Poğaçalar Mayasız Pratik Poğaça (Resimli)

bijoux

Toprak kokusu...
Kayıtlı Üye
29 Nisan 2007
6.173
202
44
Annemin sürekli evde bulundurduğu, malzemeleri her evde bulunan şeylerden oluşan, her yaptığımda çok beğenilen ve tarifi istenen, hazırlaması kolay, mayasız olduğundan en az 2-3 gün taze kalabilen poğaça..

patatesli, zeytinli veya zeytin ezmeli ya da peynirli maydanozlu iç malzeme öneririm.

yarım su bardağı yoğurt
yarım su bardağı süt
yarım su bardağı eritilmiş katı yağ
yarım su bardağı sıvı yağ
1 yumurta
1 kabartma tozu
2 çay kaşığı tuz
bir tutam toz şeker
un

yarım bardak olacak şekilde katı yağı eritiyoruz (yaklaşık yarım paketten biraz fazla)
yumurtanın sarısı ve akını ayırıyoruz.
un ve yumurtanın sarısı hariç bütün malzemeleri bir kaba koyup blender yardımıyla çırpıyoruz.(burası çok önemli, çırpmadığım zaman istediğim sonucu alamıyorum)
kulak memesi kıvamından daha yumuşak olacak şekilde unu ekliyoruz.
iç malzemesini koyup şekillendiriyoruz ve üzerine ayırdığımız yumurtanın sarısını sürüyoruz.
200 derecede kızarana kadar pişiriyoruz. (çok pişmesin sertleşebilir)

Son düzenleme:
hemşommm harikasınnnn;Kızlar poğcanın tadı mükemmel hemşom bir yapıyorparmaklarınızı yersiniz ..

Son düzenleme:
bu pogacadan annemde cok yapar.. ve bende mayali pogaca kadar severim aslinda ama elim erip bir soramamistim nasil yapildigini .. ömrü uzun oldugu icin bende cok seviyorum bu pogacayi.. uzun yolculuklarda denebilir bak.. aklimda olucak
ellerine saglikopuyorumnanaktan

bu pogacadan annemde cok yapar.. ve bende mayali pogaca kadar severim aslinda ama elim erip bir soramamistim nasil yapildigini .. ömrü uzun oldugu icin bende cok seviyorum bu pogacayi.. uzun yolculuklarda denebilir bak.. aklimda olucak
ellerine saglikopuyorumnanaktan

pia canım inan denemelisin ben de 2 tepsi falan yapıp buzluga atıyorum acil durumlarda çıkarıyorum herkes çok beğeniyor halbuki basit yapılış basit malzemeler.. teşekkürler yorumun için ayrıca yerimseniben

dene canım pişman olmazsın emin ol kaydirigubbakcemile5

ellerine saglik canim mayali pogca cok severim ama herzaman olmuyor tabi kolay pratik ve tabiki lezzetli bi pogca tarifi sonunda buldum cok sagol canim

ellerine sağlık bijoux...

az önce yaptım ve yedim,gerçekten güzel oldu....
bizdeki mayasız poğaça tarifinde süt yoktu sadece yoğurtla yapılan bildiğimiz poğaçaydı,bu aynı zamanda sütlü olduğu için denemek istedim ve beğendim:81:

Ben de en yakın zamanda deneyeceğim.
Paylaşımın için teşekkürler cnm.

mayalı tarfiler nedense bana ağır gelio ben hariç evdeki herkes beğeniyo yaa bunun mayasız oldugu iyi olmş bende yiyebilcem artık:KK70:

emeğine sağlık canım benim çok hoşuma gidiyor böle prtik şeyler misafir gelince hemen ayarlamak lazım bundan

dün akşam gelen misafirlerim için yaptım. bir türlü bulamamıştım istediğim gibi bir tarif ama bu süper oldu, tam istediğim gibi de pişti, içi hamur kalmadı. ben içine kaşar peyniri rendeledim, çok güzel oldu, ama bu gün içi soğuyunca biraz sertleşmiş ama bu güne kadar yaptığım mayalı ve mayasız poğaçalar içinde en çok beğendiğim bu oldu, artık tuzlu tarifim budur:) :KK1:

X