Fazla tırmalamayan ve genellikle sessiz olan kediler hangileridir ?

hayir ozur dilemenize gerek yok...
anlamiyorsunuz cunki benim yasadigim yerde yasamiyorsunuz.ayrica kediyi sokaga aticak kadar zalim biride degilim.sokak kedileriyle ilgili bir cok kotu seyler duydum.ve onlara karsi bende nasil desem bir cekingenlik gibi birsey yarandi.yani bilmiyorum iste sokak kedisi istemiyorum o kadar.
yinede mesajlariniz icin saolun

almiyoruz kedi falan.doktora gittik ve doktor kesinlikle ve kesinlikle hayvan olmaz dedi.hatta simdi dusununce hatirliyorum yavas yavas bana yaklasik 4-5 sene once hayvanlarla aran nasil demisti bende kotu demistim cunki gercektende o zamanlar hayvanlari sevmiyordum o da bana iyiki kotu demisti.yani anlicaginiz kedi falan yok.astma olmak istemiyorsam kedi sevdamdan vazgecmek zorundayim

hayir bu konuda yeterince bilgim var:) ama soyle birsey var pet shoplarda satilan kedilerle sokakta yasiyan kediler arasinda cok fark var.sokak kedilerinin mikrop tasima ihtimali daha cok.asilarini falan bende biliyorum tabi.ama yinede bir sokak kedisini hic bir sekilde evime almam.kedilerden gecebilicek hastaliklari falan okuyunca kesinlikle hayir dedim.hatta soyle birsey daha okumustum kedi tuyu insanin kanina gecerse o insan olucektir.ve bu beni gercekten cok dusunduruyor.hatta cins kedi hayallerimden beri soguyorum:KK43:

Yanlış anlamayın ama yeterince bilginiz yokmuş:)
Çünkü yanlış biliyorsunuz.
Bu işaretlediğim cümlenize nazaran;
Kedilere yapılan aşılardan "kist aşısı" olan tüyleri içindir. Hatta şu da yanlış kedinin tüyü zarar vermez, tüyde bulunan parazit zarar verir.
Kediye yapılan "kist aşısı" tüydeki parazitleri etkisiz hale getirir. Tonla da tüy yutsanız aşısı tam kediden parazit kapmazsınız.

Amacım sokak kedisi-cins kedi polemiği değil. Yanlış biliyordunuz düzeltmek istedim olur muyerimseniben

edit: Vazgeçildiğini şimdi gördüm ama olsun başka bilmeyenler yanlış öğrenmemiş olur.

Yanlış anlamayın ama yeterince bilginiz yokmuş:)
Çünkü yanlış biliyorsunuz.
Bu işaretlediğim cümlenize nazaran;
Kedilere yapılan aşılardan "kist aşısı" olan tüyleri içindir. Hatta şu da yanlış kedinin tüyü zarar vermez, tüyde bulunan parazit zarar verir.
Kediye yapılan "kist aşısı" tüydeki parazitleri etkisiz hale getirir. Tonla da tüy yutsanız aşısı tam kediden parazit kapmazsınız.

Amacım sokak kedisi-cins kedi polemiği değil. Yanlış biliyordunuz düzeltmek istedim olur muyerimseniben

edit: Vazgeçildiğini şimdi gördüm ama olsun başka bilmeyenler yanlış öğrenmemiş olur.

aynen katılıyorum canım.. hatta bir şey daha eklemek istiyorum. kedi tüğünü yuttun diyelim,bağırsaklar tüğ gibi cisimleri enzimleyemedikleri için dışarı vururlar. . yada içeri giren tüğ ağzınızdan yada burnunuzdan hağşırdığınız vs zamanlarda dışarı çıkar .içeride kalması söz konusu değildir.
birde kılın tüğün kalbe karaciğere vs saplanması konuşulur. bununda gerçeklik oranı sıfırdır. içiniz rahat olsun.

aysucum resminin koyduğun kedi çok şeker. tam evde beslemelik bir cins. benimde kedim var. çokta tüğ döküyor, ben bunun üstesinden hergün düzenli tarayarak ve evi ehr gün süpürerek geliyorum. tırmalama olayını ise tırnaklarını düzenli olarak kesiyorum.beni olmasada kızımla boğuştuklarında istemeden çizikler bırakıyor. buda normal yani. evde peluş oyuncak beslemiyoruz sonuçta.

birşey daha söylemek istiyorum,sakın kedinizin tırnaklarını eğer deneyiminiz yoksa kesmeye kalkmayın. kedilerdeki pençeler sadece ölü tırnaklardan oluşmuyor. bir yerde damarlı bölüm başlıyor. oraya çok dikkat etmek lazım.bazı kedilerin tırnakları koyu renktir bunlarda çok daha zor ayırt edilir.sadece ölü olan tırnağı kesmek lazım. evdeki eski tırnak makaslarınızı bunlar için sakın kullanmayın.özel tırnak makasları var küçük dostlarımıızn.

inşallah sende bir evcil sahibi olursun tatlım...

arzum1914 gercekten tebrik ediyorum seni cunki bir sokak kedisini kucagina almakla buyuk bir risk edinmissin.ben ve annem hic bir sekilde sokak kedisini eve sokmayiz.ozellikle annem buna cok karsi.cunki kaninda mikrop bulundu.ve o mikrop genellikle sokak kedilerinin tuylerinde falan olur.bu yuzden boyle sokakda olan kediler kopekler icin barinaklar falan olmali illede eve sokulmalari gerekmiyor insanlarin sagligi hayvanlardan cok daha onemli bence.
birde belki sacma gelicek ama cins kediyi en cokta cevrem yuzunden istiyorum.parasina kiymadi gitti sokak kedisini getirdi eve dememeleri icin.ben cok uzgunum boyle insanlarin oldugu icin ama elimden birsey gelmiyor.
arkadaşı"sen ne biçim insansın"desem,çok ayıp etmiş olur muyum???belki olurum ama senin kadar değil...yani bi insanın"bak parayla değil gidip sokaktan bulduğu bi kediyi aldı ne İYİLİK(!)sever bi insan"demesi senin için önemli değil ama "paraya kıydı gitti en pahalısın aldı"demesi önemli,öyle mi?afedersin ama o zaman bu topikte ne işin var...sokaktaki kediler de sana ve annen hanımefendiye meraklı değiller çok şükür var iyi insanlar.
"insanların sağlığı hayvanlarından çok önemli bence"bu nasıl bi düşüncedir yaa bana bunu bi açıklar mısın?kanım dondu resmen,titizmişsiniz yerin dibine batsın böyle titizlik.
ben hep sokak kedisi besledim dışardan alıp getirdim eğittim her türlü alışkanlığı verdim hiç bi zaman bana"of"dedirtmediler o minik patilerini boynuna bi dolaması bütün yaptıklarımı unuttururdu...
sen asla kedi falan beslemezsin hiç bi hayvanı beslemezsin besleyemezsin,hepsine bi bahene bulursun.buraya da onun için geldiğini sanmıyorum sırf "şov"yapmak için şüphesiz...her zaman için;insan veya hayvan olarak değil canlı olarak bakmışımdır etrafıma,hayvanlara,insanlara...
ama sen ve senin gibileri görünce "hakaret"ettiğimi düşünüyorum hayvanlara...

arkadaşı"sen ne biçim insansın"desem,çok ayıp etmiş olur muyum???belki olurum ama senin kadar değil...yani bi insanın"bak parayla değil gidip sokaktan bulduğu bi kediyi aldı ne İYİLİK(!)sever bi insan"demesi senin için önemli değil ama "paraya kıydı gitti en pahalısın aldı"demesi önemli,öyle mi?afedersin ama o zaman bu topikte ne işin var...sokaktaki kediler de sana ve annen hanımefendiye meraklı değiller çok şükür var iyi insanlar.
"insanların sağlığı hayvanlarından çok önemli bence"bu nasıl bi düşüncedir yaa bana bunu bi açıklar mısın?kanım dondu resmen,titizmişsiniz yerin dibine batsın böyle titizlik.
ben hep sokak kedisi besledim dışardan alıp getirdim eğittim her türlü alışkanlığı verdim hiç bi zaman bana"of"dedirtmediler o minik patilerini boynuna bi dolaması bütün yaptıklarımı unuttururdu...
sen asla kedi falan beslemezsin hiç bi hayvanı beslemezsin besleyemezsin,hepsine bi bahene bulursun.buraya da onun için geldiğini sanmıyorum sırf "şov"yapmak için şüphesiz...her zaman için;insan veya hayvan olarak değil canlı olarak bakmışımdır etrafıma,hayvanlara,insanlara...

alkisalkisalkis üstüne söyleyecek tek bir söz yok....

alkisalkisalkis üstüne söyleyecek tek bir söz yok....

Ben de ben de...Bu arada benim kedim 2,5 yaşında, tekir, 1 aylıkken bize sokaktan geldi, annesi-kardeşi yoktu... İran, Van veya herhangi bir cins kedisi olup onu çok sevenlere değil lafım, sırf cins kedi olsun diye almak isteyenlere, ay bunu mu besliyorsun, benimkisi British vs. diyenlere (bu arada kedi cinslerinden pek anlamam, birisi British'i telaffuz etmişti, öyle bi cinsin varlığından bile haberdar değildim.) ARTIK ''İNSANLAR BU SOKAK TEKİRİ IYYY, HİÇ DEĞİLSE VAN ALSAYDIN, MAVİ GÖZLÜ-BEYAZ TÜYLÜ VS.'' DEDİĞİ ZAMAN, ''DİKKAT ET KOCAN-KARIN-SEVGİLİN VS. SENİ MAVİ GÖZLÜ, BEYAZ TENLİ BİRİYLE DEĞİŞTİRMESİN SONRA'' diyorum...

kedilerin hepsi tüy döker.. sakin ve yavaş bi kedi de bulmanız zor açıkcası eğer yavru bir kedi alacaksanız bebekliğin verdiği enerjiyle bir hayli yaramaz oluyorlar. ben 8 senedir kedi besliyorum kızım ilk zamanlar cok fazla şımarık bir kediydi.. hertarafı tırmalardı evde ne tül kaldı ne koltuk annem onu çok sevdiği iççin bizim sorunumuz olmadı.. tüy dökmesi mevsimlerde cok fazla olur birde hep aynı türde yemek yerse.. sana tavsiyem eğer sahiplenicem ve bırakmayacağım diyorsan barınaklara gitmelisin.. orda genelde yaşlı sahipleri tarafından yaşlandı diye barınaklara bırakılmış kediler var.. ama çok düşünmelisin gerçekten büyük sorumluluk hayvan beslemek.. öyle 1-*2 ay değil biz 8 senedir onunlayız ve umarım daha senelerce birlikte oluruz.. eğer ben bu sorumluluğu alabilirim diyorsan bence barınakları bir araştır en azından bir can kurtarırsın ve ölene kadar ona sahip çıkacak bir ailesi olur

arkadaşım süpersin tek kelimeyle..

konu sahibi: nasıl bir insanlıktır bu sokak kedisi pistir mikropludur.. ben kedimi sokaktan aldım evet pisti ve kötü bi durumdaydı ölmek üzereydi en fazla 1 hafta yaşar ama rahat ölsün sıcacık bir yuvada birilerinin onu sevdiğini bilerek ölsün dedim.. 8 sene oldu 8gün değil.. 1 ayda dünyanın en güzel kedisi oldu.. şişmanladı sevildi sevdi.. bi okadarda tatlı.. gayet eğitimlide nasıl davrancağını cok iyi biliyor.. sokaktaki hayvanlar neden pis biliyormusun senin gibiler yüzünden senin gibi insanlar sokak hayvanı pistir dedikleri için onlara yuvalarını açmadıkları için onlar bu haldeler.. ne demek cevrem parası yokta sokaktan almış diyecek bana onu diycek adamın alnını karışlarım ben.. petshop gerçekleri ortada küçücük daha sütbebesi hayvanları alıp cam kafese tıkıyorlar.. ve bi ton parayla satıın alıyorsun.. sonuç ne biliyomusun anne sütünü yeteri kadar almamış hayvan sana gelince kanlı ishalden ölüyor.. araştırmamışsın sen hiçbirşey bilmiyorsun. Hayvanlar mal değildir satılamaz bunu iyice öğrenmen lazım bende daha temin barınağa git filan yazmıştım sana aman sen biyere gitme mümkünse hepsinden uzak dur senden gelicek hayır allahtan gelsin...

Patiska,Uranüs ve Hera.zeus yanımda olduğunuz için çok teşekkür ederim öncelikle ve özür dilerim,özür dilerim çünkü elim o kadar titriyordu ki-SİNİRDEN-çok yanlışım olmuş yazımda...çok mutlu oluyorum şöyle sokakta ki kedilere sahip çıkanlari,besleyenleri,sevenleri,küçük görmeyenleri görünce.hepinize selam olsun.GÜZEL,TEMİZ,MİS KOKULU,SAĞLIKLI kedilerinizi alnından,gıdısından ve boynundan öpüyorum:asigim:KK43:bu arada toplu alıntı yapmayı bilmediğim için isimlerinizi yazdım)SAYGILAR

arzum1914 gercekten tebrik ediyorum seni cunki bir sokak kedisini kucagina almakla buyuk bir risk edinmissin.ben ve annem hic bir sekilde sokak kedisini eve sokmayiz.ozellikle annem buna cok karsi.cunki kaninda mikrop bulundu.ve o mikrop genellikle sokak kedilerinin tuylerinde falan olur.bu yuzden boyle sokakda olan kediler kopekler icin barinaklar falan olmali illede eve sokulmalari gerekmiyor insanlarin sagligi hayvanlardan cok daha onemli bence.
birde belki sacma gelicek ama cins kediyi en cokta cevrem yuzunden istiyorum.parasina kiymadi gitti sokak kedisini getirdi eve dememeleri icin.ben cok uzgunum boyle insanlarin oldugu icin ama elimden birsey gelmiyor.

çok saçma bence kusura bakmayın ama insanların ne düşündüğü çok mu önemli.paraya kıymakla ilgisi yok bu işin sadece sevgi yeterli!.ayrıca sokaktan aldığınız kedi veya köpeğin aşılarını ve bakımlarını yaptırdığınız sürece hastalık bulaşmaz :KK47:

ben giriş katta oturuyorum arka camın önünde balkonumda beslediğim kedişlerim var seviyorum okşuyorum onları valla ben hiç korkmadan başlarını okşuyorum sokak kedilerinde mikrop varmış diyede tedirgin değilim nasıl güzel sevdiriyolar kendilerini....kucağıma bile alıyorum..bebeklikten başlayıp büyüdüklerini görüyorum besliyorum onların büyüdüklerini görmekte inanılmaz mutlu ediyor beni...bıcır bıcır birsürü bebekler büyüdüler dana oldular hala camımın önündeler beni görür görmez atlıyorlar bende camı açıp seviyorun onları..evimde dünya güzeli 1.5 yaşında iran dişi kedim var çok kez denedim ama eğer pamuğum kabul etmiş olsaydı sokaktan alırdım evime 3 yada 4 tane daha..ayrıcada bütün kediler tüy döker çok azda olsa...mesela benim pamuğum tam bir tüy yumağı tüy prensesi ve çokta dökülüyor,ama olsun isterse evi beyaza boyasın o bembeyaz tüyleri ile,,,, yanımda benimle olsunda yeter...kedi sahibi olmak istiyosan şartlı düşünmeyeceksin yok tüy dökmeyen olsun yok tırmalamayan olsun yok uysal olsun bir robottan bahseder gibi..oda bir can taşıyor huyu suyu var yaramazlıkta yapabilir benim pamuğum gibi masada ne varsa yerede indirebilir gece başucuna koyduğun suyu devirebilir gece yatarken ayaklarını ısırabilir koşturabilir evde,, yapabilir....tüy dökmesin uslu olsun onu yapmasın bunu yapmasın mantığı ile kediş sahibi olmamalı zaten kiimse.allahın yarattığı can... ve gerçek hayvan sevgisi ile sahiplenmek isteyen biri böyle kurallarla kediş almaya kalkmaz.....benim kedim iran kedisi ama sokakta yaşayan kediler aslında en akıllı kediler en söz dinleyende sokakta yaşayıp eve alınan kediler bence.tam bir cingöz oluyor sokak kedileri,ayırım yapılmamalı sokak kedisi yada cins kedi diye bence.benim annemin daha bebekken camiden aldığı erkek tekiri var kocaman oldu 3 yaşında ama o kadar akıllıki insan gibi yani herşeyi seziyor..ayyyyyyyy çenem düştü genede anlatmak istediğim şuki evinde hayvan beslemek istiyosan gerçek bir hayvansever olucaksın,yok tüy yok bilmemne demeyeceksin gercek bir hayvanseversen eğer sokakta gördüğün tatlı kedişe sarılıp alıcaksın evine bak gör nasıl tatlı oluyorlar bana pamuğumu bir arkadaşım getirmişti bebekken şimdi benim pamuğum istese evimi sokak kedişleri ile doldururdum...

galiba haklisiniz annem seviyor kedileri aslinda ama fazla titiz oldugu icin tuy dokme sorunlarini sevmiyor ama biliyorum ki alsak bile oyle fazla karsi cikmayacak
ben zaten turkiyede degilim o yuzden honey bear alsam bile benim icin zor olmaz onu bulmak.bir ara siyam kedisi dusunduk ama sonra vazgectik huyu o kadarda iyi olan bir kedi degil o.televizyonda onunla izledigim bir programdan sonra kesinlikle olmaz dedim
cevap verdiginiz icin tesekkur ederim bu arada

spynx tüy dokmez ama tırmalamayan kedi yokturrrrr...
duzenlı tırnaklarını kestın mı o sorunda kalkar..benım kızımla oynarken elımı kanatır sonra yalar kan kokusu alınca gelır kucagıma kes tırnanları der gıbı patısını elime koyarr....
alıstımı kendılerı kestırmeye bile baslıyo bebeklıkten tırnak kestirmeye tatlı tatlı alıstıracaksın

çok saçma bence kusura bakmayın ama insanların ne düşündüğü çok mu önemli.paraya kıymakla ilgisi yok bu işin sadece sevgi yeterli!.ayrıca sokaktan aldığınız kedi veya köpeğin aşılarını ve bakımlarını yaptırdığınız sürece hastalık bulaşmaz :KK47:

kesınlıkle katılıyorum ayrıca sokak kediside cıns bunu unutmaaa.O para verıp aldıgın alacalı belecelı suslu kedılerden 10 katı zekaya sahıp..
Güzel bakınca sokak kedılerınde ne kadar asil ve güzel oldgunu fark edeceksın..Zira tomarla para verılıp alınan chıncılla yada ıran(persian )kedılerının bakımsızlık yuzunden nasıl kotu bır hal aldıgınıda gordum..Gözleri akmıs tuyler yumak yumak..:KK20:
o yuzden iyi bakarsan dunya tatlısı bır ev kedısı olur zira benım kucuk azrailim de oleeee:KK16::KK16:

yazınızınz üzerinden 3 yıl geçmiş ama söylemeden geçemeyeceğim bence siz kediyi sevmek yada bir hayvana sahip çıkmak için değil evinize ve size süs, çevrenize göstermelik istiyorsuzun sanırım bencede kediden vazgeçmekle çok doğru bir karar vermişsiniz.

yazınızınz üzerinden 3 yıl geçmiş ama söylemeden geçemeyeceğim bence siz kediyi sevmek yada bir hayvana sahip çıkmak için değil evinize ve size süs, çevrenize göstermelik istiyorsuzun sanırım bencede kediden vazgeçmekle çok doğru bir karar vermişsiniz.

AYNEN KATILIYORUM SİZE.sokak mış pet shop hayvanımş farketmez insaflı olun ya benimde kedim cins kedi, bana hediye geldi, hediye gelmese sokaktan seve seve kedi alırdım insanlar arası ırk ayrımı yapılıyor kızıyoruz, şimdide hayvanlar arası ırk ayrımı mı yapılcak, insaf.

her kedi tırmalar. ama şöyle ki, evin birkaç yerini beller, tırnaklarını törpülemek amacıyla oraları tırmalar. en azından bizimkiler öyle:KK8:

uysal fazla yaramaz kedi istemiyosanız iran kedisi alın bi de sokak kedilerini eve hapsetmeyin onlar dışarıya alışkın arada bir sokağa çıkarın.

Sokak kedisi=Türk kedisi yani
İran,British vs vs değiller..

Daha aktif oldukları doğru diğer cinslere göre Türk kedilerinin..
Ancak hepsi için de geçerli değil bu..

Tırmalama sorunu için,tırmalama tahtası edinin.. Böylece koltuklar tırtıklanmaktan kurtulurlar..

Son düzenleme:
Ben daha kedimin miyavladığını ordan oraya zıpladığını vahşileştiğini görmedim 5 aydır benimle.

Mırnav mırnav acıktığı zaman bişiler söylüyo :KK1: Elimle oynamayı seviyor ama asla cizmiyo, elimde kolumda yanlışlıkla tutunurken yaptığı bir iki cizik var sadece.

yerim onu ben :)

Ama illa ki kedi :KK1: Kendini korumaya odaklı :KK70:

Son düzenleme:
X