Ek Gıdalara Başlıyoruz :)

sebepsiz fxixrtxixna

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Haziran 2008
129
0
arkadaşlar dün doktora gittik.anne sütü almadığı için ek gıdalara başlayabileceğimizi söyledi.bebelac devam sütlü pirinçli kaşık maması,meyve suyu ve yoğurt verebilirmişiz.ancak kivi ve çilek vermememizi söyledi.yoğurdu pastörize süt ile mayaladım ancak ilk gün acemiliği olsa gerek tutturamadım.doktor önerilerimizi ve beslenme programlarımızı paylaşmaya ne dersiniz?
07:00 120 ml mama (sütünüz yeterliyse anne sütü)
10:00 pirinçli kaşık maması
13:00 120 ml mama (yine sütünüz yeterliyse anne sütü)
16:00 günlük mayaladığınız yoğurt
19:00 120 ml mama (yine sütünüz yeterliyse anne sütü)
22:00 pirinçli kaşık maması (ben bunu da 120 ml hazırlıyorum)
saat 22:00de beslenme progaramımız son buluyor.gece uykusuna alıştırmak için.eğer uyanırsa emzirebilirsiniz.benim sadece gece sütüm oluyor.uyku etkili oluyor sanırım ve tabii ki dinlenme...bizim beslenme programımız bu arkadaşlar.sizin ve doktounuzun da önerilerinden faydalanmak isterim...yerimseniben

dr a gittiğimde piraye ağlıyodu fazla bişey soramadım ben sormayınca doktorda pek bişey anlatmadı elime kağıtları tutuşturdu kafam karışıkCADIARZU sadece elma,havuç,armut suyuyla başla 1 hafta sonra meyve püresi 1 ay sonrada çorbalara başlarsın dedi tam olarak nekadar vereceğimi falan anlamadım sana bu menüyü doktorunmu verdi cnm?benim kız şimdiye kadar sadece annesütü aldı bakalım başka şeyler yemeyi kabul etçekmi biberon da hiç istemiyo,dr 1 hafta sonra başla dedi ama hala kararsızım

Sebepsiz fırtına daha erken değil mi senin için de. Sadece mama da alsa benim bildiğim 4 ayı tamamlayınca başylanılıyor. Tabii dr unuz dediyse bilemem ama. Bir de ben ilk haftalarda öğün olarak beşlenması gerektiğini bilmiyorum. Ben ilk bir hafta sadece birkaç kaşık diye biliyorum.

piroş aynen benim hatunda biberon almadı hiç ve sadece anne sütüyle beslenio 4 ayı bitsin bende az az verecem bişeler
tabi doktora sorduktan sonra ama sütüm yeterse 6 aya kadar süt yeter belki 2-3 günde bişe veririm alışması açısından

selam canım bende tek mamayla besliyordum ama tam 4. ayı doldurunca başladım ek gıdalara daha senin bebiş 3.5 aylık bile olmamış ağır gelmesin ilk etapta..meyve sularınıbie 1-2 kaşık olarak başlanıyor öyle dolu dolu verilmiyor pürelerde aynı...

ay banada biraz fazla geldi bu menü ..yani bende şimdiye dek anne sütünden başka bişey vermedim..biberonda almadı ..ayrıca baya 120 ml pirinçli kaşık mamasından bahsediyor üstüne yoğurt meyve suyu anne sütü veya mama..ay ben bu kadar yemiyorum bee..

asortiecim bende tam anlamıyla başlamsamda tattırcam az az 6.ayda geçerim diye düşünüyorum,eylül sen gittinmi cnm bu yakında dr'a sana ne dedi nuraullah bey

canlarım bu listeyi bana doktorum verdi.kaşık mamasını da 120 ml ve biberonla veriyorum.yani kıvamı koyu olmuyor.ayrıca benim kızın kilosu düşük.o yüzden de vermiş olabilir.geçen hafta gittiğimizde ayın sonunda demişti.dünki kontrolde az kilo aldığı için ek gıdaya başlattı.

asortiecim bende tam anlamıyla başlamsamda tattırcam az az 6.ayda geçerim diye düşünüyorum,eylül sen gittinmi cnm bu yakında dr'a sana ne dedi nuraullah bey

canım geçen cumartesi gitcektim rota aşısı için burda kar yağdı çıkarmadık kızı hasta olmasın diye..bu cumartesi hava iyi olursa getiricem..demek verdi size nuriş bey ek gıda..bakalım bize ne diycek..

ay banada biraz fazla geldi bu menü ..yani bende şimdiye dek anne sütünden başka bişey vermedim..biberonda almadı ..ayrıca baya 120 ml pirinçli kaşık mamasından bahsediyor üstüne yoğurt meyve suyu anne sütü veya mama..ay ben bu kadar yemiyorum bee..

canım bilmiyo olabilirsin ama mama yiyen bebekler 3 aylık olduklarında 720-900 ml mama yiyor.toplasan 720 bile etmiyor.sana ne fazla geldi anlamadım?hepsini 3 aylık bebeğe göre hazırlayacam.3 aylık bebek 200 ml yoğurt ve mama yiyemez herhalde :roflol:

canım geçen cumartesi gitcektim rota aşısı için burda kar yağdı çıkarmadık kızı hasta olmasın diye..bu cumartesi hava iyi olursa getiricem..demek verdi size nuriş bey ek gıda..bakalım bize ne diycek..

benim kızan en başta pek kilo alamadı ya ondan verdi belki,senin kızın iyi kilo alıyo cnm ama nuriş pek hevesli ek gıdalara başlatmaya verebilir sanada,pek bilgilendirmedi bu sefer beni nuriş bende piroş yüzünden soramadım sen gidince inciiini cinciiini sor banda anlatrsın, bi tane aşı kartı gibi bişey vercek bide 1 sayfa fotokopi kağıt şimdiden sölim ben artık aşılarıda yapıyolar hastanede ben orda yaptırdım enson sende yaptır istersen orda parada ödemiyosun ayriyetten soğukta tekrar sağlık ocağına gitmeyelim dedim

Banada doktor 2,5-3 aylıkken meyve suyyla başla bidahaki ayda çorbalara geçersin demişti.benim kızın kilosuda iyiydi o zaman.
Ben başlamadım tabi.Zaten mamaa veriyorum ek gıda sayılır die.
ben hafta sonu doktora gitcem bakalım kendi doktorumuz olcak mı?Pek haftasonu olmuyo_Olursa sorcam.Olmazsa da haftaiçi meyve suyuna başlarım bir iki kaşık olcak şekilde.tatsın hiç değilse.
ben hemen yedirmeyi düşünmüyorum tattırma evresini fazla tutcam.belki yoğurdu biraz fazla veririrm içlerinde.Şimdilik düşüncelerim bu şekilde.

Sebepsiz fırtına hadi hayırlı olsun canım.

3 aylıkken gittiğimizde sordum doktora çok kesin bir şekilde 4. ay bittikten sonra başlanacak dedi bizimki, bu arada mama vediğimi biliyorsunuz zaten ve oğlum 3 aylıken tam 7 kg idi, 17 marttaki kontrolümüzde verir herhalde bizimkide

:)) iyi yapmışsın canım aslında ben başlamak istiyordum sırf mama yediği için ama doktor çok kesin konuşunca beklemeye karar verdim

Ya aslında benim kızda baya hazır ben sinyalleri alıyorum da erteliyorum.
Çünkü bıraktı bırakacak gündüz emmeyi sadece gece emecek bu gidişler.Ondan frenliyorum bende.
1-2 öğüne indi gündüz emmesi.

kızlar mamadan da yoğurt yapabiliyorsunuz, pastorize sütle yoğurt tutturmak çok zor oluyomuş, ben mamayla denedim dün ilk defa taş gibi tuttu, tavsiye ederim

X