İlköğretimde zorunlu eğitim 9 yıl oluyor

bartuarda

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
2 Eylül 2008
744
1
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, ilk projesini açıkladı. Zorunlu eğitim 9 yıla çıkacak. Uygulama 30 pilot ilde başladı.
Çubukçu, 2009-2010 eğitim döneminde 30 ilde pilot olarak uygulamaya girecek "Zorunlu Ana Okulları Projesi" ile sekiz derslikli okullarda ana sınıfı açılacağını söyleyerek, "Ana sınıflarında ikili öğretime geçilecek ve kapatılan köy okullarının ana sınıfı açılacak" dedi.

Bu illerdeki okullarda toplam 60 ay eğitilecek çocuklar, 9 yıllık mecburi eğitime geçiş yapacak. Göreve başladığı günden itibaren tüm birimlerde başlatılan ve başlayacak tüm projeleri gözden geçiren Çubukçu, önceliği olan çalışmaların hız kazanması için kolları sıvadı. Hükümet olarak okul öncesi eğitime büyük önem verdiklerini ifade eden Çubukçu, ana okulu yaşını 5'e çekmek için çalışmalara başlandığını belirterek, şöyle konuştu:

PıLOT ıLLERDE EĞıTıM

"Okul öncesi eğitimi 6 yılda yüzde 11'den yüzde 33'lere çıkardık. Ana okulu eğitiminde okullaşma oranını artırarak, zorunlu hale getirmek için çalışıyoruz. Bu amaçla ilk planda 30 ilde okul öncesi eğitimi zorunlu hale getirdik. Daha sonraki dönemlerde Türkiye genelinde bu çalışma yaygınlaştırılacak. Okul öncesi eğitim, siyasi hayatımın ilk projeleri arasında yer alıyor. Yakın bir gelecekte büyük bir kampanya ile okul öncesi eğitime hız kazandıracağım."

Zorunlu eğitime geçen iller

Milli Eğitim Bakanlığı, 2009- 2010 döneminde okul öncesi zorunlu eğitimin başlatılacağı pilot illeri sıraladı: Amasya, Artvin, Bilecik, Bolu, Burdur, Çanakkale, Denizli, Edirne, Eskişehir, Gümüşhane, Kırklareli, Kütahya, Muğla, Nevşehir, Rize, Sakarya, Sinop, Tunceli, Uşak, Yozgat, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Ardahan, Yalova, Kilis, Konya, Hatay, Ağrı ve Van

şu anda sadece pilot bölgelerde bu uygulama başlanılacak fakat bu konu hakknda neler düşünüyorsunuz?
ALINTI: haber7com

Son düzenleme:
çok iyi olmuş,ana okuluna giden öğrenci ilk kademeye geçtiğinde kendini hemen belli ediyor,daha öz güvenli oluyor.

bunu haberlerde ızledım ama neden bazı ıllerde uygulamaya konmus da bazılarında konmamıs mantıgını cozemedım dogrusu .........

Site Üyelerinin dikkatine,

Hertürlü alıntı yazı,karikatür,resim,fotoğraf,haber,örgü,dantel,di kiş nakış vb. paylaşımlarınızda mutlaka kaynak (nerden alıntı yaptığınızı) belirtiniz.

Kaynak belirtmeyen üyelerin yazıları derhal silinecektir.

Not:Reklam,tanıtım,satış amaçlı linkleri,üyelik isteyen siteleri yazmak yasaktır.Yukarıdaki kurallar sadece alıntı olan paylaşımlar için geçerlidir.

Saygılarımızla...

Kadınlar Kulübü

Ana sınıfının gerçekten faydalı olduğunu düşünüyorum bununla birlikte çocuklar uzun yıllar sürekli bir maratona girecekler. 6. sınıfta girilecek SBS sınavı için 3. sınıfta özel ders alan dersaneye giden çocuklar var. Ya bu çocuklar ne zaman çocukluklarını yaşayacak. Ben ilkokulda başaralı bir öğrenci değildim şimdi öğretmenim. Çocukluğumu da yaşadım gezdim eğlendim mesleğimi de elde ettim. Sağlıklı olan bu değil midir?

okulöncesi öğretmenliği okuyan biri olarak bu haber beni çok çok sevindirdi.hem atanamayan öğretmenler için şans, hemde çocuklar için büyük şans.zaten okul öncesi eğitim şartttttı.sonunda oldu.nimet çubukçu yeni görevine ilk atandığında dedimki bu kadın okul öncesi için bişeyler yapacak kesin dedim.yanılmamışım.sağolsun varolsun

Evet kesinlik uygulanması gereken bir karar olduğunu düşünüyorum ancak.ç her işimizde olduğu gibi bundada alt yapı hazırlanmadan hopp tepeden alınan kararlarla uygulama yapılması isteniyor. evet ben pilot bölgelerin birind e görev yapıyorum . büyük bit okulumuz ancak anasınıfı öğrtmenimiz ve sınıf için derhanemiz yok ne garip değil mi şimdi müdürmüz diğer sınıfları birleştirerek anasınıfına yer açmaya çalışıyor. herşey böyle mi olmak zorunda

Çocuklara eğer 5 yaşında şuan ki ana sınıfı programını uygulayıp, 6 yaşında birinci sınıf öğrencisi muamelesi yapacaklarsa hatta matematik, ingilizce vs... öğretmeye kalkacaklarsa yapmasınlar daha iyi.

bence lise öğrenimide zorunlu olmalı ve anayasa, ceza hukuku,insan hakları gibi dersler verilmeli..son zamanlarda olumsuz birçok olayla karşılaştık cinayetler,kız kaçırmalar v.b bunların yapılması halinde kim, ne ceza alacak öğretilsin...

bence lise öğrenimide zorunlu olmalı ve anayasa, ceza hukuku,insan hakları gibi dersler verilmeli..son zamanlarda olumsuz birçok olayla karşılaştık cinayetler,kız kaçırmalar v.b bunların yapılması halinde kim, ne ceza alacak öğretilsin...

yelizcim bir lise öğretmeni olarak bu dediklerine katılamayacağım.Uzaktan göründüğü gibi değil malesef,kesinlikle lise zorunlu olmamalı.Okumak istemeyen birini zorla okula yollarsan faydası değil zararı olur.Dersle ilgisi olmayan bir öğrenci öğretmen de döver,derste birdir bir de oynar,seni çileden de çıkarır,taciz de eder,maytap da patlatır,bıçak da getirir....bunları sürekli yaşıyoruz ne yazık ki.Lisenin zorunlu olması öğretmene eziyetten başka bir şey değil.

9 yıla çıkıyor ama çıktıkça eğitim seviyesi düşünüyoruz ben ilkokuldayken 2 tane 4'üm olduğu için takdir alamamıştım şimdilerde ise 3'ü olan bile alabiliyor...
Ayrıca öğretmenler başarısız öğrencileri geçirip geçirmeme konusunda ailesine danışıyor "bu çocuk geçsinmi kalsınmı" ya öğretmen sensiz başarısız bir çocuk sınıfı geçince bir üst sınıfta ne kadar başarılı olabilirki??

o kadar zorsa orta okulda verilebilir bu dersler..ya da okumak istemeyen öğrenciler açık liseye yönlendirilir ama bir şekilde bu dersleri görmeliler..

Son düzenleme:
9 yıla çıkıyor ama çıktıkça eğitim seviyesi düşünüyoruz ben ilkokuldayken 2 tane 4'üm olduğu için takdir alamamıştım şimdilerde ise 3'ü olan bile alabiliyor...
Ayrıca öğretmenler başarısız öğrencileri geçirip geçirmeme konusunda ailesine danışıyor "bu çocuk geçsinmi kalsınmı" ya öğretmen sensiz başarısız bir çocuk sınıfı geçince bir üst sınıfta ne kadar başarılı olabilirki??

evet nu konuda kesinlikle katılıyorum sana çok haklısın

X