İlköğretim Yorum ve Soruları 1. sınıf öğretmeniyim sorularınıza cevap verebilirim..

teşekkürler...sorum sınıf öğretmenlerine ,
benim oğlum okuma yazmayı biliyor kendi öğrendi .yazarken çabuk sıkılıyor ama matematği daha çok seviyor şimdi ben matematik ekstra çalışmalar yaptırıyım mı yoksa kendi haline mi bırakayım ?okulumuz başarılı sınıftaki öğrenciler de...ödev disiplinini yavaş yavaş aldı...
ben türkçe öğrtmeniyim.evde ek nasıl çalıştırmalar yapıyım mı ?okuma kitapları aldım set halinde küçük küçük bitişk yazılı onu arada okutayım mı
sağolunvereliniortakvereliniortakvereliniortak

merhabalar kızım birinci sınıf okumayı yeni ögreniyor.okumada sıkıntı yok ama bakmadan yazarken harfleri eksik yazıyor.nasıl bir çalışma uygulamalıyız

nihani bence oğlunuzun fazla sıkılmayacağı onun ilgisini çekebilecek renkli resimli bağımsız hikaye kitapları alın onları okutun ve okuduğunu anlama çalışmaları yaptırın.ztn türkçe öğretmeniymişsiniz sizde biliyorsunuz ki önemli olan okumak değil okuduğunu da anlayabilmektir.bu sistemde çocuklar anlamsız okuyorlar o yüzden de sıkılıyorlar madem okumayı söktü onun ilgisini çeken tarzda hikayeler alın hatta hikayeleri o seçsin..mat e gelince evde 1 den 20 ye birer ikişer beşer ritmik sayma çalışmaları 20 den geriye 1 er 2 şer ritmkik sayma çalışmalarını yaptırabilirsiniz.

serzerdal bu sıkıntı bnm öğrencilerimin de bazılarında oluyor dikte çalışması yaptırırken örneğin nar yazdıracaksınız hemen bir çırpıda nar deyip beklemeyin nnnnnnnn aaaaaaaaa rrrrrrrrrr şeklinde sesleri çıkartın bu şekilde doğru yazacaktır kendine güveni gelecektir.bu şekilde doğru yazabiliyorsa yavaş yavaş seslendirmenizi kısaltın kademeli olarak..örneğin en başta nnnnnnnnnnnn şeklinde bir sesi uzatıyorsanız daha sonraki çalışmalarınızda nnnnnn şeklinde söyleyin kademe kademe azaltın olayı kavrayacaktır.

teşekkür ederim bsbirkin,
sessiz okumayı istiyor uygun olur mu erken mi?sesli mi okutayım?
16 sayfalık renkli resimli hikayeler aldım set halinde .daha az sayfalı mı olsun hikayeler .
yazılar az ama...?

16 sayfa normal.yazıların az olması daha uygun hemen sıkılmamış olur okumaktan kitabı bitirdim diye kendine güveni gelir.
bir müddet daha sesli okusa okuduklarını anlaması açısından daha uygun olur diye düşünüyorum.

seni gördüğüme çok sevindim inanki 3 aydır resmen depresyona girdim oğlum 1.sınıfa başladı hiç zorlanmadı zaten okulu seviyodu ama öğretmenimiz inan ilk günden itibaren her konuda okuma yazma ödev davranış v.b sürekli şikayet ben önceleri tek oğlum böyle sanıyodum batım genele aynı davranıyo çocuklara karşı hep sinirli eleştirerek başka arkadaşlarının velilerin yanında hatta vurma huyuda var biraz oğlum okula gitmek istemiyodu öğretmenini sevmiyodu sınıfta sıkılıyo hiç bir şey yzmıyodu çok çabaladım her gün öğretmeniyle görüşüyorum hep ben evde çalıştırıyorum arada takılsada yazıyo ve okuyo hareketli konuşkan bir çocuk onu biliyorum sürekli oğluma nasihatla bayramdan beri düzeldi sınıftada ders yapıyodu öğretmeninede ısındı biraz tam düzeliyor derken oğlum bir kaç gündür sınıfımı değiştir diyor gitmek istemiyor ben ciddiye almadım ama sabah okulda velilerden duydum bir çocuğu sınıf başkanı seçmiş yaramazlık yapanları döveceksin demiş ve oda arkadaşlarının çoğuna vuruyomuş dünde benim oğluma tokat atmış ağlamış velilerin bir kısmıyla görüştüm şikayetçiler hatta müdüre şikayet etmişler dün ben sabah öğrendim moralim bozuldu bu nasıl bir eğitim anlayışı ben öğretmeni tuıttum bugüne kadar oğlum soğumasın sende uslu dur dersini yap o senin 2. annen kızabilir ama bu hareket çok saçma geldi bana ne yapayım sınıfını değiştirmem zor çok talep olur velilerden çünkü hem doğru olurmu müdüremi gideyim öğretmenlemi konuşayım ama anlayışlı biri değil olsa zaten arkadaşlarına dövdürmez öğrencilerini bunlar daha 1. sınıfta ilerde daha kötü olacak diye korkuyorum eğitimci gözüyle lütfen yardım edinnnnn

ben türkçe öğr.yim.maalesef şiddet olayları çok fazla.ben de çocuğumun çevresine bakıyorum kızlar erkekler tokat atan iten depen...ama bunu çocuklar kendi arasında yapıyor öğretmen uyarıyor,çocukları.
a.s.şiddet günümüzde arttı.ama öğretmenin çocuğa yapması hele ilkokul cocuğuna bence yanlış.öğretmenle konuşun sen dili değil de biz dili kullanın eleştinizi yumuşak yapın detayları okul rehber öğretmeniyle paylasıp ona göre davranabilirsiniz

ben türkçe öğr.yim.maalesef şiddet olayları çok fazla.ben de çocuğumun çevresine bakıyorum kızlar erkekler tokat atan iten depen...ama bunu çocuklar kendi arasında yapıyor öğretmen uyarıyor,çocukları.
a.s.şiddet günümüzde arttı.ama öğretmenin çocuğa yapması hele ilkokul cocuğuna bence yanlış.öğretmenle konuşun sen dili değil de biz dili kullanın eleştinizi yumuşak yapın detayları okul rehber öğretmeniyle paylasıp ona göre davranabilirsiniz

bugün çıkışta öğretmenimize çok nazikçe duyduklarımın doğrumu olduğunu sordum ben bir günlüğüne öyle demiştim dedi bende benim oğlum çok uslu değil biliyorum ama sürekli nasihat ediyorum düzelmesi için bir kabahati olursa size lafım yok gerekeni yapın ama sınıf arkadaşına dövdürmek çok yanlış tek oğlumda değil bir çok veliden bunu duydum dedim ama senin oğlunda çok yaramaz hiç laf dinlemiyor arkasına dönüyor konuşuyor dedi diğer 1. sınıf öğretmenimizin dedikleride bunlar daha çok küçük okula yeni adım attılar herşeyi zamanla öğrenecekler benim çocuklarımın hepsi çok akıllı ben bide bizim öğretmenin her günkü eleştirilerini şikayetlerini çocuklara sevgisiz sert yaklaşımını düşündüm inanaın ağırıma gitti benim gibi aynı dertte olan veli arkadaşım başka bir okulda ingilizce öğretmenidir aynı zamanda çıkışta konuşurken bu böyle nasıl gider önümüzde 4.5 yıl vvar çocuklarımız okuldan soğuyor dedik ve inanaın iki koca kadın okulun ortasında üzüntüden ağladık keşke böyle olmasaydı çok üzgünüm oğlum adına ben ilkokul öğretmenimi büyük bir aşkla severdim rahmetli oldu nur içinde yatsın hala sevgiyle özlemle anarım neyse yine çok yazmışım amagerçekten çok üzgün ve çaresizim yorumlarınıza teşekkürler

tam aradığım topik benimde oğlum bu sene 1.sınıfa başladı başlarda zorlandık ama şimdi iyi de ders yaptıramıyorum hiç okuma yapmıyor kafayı yiyicem sinir ediyor

merhaba bsbirkin,
nasılsınız?benim oğlum zeki ,ödevlerini yapıyor,öğretmenini dinliyor ama unutkan öğretmenin ne ödev verip vermediğini tam hatırlayamıyor bazen.herkes ders çalıştırırken ben davranış kazandırmaya çalışıyorum.okumayı önceden bildiği için.cezalar ve ödüllerimiz var ama öğretmenin verdiği ödevleri hatırlamakta ve yaptığını göstermekte zorluk çekiyoruz .ne yapabilirim.şimdiden çok teşekkür ederim.

öğretmen konuyu açıp unutmuş galiba.çevrimiçi olduğu halde buraya uğradığı yok...

arkadaşlar özür dilerim..yeni mesajların olduğunu fark edemedim.
sedusa benim velilerimden de bu tür şikayetler çok geliyor okumuyor okumak istemiyor diye öncelikle öğretmeniylede görüşün bu konuyu. ben velilerime sevdikleri bir şeyle ödüllendirebileceklerini tavsiye ediyorum mesela tv mu izlemek istiyor önce okuma sonra tv yada çikolata mı yemek istiyor önce okuma sonra çikolata gibi. bir de ben sınıfta yıldızlarla şekerlerle gülen yüzlerle teşvik etmeye çalışıyorum. henüz çok küçük oldukları için içsel pekiştiricileri gelişmedi dışsal pekiştiricilere ihiyacımız var.
henüz ders sorumluluğu hepsinde oturmayabilir.bunun için bizim biraz itelememiz gerekecek ama sözlü olarak değil onun renkli dünyasına girerek..örneğin ben sınıfta gülen yüzlü çıkartmalar aldım defterine yazısını yapana yapıştırıyorum. o çıkartmalar için hepsi canla başala yazıyolar:)
yardımcı olabildiysem ne mutlu bana
nihani hanım sanırım yazdıklarımın içinde sizin sorunuza da yanıt var...
beklettiğim için tekrar özür dilerim...

bugün çıkışta öğretmenimize çok nazikçe duyduklarımın doğrumu olduğunu sordum ben bir günlüğüne öyle demiştim dedi bende benim oğlum çok uslu değil biliyorum ama sürekli nasihat ediyorum düzelmesi için bir kabahati olursa size lafım yok gerekeni yapın ama sınıf arkadaşına dövdürmek çok yanlış tek oğlumda değil bir çok veliden bunu duydum dedim ama senin oğlunda çok yaramaz hiç laf dinlemiyor arkasına dönüyor konuşuyor dedi diğer 1. sınıf öğretmenimizin dedikleride bunlar daha çok küçük okula yeni adım attılar herşeyi zamanla öğrenecekler benim çocuklarımın hepsi çok akıllı ben bide bizim öğretmenin her günkü eleştirilerini şikayetlerini çocuklara sevgisiz sert yaklaşımını düşündüm inanaın ağırıma gitti benim gibi aynı dertte olan veli arkadaşım başka bir okulda ingilizce öğretmenidir aynı zamanda çıkışta konuşurken bu böyle nasıl gider önümüzde 4.5 yıl vvar çocuklarımız okuldan soğuyor dedik ve inanaın iki koca kadın okulun ortasında üzüntüden ağladık keşke böyle olmasaydı çok üzgünüm oğlum adına ben ilkokul öğretmenimi büyük bir aşkla severdim rahmetli oldu nur içinde yatsın hala sevgiyle özlemle anarım neyse yine çok yazmışım amagerçekten çok üzgün ve çaresizim yorumlarınıza teşekkürler

bence imkanınız varsa okulunu değiştirin. çocuklar okuma yazmayı eninde sonunda öğrenirler çevremize baktığımızda okuma yazmayı bilmeyen insan yok ama alışkanlıklara ahlak bilgisine baktığımızda herkesin zayıf olduğunu görüyoruz. zaten 1.2.3. sınıfın amacı hayat bilgisi kurallarını ögretmek ve kalıcı temel düzgün alışkanlıklar edindirmek bilgi öğretmek 4. sınıfta başlıyor. Sizin öğretmeniniz kendisi çocuklara örnek olmuyorsa birde çocuklara şiddet uygulattırıyorsa(bunuda vuruyor diye şikayet falan olur diye birbirlerine vurduruyordur)bu zaten çok büyük bir hata vede ayıptır. Çocuğun aklında hep bu yapılanlar kalacaktır doğru ile yanlışı ayırt edemeyecektir.Bizim başımıza aynısı değilde bunun benzeri bir olay geldi öğretmen sürekli ağzını bozuyordu ,verdiği sözü tutmuyordu menfaatleri doğrultusunds hareket ediyordu...... okulunu değiştirdim şimdi çok daha iyiyiz dediğim gibi bilgiden çok ahlak değerleri önemli okuyupta adam olamamış insanlarla dolu çevremiz onlara bir kişide biz katmayalım tepkinizi gösterin, zararın neresinden dönerseniz kardır allah yardımcınız olsun

seni gördüğüme çok sevindim inanki 3 aydır resmen depresyona girdim oğlum 1.sınıfa başladı hiç zorlanmadı zaten okulu seviyodu ama öğretmenimiz inan ilk günden itibaren her konuda okuma yazma ödev davranış v.b sürekli şikayet ben önceleri tek oğlum böyle sanıyodum batım genele aynı davranıyo çocuklara karşı hep sinirli eleştirerek başka arkadaşlarının velilerin yanında hatta vurma huyuda var biraz oğlum okula gitmek istemiyodu öğretmenini sevmiyodu sınıfta sıkılıyo hiç bir şey yzmıyodu çok çabaladım her gün öğretmeniyle görüşüyorum hep ben evde çalıştırıyorum arada takılsada yazıyo ve okuyo hareketli konuşkan bir çocuk onu biliyorum sürekli oğluma nasihatla bayramdan beri düzeldi sınıftada ders yapıyodu öğretmeninede ısındı biraz tam düzeliyor derken oğlum bir kaç gündür sınıfımı değiştir diyor gitmek istemiyor ben ciddiye almadım ama sabah okulda velilerden duydum bir çocuğu sınıf başkanı seçmiş yaramazlık yapanları döveceksin demiş ve oda arkadaşlarının çoğuna vuruyomuş dünde benim oğluma tokat atmış ağlamış velilerin bir kısmıyla görüştüm şikayetçiler hatta müdüre şikayet etmişler dün ben sabah öğrendim moralim bozuldu bu nasıl bir eğitim anlayışı ben öğretmeni tuıttum bugüne kadar oğlum soğumasın sende uslu dur dersini yap o senin 2. annen kızabilir ama bu hareket çok saçma geldi bana ne yapayım sınıfını değiştirmem zor çok talep olur velilerden çünkü hem doğru olurmu müdüremi gideyim öğretmenlemi konuşayım ama anlayışlı biri değil olsa zaten arkadaşlarına dövdürmez öğrencilerini bunlar daha 1. sınıfta ilerde daha kötü olacak diye korkuyorum eğitimci gözüyle lütfen yardım edinnnnn

ben de 1. sınıf öğretmeniyim. 4. kez 1. sınıfı okutuyorum,tecrübem azımsanmayacak kadar yeterli, anlattığınız olay umarım yanlışanlamadır, ben de sınıfta bazı yanlış anlamalara maruz kalıyorum, örneğin

havalar sıcaktı, çocuklar klimayı açalım dediler, ben de çok hastaydım üşürüm diye açmadım, hastayım dedim , ve devam ettim, ben daha çok hasta olursam okula gelemem , öğretmensiz kalırısnız, benim hasta olmamam lazım azcık idare edin dedimvereliniortak bunu bir öğrencim gidip annesine şöyle anlatmış,anne öğretmen hastaydı klimayı açmadı bize dedi ki ben hasta olmayayım da siz hasta olunkaydirigubbakcemile duyunca şok oldum, ertesi gün veli geldi durumu bana anlattı , hocam bunu nasıl dediiz dedi, kadına durumu anlattım çocuk yanlış anlmaış, bir öğretmenin öyle şey demesi mğmkğn mü dedimi ama kadın ısrar etti, kızım yanlış anlamaz dedi, o kadar sinrlendim kiii, sonra o veliye tavır aldım, zamanla o beni tanıdı ben onu tanıdım, şimdi beni çok seviyorlar, kızının yanlış anlattığına inandı kii beni yemeğe bile davet etti, bütün velileirmden memnuniyet cümleleri duyuyorum

ama bu yanlış anlamlaar sık yaşanıyor,çocuk okulda olanı hep eksik anlatıyor ya da anladığı gibi anlatıyor, bu açıdan da bakın derim ben

arkadaşlar özür dilerim..yeni mesajların olduğunu fark edemedim.
sedusa benim velilerimden de bu tür şikayetler çok geliyor okumuyor okumak istemiyor diye öncelikle öğretmeniylede görüşün bu konuyu. ben velilerime sevdikleri bir şeyle ödüllendirebileceklerini tavsiye ediyorum mesela tv mu izlemek istiyor önce okuma sonra tv yada çikolata mı yemek istiyor önce okuma sonra çikolata gibi. bir de ben sınıfta yıldızlarla şekerlerle gülen yüzlerle teşvik etmeye çalışıyorum. henüz çok küçük oldukları için içsel pekiştiricileri gelişmedi dışsal pekiştiricilere ihiyacımız var.
henüz ders sorumluluğu hepsinde oturmayabilir.bunun için bizim biraz itelememiz gerekecek ama sözlü olarak değil onun renkli dünyasına girerek..örneğin ben sınıfta gülen yüzlü çıkartmalar aldım defterine yazısını yapana yapıştırıyorum. o çıkartmalar için hepsi canla başala yazıyolar:)
yardımcı olabildiysem ne mutlu bana
nihani hanım sanırım yazdıklarımın içinde sizin sorunuza da yanıt var...
beklettiğim için tekrar özür dilerim...
öncelikle teşekkürler cevapladığın için..... oldukça zeki bi çocuk aslında biraz daha kafa yorsa çok daha iyi olacakta dersleride iyi ama öğretmenin verdiği ödevleri yaptırana kadar canım çıkıyor öğretmeni gayet memnun okumayıda söktü kendi başına her istediğinide yazabiliyor .dün kurdalede takmış öğretmeni işte dedim ya derslerini yaptırana kadar zorlanıyorum .bide sınıfta hiç durmuyormuş yerinde sürekli kalkıyormuş öğretmen izinsiz arkadaşlarıyla konuşuyormuş kaç kez tenefüs cezası almış konuşşuyor diye hiç söylemiyor arkadaşların dan duyuyorum o da moralimi bozuyor onu nasıl halladicem...senide buldum bırakmam artık kafanı şişirimsem kusura bakma :lepi:

bence sınıfiçindeki disiplini için daha çok çaba harcaması gereken kişi öğretmendir...
tabiki ailenin de katkısı olması gerekir ama ilk başta öğretmen gelir bu konuda..

X