*Guney Kore Sinemasi Sevenler*

Asmin

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
11 Temmuz 2008
7.771
211
Meraba Arkadaslar..

Eminim aramizda guney kore filmlerini takip eden, ondan lezzet alan ve tutkunu olan birileri vardir. ben de klasik amerikan filmlerinden oldukca bunalip guney kore filmlerine yoneldim uzun zamandir. elime firsat gectikce guney kore filmlerini izliyorum..
izlediklerimizi bu baslik altindan paylasip begendiklerimizi birbirimize tavsiye edebiliriz..

gelelim benim izlemis oldugum en begendigim guney kore filmlerine, aslina bircok izledigimi begeniyorum zaten;

BASLIK ILERLEDIKCE TUM SAYFALARI GEZMEK ZOR OLACAGINDAN BEGENDIGIMIZ FILMLERI BIR LISTE HALINE GETIRDIM, INDIRMEK IZLEYENLER DIREK BU LISTEYE GOZ ATABILIRLER:

Hircin kiz / My sassy girl / Yeopgijeogin geunyeo
A moment to Remember
SHI GAN - TIME
Nefes- Breath_Soom
A millioner`s First Love - Baekmanjangja-ui cheot-sarang
Bin Jip / Boş Ev
Old Boy / ıhtiyar Delikanlı
in the mood for love- Fa yeung nin wa
DAISY
a tale of two sisters
more than blue-hüzünden öte
The Classic- Keulraesik
bungee-jumping-of-their-own
bow/ yay
il mare-Siworae-GOL EVI
The art of seductıon
Oasis (Vaha)
Samaria / Samaritan Girl
Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom / Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring
winter sonata (Dizi)
Bi-mong(Dream)
Samaria(Fedakar Kız)
Windstruck
Saibogujiman kwenchana-I'm a Cyborg, But That's OK
200 pounds beauty
100 days with mr arrogant
Humming
A Man Who Was Superman
Geuhae yeoreum/ Bir keresinde yazın
Tokyo!
I'm sorry,I love you(MISA)
Welcome to Dongmakgol
Seom | Ada

1. Hircin kiz / My sassy girl / Yeopgijeogin geunyeo
My_Sassy_Girl_Movie_Poster.jpg

My Sassy Girl (Yeopgijeogin geunyeo), 2001 Güney Kore yapımı bir romantik komedidir. Hikayesi Kim Ho-sik tarafından yazılan aşk mektupları üzerine kurulu filmin yönetmeni Kwak Jae-yong'dur.

Filmin uluslararası ıngilizce adı My Sassy Girl (Türkçe'ye olası çevirisiyle, "Küstah Kız Arkadaşım") olmakla birlikte, orjinal adının ıngilizce'ye doğrudan çevirisi Bizarre Girl'dür ve bunun Türkçe'ye olası çevirisi de "Garip Kız"dır.[1]

Film sadece Güney Kore'de değil bölgenin Japonya, Çin, Tayvan, Filipin, Hong Kong, Singapur gibi ülkelerinde de büyük bir başarı kazanmış ve bir ABD film şirketi filmin yeniden çekim haklarını satın almıştır. Yann Samuell tarafından yönetilecek yeniden çevrimin 2007 yılında gösterime gireceği belirtilmektedir.

Filmde iyi kalpli ve kimi zaman da naif kolej öğrencisi Kyun-woo'nun güzel ama bir o kadar da çılgın olan kız arkadaşı Jun Ji-hyun ile yaşadığı komik ve kimi zaman zaman duygusal ilişkisi konu edilmektedir.

Film 2001 yılında Güney Kore'de Friend'den sonra en çok izlenen ikinci film olmuştur.

2. A moment to Remember
a_moment_to_remember.jpg

ınsan beyni bazen öyle şeyleri unutur ve öyle şeyleri hatırlar ki, buna şaşırıp kalırız bazen.Mesela an gelir dedenizin ismini, hatta babanızın ismini bile unutabilirsiniz. Anlık hafıza kayıpları insanı çaresizliğe de düşürebilir.
Beyinin hala nasıl çalıştığını tam olarak çözememiş insanoğlu, nasıl durabildiğini de anlayamamıştır.
ışte, konusunu aşktan ve anılardan-hafızadan alan, A moment to remember - Hatırlanacak Bir Anı, kendisi de birkaç filme konu olmakla birlikte türünün en iyi örneklerinden.

3. A Tale Of Two Sisters(2004)
A&

Annelerinin gizemli ölümünden sonra bilinmeyen bir hastalığa yakalanan iki kız kardeş hastaneye yatırılır. Tedavileri tamamlandıktan sonra eve dönen kardeşler, babalarının yeni eşi olan Eun-joo isimli üvey anneleriyle anlaşamaz. Zaman zaman üvey annelerinin garip davranışları ve kardeşlerin hastalığının tekrarlaması evde huzursuzlık yaratır. Ayrıca babalarının olaylara tepkisiz kalışı ve labirenti andıran yapısıyla yaşadıkları ev, kızları tedirgin etmeye başlar. Tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de doğaüstü olayların meydana gelmesi, gerilimi arttıracaktır.

Son düzenleme:
4. SHI GAN
2865631460084807748S600x600Q85.jpg

Güney Koreli usta sinemacı Kim Ki- Duk'un imzasını taşıyan film, yönetmenin pek çok filminin aksine çokça diyalog barındırıyor. Film, sevgilisinin ilgisini yeniden kazanmak için estetik ameliyat yaptırmaya karar veren bir kadının hikâyesini anlatıyor. Kimilerine göre karamsar bakış açısıyla izleyiciyi zor bir yolculuğa davet eden film bir yanıyla da kozmetik sanayisine atılmış sağlam bir tokat niteliğinde.

ayrica kim ki duk ve tum eserleri guney kore denince akla gelen ilk isimlerden.. bence incelenmeli..
Ki-duk Kim (II)

asmin hergün başıma yeni bişi çıkarıyosun nası indirip izlicem ben bunları :))
erkekler çekik gözlü oldukları halde çirkin değil, merak ettim valla :jeyyar:

arada parazitlik yaptım ama dayamadım pardon :ecrin_bebek:

yok yok ne parazitligi kiz senden parazit mu olur allaysen :))
valla diyorum ya amerikan filmi izlemeyemez oldum bu uzak dogulular yuzunden zaten :)
filmerin tadi turk filmi gibi.. ne bileyim asklari o kadar yalin o kadar sade oluyor ki hayran kaliyorsun..
ben hircin kizla baslamistim, acikcasi saatlerce agladim o filmin sonunda.. harika tek kelime ile.. sevmeyeni de cok ama seveni cok o filmin..
guney kore filmi izliceksen bir de mutlaka alt yazili izliceksin.. onlarin o ses tonlari mimiklerine gore haa aaa uu gibi garip ses cikarmalari kimi zaman bize kaba saba gelse de filmdeki kizlarin eriyen gozlerle erkeklere bakisi.. hepsi o kadar farkli o kadar guzel ki.
bir de guney kore nin aile yasami bizimkine cok uygun.. anne babadan kopmak uzaklasmak felan pek yok.. askere uni.den sonra gidiyolar felan :)
neyse efenim.. lafin kisasi guney kore filmi ruhumuza ilac gibidir, gunde 1 dozdan fazlasi tavsiye edilmez.

Nefes- Breath_Soom
Soom___Breath(2007).jpg

Konu: Kim Ki-duk "Nefes" ile merceğini bir kez daha toplumun dışlanmışlarına çevirir ve ortaya bireyler arası iletişim yokluğu üzerine, keskin fakat melankolisiyle insanı büyüleyen bir görsel şiir çıkartır. ılgisiz kocasının yanıbaşında konforlu fakat amaçsız bir varoluş süren varlıklı sanatçı Yeon, eşinin kendisini aldattığını öğrendiğinde büyük bir şok geçirir ve ağır çaresizlik duygusu onu depresyona sürükler. TV haberlerinde üç kişinin katili Jin adlı bir idâm mahkûmunun intihara teşebbüs ettiğini duyması Yeon'un hayata karşı kayıtsızlığını kırar ve genç kadın, Jin'i ziyaret etmeye karar verir. Mahkûmun eski kız arkadaşı olduğunu söyleyerek hapishaneye girmeyi başarır, itiraflarla dolu monologlarla başlayan ilişkileri Yeon'un Jin'i ziyaret ettiği dar hücrenin duvarlarında dört mevsimi canlandırmasıyla alevlenir.Yeon'un kocası kıskançlıkla ikilinin görüşmesini engellemeye çalışsa da, Yeon ve Jin'in birbirlerine duydukları sevgi tüm engelleri aşacak güçtedir...

***bu cok enteresan bir film kizlar.. eger aldatma uzerine ve intikam uzerine bir film izlemek istiyorsaniz mutlaka izleyin.. intikam nasil alinirmis gorun derim.. ayrica hapisane sahneleri bazen cok dehset verici bazen ise kahkahalarla gulecek kadar komik.. adamin hapisane arkadaslarinin davranislari garip.. ben cok gulmustum o sahnelerde. enteresan bir film..

A millioner`s First Love - Baekmanjangja-ui cheot-sarang (2006)
Pr655.jpg

Yine bir uzakdoğu filmi. Sanırım yine uzakdoğu filmleri krizim tuttu. 2006 Güney Kore yapımı bu duygusal fim konu olarak Türk filmlerini aratmasa da gerçekten güzel çekilmiş ve oynanmış bir film olma özelliğine sahip. Film sıkmadan akıp giderken eğleniyorsunuz.. Kısaca konusuna gelirsek;
Kang Jae-kyung annesi ve babası küçükken ölmüş zengin bir yetimdir. 18 yaşında ona kalan mirası alabilmesi için fakir bir köyde liseden mezun olması ve bası tercihler yapması gerekmektedir ki bu onun için pek te kolay olmaz. Mirası alabilmek için zor da olsa buna katlanır. Daha önce otelinde gördüğü ve tartıştığı Choi Eun-hwan ile bu köyde yine karşılaşır ve aralarında bir aşk başlar. Artık Kang Jae-kyung başka birine dönüşmüştür. Mezuniyet için bir tiyatro oyunu hazırlarlar. Kang Jae-kyung her nekadar buna karşı çıksa da mezun olmak için oynamak zorundadır. Yönetmenin (Tae-gyun Kim) güzel anlatımı ve karaleri insanı etkilemeden geçmiyor.
Filmden bir kaç laf alıntısı...
-Sebebini bilmesem de seni çok seviyor ve özlüyorum.
-Yağmur yağıyor.Ama bu yağmur kalbimin sana duyduğu ateşi söndüremiyor.
-Bir evi bir saat gözlersen röntgenci damgası yersin.Bunu senin için tam iki kez yaptım.Haydi, rüyalarımda beni takip etmeyi bırak.Seninle birlikte olmak, gecelerin gündüze dönmesi gibi.Şimdi artık gözlerim kapalıyken de görebileceğime inanıyorum.
Baekmanjangja-ui cheot-sarang (2006)

yorumuma gelince: film biraz amerikan yapimi newyorkta sonbahari andiriyor. filmin ilk kisminda cocugun simarik davranislarindan tiksinti geliyor hakkaten. ilk yarim saat nerdese artik kapatayim diyorsunuz. sonra olaylar gelismeye basliyor. sonu ise mukemmel bitiyor. beklentiiniz yuksek olmasin ama havalarin sogudugu su aylarda evde oturup izlemek icin guzel bir film.

krizin tutsun boşver sen yaz yaz, ben listeye koyuyorum.. ilk filmin rapidlerini buldum bile :) "kilemontin"lerim bitsin o incek :)

hadi bakalim december senin yorumlarini merak ediyorum :))
bir kac film daha var aklimda ama iste guney kore olunca isim akilda tutmak nerdeyse imkansiz. onlari da bulunca eklicem buraya :)
benim sirada inmeyi bekleyen bir kac filmim var guney kore, bleach bitsin buna sardircam yeniden :)

Hircin kiz / My sassy girl / Yeopgijeogin geunyeo

Uzun zaman önce izlediğim, izlerken çok eğlendiğim bende değişik bir tad bırakan filmdir... Tavsiye ederim...

My_Sassy_Girl_Movie_Poster.jpg

A moment to Remember

Arkadaşımın tavsiyesi üzerine izledim hiç ama hiç sevmedim ,film mi yoksa müzik klipi mi anlam bile veremedim ,vasatında altında bir film...

a_moment_to_remember.jpg

Bin Jip / Boş Ev

ıçinde neredeyse hiç replik barındırmayan duru ve şiirsel anlatımı , etkileyici senaryosuyla fevkalede bir film Bin Jip

binjip_20050903.jpg

Old Boy / ıhtiyar Delikanlı

Çok etkileyici bir film, bazı sahnelerine izlerken midem çok bulandı eğer izlerseniz ona hazırlıklı olun :) Müthiş düşünülmüş,kurgulanmış bir intikam hikayesi...

oldboy11.jpg

Son düzenleme:
A moment to Remember

Arkadaşımın tavsiyesi üzerine izledim hiç ama hiç sevmedim ,film mi yoksa müzik klipi mi anlam bile veremedim ,vasatında altında bir film...

ay ayni filmlerden mi bahsediyoruz prensesim harika bir filmdir bu ya, muhtesem yani.. turk filmi tadinda tam, sonu ise mukemmel.. aglamaktan icim disima cikmisti valla izlerken benim:1shok:

in the mood for love- Fa yeung nin wa

inthemoodforlovefd0.jpg

orijinal adı fa yeung nin wa olan avrupada 2000 yılında gösterime girmiş, sonu klasik hollywood sonlarından uzak olan bir filmdir.
hikaye, kendisi ve kocası için uygun bir oda bulup oraya taşınmak isteyen şangaylı bayan chan ve aynı nedenle orada bulunan yazar ve editör bay chow'un aynı güne rastlayan taşınmalarıyla 1962 yılında hong kong'da başlıyor. bayan chan, bir ithalat şirketinde sekreter olarak çalışmaktadır. sıradan bir günü, patronunun sevgilisi ve karısı arasında yalan söyleyerek, bir gün ona diğer gün öbürüne yalan söyleyerek geçmektedir. patronu da ona yaptırdığı işlerinin vicdan azabı olarak ona bazı ufak rüşvetler vermektedir. kocası bay chan ise işi gereği sık sık iş seyahatine gitmektedir. kocası bu seyahetlerdeyken sürekli olarak yalnız kalan bayan chan duruma alışmış görünse de çok fazla yalnızlık çekmektedir.
aynı gün yan odaya taşınan bay chow ise bir yerel gazetede çalışmaktadır. onun da karısı belli nedenlerle eve geç gelmektedir.
sonuçta yan yana dairelerde yaşayan, yemeklerini yalnızlığın etkisiyle dışarıda yiyen bu iki insanın sürekli karşılaşması olağan bir şey olsa da ortada olağan olmayan, rastlantının böylesi dedirtecek bir durum vardır: eşlerinin sevgili oluşu.

fazla detay vermek istemiyorum, ancak yorumuma gelince, asiri yavas ilerleyen bir film. oyle ki insan bzen sklabiliyor.. buna ragmen basroldeki kadin in ayni model elbiselerden duzenilerce farkli renkte giymesi insani sasirtiyor. farkli cok cok iyi dusunulmus detaylar var. sonu ise cok huzunlu bitiyor.. aldatma uzerine cekilmis cok iyi filmlerden biri.. tavsiye ederim..

yonetmen Wong Kar Wai eserlerini incelemek icn: Kar Wai Wong

Son düzenleme:
ay ayni filmlerden mi bahsediyoruz prensesim harika bir filmdir bu ya, muhtesem yani.. turk filmi tadinda tam, sonu ise mukemmel.. aglamaktan icim disima cikmisti valla izlerken benim:1shok:

hadi yaa asminim cidden ben hiç sevmedim... sahneler arası geçişler müzik klibi gibiydi ,ordan oraya atlıyor ben yönetmenin anlatamından dolayı sevemedim sanırım...

hadi yaa asminim cidden ben hiç sevmedim... sahneler arası geçişler müzik klibi gibiydi ,ordan oraya atlıyor ben yönetmenin anlatamından dolayı sevemedim sanırım...
olabilir canim ya.. guney kore filmlerinde bazilarinda boyle atllaya ziplaya olaylar anlatilir sona dogru cozume kavusursun.. bu da o tarz bir film.. ama ben cok begenmistim..
zevkler cok farkli demek ki :)
neyse bakalim belki baska begenmeyenler de vardir bilemiyoruz.. ama nette okudugum yorumlar genelde olumlu olunca sasirdim yorumuna biraz..
hehhee ikimizde birbirimizin cok begendigi filmleri begenmiyoruz sanki prenses :)

olabilir canim ya.. guney kore filmlerinde bazilarinda boyle atllaya ziplaya olaylar anlatilir sona dogru cozume kavusursun.. bu da o tarz bir film.. ama ben cok begenmistim..
zevkler cok farkli demek ki :)
neyse bakalim belki baska begenmeyenler de vardir bilemiyoruz.. ama nette okudugum yorumlar genelde olumlu olunca sasirdim yorumuna biraz..
hehhee ikimizde birbirimizin cok begendigi filmleri begenmiyoruz sanki prenses :)

yok yok daha öyle birimizin beğendiği birimizin beğenmediği film çok denk gelmedi :) birde bir filmi izlerken kendini verebilmek vs önemli.. mesela Up herkesin sevdiği beğendiği ve genellikle iyi yorumlar alan bir film ben sinemada 3D muhabbetinden dolayı kendimi veremediğim için sanırım sevmedim ... bu filmde öyle olmuş olabilir ,yada tavsiye olduğu için beklentim çok yüksekti

summer&

ilkbahar yaz sonbahar kis ve yine ilkbahar filmi..

kimki duk yonetmen..

kim-ki-duk-ilkbahar-yaz-sonbahar-kis-ilk.jpg

23.jpg

usta bir ogreticinin bir cocugu nasil yetistirdigini hayatin mevsimlere nasil benzedigini ve filmde ki tek tuk her cumlenin nasil bir anlam ifade ettigini goruyorsunuz filmde..

Son düzenleme:
ya bu tarz bır fılm ızlemıstım..konusu aynı..ve cook begenmıstım..ama adını hatırlamıyorum ama bu herhalde konu aynı cunku..
eskı bı fılm mı bu?yanı cooook eskı degıl ama eskı :KK70:

2003 yapimiymis canim simdi baktim da.. cok eski degil yeni de sayilmaz..

daisy.jpg

DAISY

Mutlaka izlenmesi gereken guney kore filmlerinden diyebilirim.. basrolde my sassy girl de hatun ablamiz var.. ve o kiz bu huzunlu rollere cok yakisiyor bana kalirsa.. film cicekler en cok da papatyalar uzerine kurulu.. tabi bir de yanlis anlasilmalar dan.. arada iyi adam kotu adam kovalamacasi da var elbette ama bu hic skmiyor insani..

Ji-hyun Jun (d.30 Ekim 1981); My Sassy Girl ile gönlümüzde taht kuran, bazılarımız için koreceyi sevmenin müsebbibi, hüzünlendiğinde hüzünlenmeyi kaçınılmaz kılan, Güney Kore’li aktrist. Dongguk Üniversitesi Film ve Tiyatro Departmanında öğrenim gördü. Kariyerine 1997′de modellikle başladı. Sinemaya White Valentine filmiyle giriş yaptı. Ardından rol aldığı Il Mare filminin remake’i The Lake House adıyla Hollywood tarafından ısıtılıp önümüze sürüldü, sırada My Sassy Girl var....

çok güney kore sinema kültürüm yok ama bin jip ve old boyu oldukça beğenmiştim. hong kong seviyorum ama, öyle ceki çen tarzı filmleri değil de hero tarzında uzak doğu filmlerini çok seviyorum nedense, havada uçuşan uzun saçlı kimonolu insanlar beni çok etkiliyo :asigim:

old_boy.jpg

oldboy u izledim en son.. cok gec izlemisim bu filmi cok gec.. herkes izle diyordu ama ben yanasmiyordum bi turlu.. cok guzelmis.. uzun zamandir bu kadar iyi bi intikam filmi izlememistim. yuh dedim yani.
kesinlikle oneririm kizlar.. hic guneykore filmi izlemediyseniz dahi bu filmi izleyin derim.
cok cok cok igrenc sahneler var.. ve filmi bana kalirsa bu kadar etkileyici yapan da cekinilmeden o sahnelerin cekilmis olmasi..
manyak bunlar ya resmen dedim kendi kendime.. tum film intikam dolu ama sonu guzel kizlar.. cok guzel bir kar manzarasi var :))
neyse detay vermek istemiyorumm izlemek isteyenlerin tadi kacmasin :)

X