Tatlı Tarifi İrmik Helvası

çikolatagelin

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
26 Haziran 2008
2.033
2
36
kolay ve güzel bi tarif

3,5 su bardağı sütü ısıt(el yakacak kadar)

2 su bard irmik
150gr margarin
1,5su bard şeker
3,5 su bard süt
2 paket vanilya
tarcın
iri dovulmüş ceviz yada fındık

tencerede margarini eritip irmikleri ekleyip kavurmaya baslayın ağır ateste irmik kokusu gelene kadar yaklasık 20dk
cevizide ekleyıp 1 2 dk cevirin tencereyi atesten al
seker ve vanilyayı sıcak süte ekle karıstır ve irmiğin olduğu tencereye bosaltıp kapağını kapatın
irmikler sütü iyce cekene kadar demlendirin 15 20 dk kadar
cok derin olmayan bi kaba koyun hafif bastıtın ve buyuk bi kaba ters cevirin tarcınla servis yapın

bende bu şekilde yapıyorum en sevdiğim tatlılardan birisi bu en yakın zamanda yapmalı:)))

bu tarifi dün gece 10 bucukta okudum ve cok canım cektiği için hemen mutfağa kostum ve yaptım.yada yapamadım.tarifi aynen uyguladım.ama irmik helvası deil irmik tatlısı oldu.tamamen st kokusu ve vanilya vardı.yani süt ve 2 paket vanilya cok geldi.şekerde ona keza.ve nedendir anlamadım lapa oldu.halbuki irmik helvası dediğin tane tane olur ve mis gibi kokar.yani ı-ıh:1no2:
ama sizlerin ellerine ve emeğine sağlık tabi afiyet olsuna.s.

canım ben hep yapıyorum ya uzuldum neden olmadı acabaÇok üzgünüm çoook

bilmioruum:çok üzgünüm: cokta canım cektiydi.dediğin gibi yaptım hepsini.ama 2 bardak irmiğe süt seker ve vanilya cok gelio.neyse canım senden kabasını öörendim artık ince detaylarını(ağız tadımızı yani)kendimize göre ayarlarıma.s.

bende dün akşam yaptım.başka bir tarif bulmuştum..ama istediğim gibi olmadı...bu irmik helvası kolay gibi görünen zor bir tatlı bence...biraz fazla yada az kavurunca ayarı kaçabiliyor..tabi kullandığınız irmiğin markası ve sütün miktarı da çok önemli...şekeride çok hassas çok iyi ayarlamak gerekiyor.
ayrıca ben bademli seviyorum.

çok severim helvayı...hatta dün akşam çok canım çekdi hemen yaptım...
benim tarifde böyle yalnız ben margarin hiç kullanmıyorum...tereyağı kullandım daha sağlıklı ve leziz.
sizinde elinize sağlık.

X