1-2 yaş bebek gelişimi

kadis

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
4 Ocak 2008
5.202
9
Fiziksel Gelişim ve Hareket Gelişimi

- Bu yıl içinde çocuk büyük bir gelişim gösterir. Daha çok hareket eder hale gelir.
- İlk bağımsız adımlarını atabilir.
- Objelere ulaşıp onları kaldırabilir ve tek ya da iki elini de kullanarak onları inceleyebilir, itebilir ya da fırlatıp atabilir.
- Başparmak ve işaret parmağını bir kıskaç gibi kullanarak küçük objeleri tutabilir.
- İşaret parmağını bir şeyi dürtmek veya göstermek için kullanabilir.
- Sürekli artan hareketliliğiyle yakalama alanına giren her şeye uzanıp, keşfetmeye çalışır.
- Yürüme henüz yeterince gelişmediğinden ya elleri ve dizleri üstünde emekler ya da bir desteğe tutunarak yürür.
- Yatar konumdan oturur konuma geçebilir.
- Birkaç dakika tek başına, desteksiz ayakta durabilir.
- 18. aydan sonra güvenle adım atmaya başlayıp, durabilir.
- Yılın ikinci yarısından itibaren yürürken büyük oyuncaklar taşımaktan hoşlanır.
- Elinden tutularak merdivenlerden yukarı çıkıp aşağı inebilir.

bu bilgiler genel olarak
daha erken aylarda bu hareketleri yapan bebekler var
benim oğlum 6 aylıkken emeklemeye başladı
12 aylıkta evet tam yaş günü yürümeye başladı
2 hafta öncesi ayağa kalkma çalışmaları bir iki adım ama doğum gününde o bize armağan verdi ve yaklaşık 10 adım attı çok şükür
bugünlürde daha iyi 2 hafta geçti yaşını ve arıtk hiç emeklemiyo düşse bile kalkıp yürüyo sizlerin bebekleri nasıl

Zihinsel ve Bilişsel Gelişim

- Harekette görülen büyük gelişim bilişsel alanda da görülür. Anlama, kavrama, iletişim becerilerinde büyük ilerlemeler görülür.
- ılk kez tümüyle zekâlı davranışlar görülür.
- Söylediğinden fazlasını anlar.
- Eşyaların nerede olduğunu gösterebilir ya da bildiğini ima eder.
- Bedeninin bölümlerinin adlarını bilir.
- Basit soruları anlamaya başlar.
- Yeni araçlar keşfeder, kendi kendine yemek yeme denemelerine girişir.
- Çocuk bazı nesneleri ele alırken sahip olduğu davranışları, olduğu gibi tekrarlamaz, bu davranışları sıralar, değiştirir, deneyerek yeni yollar bulur.
- 18. ay itibariyle ilk düşünme belirtileri görülmeye başlar.
- Kaybolan nesneler artık çocuğun zihninde kalmaktadır. Yani artık çocuk, nesnenin sembolünü zihninde saklayabilmektedir.
- Ertelenmiş bir taklit bu evrede başarılabilmektedir.
- 18. aydan itibaren çocuk sadece deneme-yanılma yoluyla değil, ilişki bilinciyle, kendisini kontrol ederek hareket eder. ılişki bilinci, akla dayanan bir tahmini önceden kestirmeyi oluşturacak kadar gelişmiştir.
- Oyuncakları tanımak için artık ağzına götürmez.

Sosyal ve Duygusal Gelişim

- Ailenin diğer fertlerinin yaptıklarını taklit ederek davranış kalıplarını öğrenmekte ve günlük yaşamın farkına varmaya başlamaktadır.
- Otobüse, trene binme, aile arkadaş ziyaretleri gibi çeşitli deneyimleri yaşamaya ihtiyaç duyar.
- ılk 12 aylık dönem ve sonrasındaki eğitim biçimi, onunla kurulan duygusal iletişim, çocukta güven ya da güvensizlik duygularının oluşumuna neden olur. Bebekle annesi arasındaki ilişkiden doğan güven duygusu, insanın ileride kuracağı bireylerarası ilişkilerin temelini oluşturur.
- Hâlâ altını ıslatır; ama tuvalet ihtiyacını genel huzursuzluğuyla ve sesli anlatımlarla önceden haber vermeye başlar.
- Artık tek haz alma yolu nesneleri ağzına götürme değildir.
- Oyun sırasında ya da kızdığında, eskiye oranla daha seyrek olmakla birlikte, hâlâ oyuncakları yere atar.
- Basit, günlük etkinliklerden bazılarını kendince taklit eder. (Bebeğe yemek yedirme, kitap okuma gibi)
- Başta annesi olma üzere, tanıdık yetişkinlere duygusal açıdan hala epeyce bağımlıdır.
- Çocuk kimi zaman anneye vurarak , yasak olan şeyleri yaparak veya kurallara uymayı reddederek dikkat çekmeye çalışır.
- Diğer çocuklarla arasında daha az çatışma, daha çok işbirliği ve anlaşma görülmektedir.

benim kızım 7 aylıkken emekledi ve tutunarak ayağa kaltı
9 aylıkken ayakta durmaya ve bir adım atmaya başladı
10 alıkken yürümeye başladı
şimdi koşuyor
yaklaşık bir aydırda sürekli konuşuyor anne, baba ,mama ,meme ,kaka ,çiçek ,oku ,gel, attı ,geldi ,nerde ,işte
gibi kelimeler söylüyor
yasak olan bir şeye hayır dediğimde inatla yapıyor

benim oğlum da 9 aylıkken ayağa kalkıp yürüdü durp dururken öyle fazla emeklemesi de olmadı ama 26 aylık olduğu halde anne, baba , dede, bana ne kelimelerinden başka birşey söylemiyor sizce çok mu geç kaldık bir uzmana danışmalımıyım??

benim oğluşumda maşallah 3.5 aylıkken burun burun yerde sürtünmeye başladı 5 aylıktı koştura koştura emekliyordu tam doğumgününde de birden kalkıp yürüdü 8-9 aylıkken anne baba dede gel su v.s konuşuyordu şu an da tam 22 aylık çok güzel konuşuyor su istiyorum karnım acıktı çişim geldi ve çok güzel bi türkçe yle konuşuyor maşallah teşekkür ediyor çok yaşa diyor allah nazarlardan korusun çok akıllı harflere bile meraklı annenin a sı dedenin d si diye bağırıyor sokakta veya bi yerlerde gördüğünde bende bi pedagog a götürmek istiyorum ne yapmalıyım yardımcı olablirmisiniz bazen ona yetemeyeceğimi düşünüyorum..

benim oğluşumda maşallah 3.5 aylıkken burun burun yerde sürtünmeye başladı 5 aylıktı koştura koştura emekliyordu tam doğumgününde de birden kalkıp yürüdü 8-9 aylıkken anne baba dede gel su v.s konuşuyordu şu an da tam 22 aylık çok güzel konuşuyor su istiyorum karnım acıktı çişim geldi ve çok güzel bi türkçe yle konuşuyor maşallah teşekkür ediyor çok yaşa diyor allah nazarlardan korusun çok akıllı harflere bile meraklı annenin a sı dedenin d si diye bağırıyor sokakta veya bi yerlerde gördüğünde bende bi pedagog a götürmek istiyorum ne yapmalıyım yardımcı olablirmisiniz bazen ona yetemeyeceğimi düşünüyorum..
arkadaşım öncelikle yavrunu allah bağışlasın bunlar bence normal şşeyler fakat biraz şımartılmış ise dikkat çekmek için yapabilir fakatt sen yinede için rahat olmasa bir pedegog'a götür derim saygılar....CADIARZU

Allah bağışlasın canım
bence en uygun olanı iyi bir doktora götürüp sorman
ama gerçekten iyi olması lazım kaç doktor gezdim
hepsi i diyip yolluyor
ama benim çoçuğum yemek yemiyo katı bişeler yemiyo
gelişim iyi diyip yolluyolarr

benım kızımda 10,5 aylık yurudu ,sımdı masallah kosuyor
anne,baba,teyze,day (dayı),buu(su),mama,meme,atti(gezme),azra,dede,gel,gitti,düştü,çık,ver,al gıbı kelımeler soyluyor
ıkı kelımeyle kucuk cumleler kurmaya calısıyo anne gel ,baba ver gıbı

Son düzenleme:
X