Tetanoz aşısı

eftelyaaa

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
15 Şubat 2009
2.934
19
39
arkadaşlar tetanoz aşısı yaptırdınızmı kaçıncı haftalarda yaptırdınız benim 23. haftam daha yaptırmadım geç kalmış olabilirmiyim

Canım, 24.hafta diye duydum. Dün arkadaşım yaptırdı, ikiz gebelik onunki. 26.haftada. Geç geldin demişler ona. Bide dün gece hiç uyumamış ağrısından. Eğer fırsatın varsa Cuma'dan yaptır ki
(tabi çalışıyorsan:KK66: ) ertesi güne dinlenirsin hiç değilse.

teşekkürler kızlar çalışmıyorum canım şimdi ama okul var en iyisi cuma yaptırmak yinede

5. ayın dolunca demişti hemşire yani 20.haftamda yaptırdım ilkini.2.de cuma gunu olacak.en az 4 hafta geçmesi gerekıyor arada.yalnız yakan bi iğne ve 3 gun boyunca üstüne yatamadım epey ağrıyo.

yaptırmak zorunlu değil sanırım. benim doktorum ilk oğlumda yaptırmana gerek yok demişti. daha erken bunu sormadım ama yine gerek yok diyecek sanırım :1closedeyes:

benım 33 uncu haftama gırdım ama doktorum bısey demedı asıyla ılgılı muhakkak yapılıyomu yapılmayınca bı sorun olurmu acaba arkadaslar:KK43:

canım yaptırmak şart değil diyen doktorlarda var ama sezeryan filan olursa diye yaptırmak istiyorum yarın doktorumu arayayımda unuttu herhalde beni bi sorayım

ben daha dün yaptırdım.24.hafatada yapılıyor .genelde herkezde 24.haftada yaptırmış.sen yaptır tatalım vücudun mikrop tutmaz

canım ben dün yaptırdım iki sefer olucam ben diğeri bi ay sonra bizde 23 haftalığız bana tam zamanı dedi drm.yalnız cok yakıyo ve kolunu ağrıtıyo bilgin olsun ben gece ağrısından uyuyamadım:bbo:

Kızlar bu tetenos aşısını doktorlar pek yapmıyo genelde...
Hamile kalındığı zaman sağlık ocağına gidip kayıt yapılıyo, ve sana aşı kartı veriliyo...
ben geçen hafta gittim henüz erken olduğunu 4,5 aylık olduğunda gidip tetenos aşısının ilk dozunu yaptırmamı sölediler, toplam 5 doz olcakmış...

bu aşıyı hiç yaptırmasak olmaz mı ben acayip korkuyorum da. kan alınırken bile şekilden şekle giriyorum

benım doktorum nasılsa hastanede dogum yapacaksın bence gerek yok aşıya dedı. ben de yaptırmadım. sezeryanla dogum yaptım bı sakıncası olmadı. ama sen yıne de yaptır kafanda soru ısaretı kalmasın.

kızlar sordum bugün yarın gidip yaptırcam ya çok acıyomu yaptırıpta üzerine iki gün yatamadım diyenler var

salı günü bende yaptırdım aşımı hangi kolunu az kullanıyosan ona yapalım dedi hemşire çünkü kolu ağırlaştırıyo ve üstüne yatmakta zorlanıyorum ama bütün aşıları yaptırmayı düşünüyorum sonradan eyvah demektense 3 - 4 gün ağrı çekmek daha iyidir...

ben anasağlık ocağında yaptırmıştım. ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz.
5 dozu da yaptırdığınızda hayat boyu tetanoz olmuyormuşsunuz.
ilki hamileliğin 6. ayında
ikincisi 7. ayında
üçüncüsü, ikinci aşıdan 6 ay sonra
zaten aşı kartı veriyorlar takip edebiliyosunuz.
hem bebek hem kendimiz için ihmal etmemek lazım.normal de olsa sezeryan da olsa çelik alet edevat kullanılıyor doğum esnasında. yapılan aşılar hem BEBEĞı hem sizi koruyor...
evet kolu ağırlaştırıyor hafif şişlik kızarıklık yanma yapıyor. üzerine 3 gün yatamıyorsunuz dokununca acıyor ama bebeğin ve ya benim tetanoz olmamızdan iyidir.

Son düzenleme:
arkadaşlar tetanoz aşısı yaptırdınızmı kaçıncı haftalarda yaptırdınız benim 23. haftam daha yaptırmadım geç kalmış olabilirmiyim

merehaba;
1. doz :20. haftanız dolduktan sonra
2. doz :ilk dozdan 1 ay sonra
3. doz :ikinci dozdan 6 ay sonra
4. doz : üçüncü dozdan 1 yıl sonra(yada ikinci gebelikte)
5. doz :dördüncü dozdan 1 yıl sonra

bu beş doz olduktan sonra kimi doktorlara göre 10 yıl kimilerine göre ömür boyu(doğurganlık süresince) korumaktadır. biraz yakıyormuş birkaç gün üzerine yatmıyormuşsunuz ve kavramada ve tutmada işlev ve güzz kaybı oluyormuş ama herşey bebişlerimiz ve bizim için çünkü bebişide etkiliyor bu aşı sizide doğumda ve sonrasında koruyor.

X