Kına Gecesi Kına Gecesi İçin Gerekli Her Şeyi Kim Alır?

maviayy

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
18 Mart 2009
111
1
arkadaşlar sizinle bir üzüntümü paylaşacam. belki bazılarınıza üzüntüm yersiz gelecek.ama insan evliliğe girdiği bir yolda her şeyin güzel ve kendisi içinçok özel olmasını istiyo ve bu konuda karşı taraftan çok ilgi bekliyo.konu şu:kayınvalidem.geçen gün evlerine gittim.kına için bir şeyler_işte tepsi kınalık örtü mörtü bunları kastediyorum_
almyın ben kızıma almıştım dedi.kızının kayınvalidesi de getirince de onun aldıkları kalmış.bunları kullanırız dedi.almadık zaten dedim.brnim bildiğim kınalık tüm malzemeleri erkek tarafı alır.bir de üstelik baktığımda dikkat ettim kına tepsisinin üzerindeki mumlar kullanılmıştı.yani kendi de almamış.kızının kayınvalidesi alımş.ama bana böyle söylemesi çok zoruma gitti.sonuçta yine kullanılır ama ayy siz almayın da ben aldım demesi ve kullanılmış olması beni salak yerine koydu.aradan bir süre geçti yine evlerine gittim bu sefer ,zaten bana alacaklarının konusu hiç geçmiyo,kaftan dedim.ayy dedi kızım dediki onun kaftanını giyebilirmişsin.bu sefer hepten sinir oldum giymem diyebildim sonunda.onun kayınvalidesi özenmiş almış bir de benim kayınvalideye bakk.işte böyle arkadaşlar bu durum beni çok üzdü.sizce üzüntüm yersiz mi. bir de kına gecesi için malzemeleri sizler mi aldınız yoksa erkek tarafı mı?

bak canım öncelikle şunu söyleyim kına malzemesi herşeyi dahil bizde erkek tarafı alır ama sana şunu söyleyim biz insanoğlu asla elimizdekiyle yetinen insanlar degiliz senin kaynan en azından kızının malzemelerini getiriyim de giy demiş benim kaynanam bugune kadar bana bir iğne yapmadı keşke banada kullanılmış getirseydi inan senin durumda bile degilim bana deseki kızım elimiz sıkışık alamıyacaz ona bile razıyım hiç birşey yapmıyorlar canı sagolsun ailemin ve nişanlımın hepsini onlar yaptı bu arada benimde kına tepsim bile yok sepetimde ablamdan kalanı kullancam aman boşver o kargaşada kim onları görcek boşver sen bu ayrıntıları sen nişanlınla iyi ol mutlu ol bunları küçük işler beni bir kere aramazlar aman ben derdimi kime anlatıyım bilmemki şurda 3 ay sonra evlencem kızım senin neyin eksik diyen bile yok nitol fotolarına bakınca içim gidiyo bugünler bir kere oluyo sende benim gibi herşey güzel olsun diyosun ama olmuyo be güzelim bak çevrene kimin istedigi herşey yolunda olmuşki boşver eğer imkanını varsa onun agzına bile bakma derim o utansın sen bi genç kızsın seninde hayallerin oluyor ama anlayan kim sıkma canını derim ayyyy senin derdine çare ararken kendimi kaybetim boşver gitsin ama kıyafette bişey demem nişanlını aklını çel istegini aldır bi bindalı 300 maloluyo seni mi kıracak takma kafaya derim ailenle geçireçegin günlerin tadinı çıkar bence

benimde bildigim erkek tarafi alir canimcigim
durumuna üzüldüm inanki ne desem bos bu durumda allahim gönlüne göre versin insallah

bunları erkek tarafı yapıyo yapmasınada işte.... benimde yaklaşık 4 ay sonra düğünüm var kayın validem hiç aramıyo bn aradığımdada buzdolabı gibi konuşuyo:KK43: ama napçan katlanıyoz aşkımı gerçekten sevmesem çoktaaan ayrılmıtım, bn kuzenimin eşinin bindallısını gicem kına örtüsüde onunki olcak bn sana eskiyi kullan demiyorum yanlış anlama benimkiler herşiyi nişanlıma ödettikleri için onunda bütçesi kısıtlı olduğu için bn hiç al demeden yengeminkini gicem dedim. Ama bnce sn aldıra biliyosan aldır içinde kalmasın sonra hepaklına geldikçe üzülceksin. Ben kınada giyeceğim abiyeyi nişanlıma aldırcam sadece. Neden böyle yapıyolar anlamıyorum ya akrabamız gelin aldı sanki kız çeyizi yaptı gelinine yepyeni dağireyide döşedi balayındalarken mutfağı donattı bütün lazım olabilecek erzaklarını aldı temizlik malzemeleride dahil nasıl özendi herşeyine bizimkinde heves bile yok ya:KK43: gördüğün gibi yalnız değilsin bizde senin gibiyiz böyle bu erkek tarafı malesef :çok üzgünüm:

canım ya üzme kendini.bizde de bunları erkek tarafı yapar.

canım be üzme kendini bosver oda böyle olsun sen mutlu ol bosver boyle seylerın senı yıpratmasına ızın verme .kaftanı gıymem demıssın anlamıstır ordan bıraz da olsa ..üzeme canım kendını mutluluklar dılıyorum sana bır omur

teşekkür ederim arkadaşlar paylaşımlarınız için.işte dediğiniz gibi herkes aynı şansta olmuyo.beni asıl ürküten konu bu davranışlarını sürdürmesi.ve böylesi davranan bir insanı hayatıma katmam.bu sadece bir kaç örnekti.bir örnek daha vitrininde 30-35 yıl sakladığı ve üstelik bunlar bana babaannem ve kayınvalidemden kaldı diyerek bana vermek istedği tabaklar.mutfakta çok ihtiyaç oluyo böle şeylere dedi.ilkinde bi şey diyemedim.salaklığıma denk geldii.ikincisinde bir daha dedi o kaftan olayının yaşandığı gün ve ben ona yanlış anlamayın ama almıcam dedim ve belki hiç tarzım değil ama artık gerçekten sinirlendim ve hatıralarınızı siz kullanın dedim.ailemden uzakta yaşayan bir öğretmenim.ben şu anki evimdeki tabaklarımı eşyalarımı ihtiyaç sahiplerine vermeyi düşünürken bana onları layık gördü.ben yeni evlenecek biri olarak her şeyin en güzelini almaya çalışrkenbana bu şekilde bir muamele yaptı.benim sanki ihtiyacım var vereceklerine.Allaha çok şükür kazanan bir insanım.aileme de anlatmak zorunda kaldım.bizimkiler onlarla çok seviyeli ve hiç bir konuda talepte bulunmadı.sadece babamın dediği şey gençler için her şeyin en güzeli olsun dedi.ailem şimdi onlarla konuşmaya gelecek.daha fazla üzülmek istemiyorum çünkü.sevdiğim adam uğruna bunları yaşamam ne kadar doğru bilmiyorum.çünkü her şey zmanla ortaya çıkıyor.

normalde kınada alınacak herseyı gelinin kıyafetı de dahıl erkek tarafı alır..gel gör ki ıstısnalar harıc cogu kaynana hıc böyle bı adetın varlıgından haberdar degılmsm gıbı davranarak ayıp edıyorlar cok..durumu olmaz sıkısır hadı elbıse alamaz belkı bı derece ama bır basörtu eldıvenı tepsısını de almayacak kadar acız olacak degller herhalde..
benm de kaynanam hıcbsy yapmadı..zerre coplerını görmedım..zaten bız kız vermedk oglan aldık..elbısemı de kendım almstım..basörtusu eldıvenı tepsısı falan da bır arkadstan ödunc almstık..napcan bıseklde ıdare etmek zornda kalıyorsn..böyle ıste..arsız olacaksn bıraz ısteyeceksn acık acık da dıyeceksn ben sızın gelınınz deglmym bana özel hazrlgnz yok mu falan gıbılerne..aman gercı sevıyelerne de baglı bıraz..zor ısler ama ıcınde kalacak gıbıyse konus acık acık sonra yıllarca hatrlayp sınırlenmek daha kötu oluyor..

Son düzenleme:
canım benım ya nası uzuldum anlatamam.. ama kayınvalıdenın yaptıgı ayıp buna bısey dıyemem ınsan usuletende olsa bı ıstermısın demesı lazım..nişanlına sordun mu alcaz mı dıye bence ılk nişanlınla konus aranızda halledın.. kayınvalıden bısey yapmaz herhalde ondan sonra..bı bındallı dedıgın nedırkı aslında bunun ıcınde canını sıkma hersey onun gıbı olsa keske.. ama kayınvalıdenın yaptıgı ayıp sende omrunde bıkere evlenıyosun inş alınması lazım ıstıyosan tabıkı

bizim oralarda da erkek tarafı alır...madem almıyor düğüne kadar para biriktir kendin al
o da utansın..zaten çok birşey tutmaz bindallıyla tepsi alcaksın altı üstü..

Hadi ya ben erkek tarafının aldığını hiç bilmiyordum, öğrendiğim iyi oldu:)

canım bizde herşeyi erkek tarafı alırr... sadece kına yerini salon yada vs kız tutar.. hatta biz boşnağız kınalarda 5yada 6 kıyafet değişiriz bunu bile kayınvalide alır... sizinkilerde bi zahmet diğerlerini alsınlar.. kayınvaliden emrivaki konuşmuş biraz hane kızımda var ondan alsak olurmu dememişte kızımınkileri kullanırız demiş ... uslubu yanlış bence yoksa bi kına tepsisi için niye sorun yaratasınki...

normalde adetlere bakarsak erkek tarafı alır
kayınvalıden kızının esyaları ıle ucuza kapatmaya calısıyor
bır baskasının aldıgıyla senın gonlunu yapmaya ılgılenmıs gıbı gorunmeye calısıyor
tepsıden bır sey olmaz kullan ama kaftanı gıymek ıstemıyorsan da gıyme

bızde bırak kıyafet vs almayı tesrıf bıle buyurmayacaklardı da son anda geldıler ıste
kına salonu, mesrubat, cerez, benım hem abıyem hemde arap salvarım hepsını benım aılem aldı sagolsunlar
sadece mılletın ıcınde dost var dusman var gelın yeter dedık artık ne yapalım

Benimki çöp almıyo seninki yine bulmuş buluşturmuş.Ailemde uzakta Herşeyi kendim ayarlamaya çalışıyorum.

bence de kına kıyafetini yani gelin e ait tüm kıyafetleri erkek tarafı alır....

ama kızların da dediği gibi kimseye zorla aldıramayız. ben de kınalık kıyafetı kendim almıştım.

bazıları böyle herşeyin kolayına kaçıyorya nasıl sinir oluyorum ya bir kere yapılacak birşey değil mi sen kız verirken istemişssin ki yapmışşlar eee sen kız alırken yapmayacak mısın nasıl bri mantık?

kınayı tamamen eşim yaptı ailesi karışmadı bile. kınada akıl edip almış benim kaynana ama kınadan sonra aldı gitti yüzüme örtülen alı. bizdede alla yeşil ipekten örtü yapılır annem hazırlamıştı cnaım benim. gelin almada onu örttü yüzüme kaynanam getirmemiş bile yüzüm açık gelin çıkın diye manyak karı. birde kına dağıtışır ya herkese benim tarafıma ne kına ne çerez hep kendilerine dağıtmışlar. sinir olmuştum bilseydim kınaya boğardım onları valla.

benim bildiğimde erkek tarafı alır. biz nişanlıyız düğün seneye bende sanmıyorum kınada vs para harcıycaklarını nişanlım yaptı nişan takılarının tümünü çünkü çok bozuluyo insan allah hayırlısıyla atlatmak nasip etsinde herkes huzuruyla yuvasını kursun

bende bilmiyodum kız evı yapar sanıyodum.şuan benden meraklılar ama gunu gelınce ne olur bılmem.
ben hıc ozenmem dıyodum kına yapmıycam ama 2 sene sonrakı dugunum ıcın sımdıden oyle ınce ayrıntılar planlıyorumkı... çok ıı anlıyorum ınsan özenıyo
eger kayınvalıden boyle ucuza kapatmaya calıssa gercekten uzulurum ozellıkle aıleme karsı..
çunku bız secıyoruz evlenecegımız ınsanı aılemıze layık buluyoruz sonra ıstedıgımız yapılmayınca sahsen benım aılem uzulur
durumu yoktur anlarım ama varken alınmazsa çok kırılırım
nışanlınla konus canım..

bizdede erkek tarafı alır ama bzide önce farklı bi kıyafet giyilio kına yakılırken bindallı giyio
kına kıyafetimi nişanlım aldı ama annen bindallı ben almak istiyorum zaten burda kiralanıyo kiraladık kaporayı verdik şimdiden
benim kayınvalidemde ona ne gerek var buna ne gerek var diyo sürekli nişanlım ablaları abisi allah razı olsun bi dediğimi iki etmiyolar herşeyi yapılacak deyip ne söleyesek ellerinden gelidğince yapılar bende o yüzden herşeyin oluruna gidiyorum ama
şu kayınvalidelerişn ucuza iş bitirme derdini anlamış değilim

X