyorum

sabahtan yatak kalkmadan ekmek içi yemeye çalışın tuzlu krakerde çok faydalı oluyor aç kalmamaya özen gösterın bir öğün bile aksatırsanız o gun mıde bulantısı çok daha fazla oluyor

Özellikle ilk trimesterde 4-8 haftada başlar ve 14. haftaya kadar devam eder. Bazen 22. haftaya kadar uzayabilir. Sabahları daha fazladır ama gün boyu sürebilir. Genelde ilk gebeliklerde, genç kadınlarda ve ikiz gebeliklerde daha şiddetlidir. Sebebi tam olarak ortaya çıkarılamamıştır. Yüksek hCG düzeyleri suçlanmıştır ancak estrojen düzeylerinin artması, annenin psikolojik sıkıntıları, B6 vitamini eksikliği, gebeliğe bağlı mide-barsak sistemindeki değişiklikler, tiroid bezinin normalden çok çalışması ile ilgili olabilir. Midesinde gebelik öncesinde ülseri olanlarda bulantı ve kusma şikayetleri daha dirençli ve uzun süreli olabilir. Az miktarlarda ve sık aralıklarda yenmesi önerilir. Yemekler sırasında az sıvı almak da iyileşmeye yardımcı olur. Katı, kuru, yağsız ve tuzlu gıdalar önerilir. Amaç, mideyi tamamen boş veya tamamen dolu tutmaktan kaçınmaktır.

Bazen kusmalar çok şiddetli olup dehidratasyona (aşırı su kaybı) neden olabilir (hiperemezis gravidarum). Bu durumda, annenin depoları yıkılmaya başlar ve bunların yıkım ürünleri kanda ve idrarda artar. Eğer, idrar tetkikinde keton çıkıyorsa annenin beslenemediği ve depolarının yıkılmaya başladığı anlamına gelir ki gebenin hastaneye yatırılıp serum tedavisi gerekebilir. Şiddetli kusma olan olgularda öncelikle bu tabloya neden olabilecek üzüm (mol) gebeliği, idrar yolu enfeksiyonları, pankreas iltihabı, safra kesesi ve karaciğer hastalıkları, apandisit, mide-barsak hastalıkları, mide ülseri, tiroid hormon yüksekliği gibi hastalıkların olmadığının gösterilmesi için genel bir fizik muayene ve uygun tetkikler yapılır.

ALINTIDIR

Geçmiş olsun canım. Mide bulantısı için gebelere verilen ilaç var ben kullanmak istemedim ama zararı yok diyorlar bilmiyorum
canımm teşekkür ederim <3 dr. keton seviyen normal, bulantılar da normal, bence bi müddet daha ilaç kullanmayalım dedi. Bi şekilde daha böyle katlanmaya devam edeceğim. Tek sağlıklı olsun da bebişlerimiz inş. Bide herkesin stresle, bulantıyla başa çıkma yolları, eşikleri farklı. Haliyle benim bünyem zayıf olduğu için acı eşiğimde düşük. Mahvediyor beni. Neyse güzel günlerin aşkına. Sabredelim :)

canımm teşekkür ederim <3 dr. keton seviyen normal, bulantılar da normal, bence bi müddet daha ilaç kullanmayalım dedi. Bi şekilde daha böyle katlanmaya devam edeceğim. Tek sağlıklı olsun da bebişlerimiz inş. Bide herkesin stresle, bulantıyla başa çıkma yolları, eşikleri farklı. Haliyle benim bünyem zayıf olduğu için acı eşiğimde düşük. Mahvediyor beni. Neyse güzel günlerin aşkına. Sabredelim :)
Aynen canım haklısın. Rabbim sağlıkla kolaylıkla ilerlemesini nasip etsin. Mide bulantılarını yaşarken hayatım boyunca sürecekmiş gibi hissediyordum 17.haftama girdiğim gün tamamen kesildi. Yerini mide yanmasına bıraktı :)

Arkadaslar merhaba.Ben araniza yeni katildim.Bundan 1 sene once dusuk yaptim bin sukurki tekrar hamileyim.Yalniz sizin tecrubelerinize ihdiyacim var.suan 5+1 gunlukhamileyim.ara ara adet sancilarim var ve gaz sancilarim oluyor afedersiniz acaba normalmi?birde cok fazla mide bulantim yok varla yok arasi yani biraz endiseliyim yasadiklarim normalmi?

Arkadaslar merhaba.Ben araniza yeni katildim.Bundan 1 sene once dusuk yaptim bin sukurki tekrar hamileyim.Yalniz sizin tecrubelerinize ihdiyacim var.suan 5+1 gunlukhamileyim.ara ara adet sancilarim var ve gaz sancilarim oluyor afedersiniz acaba normalmi?birde cok fazla mide bulantim yok varla yok arasi yani biraz endiseliyim yasadiklarim normalmi?

Dr.una sorabilirsin cnm tabi ki o daha iyi bilir ama benim de ilk zaman adet sancısı gibi sancım olmuştu. Gaz da çok normal. Daha sonraları geçiyor.

Bulantı bazılarında olmayabiliyor. Benim 6. haftada başlamıştı. Ama sana şu kadarını söyleyeyim, Allah hiçbir hamileyi bulantıyla imtihan etmesin. Ben bulantılardan çıldırmak üzereyim...:kızgın:

Dr.una sorabilirsin cnm tabi ki o daha iyi bilir ama benim de ilk zaman adet sancısı gibi sancım olmuştu. Gaz da çok normal. Daha sonraları geçiyor.

Bulantı bazılarında olmayabiliyor. Benim 6. haftada başlamıştı. Ama sana şu kadarını söyleyeyim, Allah hiçbir hamileyi bulantıyla imtihan etmesin. Ben bulantılardan çıldırmak üzereyim...:kızgın:
Allah yardimcin olsun canim eminim cok zordur ama herseye deger.Isin kotusu ben yurt disinda yasiyorum ve burda doktor isleri biraz farkli suan 5+2 yim ve 8 -9 haftadan once doktora cagirmiyorlar suan randevularimi bekliyorum malesef ama bunada sukur Allah sag salim evlatlarimiza kavusmayi nasip etsin allahim kimseye aratmasin isteyen herkezin kucagini doldursun aminnn

Allah yardimcin olsun canim eminim cok zordur ama herseye deger.Isin kotusu ben yurt disinda yasiyorum ve burda doktor isleri biraz farkli suan 5+2 yim ve 8 -9 haftadan once doktora cagirmiyorlar suan randevularimi bekliyorum malesef ama bunada sukur Allah sag salim evlatlarimiza kavusmayi nasip etsin allahim kimseye aratmasin isteyen herkezin kucagini doldursun aminnn

Tabi ki öyle canım, yeterki bebişler iyi olsun, napalım çekiyoruz... Aminn Allah isteyen herkese versin.

Evet yurtdışında öyleymiş. 8 haftadan sonra bakılıyormuş. Olsun, az kalmış senin de 8e :) kafana takılan olursa, buraya bakabilirsin :KK66:

Ne guzel bulantim yok diye gobek atiyordum, ta ki dun som agizli komsum 'gozunu korkutmak gibi olmasin ama her an baslayabilir' diyene kadar. Sabah bi uyandim ki mide bulantisindan ayakta duramiyorum. Calisan biriyim ve oldukca zorlandim ilk bulantili gunumden. Bu saat oldu hala azalma yok. Kusmada yok. Nasil gececek boyle bilmiyorumm :KK43::KK43:

Ne guzel bulantim yok diye gobek atiyordum, ta ki dun som agizli komsum 'gozunu korkutmak gibi olmasin ama her an baslayabilir' diyene kadar. Sabah bi uyandim ki mide bulantisindan ayakta duramiyorum. Calisan biriyim ve oldukca zorlandim ilk bulantili gunumden. Bu saat oldu hala azalma yok. Kusmada yok. Nasil gececek boyle bilmiyorumm :KK43::KK43:

Ay Allahım ya ne şom ağız varmış kadında. Allah yardımcın olsun ve bir an önce geçsin... Bunu çekmeyen gerçekten bilemez. Rabbim bir an önce şifa versin, sana ve tüm çekenlere...

Ay Allahım ya ne şom ağız varmış kadında. Allah yardımcın olsun ve bir an önce geçsin... Bunu çekmeyen gerçekten bilemez. Rabbim bir an önce şifa versin, sana ve tüm çekenlere...

Hic sorma canim. Sinir oldum yuzunu goresim yok kadının :KK12: saka bi yana Aminnn! dedigin gibi ceken bilir, Allah hepimize yardim eder insallah

Arkadaşlar merhaba
4.5 haftalık hamileyim. Bulantılarım adetine iki üç gün varken başladı. Diyorlar ki erkek bebekte erken dönemde bulantı olmaz. Bu konuda ne düşünüyorsunuz. Erken dönemde bulantısı olup oğlu olan var mı.

X