Benler ile ilgili sık sorulan sorular

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.859
29.815
60
halk arasında yanlış inançlardan biridir. benler uzman bir hekim tarafından muayene edilip takibe alındıktan sonra gerekirse ufak bir ameliyatla çıkarılıp patolojik incelemeye gönderilir. patolojik incelemede ben ideal boyalarla boyanıp ince kesitlere ayrılır ve mikroskopta incelenir. şayet kötü huylu ya da tehlikeli bir ben ise, ikinci bir ameliyatla daha geniş bir dokunun çıkarılması gerekebilir.

2. benlerde tehlike sinyalleri nelerdir?

ben yıllardır tıpkı iken, çapında birden artış (örneğin bir ayda çapının iki kat büyümesi), açık renk iken koyulaşması (veya tersi), çevresinde uydu (satellit) yeni benlerin çıkması, üstünde kanama veya kabuklanma olması durumlarında kesinlikle uzman hekime başvurunuz.

kaynak: prof. dr. kutlu sevin

benlerin ustunde bulunan kılları cekmek sakıncalı mı acaba bilen var mı ?

Burda doktorlar makasla kesmeyi öneriyorlar, aksi taktirde cimbizla cekmenin kil kökünde benin hücrelerinde degisikliklere sebep verebilecegini söylüyorlar.

Bende bacagimda bulunan benin üzerindeki killari önceleri epilatör ile aliyordum ama bir dr. dan duymustum almak yada koparmak yerine kesilmesi gerekiyormus.Öyle yapiyorum aksi takdirde istenmeyen sonuclara sebep olabilirmis.Aldigim zamanlarda normal agrinin disinda acayip bi acima hissi oluyordu ve kil kökleri diger killarinkine göre daha sertti.

benimi göstermek için cildiyeye gittim sadce bakarak alnmasna karar verdi sizce herhangi bir aletle baklmas daha doğru olmazmyd sizin muayneleriniz ne şekilde oldu

X