gurme bebişlerimizin damak tadlarıı

cgdmabky

dido nun annesi çidoo:))
Kayıtlı Üye
4 Temmuz 2008
1.560
0
42
arkadaslar farklı farklı topiklerde tartısıyoruz bu konuyu bır araya toplayalım istedim bebişlerimiz büyüdü ve artık bir çoğumuz ek gıdalara geçtik hergün sayısız denemeler yapıyoruz
bebeklerime neler hazırladık neleri sevdiler neleri beğenmediler ve aldığımız kaşık mamaları devam mamaları kavonoz mamalarından hangilerini severek yediler.
evde denediğimiz değişik mama tariflerinide paylaşabiliriz.bu sayede en azından fikir sahibi oabilir.bu zor ve karmaşık günleri hep beraber bebişlerimizin karınları tok bir şekilde atlatırız.a.s.

ben başliyim..bugün çenem düşük malum...valla hepsini yiyor benim oğlan..biz ek gıdalara şöyle geçtik...10 gün boyunca 1 kahve fincanıyla başladık...bu arada 3 er gün boyunca hep aynı sebze/meyveyi yedi...ilk meyve kayısıydı...rendeleyip süzgeçten geçirdim...püre şeklinde yedi..sonra sebzemiz kabaktı..buharda küçük küçük doğrayip haşlayıp süzgeçten geçirdim...onda da sorun çıkmadı..sonra ki meyvemiz elmaydı...sonra fasulye/bezelye karışımı haşladım..meyvelerden armuta geçtik şimdi..10 gün bitti..artık 1 kase yiyoruz..bir miktar pütürlü kalacak şekilde hazırlıyorum ki yavaş yavaş alışsın diye...2 öğüne çıkardık ek gıdayı...1 sebze/1 meyve..ama iki öğün arka arkaya değil..ikisinin arasına anne sütü ya da mama giriyor...dün milupanın fasülye/domates kavanozunu denedik yedi ama beğenmedi...hero baby nin 7 sebzeli püresine bayıldı...semizotu/brokoli haşlamasına bayıldı...şimdilik sorunsuz çok şükür...önümüzdeki hafta yoğurt mayalayacağım..ayrıca sebzelerin hepsini karıştırıp sebze çorbası şeklinde vereceğim..sebze pürelerine hazırladıktan sonra 1 tatlı kaşığı zeytinyağ ekliyorum...şimdilik böyle...

bu arada kızlar sürekli meyve/sebze suyu şeklinde vermeyin hazırladıklarınızı sonra yutma güçlüğü çekiyorlar..eltimin kızı 14 aylık..pütürlü yerken kusuyor hala..o yüzden birkaç gün su sonra püre ve pütürlü olarak deneyin..tabi çok da zorlamayın bebişleri..ürkmesinler...

valla biz şimdilik elma ve havuç suyu ile denemelerimize başladık
çınar havuç suyunu hiç sevmedi
havuç suyunu yüzünü buruşturarak drun verdiği ölçü olan 1 kahve fincanının (yarısını gündüz yarısını akşam verecektik)yarısını hazırlamama rağmen onun yarısını ancak alıyor
sonrasında havuç yediği günler mutlaka kusup çıkartıyor
sanırım havucu sonraya bırakacağız biz
elma ile ise aramız çok iyi :)

bende hep hazır alıodum malum ıkı hafta oldu baslıyalı bıseylerı kabul ettırmeye calısıyorrum hala bugun kayısı seftalı bıde elma puresı hazırladım babycook almıstım onda buharda bıraz pısırdıkten sonra pure halıne getırdım bayıldı valla bnmkı
bıde sebzelerı denıcem bakalım onları yıcekmı
bn gecenlerde mılupanın armutlu muhallebısını aldım aman ığrenc bır kokusu vardı tadına baktım korkudan bozulmus olabılırmı falan dıye cunku cok kotu kokuyodu tadıda berbattı bnm kızda yemedı zaten cope gıttı bırde hero nun meyvelı tahıllı puresını yemedı dıger meyvelerı yıyo kaık amalarından bugun ırmıklı ballı sutlu denedım bıraz yedı ınsallah yemeye devam eder karar verdım tosun yapacam onu

mesela bnde havuc ve elmalı pure almıstım bnm kızda yemedı onu normlde dıger elmalı karısımları yıyo sanırım bnmkıde hoslanmıo havuctan denıcem sebzelerle bırlıkte onuuda

ya bal yasak 1 yaşına kadar ama niye mama içinde var anlamadım
aman neye inanacağımız şaşırdık yaa
şeytan diyo tıka kulakları içinden geldiği gibi davran

bende irmikliyi denedim bugün yedi gibi anlayamıyorum çiğdem dide dışarı itiyormu yerken kardelen hep dışarı itiyor diliyle yanlız biberonu mamadan almıyormuş bugün suyu ve rezeneyi biberonla bir güzel içti

yarında sütlü pirinçiliyi denicem ve elma denicem doktora gidicez bakalım o nedicek çok merak ediyorum

sevgıcım bende oylelıkle farkettım zaten bıberonla sorunu olmadıgını dıde yerken kasık mamalarının cogunu ıtıyo be ısrar edersem aglıo ıstemı olablır kardelende pekı mılumılı denedınmı bıbronla onuda ıcmıo dımı

bizimkinin favorisi sütlaç sanırım 125 grmlık kavanozunu bir seferde yiyor
ayrıca bebelacın havuc-elma puresınıde sevıyor
evde yaptıgım yogurda bıskuvı eklıyorum onuda yıyor
gecen gogly nısastasını denedım onuda yedı
gece ve kahvaltı kasık mamalarınada yıyor
ama favorısı sutlac

kızlar bu bahsettikleriniz sütlü pirinçli elmalı havuçlular falan şu hazır kavanoz mamalarındanmı acaba?

bugün yine denedim sütlü pirinçliyi sevmedi onuda eledik irmikliyi yemişti dün akşam yaptım bakalım yicekmi soğumasını bekliyoz meyveli pirinçiliyde yememişti sütlacı bende denesemi acaba

bal şeker tuz çilek bakla ayçiçek yağı süt baharat bunlar ilk 1 yıl yasak kızlar...aklınızda bulunsun..bu arada formül mamalarda inek sütünden ama formüle edilip ayrıştırılıyor..bal da öyle...

kızlar bende artık ek gıdalara başlamak istiyorum ama dr muz 6 ay sadece anne sütü diyor.ama dün ben karpuz tuttum böle elimle çok sevdi şapur şupur emdi.ağzından çekincede kıyameti kopardı nie aldın emiyodum die :) daha öncede çilek ve kiraz denemiştim yine çok sevmişti.sanırsam benim oğlan meyveleri çok sevecek :) inşallah sebzeleride çok sever.oğlum için sebzeleri bile kendimiz yetiştirmeye başladık ::))) herşeyin en doğalını yemesini istiyorum.tabi bu hayatı boyunca mümkün değil biliyorum ama en azından bebekten çocukluk dönemine kadar sağlıklı beslenir yavrum...

cnm bahçeniz mi vaR YOKSA BALKONDA MI YETıŞTıRıYORSUN SEBZELERı? ay yanlışlıkla büyük yazmışım silip tekraryazmaya üşeniyorum idare edin:)
bende yetiştirmek istiyorum balkonda (3 tane balkonumuz var birini bahçe yapcemkararlıyım :))) neler yetiştiriyorsun sen?

yedi irmikli sütlü mamayı onu sevdi sanırım akşamda babam gofret almış gelmiş verme dedikçe eline tutşturdu bişey olmaz diye kardelenden de iki eliyle sımsıkı tutup bir güzel yaladı hevesleniyor torununa bişeyler almak için ama çok erken anlatamıyoruz işimiz var valla

X