İğneli Epilasyon İğneli epilasyon uzmanının paylaşım alanı

ığneli epilasyon yaptırmak sabır işi diyen dostlarıma sormak isterim. Kendinizi bu işi yapan insanın yerine koymayı deneyin. Bırakın yıllarca bu mesleği yapmayı sadece bir gün için kendinizi onun yerine koyun.. Düşünün ; iki büklüm bir halde, kafanızda 10 numara gözlüğe eşit bir büyülteç ve çalıştığınız bölgeyi iyice aydınlatması için başınızın dibindeki 100 mumluk ampulün yaydığı ısı altında saatlerce tek tek kılları yok etme mücadelesi nasıl bir şey. Bu meslek manevi tatmini olmasa sadece maddiyat için yapılabilir mi dersiniz?

Son düzenleme:
Bazen yıllar içinde yaşadıklarımı neden sanki bir tarafa yazmadım diye hayıflanırım. Bu mesleği daha çok uzun yıllar yapamayacağım ortada şunun şurasında belki 5-10 yıl daha. Ama yaşadıklarımı derleyip bir kitap yazsam bu mesleğe gönül vermiş insanları geleceğe taşımış olurdum.
Maalesef yapmadım, belki vaktim olmadı belki de o günlerde bu maksatla harcayacağım zamanın değerini anlama fırsatım olmadı. Oysa gerçekten yazılmaya değer anılarım var. İşte onlardan beni en çok etkiliyeni..
Gün bitmiş tam gitmeye hazırlanırken çalan kapı zili ile kapıyı açtığımda karşımda 70 li yaşlarda nur yüzlü bir teyzem ve onun tonton mu tonton aynı yaşlardaki beyi. . Beni nasıl bulduklarını sormaya ne hacet orası küçük bir yer , belki bir komşusu belki komşusun bir akrabası..Teyzemin öylesine tatlı ve dobra konuşması karşısında benim mazeret üretme şansım ise hiç yok.. Kızım bu adam çıldırdı bu yaştan sonra aha bu (dudak üstünü ve çenesini işaret ederek) kıllar yüzünden beni boşayacakmış bizi bu dertten kurtarsan kurtarsan sen kurtarırmışsın gibi şu an tam olarak hatırlayamadığım türden bana günün tüm yorgunluğunu unutturan sözcükler.. buyur ettim tabii ama amcam duymuş bilirmiş içeri erkek sineğin bile giremediğini beklermiş kapıda.. ısrarlarım fayda etmez ve oturması için verdiğim bir sandalyede bekler kapının dışında sonuna kadar. Daha sonraları birkaç kez daha aynı tarzda geldi bizim ihtiyarlar.. maddiyatçı ben!!! o mübarek ellerini öpmeden gayri hiçbir talep de bulunmadım ya altında kalırlarmıydı bunun, sepet dolusu kendi tavuklarının altından topladıkları paha biçilmez köy yumurtaları ile çaldılar kapımı her seferinde.. umarım hala sağdırlar ve hala mutlulukları devam ediyordur..

aysel mesleğine sahip çıkan biri olduğuna eminim ama herkes senin gibi değil ki... işin içinde elbet maddiyat giriyor ama bunu ön plana çıkarmak ve karşıdaki kişiyi sömürmek ne kadar da abes!

ne yazık ki epilasyon gibi büyük paraların döndüğü mesleklerde herkes birbirini karalıyor ve artık neye inanacağımızı şaşırıyoruz... zaten işini hakkıyla yapan birini bulmak da nerdeyese imkansız..ya en basitinden yapılan iğneden bile hiç utanılmadan %400-%600 kar konulup ardından karşıdaki kişi bunu anlayınca, ''ben iğnenin karında değilim!'' deniliyor...

bilmiyorum...ben açıkçaı bu forumda yazılanlardan etkilendim ve madem iğneli kesin çözüm biraz daha para ve emek harcayıp onu yaptırayım dedim. şehirde sadece iğneli çalışılan yerde bile bunu yapıyorlarsa-insanları sömürüp maddiyat odaklı çalışmak- diğerlerinin neler yapacağını düşünmek bile istemiyorum...

hayırlısı olsun...

İğneli Epilasyonda mükemmel sonuç alınması ; yapanın uzmanlığı, yaptıranın da kurallara uyması ile elde edilir.
İğneli Epilasyon yapan kişinin uzmanlığı :
Uygulama süresinde 10 parmak kullanması,
Akım verilip kökü kurutulan tüy veya kılın cımbızla alınması anında tedavi gören kişinin kılın alınışını hissetmemesi ile kolaylıkla tespit edilebilir.
İğneli Epilasyon yaptıracakların uyması gerekenler :
İğneli Epilasyon uygulanan bölgeye, uygulamaya müteakip 3 gün süreyle su, sabun, krem, parfüm gibi nesneler dokundurulmamalı,
3 günün sonunda kıl kökü büyüklüğünde oluşan kabukların doğal olarak kendiliğinden dökülmesi beklenilmeli, istenmeyen lekelerin oluşmaması için kaşıma-keseleme gibi doğal olmayan yöntemlere başvurulmamalıdır.

Değerli paylaşımcılar,
Uzmanlık konum olması sebebiyle özellikle iğneli epilasyon olmak üzere lazer epilasyonda dahil epilasyon konusundaki forumları sık sık ziyaret edip tecrübelerimi ihtiyaç duyan arkadaşlara aktarmaya çalışıyorum ancak genelde sorular , endişeler aynı konular etrafında dönüp duruyor yine de bıkmadan usanmadan elimden geldiğince tekrar tekrar da olsa tek tek cevap vermeye çalışıyorum. Ancak bazı genel konulara kendi açtığım bu sayfada cevap vermemin pratikte daha faydalı olacağını düşünüyorum.
İlk olarak iğneli epilasyon konusunda bayanlarımız için en önemli çekince olan ACI konusunda benim için çok özel olan bir deneyimimi de sizlerle paylaşarak bilgilendirme yapmak istiyorum.
İğneli epilasyon acı hissi vermez demenin meslek adabı ile bağdaşmayacağını belirterek başlayacağım. Ancak bu acı hissinin oranı kişiden kişiye değişebileceği gibi aynı kişinin vücut direncinin farklı olduğu dönemlerde de farklılık gösterebilmektedir. Ancak acı hissinin uzman bir uygulayıcıda olabildiğince az hissedileceğini belirtmeliyim. Bunun nedeni şudur. Uygulama yapılacak kıl/tüyün büyüklüğüne göre kıl kökünü tahrip edecek uygun akımı tespit eden uzmandır. Gereksiz yere fazla akım tercih ederse acı hissi artacak, acı hissini azaltmak için gereğinden az akım verirse kıl kökü tahrip edilemeyeceğinden aynı işlem o an olmasa bile sonradan yine tekrarlanmak zorundadır ki bu da gereksiz fazladan acı ya katlanılması anlamına gelecektir. İğneli epilasyon uygulamasını üç aşama da özetlemek mümkündür. 1-İğnenin cilde giriş anı. 2- Köke ulaşıldığında uygun akımın verilerek kökün tahrip edilme anı. 3-Cımbız yardımı ile kılın alınması. Hatalı bir uygulamada her üç aşamada da acıya maruz kalmak mümkün iken işinin ehli bir uzman sadece akım verilme anında, O da yukarıda açıkladığım olabilecek en minimum seviyede acı ya neden olacaktır. Sebebine gelince; Uzman kişi 10 parmak çalışır ki iğne ve cımbız tutan parmakların dışında kalan parmaklar uygulama yapılan bölgedeki cildi germe görevini üstlenir ve bu sayede gözeneklerin açılması ile zaten çok ince olan epilasyon iğnesinin cilde girişi acısız olur. Aksi taktirde bu aşamada acı hissi kaçınılmazdır. Uzman kişinin tecrübesi karşılaştığı kılın büyüklüğü ile yönüne göre tam kıl kökünde (yani aşağıda yukarıda değil, sağda solda değil) iken akım verilme anını tespit etme yeteneğini kendisine kazandırmıştır ve bu her uygulama da kıl kökünün kesin tahrip edilmesi anlamını taşır ve bu da 3. aşama da yağdan kıl çeker gibi tabirinin tam karşılığı olarak en ufak bir acı hissettirmeden kılın cımbızla alınması neticesini verir. Ancak uygulayıcı uzman değilse kıl kökünü tahrip edemediği her seferde hiçbir işlem yapılmadan cımbızla kıl alınışındaki acının aynısına neden olacaktır. Tabii aynı kılın zaman içerisinde kuvvetlenerek tekrar çıkacak olması da işin cabası olacaktır malesef.
Başta belirttiğim benim için özel olan deneyimime gelince; Bende bir anneyim , 13 yaşında bir kızım var ve malesef O da bu konuda dertli. Tabii annesinin mesleği bu olunca konuya olan hassasiyeti de normalden fazla. Yaz başında da bu dertten kurtulmak istedi ama malesef kısa süreli uygulamamızda belki de annesinin kendisi için mucize yaratacağını düşündüğü ve hiç canının yanmayacağını sandığı için gerçekle karşılaştığında , benim de annelik duygusallığımı kullanması ile başarı sağlayamadık. Aradan geçen süre zarfında hem kendimi hem de O nu psikolojik olarak hazırlamaya çalıştım. Kısa bir süre önce dersanesinin açılmasına birkaç gün kala arkadaşları ile biraraya gelecek olmasının verdiği psikolojik baskının da etkisiyle anne hadi bitirelim şu işi dedi.Günde 4 saat civarında olmak üzere iki gün süreyle dizkapağından aşağı iki ayağına çalıştık ve inanın bu süre zarfında gık demedi. Şimdi kabuklar düşme aşamasına geldi inanın o kadar mutluyuz ki pürüzsüz bir cilde sahip olacağını biliyor ve başarımızı sıkboğaz edecek seviye de babasıyla paylaşmasını izlerken gözlerim dolmuyor desem yalan konuşmuş olurum.Evet arkadaşlar kızımın yaşının çok küçük olması nedeni ile acıya dayanma gücünün çok az olması ve benim annelik duygusallığıma rağmen biz bunu başardık, sanırım bu dertten bir ömür boyu kurtulmak isteyen arkadaşlar en az bizim kadar güçlüdür ne dersiniz. Herkese sağlıklı günler dileklerimle saygılar sunuyorum.

Değerli ufsul, iğneli epilasyonda özel bir giysi giyilmesi uygulaması en azından uygulamaya katkısı olması anlamında yoktur. Hamilelik döneminde de uygulama yapılabilir ancak özellikle ilk üç ay düşük tehlikesi olduğu durumda yapılması uygun değildir. Ayrıca hamilelik döneminde acıya dayanma ve pozisyon zorlukları nedeniyle uzun süreli uygulamaları tavsiye etmem sadece kısmi ihtiyaçlar için yapılabilir.

iğneli epilasyonda tüylerin tamamen bitmesi için aynı bölgeye kaç kez uygulama yapılması gerekir? Her bölge için ortalama seans sayısını yazarsanız sevinirim

iğneli epilasyonda tüylerin tamamen bitmesi için aynı bölgeye kaç kez uygulama yapılması gerekir? Her bölge için ortalama seans sayısını yazarsanız sevinirim

Değerli kardeşim soruna değil buradan cevap vermek uygulama yapılacak bölgeyi görüp inceledikten sonra bile kesin bir cevap vermek malesef mümkün değil. Zira bu sorunun cevabı kıl yapısına, daha önce alınıp alınmadığına hatta neyle alındığına ve en önemliside uzatma süresine göre değişir. Özellikle uzatma süresi tamamen kişilerin tercihine kalmaktadır ki kimi bayanlar 15 gün bekleyip uzayanları aldırmak istemektedirler ki doğal olarak bu da uygulama sayısını çok daha fazla arttırmakta ama bazı bayanlarda 2-3 aylık uzatma süresini tercih etmekte bu durumda uygulama sayısının az olmasına olanak sağlamaktadır. Ancak aslında her iki durumda da sayılar farklı olsa da süre anlamında eşitlik sözkonusudur. Zira kısa uzatma süreli müracaatlarda uygulama süresi de kısa olmaktadır. Benim bu konudaki tavsiyem ise uzun süreli uzatmalardan sonra müraacat edilmesidir. Ancak çok net olarak bilinmesi gereken husus, iğneli epilasyonda doğru bir uygulama ile akım verilmek suretiyle tahrip edilen kökten yeniden kıl oluşumu kesinlikle mümkün değildir. Yani ilk uygulamadan sonraki müteakip müraraatlarda müdahale edilen tüyler, oluşum süreçlerinin farklılığı nedeniyle ilk uygulamada müdahale edilmeyen yeni oluşan tüylerdir. Yılların deneyimi ile şunu rahatlıkla söyleyebilirimki düzenli bir uygulama ile bir yılın sonunda % 90 seviyesinde başarı elde edilmektedir. Bazen 2 nci yılda da uygulamaya devam eden bayanlarımızın olduğunu ancak bu müraacatların çok çok seyrek olarak uzayanların da aldırılması ve başarı yüzdesinin % 95 in üzerine çıkartılması amacı taşıdığınıda paylaşmak isterim. sağlıklı günler dilerim.

aysel hanım ve diğer hanımlar size bi sorum olacak
iğneli yaptırmaya karar verdim araştırmalara başladım
benim aklıma takılan şu ki bacaklarımda çok fazla batık var
nerdeyse bütün kıllarım tüylerim deri üstüne çıkamadan kıvrılarak deri altında büyüyor ve bacaklarım temizlesem bile siyah içi kıl dolu noktalarla dolu oluyor etek falan giyemiyorum :KK43:
ne kadar keselesem de geçmiyor ama jiletin buna iyi geldiğini söylüyorlar acaba iğneliye gitmeden jiletle almanın bi sakıncası olur mu
yoksa kıllar daha mı fazla güçlenir ve iğneli seanslarım uzar mı
yada iğneliye gitmeden bunlara nasıl bir çözüm önerirsiniz

aysel hanım ve diğer hanımlar size bi sorum olacak
iğneli yaptırmaya karar verdim araştırmalara başladım
benim aklıma takılan şu ki bacaklarımda çok fazla batık var
nerdeyse bütün kıllarım tüylerim deri üstüne çıkamadan kıvrılarak deri altında büyüyor ve bacaklarım temizlesem bile siyah içi kıl dolu noktalarla dolu oluyor etek falan giyemiyorum :KK43:
ne kadar keselesem de geçmiyor ama jiletin buna iyi geldiğini söylüyorlar acaba iğneliye gitmeden jiletle almanın bi sakıncası olur mu
yoksa kıllar daha mı fazla güçlenir ve iğneli seanslarım uzar mı
yada iğneliye gitmeden bunlara nasıl bir çözüm önerirsiniz

Değerli kardeşim sözlerime iğneli epilasyonun batık sorunundan kurtulmak için çözüm olduğunu belirterek başlamak isterim. Jiletle alma konusunda ise eğer sorunu bana şimdi değil de yazın sormuş olsaydın evet jiletle almanı önerirdim zira jiletle almak kılların güçlenmesine neden olur ve yaz döneminde alıp uzaması için bekliyebilseydin içinde bulunduğumuz dönemde de iğneli epilasyona başlayabilirdin ve cild yüzeyinde daha fazla kıl olacağından çözüm daha kolay olabilirdi. Ancak içinde bulunduğumuz dönem yaz sezonuna hazırlık için iğneli epilasyona başlanacak ideal dönem. Bu sebeple sana tavsiyem jiletle almadan biran önce iğneli epilasyona başlaman yönünde olacak. İğneli epilasyon uygulaması cild yüzeyindeki kılların alınması sonucunda batık durumdaki kılların kuvvetlenerek cild yüzeyine çıkmasına neden olur ve onların da bir sonraki uygulamada alınmasına olanak sağlar. Tabii bu söylediğim iki kez yapılacak bir uygulama ile tüm cildin pürüssüz olacak anlamına gelmiyor. Ama yaza kadar aksatmadan uygulamaya devam edersen sanırım önümüzdeki yaz çok daha rahat olacaksın. Sağlıklı günler diliyorum.

çok teşekkürler yardımlarınız ve verdiginiz bilgiler için aysel hanım
bugun bi merkezle görüştüm saatine 65lira diyorlar acaba fazla mı ?
piyasayı bilmiyorum ben
bi de ben ilk olarak koltukaltına yaptırıp denemek istiyorum önce, cildimin nasıl tepki vereceğini ve yapan insanın nasıl yaptığını, leke-yara olup olmayacağını görmek için
acaba ortalama kaç dakika sürer koltukaltı genel olarak? burdan bi ortalama öğrenirsem ona göre yapan kişi hızlı mı yapıyor yoksa ağırdan mı alıyor fikrim olur
öğrenci halimle fazladan para ve zaman harcamak istemiyorum

Kullanılan iğne hakkında bir sorum olacaktı; önceden kendimde olan altın iğneyle uygulama yapılıyordu ve iz sorunu olmadı hiç ancak ne zaman ki izole iğne diye gri renkli bir iğne kullanmaya başladı uzman, kolumun üst kısımlarında iz yaptı bu iğne başka hiçbir bölgede yapmazken.. Bunun sebebi altın iğne olmaması olabilir mi?

Değerli calicice,
İğneli epilasyonda ücret dakika üzerinden belirlenir ve bugün için genelde dakikası bir Tl normal fiyat olup işinin ehli uzmanlarda bunun 2 Tl ye kadar çıktığını biliyorum. Daha düşük fiyatla çalışanların uzmanlığı konusunda müraacat sahiplerinin daha tedbirli olmalarını önereceğim. Süre ve uzmanlığın tespiti ile ilgili sorularına ise bu sayfada daha öncede cevap vermiştim tekrar olmaması için beni anlayışla karşılayacağını umarak onları okumanı rice edeceğim.

Değerli angelnr,
İğneli epilasyon iğneleri genelde çelik,gümüş ve altın olarak bilinir ancak altın olarak bilineninde aslında kaplama olduğunu söyleyebilirim. Bunlardan hangisinin cilde temasında ne gibi olumsuzlukları olabilir sorusuna kimyager edasıyla cevap verirsem doğru olmaz diye düşünüyorum. Ancak hangi metal olduğu kadar iğnenin kalitesininde çok önemli olduğu bir gerçek. Örneğin ben bu mesleğe başladığım günden itibaren gümüş iğne kullanıyorum ve iğnelerimi istanbulda bulunan bir firma aracılığı ile italyadan getirttiriyorum.Yani 24 yıldır aynı cins iğneleri kullanıyorum. Bu arada mesleğim gereği işyerime birçok kez bu tür malzemeleri pazarlayan insanlar geldi ama hiçbirisinde kalite olarak kendi kullandıklarıma benzeyen iğneler göremedim. Dar bir çerçevede kaldığımı düşünmemeniz için belirtmek isterimki 24 yıllık süre zarfında İzmit, Ankara ve şimdide İzmir olmak üzere 3 büyük şehirde bulundum. Kaliteden ne kastediyorum ya da bunu nasıl değerlendiriyorum derseniz herşeyden önce iğnenin esnekliği çok önemli. Örneğin kullandığım iğnelerde kırılma olayını çok nadiren yaşadığımı, aynı iğneyi aynı kişide kullanım ile birlikte eriyerek ( akım sebebiyle) küçülüp kullanılamaz duruma gelene kadar oldukça uzun süre kullanabildiğimi söyleyebilirim. Çok iddialı da olmak istemiyorum belki de ben bu iğnelere alıştığım için diğerleri bana kalitesiz geliyor da olabilir tabii. Ancak iz yapma olayının iğneden ziyade yanlış uygulamadan ( akımın tam kökte değil aşağıda yukarda sağda solda verilmesi) olduğunu sanıyorum. Fakat aynı kişiye yaptırmış olman iğnedende kaynaklanabileceği ihtimalini ortaya çıkarıyorki bunun cevabını tam olarak bende bilmiyorum zira hiç böyle bir deneyim yaşamadım.

Evet garip bi durum oldu. Çenemde, alt kolumda, göğüs arasında filan hiç izden eser yok ancak üst kolumda bir kaç ay olmasına rağmen hafif kahverengi lekeler var. Güneş geldiği için mi acaba diyorum ama bilemedim ben de.

Bir de doğal olarak bu sebeptn güvenim sarsıldı biraz, ya yüzümde daha geniş bölgeye yaptırırsam yine iz kalır mı diye...

bugün bir yerde başlıyacaktım epilasyona iğneli olanına fakat steden yazılan leke olaylarına tanık olana kadar şimdide korkumdan gidip iptal ettireceğim sanrım güzelleşmek adına cildimi daha beter bozmaktan korkuyorum. arkadaşım gidiyor oraya yüz için iğneli epilayona onun cildi komple alerji olmuş durumda kırmızı tüm yüzü bu normi acaba sanki ütü basmış gibi kabarıyo ilkgünler ama sonra yerini kırmızılığa bırakıyo ona cildin hasas demişler ama benim yüzümün hassas olup olmadığını nası anlıyacaklar ya bendede aynı şey olursa ya iz kalma duru off of canım çok sıkıldı

X