emekli sandığı tüp bebek rapor şartları

esraberat

zeynep*elif*ikra
Kayıtlı Üye
23 Haziran 2008
773
17
TÜP BEBEK TEDAVİ RAPORU
A. Rapor Çıkarmak İçin Gerekli Ön Koşullar

Bu kısımda anlatılan koşullar; sağlık durumu her nasıl olursa olsun, tüm tüp bebek tedavi raporu çıkarmak isteyen kişileri kapsamaktadır.

* T.C. Vatandaşı olmak,
* Resmi nikahlı olmak,
* Çiftin; nüfusuna kayıtlı bir çocuğu bulunmaması,
* Bayan yaşı 23 ten küçük olmamalı, 39dan büyük olmamalı,
* Son üç (3) yıl içinde, diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamamış olmak
* Dolayısıyla en az üç (3) yıllık evli olmak,
* Toplam 900 iş günü(5 yıl) sosyal güvence prim gününe sahip olmak.

B. Rapor Çıkarmak İçin Gerekli Süreç

Bu kısımda, çiftlerin rapor başvurusuna bulunmaları ile başlayan süreç tanımlanmaktadır.

* Adetin 2. Günü yapılacak hormon tahlilleri,
* Adetin 2. Günü yapılacak bazal ultrason değerlendirmesi,
* Erkeğe ait toplam üç (3) adet spermiogam değerlendirmesi (en az bir tanesi raporun çıkarılacağı kurumdan olmalı ve spermiogram değerlendirmelerinin arasında en az 15’er gün zaman geçmiş olmalı)
* Adetin 6-10 günleri arasında rahim filmi (HSG) çekilmeli, (son 6 ay içinde çekilmiş HSG varsa yeterli olabilecektir.)

Bu girişimler tamamlandıktan sonra rapor çıkaracak kurumun heyet toplanma günü ve raporun imzalarının sonuçlanması beklenir.
C. Rapor’da Mutlaka Olması Gerekenler

* Rapor; mutlaka BAYAN adına düzenlenmelidir
* TC Kimlik numarası mutlaka yer almalıdır,
* Bayanın yaşı değil doğum tarihi “gg.aa.yyyy” olarak yazılmalıdır
* Tanı; açıkça yazılmalıdır,
* Endikasyon (tedavi gerekçesi); SUT ilgili maddesi işaret edilerek açıkça yazılmalıdır
* Mutlaka ICD-10 (uluslar arası tanı kodu) kodu yazılmalıdır
* Tüp bebek yapılması “uygundur”, “gereklidir”, “kararlaştırılmıştır” şeklinde ibareler yer almalıdır, (“tüp bebek merkezine sevki uygundur” ibaresi geçerli olmamaktadır.
* Son üç (3) yıl içinde diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamadığı mutlaka belirtilmelidir,

Yukarıdaki şartları taşımıyorsa; RAPOR GEÇERSİZDİR.
DİKKAT !!!

* Raporda el ile herhangi bir düzeltme yapılmamalıdır, (başhekim kaşesi ile dahi olsa, düzeltmeler bilgisayar çıktısı olarak alınmalıdır)
* Raporda süre belirtilmiş ise; bu süre içinde kullanılmalı, süresinde kullanılmayan raporlar mutlaka yenilenmelidir
* Raporda süre belirtilmemiş ise; rapor iki (2) sene geçerli olacaktır. Bu sürede kullanılmayan raporlar yine yenilenmelidir.
* Bazı kurumlar tedavi raporunun altında kullanılacak ilaçları da yazarken bazı kurumlar ilaçlar için ayrıca rapor düzenleyebilir.
* Kullanılacak ilaçlarında yer aldığı raporlarda süre genellikle bir (1) ay olmakla birlikte, süre belirtilmemişse ilaçların temini için en kısa sürede reçete edilmesi gerekmektedir.
* İki (2) kadın doğum, bir (1) üroloji hekimi ile başhekim tarafından imzalanmış olmalıdır,

Son düzenleyen: Moderatör:
bu 5 yıl olayına takıldım şimdi :uhm: ne yani ev hanımı olunca rapor çıkmayacak mı? eşlerin 900 iş günü doldurması yeterli gelmez mi? ne saçma bir olaymış bu :uhm: yani siz 900 iş günü doldurun öyle çocuk yapın diyorlar... çocuk yapmak bile ne kadar zorlaştı... Allah'ım sen büyüksün!

* Adetin 6-10 günleri arasında rahim filmi (HSG) çekilmeli, (son 6 ay içinde çekilmiş HSG varsa yeterli olabilecektir.)

ya ben bunu anlamadım şimdi her rapor için yeni bi hsg mi çekmek lazım offffff :eek:klava:çünkü benim hsg 2008 şubat gibi çekilmişti yeni br tanemi çekmek lazım çünkü çok ağrılı bi işlem özelde fazla ağrı olmuyor ama oda çok pahalı ne yapacağımı şaşırdım doğrusu inşallah yeni bi hsg istemezler benim haziranın sonunda tedavime başlayacağız çünkü

QUOTE=esraberat;7010631]maalesef canım işkence gibi..önden ağrı kesici falan vermiyolar mı baya faydası oldu ben de hiç acımadı..allah yardımcın olsun..[/QUOTE]

:Saruboceq:amin.....hayır vermiyorlar heleki araştırma hastaneleri insana işkence çektiriyorlar. bu son raporum inşallah fazla bizi uğraştırmazlar

X