Doğuma Hazırlık Yeni annelere yeni tavsiyeler..

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....

omerfarugunannesi

kocam ve oğlum..
Kayıtlı Üye
2 Aralık 2009
190
1
Arkadaslar 4 aylık bir anne olarak cok tecrübeli sayılmam ama yine de yaşadığım birçok deneyim var. Sorunlar çıktıkça bol bol arastırma da yaptım. Paylaşmamı istemişsiniz, aklıma geldiği kadarıyla yardımcı olmaya çalışıcam.

1. İlk 1,5 ay tam bir bunalımdaydım. Bebeğim her 2 saatte bir 45dk emmek istiyordu, sütüm yetmiyor zannedip üzülüyordum, ayrıca hareketsiz durmaktan gına gelmişti. Halbuki bebekler ilk aylarda cok yavaş emermiş ve açlıktan değil, anneye muhtaç oldukları için o kadar uzun sürermiş. Sabredin fazla uzun sürmeyecek. Şimdi 5dkdan fazla emmiyor. Bebeğiniz günde en az 7-8 kez altını kirletiyorsa, kilo alımı yeterliyse sütünüz yetiyor demektir. Zaten bebeğiniz ne kadar fazla emerse o kadar fazla sütünüz geliyor. Çocuk emmek istemezse kendi sütünüzü sağıp (biberonla değil) kaşıkla ona içirin. Biberon rahatlığına alıştırırsanız (ki biberon sütü zahmetsizce ve hızlı bir şekilde sunuyor), emmeyi tamamen bırakabilir.

2. Hemen hemen bütün annelerin yaşadığı meme başı çatlaklarını ben de yaşadım ve çok acılar cektim. Denemediğim yol kalmadı ama emin olun geçiyor. Bi defa catlaklar tam gecmese de bebeğimin kırkı cıktıgında acısı gecmisti. Ve hicbir krem anne sütü kadar şifalı olmadı. Siz siz olun göğsünüzü sadece suyla temizleyin (günde 1defa yeterli) ve emzirdikten sonra kesinlikle nemli bırakmayın. Bir miktar kendi sütünüzden yedirin ve kuruyana kadar bol bol havayla temas ettirin. (En büyük problemlerimden biri buydu.) Göğüs pedi olarak bebedordan şaşmayın. (Diğer pedlerin çoğu göğsünüzde pamuk bırakıyor)

3. Bebeğim şuana kadar (pişik kremi fazla kullanmama rağmen) çok şükür pişik olmadı. Altı kirlendikçe değiştirdim, ve katkısız bir ıslak mendil kullandım. Hepsinin üzerinde övgü dolu sözler var ama ben kendi cildime deterjanlı hissini vermeyen tek ıslak mendil bulabildim (uni yenidoğan) . Baya pahalı ama hala vazgecemiyorum.

4. Bebek giysisi konusunda cok ağzım yandı, dünya kadar para harcadım, coğunu giydiremeden 2.çocuğa sakladım. (Bknz. bebek giysisi tavsiyeleri)

Aklıma başka birşey gelirse yazarım arkadaşlar. Umarım işinize yarar. a.s.

cok tesekkürler! gercekten cok isimze yarayacak tavsiyelerin var.... özellikle bazi zorluklara sabretme hususunda... gecici seyler, biraz katlanmak gerek....

X