Yöresel Tarif Bonak Mants

Yöresel Yemekler

zhr79

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
8 Eylül 2007
7.155
9
45
yaseminle_MANTIIII.JPG

Malzemeler :

1 Kilo un

Bir miktar ılık su

1 Tutam tuz

1,5 Su bardağı sanayağı

İç Malzemeler:

Yarım kilo kıyma

2 Soğan

Yapılışı:

Önce unu bi kaba döküp bir tutam tuzla ilave ediyoruz.Ilık olan suyu yavaşça döküp hamur haline getiricez.Hamur yumuşak olması gerekiyor.Kulak memesi kıvamı.Bu hamurumuzu 10 dakika bekletip tekrardan yoğuruyoruz.Sonra hamuru 3 e bölerek 30 dakika daha bekletmeliyiz.Diğer tarafta soğanları ince ince doğrayıp kıymayla harmanlayalım.Beklettiğimiz hamurlardan bir tanesini alarak merdaneyle azıcık açıp 2 kaşık yağ dökerek bu hamuru yufka gibi açıyoruz.Yuvarlak bi masada yaptığım için o şekilde anlatıyorum size.Yufka gibi açtığımız hamurların kenarlarına kıymanın bi kısmını koyuyoruz çevreleyecek şekilde.Üstünüde hamurun bi kısmıyla örtüyoruz ve 1 kşık yağ döküyoruz.Elimizin ön yüzüyle hamurun yuvarlanmasını sağlayıp hamuırumuzun simit şeklini almasını sağlayalım.Simit görünümünde olan hamurları elimizle yada bıçak yardımıyla kopararak sanayağıyla yağladığımız tepsiye dizelim. Diğer hamurlarıda yukarıda anlattığım şekilde yapıp önceden ısıttığımız 200 derecelik fırında 40-50 dakikada pişirelim. AFİYET OLSUN.

allaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhh diyorum saat 02:47 bu topic e baktım dünyam yıkıldı...Boşnağım kaaardeşim bunu görünce mahhvoldum alıcağın olsun moon yaaa öfff :KK43:((

allaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhh diyorum saat 02:47 bu topic e baktım dünyam yıkıldı...Boşnağım kaaardeşim bunu görünce mahhvoldum alıcağın olsun moon yaaa öfff :KK43:((

bizde cok yapılır boşnak oldugumuz icin herzaman yiyebilioz walla :KK70:

benimde babamın ninesi boşnakmış
Türk mutfağımız böyle işte her yerden yemek kültürümüz var
:) :) :)

Bu mantıyı sarımsaklı yoğurtla da tavsiye ederim,harika oluyor

evetttttttttttttttttttttttttttttopuyorumnanaktan benim rahmetli babaannemde boşnak kökenliydi çok severim boşnak mantısını hatta 8.sınıfa kadar diğer türlü mantıyı bilmezdim benim için mantı buydu şok olmuştum herkesin mantı olarak bunu bilmediğini öğrendiğimdekaydirigubbakcemile3

Off..
harika ! Ellerine sağlık.
Boşnak yemekleri enfes oluyor bayılıyorum..

Var yaaaaa çok süper oluyor..aynı fotodaki gibi..arkadaşım güzel yapar..bi de zelanik i güzel yapar sıcak sıcak ohhh.. miss..

X