lm hisseden insanlar

anobis

deli kıs :)
Kayıtlı Üye
7 Kasım 2007
789
166
39
enteresan geldi paylaşayım dedim arkadaşlar.

Üç bilim adamı konuyu araştırdı ve sonuçları ilginç bir raporda topladı.
Pravda gazetesinde yer alan habere göre William Green, Stefan Goldstein ve Alex Moss adlı doktorlar, bazı insanların, ölümlerine kısa süre kala bunu hissettiklerine yönelik iddiaları araştırdı. Gazete, Sergiev Posad kentinden Grigoriy Doronin adlı bir kişinin "O akşam eşim işten eve geldi ve 'Çok yorgunum. Kim bilir belki de bu dünyayı terke edeceğim' dedi. İkinci gün bir trfik kazası geçirdik. Ben kurtuldum ama o öldü" şeklindeki anlattıklarına da yer verdi.
Gazetelerde çıkan bazı ölümlü kazalardan sonra kurban yakınlarının "Daha dün ölümden söz etmişti. Sanki hissetmiş", ya da ani kalp krizi sonucu ölen kimi kişilerin yakınlarının "Bütün işlerini yoluna koymuştu. Herkesi arayıp konuşmuştu. Sanki vedalaşmıştı" şeklindeki açıklamalarını toplayan üç doktor, daha sonra geniş kapsamlı bir araştırma başlattılar.
Hastanelere gelen ani ölüm vakalarında ölen kişilerin yakınlarıyla görüşüp, hastanın profilini ve son aylardaki davranışlarındaki değişimi ortaya çıkaran üç doktor, sonunda tüm kayırtları bir raporda toplayıp, bu kişilerde, ölüm tarihine yakın dönemde gelişen ortak durumları belirlediler.
Nihayi raporda "Ölüm tarihine yakın günlerde bunu hissetmiş gibi algılanan kişilerde, spesifik bir psikolojik durum söz konusu. Ortak davranış biçimi, işlerini yola koymak ve melankolik bir ruh hali şeklinde özetlenebilir" denildi.
Bu garip melankoli durumu "merkezi sinir sistemini, mutlak sona hazırlayan hormonal bir değişiklik" olarak açıklayan üç doktor, bir süre önce Polonyalı fizik uzmanı Janusz Slawinsky'nin ortaya attığı tezi hatırlattılar. Buna göre ölmek üzere olan bir organizmanın her hücresi belli bir anda, ani bir radyoaktif dalga yayıyor.
Dr. Stefan Goldstein'a göre ise "garip melankoloik durumu yaratan hormonal değişim ile bu rafyoaktif dalga birbirine bağlı". Ancak bu konuya açıklık getirebilmek için yıllar sürecek araştırmalar şart.

VıSAL

Beni zaman kuşatmış, mekan kelepçelemiş;
Ne sanattır ki, her şey, her şeyi peçelemiş...
Perde perde veralar, ışık başka, nur başka;
Bir anlık visal başka, kesiksiz huzur başka.
Renk, koku, ses ve şekil, ötelerden haberci;
Hayat mı bu sürdüğün, kabuğundan, ezberci?
Yoksa göz, görüyorum sanmanın öksesi mi?
Fezada dipsiz sükut, duyulmazın sesi mi?
Rabbim, Rabbim, Yüce Rab, alemlerin Rabbi, sen!
Sana yönelsin diye icad eden kalbi, sen!
Senden uzaklık ateş, sana yakınlık ateş!
Azap var mı alemde fikir çilesine eş?
Yaşamak zor, ölmek zor, erişmekse zor mu zor?
Çilesiz suratlara tüküresim geliyor!
Evet, ben, bir kapalı hududu aşıyorum;
Ölen ölüyor, bense ölümü yaşıyorum!
Sonsuzu nasıl bulsun, pösteki sayan deli?
Kendini kaybetmek mi, visalin son bedeli?
Mahrem çizgilerine baktıkça örtünen sır;
Belki de benliğinden kaçabilene hazır.
Hatıra küpü, devril, sen de ey hayal, gömül!
Sonu gelmez visalin gayrından vazgeç, gönül!
O visal, can sendeyken canını etmek feda;
Elveda toprak, güneş, anne ve yar elveda!

NECıP FAZIL KISAKÜREK

‘’(...)Sevgilinin cana canlar katan yüzü her zerreyi perde etmiş, her perdenin altında
gizli olan o yüz!
Sen âlem diye ancak bir sözdür duydun... Fakat hele bir gel de âlemden ne gördün,
onu söyle!
Sûretten ne gördün, mânâdan ne anladın? Âhiret nedir? Dünya nasıl bir âlemdir?
Söyle bakalım, Simurg nedir, Kafdağı ne? Cennet, Cehennem, A’raf ne demek?
O görünmeyen, o bir günü bir yıl olan âlem, hangi âlem?
Âlem, bu gördüğün âlemden ibaret değil ya... Âyette ‘’görmediğin şeyler’’ denmekte;
işitmedin mi?(...)’

babam 2000 yılında kalp ameliyatına girmeden önce anneme vasiyet gibi bana birşey olursa şöyle şöyle yap diye tembihte bulunmuş ve anneme en son demişki..hanım morgun yerini öğren,beni öldürecekler ve morga atacaklar......ve babam ameliyattan sonra yoğun bakımdan hiç çıkamadı.ameliyat esnasında kan pıhtısı bağırsakları tıkamış ve kangren olmuş 4 gün sonra bi daha ameliyat yaptılar ve 6 gün gece yarısı babam ölmüş.kardeşlerim bekledikleri halde onlara haber verilmemiş babam morga atılmış

yani babam ölümü hissettmiş.hepimiz şok olduk

2 ay önce safra kesemden ameliyat oldum. Ameliyattan önce birkaç kişiye ameliyatım kötü geçecek ölmeyeceğim ama sürüneceğim anneme dikkat edin korkmasın yanında olun demiştim. Hatta anneme de sakın korkma dediğim de ameliyattan vazgeçirmeye çalışmıştı. Çok basit bir ameliyattan 7 saatte çıkamadım ve 3 hafta hastanede kalmak zorunda kaldım.
Aynı şekilde babamda emekli ikramiyesini aldığında annemin hesabına bir kısmını yatırmıştı. Başıma bir şey gelirse yanında olsun para bulmak için uğraşma demişti. 2 ay sonra kalp krizi geçirmişti. Doktorun ameliyatı yapabilmesi için çok para gerekiyordu ve tam da babamın annemin hesabına yatırdığı miktar kadardı ödenen tutar.

ınsan gerçekten de başına bir şey geleceği zaman hissediyor ve ona göre önlemini almak istiyor.

Dedem ölmeden önce biz de yaşamıştık böyle şeyler, konuşmadığı insanlarla bile vedalaşmış, en sevdiği yere gitmiş(ki başka rahatsızlıklarından dolayı evin bahçesinden dışarı çıkmazdı), orda camide namazını kılmış ve caminin bahçesinde kalp krizi geçirip ölmüş. Bu konuyla alakası yok ama, cenaze namazı sırasında dedemin namaz kılanlar arasında olduğunu iddia edenler de olmuştu :1ninca:
Şu da bir gerçek millet olarak efsaneleri, mucizevi olayları seviyoruz..

şu bi gereök
insanlar ölmeden ölümü hissediyor ama tabii ölümü kendilerine yakıştrmaıyor ve konduramıyor doğal olarak
bnm babamda hisseti
çok genç öldü ölmez den 1 gün önce
annemden helallik istemiş gece durduk yere
bizi de sabh uykumuzdan çağırıp sevmişti:KK43:

ılginç ama bende hissettiklerine inanıyorum.
Sadece onlar değil, bizlerde hissediyoruz.
Sevdiğimiz birinin başına bişey geleceğini sezebiliyoruz bazen.

Anneannem çok yaşlıydı gözlerimizin önünde vefat etti. Bir gece öncesinde yatağında yatarken kıpırdandığını gören annem birşey istiyo musun diye sormuş o da görmüyomudun hepimiz namaz kılıyoruz demişti. Ölme den az önce de camları açın misafirler geldi kocası olan evine kocasının yanına gitsin demişti. sonra kelime-i şahadet getirip gözlerini kapatmıştı. Hep düşünürüm Allah herkese böylesini nasip etsin. Aklı başında huzurla, duasını ederk gözlerini yummuştu..mafoldumben

Gerçekten hissediyor insanlar öleceğini!!
Geçen ay dayımı kaybettik!Hastaneye yatırıldığında ziyarete gitmiştik.Konuşurken bir ara "önümde sadece 3 gün var" dedi.Gerçekten de 3 gün sonra öldü. Hissediyor insanlar ölümü!!

Benim de Canım Dedem kalp krizi nedeniyle hastaneye kaldırıldığın da doktorlar odasına kimseyi sokmuyormuş Annem,Teyzelerim ve dayılarım kapıdan içeri bakmışlar Dedem son kez onlar el sallamış ben gidiyorum demiş ve o gün ölmüş :KK43:( Allah rahmet eylesin Nur için de yatsın Galiba hissediyorlar :KK43:

rabbim hayırlı ölümler versin...
sülalemizdeki tüm aşlılar annemin kollarında vefat etti..
hiç unutmam annem dedemin rahatsızlığında yanına sadece beni alıp şehirler arası otobüsle anneannemlerin evine gelmiştik.
küçücüktüm daha..
ızdırabı çok ama canını teslim edemiyor belliki seni bekledi demişlerdi anneme..
o gece dedem kan kusmaya başlamış annem sabaha kadar başında..
bir ara dedem neden heryer karanlık?lambaları açsana demiş.
annemde elektrikler kesildi demiş halbuki dedem o an sanırım görmüyor ama annem paniklemesin diye böyle demiş.
sonra annemin dediğine göre dedeciğim kara erik gibi parça parça bir şeyler kusmaya başlamış.
ne olduğunu hala bilemem.
sonrada annemin kollarında can vermiş.
hep dedilerki seni bekledi senin kollarında ruhunu teslim etti.
ilginçtirki tüm yaşlılarımız biz şehirdışından gelene kadar yaşamış son kez bizleri görüp ruhlarını teslim etmiştirler...
bunun için derler hep gözleri açık gitmediler diye...

Rabbim herkse hayırlı ölüm nasip etsi inşallah. konuyla alakası yok ama anlatma istiyorum
yüzme bildiğim halde geçen yaz boğulma tehlikesi geçirdim bilmediğim bir denizdi Sinopta Türkeli de
Eşim benden 5 mt. kadar ilerideydi bana bir şey dedi duymadım ben yüzerek atkip ediyordum onu
ne dediğini anlamak için durayım dedim , durmamla dibe vurmam bir oldu.
batıp çıkmaya , çırpınmaya başladım bir türlü toparlayamadım kendimi
eşim yanıma geldi refleks olarak boynuna sarıldım sonra ikimiz birden battık ve hemen bırkatım onu.
Ben zaten öleceğim o bari kurtulsun diye geçirdim içimden.
Eşim belimden tutup beni yukarıya doğur fırltaıyordu aynı zmanda da ileriye doğru.
kayınpederim kıyıdaydı o da garibim bizi oynuyor zannediyormuş kameraya çekmeye çalışıyor
Eşim bağırıyor baba koş diye adam duymuyor mesafe bayağı vardı
Sonar anlamış kameyaı elinde fırlattı koşuyor , onu koşarken görünce rahatlayıp kendimi bıraktım
önden geldi hemen ellerimi uzattım ona eşimde belimden destekledi ve toparladım , çıkardılar beni.
ama o ana kadar hep ölümü hissettmiş ve artık her şeyin bittiğini düşünmüştüm
Çok şükür kurtuldum ama bunu yaşamak çok ürkütücü.
Bu arada hani eşim bir şey diyordu duymamıştım ya , meğerse burası çok derin sakın durma yüz diyormuş :)

çitlembik öyle bir anlatmışsın ki yaşıyor gibi oldum :) Allah korusun hepimizi ben de bir kez böyle boğulma tehlikesi geçirdim büyükçekmece sahiline gidenler bilirler hiç beklemediğin yerlerde derin büyük çukurlar olur toprak kayar işte bu çukurlara bizim iki arkadaşımız düştü yüzme bilmiyorsan boğulana yardım etme dewrler ya bizde yardım edicez derken mağdur olduk ama çok şükür ki kurtardılar.. Belki kurtulurduk ama ani olaylarda suya kafan bir kez girip çıkınca tparlıyamıyorsun kendini.. Büyükçekmece denizinden de toprak çektikleri için böyle çukurlar çok oluyormuş..

benim rahmettliii babamda ablamın kolların öldü....ölmeden 10 dk önce su istemişş...ablam getirmişşş 2 yudum almıss ve 'ARTIK BU DÜNYADA BU KADAR SU BANA YETER ' DEMİŞŞ VE ÖLMÜŞ :KK43:

annemin amcası ölmeden bi kaç gün önce herkesle vedalaşmış sonrada ölüm haberi geldi :KK14:

rüyamda bi mezarlık görmüştüm.üzerinde isim yazıyordu.okumak istedim okuyamadan ilerlemek zorunda kaldım.uuyandığımda ertesi günü dedemin ölüm haberi geldi hiç unutamam :KK14::KK14::KK14:

X