Gebelikte 2 li test şartmı ?

NazliKizce

Part tıme ev hanımı
Kayıtlı Üye
25 Haziran 2008
77
1
SLM kızlar şimdi doktordan geliyorum.13 haftalık hamıleyim 2 li test yaptırmak için devlet hastanesine gitmiştim ama doktor 2 li test yapmadıklarını özel hastanelerin para için bu testleri yapdıklarını 1 ay sonra gidip 3 lü test yaptırabileceğimi söyledi.zaten adam akıllı ilgilenmedi bile senağlama ne adam akıllı soru sordu nede sorulara cevap vermemi bekledi offlayıp puffladı yanındakı asistan kıza başka başka bişeyler söyledi durdu.. :mymeka: gebelikte 2 li test şartmıdır? direk 3 lü test yaptırsam olurmu ?

hiçbir testi yaptırmak zorunda değilsin tabii ki.ama bu testler önemli testler.özellikle ikili testin güvenirliği üçlü testten daha fazla.her ne kadar sana kesin sonuç değil sadece risk oranı verse de bilmek istemez misin?en azından hamileliğin geri kalanı için içini rahatlatır.bu testler milyarlık testler değil.tamam para çok önemli ama bebeğin sağlığı herşeyden daha önemli bence.bu testler kesin sonuç vermese de bence yaptırılmalı.artık biçok hastalık anne karnında tespit edilebiliyo.hatta anne karnında çözümü de olabiliyo.böyle bi imkan varken bence yaptırmamak olmaz.herkesin kendi tercihi tabi ama bence yaptırılmalı.

canım ben 2 li testi yaptırmıştım, sonuçlar temiz çıkınca doktorum 3 lü teste gerek olmadığını ama istersem yaptırabileceğimi söyledi. bende yaptırmadım. herhangi bir aksilik olma ihtimaline karşı erken teşhis için 2 li testi yaptır bence. gerek kalmazsa 3 lüyü yaptırmazsın. yada imkanların kısıtlıysa 2 liyide yaptıramayacaksan kendini hiç sıkıntıya sokma. eminim bebişini sağlıkla kucağına alacaksın:)

canım ben 2 li testi yaptırmıştım, sonuçlar temiz çıkınca doktorum 3 lü teste gerek olmadığını ama istersem yaptırabileceğimi söyledi. bende yaptırmadım. herhangi bir aksilik olma ihtimaline karşı erken teşhis için 2 li testi yaptır bence. gerek kalmazsa 3 lüyü yaptırmazsın. yada imkanların kısıtlıysa 2 liyide yaptıramayacaksan kendini hiç sıkıntıya sokma. eminim bebişini sağlıkla kucağına alacaksın:)[/QUOTE

YA imkansızlık değil ama bi bilgim olmadıgı için tereddütte kaldım. Zaten dediğim gibi adam akıllı ne muayene etti ne bi bilgi verdi 1 ay sonra gel 3 lü test yaptır 2 li yapmıyoruz dedi o kadar Ultrasonla baktı ama bebeğin gelişip gelişmedi yada herhangi bişey söylemedi zaten içimde rahat etmedi içime sinmedi hafta sonu tekrar bi doktora gideceğim.ilk muayene gittiğim doktor özel hastanedeydı oda 2 li test için gel falan demedi o yüzden burda okudugum konularada bakınca bazı arkadaşlar sadece 3 lü test yaptırmış o yüzden sormak istediğim ilginize teşekkürler

ikili test 11.-14. haftalar arası yapılıyo.eğer aklımda kalmasın yaptırayım diyosan fazla gecikmemeni öneririm.bence de başka bi doktora gitmende fayda var.sana bilgi verecek yapman gerekenleri söyleyecek aradığında ulaşabileceğin ve soru soru sorabileceğin bir doktor bulman iyi olur.sağlıklı bi hamilelik geçirmeni dilerim.

Evet birde bu sorun var şimdiye kadar gittiğim 2 doktordanda sağlıklı bilgi ve destek alamadım ben ilk kontrolden başlayarak bi doktora gitmeyı, dediğiniz gibide aklıma bişey takıldıgı zaman telefonla bile bilgi alacağım bi doktor istiyorum hafta sonu yanı cumartesi 12+6 olacak bu yüzden gitmem şart Bu haftalarda kesın olmasa bile cinsiyet içinde bilgi verebiliyor sanırm uzman olan doktorlar hemde onun için tekrar gitmeyi düşünüyorum teşekkürler

canım ben 2 li testi yaptırmıştım, sonuçlar temiz çıkınca doktorum 3 lü teste gerek olmadığını ama istersem yaptırabileceğimi söyledi. bende yaptırmadım. herhangi bir aksilik olma ihtimaline karşı erken teşhis için 2 li testi yaptır bence. gerek kalmazsa 3 lüyü yaptırmazsın. yada imkanların kısıtlıysa 2 liyide yaptıramayacaksan kendini hiç sıkıntıya sokma. eminim bebişini sağlıkla kucağına alacaksın:)[/QUOTE

YA imkansızlık değil ama bi bilgim olmadıgı için tereddütte kaldım. Zaten dediğim gibi adam akıllı ne muayene etti ne bi bilgi verdi 1 ay sonra gel 3 lü test yaptır 2 li yapmıyoruz dedi o kadar Ultrasonla baktı ama bebeğin gelişip gelişmedi yada herhangi bişey söylemedi zaten içimde rahat etmedi içime sinmedi hafta sonu tekrar bi doktora gideceğim.ilk muayene gittiğim doktor özel hastanedeydı oda 2 li test için gel falan demedi o yüzden burda okudugum konularada bakınca bazı arkadaşlar sadece 3 lü test yaptırmış o yüzden sormak istediğim ilginize teşekkürler
canım valla devlet hastanesi nasıl yapmıyoruz demiş hayret ettim ben testlerimi hep devlette yaptırdım özeller cok pahalı ben bundan 6 ay önce gebeliğim sonlandırıldı 2 li testlerimi hep devlette yaptırdım ayrıca şimdi hamileyim gene testlerimi devlette yaptırıcam ihmal etme benim başıma geldi testler bir cok hastalıgı erken teşhis edebiliyor özelliklede 2li test 3 lü o kadar hassas degil

canım şart değil zorunlu bişi değil ama yaptırmanı tavsiye ederim çünkü bebeğinin sağlığı çok önemli hem en azın bişi varmı yokmu bilirsin çok pahalı bi testte değil ama hamile kalan çoğu kadın bunu yaptırıyo bence sende geç kalmadan yaptır

arkadaşım bende ilk zamanlarda ikili test yaptırmak için devlet hastanesine gitmiştim burdada yapılmıyor dendi bana da (ülkemizde yaygın olmadığı için pek yapılmıyormuş hastanelerde internette okumuştum araştırıp) bende mecburen dışarda özel tıp merkezinde yaptırdım 3 lü testide devlet hastanesinde yaptırdım bebeğimiz için herşey sonuçta o sağlıklı olsun yeter... bu arada arkadaşlarında söylediği gibi doktorunu değiştir biraz araştırma yaparak seni dinleyecek sorularına cevap verebilecek bir doktor bul eminim araştırısan bulursun umarım herşey istediğin gibi olur sanada bebeğinede sağlıklı mutlu günler....:hulya:

ben ikili test olmadım 16. haftada sanırım 4lü test oldum.
Zorunlu bir şey değil, özel bir labratuarda yaptırdım, sigorta karşılamıştı %80ini.özel hastaneler fazla pahalı ilk genel kan sayım testlerimi acıbademde yaptırdım, boyumun ölçüsünü aldım.
4lü test 2li testten daha hassas bir test diye doktor önermişti.

Mecbur değil ama yaptırılması gerekiyor.. Sonuç olarak bebekle ilgili önemli bilgiler veriyor bu testler. Ayrıca hastanelerde nasıl yapılmıyor onu da anlamadım. ikili testi yaptırmazsan üçlü testi yaptır bence. ıçin rahat olsun...

yaptırmak şart değil ama yinede ihtimal testleri olduğu için yapılmasıda gerekir bende testlerimi devlette yaptırdım nasıl oluyoda yapılmıyomuş anlamadım o zaman hatahaneden hastahaneye değişiyomu

X