Doğu -Batı farklılıklkarı??Evlilikte sorun olurmu?Bu şeklde evlenenlerin yorumları?

ben doğuluyum eşim karadenizli severek evlendik benim ailemde hiçbirzaman batı doğu ayırımı olmadı ben böyle büyüdüm ama eşimin ailesi doğuluları pek sevmezmiş eşimde benimle tanışana kadar sevmiyormuş ama içimize girdikten sonra bizdeki büyüğe karşı saygıyı küçüğe karşı sevgiyi hoşgörüyü görünce yanıldıklarını anladılar..doğulular kaba derler ama karadenizliler daha betermiş arkadaşlar yanlış anlamayın genel deil tabi ama hala alışamadım eşimin ailesine çok farklıyız eşimi çok seviyorum onun için kabullendim saygı ve sevgi herşeyin üstesinden gelir tanımadan içine girmeden kimseyi yargılamayın..rabbim mutlu huzurlu yuvalar kurmanızı nasip etsin inşallah ve inşallah bu ayırım bi gün biter.............

iy dileklerin için saol canımm .... bende alışamadım hala ailesine ama nişanlımı çok sevıoorum ve bu yusdende ayapıcak bişi yok zamanla alışıcam artıkk

ben de marmaradanım eşimse erzurumlu aslen ama egede doğmuş büyümüş..benimde ailem karşı çıkmıştı hernekadar uzun yıllardır burda yaşasalarda kültürel değişimin olması zaman alıyor...doğudaki ataerkil yapı batıdaysa demokratik düşünce yapısı ön planda...ben babamla çok rahat herşeyi tartışabilirken onlarda baba ne dersen şartsız kabul ediyolar hatta kimsein sesi çıkmıyo..ilk başlarda ben cevap veriyodumda herkes ters ters bana bakıyodu:))))
en basitinden yemeklerde biz zeytinyağlı yerken onlar etsiz yemek yemiyorlar çeşit az..arkadaşın biri örnek vermiş odaya pat diye dalıyolar diye bizimkilerde hep habersiz oturmaya gelirler mesela...akşamın bi saati sabahın körü farketmez hemen kapıdalar:)))kaç kere söledim k.valideme arayın bi haber verin diye anlatamadım...
aslında ufak şeyler gibi görünsede bu tür şeyler zamanla daha çok batabiliyo..hayırlısı olsun hakkınızda inşallah dilediğiniz gibi olur herşey

benim de ilk eşim karslıydı. bizim aramızda kültür farkı olmamıştı benim açımdan. cünkü arıza kocayla gecinmeye pek meraklıydım. gerci ailesi de iyiydi. bana cok yardımcı olurlardı. hatalarımı görmezden gelirlerdi.beni evliliğm kültür farkından değil eşimin cıkardığı arızalardan dolayı bitmişti. ama ailesi anlayışlı ve yardımcı olmasaydı yine de yapamazdım. cünkü gercekten sorun olabiliyor kültür farkı...kişilere, anlayışa ve karşılıklı gösterilen toleransa bağlı bu tip şeyler...iyi düşünmek,aileyi iyi tartmak lazım....

Merhaba Kızlar,

Ben Bilecikliyim nişanlımsa Malatyalı..ılk başta ailemde bir önyargı vardı ama ben çok kararlıydım.Gerçekten örf, adetler yaşam tarzları olarak aileler arasında büyük farklar var.Mesela sizinde dediğiniz gibi doğulular büyüklerine müthiş saygılılar.Nişanlım babasının yanında hiç konuşmaz, konuşursa onlara göre terbiyesizlik sayılır, bizimkilerse konuşmamasını garipsiyorlar. Ya da yemek kültürleri çok farklı..ıstanbula taşınalı 45 sene olmuş buna rağmen özlerini kaybetmemişler.Aradaki fark hissedilir derecede ama herkes birbirine karşı çok saygılı çok sabırlı..Dolayısıyla sorun yaşamadık hiç, yaşamayızda umarım ileride..Yani herşeyin bilincinde olup saygı duymak altın kurallar bence..

ben de marmaradanım eşimse erzurumlu aslen ama egede doğmuş büyümüş..benimde ailem karşı çıkmıştı hernekadar uzun yıllardır burda yaşasalarda kültürel değişimin olması zaman alıyor...doğudaki ataerkil yapı batıdaysa demokratik düşünce yapısı ön planda...ben babamla çok rahat herşeyi tartışabilirken onlarda baba ne dersen şartsız kabul ediyolar hatta kimsein sesi çıkmıyo..ilk başlarda ben cevap veriyodumda herkes ters ters bana bakıyodu:))))
en basitinden yemeklerde biz zeytinyağlı yerken onlar etsiz yemek yemiyorlar çeşit az..arkadaşın biri örnek vermiş odaya pat diye dalıyolar diye bizimkilerde hep habersiz oturmaya gelirler mesela...akşamın bi saati sabahın körü farketmez hemen kapıdalar:)))kaç kere söledim k.valideme arayın bi haber verin diye anlatamadım...
aslında ufak şeyler gibi görünsede bu tür şeyler zamanla daha çok batabiliyo..hayırlısı olsun hakkınızda inşallah dilediğiniz gibi olur herşey

cnm saol inş.ii olucakk ama gecrekten öyleler yanii ne dersen de onlara kendı bıldıklerınden şasmazlar bende artıkk hiç bişi demıorum ben de babamla arkadaş gibiym ama nişanlım babasının karşısında hazır olda resmen ama ben öle deilim babasının yanında neden ole olımkii onnarın gözunde biz saygısızız onnar bizim gibi olamazlar hiç bir zaman bizimki saygısızlık deil sevgi ve bi okadarda saygı aslında ama anlamazlarr nyse cnm anlatmayada calışan yok zatenn boşwerdımmm artııkkkk:)))

Merhaba Kızlar,

Ben Bilecikliyim nişanlımsa Malatyalı..İlk başta ailemde bir önyargı vardı ama ben çok kararlıydım.Gerçekten örf, adetler yaşam tarzları olarak aileler arasında büyük farklar var.Mesela sizinde dediğiniz gibi doğulular büyüklerine müthiş saygılılar.Nişanlım babasının yanında hiç konuşmaz, konuşursa onlara göre terbiyesizlik sayılır, bizimkilerse konuşmamasını garipsiyorlar. Ya da yemek kültürleri çok farklı..İstanbula taşınalı 45 sene olmuş buna rağmen özlerini kaybetmemişler.Aradaki fark hissedilir derecede ama herkes birbirine karşı çok saygılı çok sabırlı..Dolayısıyla sorun yaşamadık hiç, yaşamayızda umarım ileride..Yani herşeyin bilincinde olup saygı duymak altın kurallar bence..

evet cnm aynen katılıorum onnarıda o şekilde kabul etmelıyız dogulularda böle iştee yapıcak bişi yok bıle bıle sevdık dimi eşlerımızı o yusden de görmicez bazı seylerii bende öle yapıorum artıkk nişanlım zaten benım yanımda hep inş.hep öle olyr ve ömür boyu mutlu oluruz hepimizz... ama şu bi gercek dogulular eşlerıne cok sadık ve gözlerı başka kmseyı görmuo o yusden de çok şanslıyızzz gerısıını boşwerelım bu devırdee böle koca zor bulunurr o yusden ogulu eşlerı cok sanşlı bencee:))):asigim:

Bende de olmadı ben Kars eşim Karabüklü gül gibi geçinip gidiyoruz bence..

SeA sana katılıyorum canım doğulular eşlerine acayip bağlıdırlar, bunu 6 yıldır daha iyi anladım ve halimden çok memnunum :))

Biz ayni ildeniz fakat farkli ilceelerden. Ona ragmen aramizdaki kultur farki ailesiyle dag gibi...
Kultur farki olunca mutlaka sorunlar oluyor...

Nisanm zamani pek bise anlamasanda asil onemli olan evlendikten sonraki durum.. Bazen cok cok degisebiliyorlar evlendikten sonra... Allah mutlu eder insallah...

Biz ayni ildeniz fakat farkli ilceelerden. Ona ragmen aramizdaki kultur farki ailesiyle dag gibi...
Kultur farki olunca mutlaka sorunlar oluyor...

Nisanm zamani pek bise anlamasanda asil onemli olan evlendikten sonraki durum.. Bazen cok cok degisebiliyorlar evlendikten sonra... Allah mutlu eder insallah...

İnş Canım çok teşekkürlerr :KK66:vereliniortak

ben trabzonluyum nişanlım trakyalı..arada şu an ciddi boyutta fark görünmüyor ama rahatsız olduğum durumlar çıkmaya başladı ufaktan...nişanlımın tarafı oldukça neşeli insanlar.ama saygı sanki bizim aileye göre daha az.normalde ailemden duymayacağım espri adındaki kırıcı cümleleri birkaç kez onlardan duydum.pek önemsemiyorlar sanırım hani karşı taraf kırılır mı alınır mı..evle ilgili karışmıyorum adı altında herşeye dahil oluyorlar...bi de hiç hoşuma gitmeyen şey;gelinim diye her zaman arayıp soruyorum hal hatırlarını benim ailem de öyle arar onları.ama onlar bir kez bile beni arayıp da kızım nasılsın veya dünürüm nasılsın demezler..nişanlım da öyle annemi fazla aramaz felan..trakyada böyle midir bilmiyorum...ya da memleketten mi aile yapısı mı onu da çözmüş değilim...
abimin hanımı da trakyalı ailesine hayranım ama aynı şekilde bunları onların ailesinde de yaşadık zamanında.sadece ilgniç diyebiliyorum..bi de çözümü var mıdır merak ediyorum...

ben trabzonluyum nişanlım trakyalı..arada şu an ciddi boyutta fark görünmüyor ama rahatsız olduğum durumlar çıkmaya başladı ufaktan...nişanlımın tarafı oldukça neşeli insanlar.ama saygı sanki bizim aileye göre daha az.normalde ailemden duymayacağım espri adındaki kırıcı cümleleri birkaç kez onlardan duydum.pek önemsemiyorlar sanırım hani karşı taraf kırılır mı alınır mı..evle ilgili karışmıyorum adı altında herşeye dahil oluyorlar...bi de hiç hoşuma gitmeyen şey;gelinim diye her zaman arayıp soruyorum hal hatırlarını benim ailem de öyle arar onları.ama onlar bir kez bile beni arayıp da kızım nasılsın veya dünürüm nasılsın demezler..nişanlım da öyle annemi fazla aramaz felan..trakyada böyle midir bilmiyorum...ya da memleketten mi aile yapısı mı onu da çözmüş değilim...
abimin hanımı da trakyalı ailesine hayranım ama aynı şekilde bunları onların ailesinde de yaşadık zamanında.sadece ilgniç diyebiliyorum..bi de çözümü var mıdır merak ediyorum...

Canım bende trakyalıyım sevgilim karadenizlii.!!laelaelaelaelae
Valla biz aile olarak cok neseli insanlarız babam komiktir ama serttir birazcık katı kuralları vardır bu konuda trakyalı diyemiyorum iste ona..
Su kadarını söyleyim biraz soguk insanlarız benim halamın gelini karslı.. Ya siz nasıl insanlarsınız sen sakraksınız ama yapınız soguk diyor. O mesela her akrabaya dayıcım, yengecim, halacım diye hitap eder. Öper sarılır bizde bu konuda hep mesafeliyizdir. Yapı yanii yapacak birsey yok ..

Rahmetli dedeme sarılmıs bir kere dedem haa yeter bana torunlarım bu kadar sarılmaz demis.. Dedem cok güldüren ama temas konusunda cok soguk bir insandı mesela. Aramamaları belki bundandır ama. Karadenizliler mesela akraba olarak birbirlerine cok düskündür yani gelip, gitme konusunda erkek arkadasımdan biliyorum. Ama trakyalılar kopuktur acıkcası. :1closedeyes:

Ve bu arada bende sizin duydugunuzu sevgilimin tarafından bir cok kez duydum ck kırıldım cookk .. Kimmis ki hemsolarımın gidip agızlarının payını vereyim hemen.. Bence takmayın siz en güzeli..kaydirigubbakcemile

Son düzenleme:
Genel yorumum dogu batı uyumu gercekten zor olur diye düsünüyorum. Yani bu tamamen karsındaki kisiye baglı aslında. Nasıl deyim ben batılıysam o doguluysa oraya herseyiyle baglıysa bana bir cok seyi agır gelecektir. Ben trakyalıyım özgür, rahat büyüdüm kimse kısıtlamadı benii..

Öyle herseyine sıkı, sıkıya baglı bir insanla nasıl yasarım benim icin herseyinden vazgecmesi gerekecek ..

aleggrıa arkadasım bende bulgarıstan gocmenıyım sızın taraf yanı.esım trabzonlu.aıleler arasında cok sorun cıkmadı.ama benım aılem cok buyuttu vermedıler.bende kactım.bızımkıler pek yabancıya verme taraftarı olmuyor...konu sahıbı arkads baban trakyalı senı nasıl verdıler.benım bıldıgım cevrem herkes buralı olan ınsanlara karsı ondan sordum...

Al bide burdan yaakk !!:nazar:

Benim babamlarda bulgaristan göcmeni annemler ise selanik göcmeniler. Annemler istanbul babamlar tarakya'ya yerlesmisler.

Biz de bu sorun var istee dısarı giden simdilik ilk kız olacagım sonrasını bilemem tabii. Cok piskoloijimi bozuyorlar böyle yaparak..
:çok üzgünüm:

Son düzenleme:
yani canim aranizda sevgi saygi oldugu sürece bir problem olacagini sanmiyorum..., tabiki onlarin adetleri birazcik degisiktir..., nisanlin annesinin lafiyla hareket eden birisi degilse veya baskalarinin ozaman hic hic sorun olmaz..., mesala benim amcamin kizi adanali birisiyle evlendi (biz izmirliyiz) , 1 sene sonra bosandilar malesef..., cok severek evlenmislerdi ama oglan annesinin bir lafina bakiyordu yani öyle büyümüs... adanaliyim ben ben annemin sözünden cikmam sizin izmirlere benzemeyiz biz falan deyip duruyordu..., yani canim ilk basta sevgi saygi sonrada , erkege ipleri verme , ipler senin elinde olsun sen yönet onu ozaman sorun cikmaz :))

ben manisa da doğdum büyüdüm eşim ise mardinli.
1- aramızda kültür farkı fazlasıyla var
2-aileler uyuşmuyor benim ailem anlayışlıdır her konuda.

Evlilikte kültür farkı çok önemliymiş evlenince daha iyi anladım bunu o yüzden kendi kültürümüzden birini tercih etmeliyiz.
eşim tanıştığımız andan itibaren ailesini kötülemeye başladı ki evlenesiye kadar imzayı atasıya kadar.ailesinin geçmiş hayat hikayesini ben ve ailem hepsini biliyoruz.imzayı attıktan sonrada beni başladı kötülemeye .
belki senin nişanlın böyle değildir ama mardinliler kız olsun erkek olsun aileye sorarak birşey yaparlar.onlar için büyüklerin söyledikleri çok önemlidir.
çok saygılıdırlar.senin için normal sayılan birşeyi onlar saygısızlık olarak değerlendirirler.
doğudan kız al ama kız verme diye boşuna söylenmemiş bu söz .
doğulu bir erkek evlenesiye kadar çok iyi davranır benimkisi öyleydi belki herkez öyle olmayabilir bilmiyorum.ama şu bir gerçekki evlendikten sonra hep erkeğin sözü geçerlidir hep kadın alttan alır en önemliside erkek bırakır kadın ise yalvarır beni bırakma diye kız aileside doğuluysa benim kızımı nasıl bırakırsın diye damada silahla tehtit edilir kızın babası ve varsa abileri.ve damat kadınıı bırakamaz o zamanda kadını daha çok ezer nasıl olsa arkası yok ve kadının üstüne kumada getirebilir .kız aileside gittiğin gibi geçineceksin bu evden gelinlikle çıktın o evden kefenle çıkacaksın der kızına .yani çok zor.
ama kız tarafı batı kültürüne sahipse ayrılık olur.doğuda ayrılmak yoktur denilir kadınlar ayrılmaz orda erkekler hemen ayrılır tabi ayrılmayanlarda vardır bırakmaz kadını başına bela olur .
Anasına bak kızını al.
babasına bak oğlunu al bunuda ben ekledim:)

gerçekten erkek çocukları çoğunlukla babasına benzerler babası nasıl bir aile kurduysa ileride o çocuk ta farklı bir aile kurması beklenemez yani karısına davranışı değer verişi babası annesine nasıl davranmışsa çocukta onu ister istemez yapar bilinçaltına yerleşmiştir çünkü ister öğretmen olsun ister doktor olsun babası önemlidir annesi önemlidir o çocuğun.ailesi önemlidir.
aileler uyuşmuyorsa bunlar 2 zıt aile demektir 2 zıt ailede bir erkek diğer ailede ise bir kız yetişmiştir bunlar bir evi paylaşınca nasıl ortak nokta bulabilecekler çok zor 2 aile ne kadar birbirine yakın olursa yani uyuşursa gençlerde bi o kadar uyuşurlar .
ben ayrılıyorum eşimden.hepimizin hakkında hayırlısı olsun inşallah.Allah gönlümüze göre hayırlısını versin inş.

canım ben yıllık evlıyım esımle aramızda sadece 40 kılometre var ben merkezde o ılcede buyumus ama farklılıkları bır gorsen konusmadan tut yemeklere geleneklere benı bın pısman edıyor halbukı aynı memleketlıyız anlasırız dıye onu tercıh etmıstım ben antakya o reyhanlılı

Evlilik dediğin sorunsuz olmuyor...ki doğu batı farkından çok insan yapısı önemli bence idare meselesi...herkes birbiririni ne kadar idare edebilir konusu...Bugün komşusuyla evlenen ler bile uyuşmazlık yaşıyorlar..Birde aile olabilmek önemli etraftan ne kadar ne kadar çok insan girerse o kadar kötüleşiyor meseleler...Allah hepimize kolaylık versinnn....

Kültür farklılığı çok önemli ama iş eşlerde biriyor..

Bende çok yeni 3 aylık evliyim ve sakaryadan gaziantepe evlendim ve anne tarafım trakyalı aslen selanik göçmeni bende çok rahat büyüdüm dışarıda okudum çalıştım , ve bizde kızlar daha değerliydi annem 56 yaşında ve halen açık ojeli gezer ee şimdi ne durumdamıyım

1- geri kafalı nerde ne konuşmasını bilmeyen bir kaynanam var ama eşimde bana hiç laf söylettirmez istediğimi giyorum annesi laf söylediğindede eşim susturuyor mesala tüm eltilerim kapalı ve 5 yıllık evli bir eltim ama yaşca benle olan eltimi zorla kapatmış benim diğer gelinlerim kapalı diye benim ailemi ve eşimden dolayı bana lafını bile etmiyor.
2- tek okuyan bayan içlerinde benim 35 36 yaşındaki eltim halen eşi olamdan dışarıda bir iş halledemiyor,ve ömründe daha sinemaya gitmemiş vb....
3- haklarını yiyemem çalışıyorum diye hiç birşeye zorlamıyorlar gezmelere yeni gelinlerini götüremiyorlar mesala ve bana ayda bir gelirler, ama diğer eltimlere öyle değil bende kendime istemediğim birşeyi zorla yaptıramam ilk kaynanamın suratı asılır ama birşey diyemez sen çalışıyrosun der ama çalışmasamda aynı şekilde olurum onalrın zihniyeti öyle
4-ama şuda varki bizim misafirpervliğimizle onalrın ki çok farklı benim kendi dayım bana diyor ezildik ordayken biz hiç birşey yapamadık diye
5-yemek ler çok farklı mesala akşam kaynanamdaydım yemekte dolma yapmış bana göre çok acı yiyemedim genelde orda aç kalırım zaten oda dedi ay sen yiyemedin acı diye olsun dedim ee 1,2 saat sonra evime gittim kendim yaptım bu beni daha yoruyor ve nnormalde yemek kültürü olan bi yerdeyim ama ben zeytin yağlıalra alışkınım ve baklagil yemem burdada sürekli öyle normalde külo almam gerekirden daha verdim ki normalde çok zayıf bir insandım şimdi yok dencek kadar azım

ve anlatamadığım okadar çok şey ki gerçekten aile kültür açısından zıt kutuplardayız ama birbirmize saygımız var en önemlisi eşimin bana saygısı var kendisi dedi şuan biz önemliyiz ne senin ailen nede benim ailem hayatımızda misafir

ve kaynım da evlenemden konuşmuştu benle armızda dünyalar kadar kültür farkı var ama annemle sorun olduğu zaman arkandayız ezdirmeyiz zatenkendimi ezidrecek yapıda bir insan değilim

X