Bebek Aylık Gelişimi, Aşı Takvimi Demir Damlası Veriyor musunuz?

Bebeğimizin Aşıları, Kontrolleri, Aylık Gelişim Bilgileri

nasan

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Kasım 2008
70
0
kızımda kansızlık yok ama doktorumuz sabak akşam 7 damla demir vermemi söyledi.hızlı büyüyen bebeklerde demir ihtiyacı çok olurmuş.
kadir tuğcu ise kesinlikle verme dedi.galiba enfeksiyon riskinden dolayı.
3 gündür demir vermiyordum ama internette de demirin bebek gelişimi için önemli olduğu ile ilgili yazılar okudum.kafam karıştı.sizler demir damlası veriyormusunuz?

ben vermiyorum çünkü zaten mama alıyor onda demir var.
ayrıca demir eksikliği varsa eğer çok yararlı tabiki ama eğer öyle bir eksiklik yoksa ne gereği var hastalık varsa azdırıyormuş dişlerde kararma yapıyormuş vs vs...
ayrıca bebekler onu hiç sevmiyor tadına baktımda saatlerce ağzımdan pas tadı gitmedi. kansızlık yoksa boşa bebeğime işkence niye çektireyim tabii bu benim görüşüm...

yanıtladığın için teşekkürler canım ben sadece sütle besliyorum benim bebeğimde tadını hiç sevmiyor ama gerekli olup olmaması kafamı fena karıştırdı.

ben bugun dr dan geldin. kan damlası yazdı. sayım yapılmıyacak mı diye sorunca da bebeklerin P%100 e yakınında eksiklik oluyomuş. sayıma gerek duymadan verdi. çevremdekiler de demir damlası kullandı. benim de kafam karışık açıkcası.

herşey iyi hoşta bide lekesi giyeceklerden çıksa iyi olcak bi türlü çıkaramıyorum:sinifsinif:

sağlık ocağının verdiğini almadı oğlum 5 damla verdim saatlerce kustu, gece acile götürmek zorundda kaldık, ertesi gün keni dr.umuza gittik o da başka bi damla verdi meriç ondada kusuyor, ne yapacağımı bende şaşırdım, fayda edicek derken bütün yediklerini çıkartıyor ve kendine gelemiyor, üzülüyorum bende vermiyorum bi süredir...
kafamçokkarıştı

bende veriyorum geçen gün dr a gittiğimizde kilosuyla orantılı olarak vermemi söyledi yani hergün 9 damla veriyorum

kızımda kansızlık yok ama doktorumuz sabak akşam 7 damla demir vermemi söyledi.hızlı büyüyen bebeklerde demir ihtiyacı çok olurmuş.
kadir tuğcu ise kesinlikle verme dedi.galiba enfeksiyon riskinden dolayı.
3 gündür demir vermiyordum ama internette de demirin bebek gelişimi için önemli olduğu ile ilgili yazılar okudum.kafam karıştı.sizler demir damlası veriyormusunuz?

ben de çkaledeyim hangi dra gidiyosunuz?

ben de çkaledeyim hangi dra gidiyosunuz?

çan da oturuyorum.özel biga can hastanesindeki semra hanıma gidiyorum.memnunum ama demir verip vermemekte çok tereddütte kaldım.kızımın kilosu 7,170gram.kilo ile orantılı sabah 7 akşam 7 damla önerdi.yani doktorun biri 14 damla kullanmamı söylerken diğeri hiç kullanma diyor..napacağız.. kafamçokkarıştı

sağlık ocağının verdiğini almadı oğlum 5 damla verdim saatlerce kustu, gece acile götürmek zorundda kaldık, ertesi gün keni dr.umuza gittik o da başka bi damla verdi meriç ondada kusuyor, ne yapacağımı bende şaşırdım, fayda edicek derken bütün yediklerini çıkartıyor ve kendine gelemiyor, üzülüyorum bende vermiyorum bi süredir...
kafamçokkarıştı

sağlık ocağının verdiği damla kızımıda çok rahatsız etti.kakası çok kötü kokuyordu.bıraktık hemen.santafer diye farklıbir marka kullandık.onun tadı daha iyiydi.kızımda farklı bir etkiye sebep olmadı.ama 3 gündür kullanmıyorum..

çan da oturuyorum.özel biga can hastanesindeki semra hanıma gidiyorum.memnunum ama demir verip vermemekte çok tereddütte kaldım.kızımın kilosu 7,170gram.kilo ile orantılı sabah 7 akşam 7 damla önerdi.yani doktorun biri 14 damla kullanmamı söylerken diğeri hiç kullanma diyor..napacağız.. kafamçokkarıştı

ortasını bul adece 7 damla ver ben sadece günde 9 damla veriyorum :)

benim kadın doğum dokdorumun ikizleri vardı bizde kullandık bu damla şimdiki kansızlık için değil ilerideki kansızlıkları engellemek için demişdi onun için ben kullanıyorum kansızlık çok zor bişey gerçekden annemde var sürekli kan şurubu içiyo yoksa ayakda zor duruyor vücudu kan yapmıyomuş kızımında öyle olmasını istemem

Kan tahlili yapildi ve doktorumuz vermedi demir damlasi ...
Ama ilaclarla bogmasakta bebeleri yaptigimiz mamalarla desteklesek yetmez mi acaba?
Tahlil yapilmadan damla verilen bebelere vermeyin ilk önce kan tahlili yapin varmi yokmu diye BENCE bosuna ilac verilecek belkide...

banada verdiler saglık ocagından ama kızım hiç begenmedi.kustu.bende denim dedim ondan daha beter oldum.ben vermiyorum demir damlasını.vermeyide düşünmüyorum.kaç sewnedir kullanıldıgını bilmiyorum ama eskiden böle bişey yokmus annem ben size böyle bişey kullanmadım dedi.sonuc olarak turpp gibiyim hatta biraz fazla turplaştım :) cocugumu rahatsız etmek istemiyorum

ben de vermiyorum diğer topice de yazdım annemle konuştum bugün yokmuş bizim zamanımızda bende ne kansızlık var neb işey.yeni çıkan şeyleri hep bizim ülkemizde deniyorlar çocuklar deneme tahtası değil verme dedi annem haklı geldi bana vermiyordum zaten ama kararsızdım şimdi hiç vermicem. et yediricem onun yerineçilaç almasındansa gıdalarla telafi etsin bencede

benimde kafam karışık bukonuda mama içiyor onda demir var ama doktorda sağlık ocağıda
günde 9 damla ver dedi tadıda iğrenç

ben vermiyorum..dr demedi.. hatta kan tahlili bile yapmadı..
tahlil için bile bi problem varsa yapıyorlar.... sağlıklı bebeğe neden bişeyler verelim ki...

ete başlıycaz yakında o zamana kadar beklemekten yanayım.. ama dr kansızlık teşhisi koyduysa tabiki vericez...

valla ben deviti bile arada veriyorum...
aman emin olmadan bişeyler ermeyelim. kaş yaparken göz çıkarmayalım..

çok haklsınız arkadaşlar annelerimiz bize ne vitamin ne emir hiç bişey vermemiş yokmuş daha doğrusu... şimdi bi sürü şey güzel olsa bari, minnacık deneyim dedim aman yarabbi hayatıma bu kadar iğrenç bişey tatmamıştım, saatlerce ağzımdan o tat gitmedi, bebişim napsın...
çok aşırı kansızlık olmadığı taktirde bencede verilmemeli, et yesinler bol bol :))))

bebeklerde demir eksikliğinin farkedilen ilk belirtisi başının terlemesi. ve tam beslenmeye geçilmeden önceki dönemde bebeklerin %90'ının yaşadığı bir problem olduğunu söyledi doktorumuz. sağlık ocağından verilenin tadı gerçekten çok kötü. doktorumuz onun yerine eşdeğeri olan "ferrum" önerdi. şimdilik kusmadı kuzum. tadına da baktım fena değil bence...

X