Çok önemli bilgiler....

Hekime

UZMAN DOKTOR
Kayıtlı Üye
12 Haziran 2009
92
7
Sevgili Arkadaşlar,
Bir Acil servis uzmanı olarak sizi bir konuda uyarmak istiyorum. Hepimiz az çok yanan , boğulan , kan kaybeden bir insana ne yapacağımızı biliyoruz.
Peki ya arabada , evde tek başınaysak kalp krizi geçiriyorsak neler yapmalıyız ? Beyin kanaması belirtileri neler tek başına kendimize nasıl yardım ederiz ?
Bu örnekler çoğaltılabilir.
Yüz felcinden , yanığa yalnız isek kendimize yardımı öğrenmeliyiz.
Kalp krizinde sadece şiddetli öksürerek duvara dayanarak , bunu engelleyebilecek hasarı azaltabilecekken bilgilendirilmiyoruz.
Avrupada SELF FIRST AID kendi kendine ilk yardım eğitimi verilmektedir.
Buraya nöbetlerimden arta kalan zamanlarda bunları yazmaya gayret edeceğim.
Topici güncel tutarsanız daha çok kişi faydalanabilir. Sevgilerimle Sağlıkla kalın.

EVDE KENDı KENDıNE DOĞUM HALıNDE ıLK YARDIM

EVDE KENDı KENDıNE DOĞUM HALıNDE ıLK YARDIM: Böyle durumlarda önemli sorunlardan biri, göbek kordonun kesilmesidir. Göbek kordonu bebekten başlayarak 10-15 cm. bırakılarak temiz ve sağlam bir iple bağlanır, aynı işlem 2-3 cm. arahk bırakılarak anne tarafında yapılır. Temiz bir aletle bu iki düğüm arası kesilir. Kesici aletin mikroplardan arındırılmış olması çok önemli bir kuraldır. Bu koşullar, aletin kaynatılması, yakılması ya da tentürdiyot ile silinmesi suretiyle sağlanabilir. Göbek kordonu kesildikten sonra, kesik uca tentürdiyot sürülür ve temiz, mikropsuz gazh bezle sarılır. Temiz gazlı bez yerine, kızgın bir ütü ile iyice ütülenmiş bir tülbent ya da bez parçası da kullanılabilir. Yukarıdaki işlemleri yapan kişinin ellerinin temizliği için 2-3 kez dirseklerine kadar sabunlanması ve sonra da alkol ve tentürdiyot ile silinmesi gerekir. Bebeğin doğumunu izleyen 10-15 dakika içinde plasentanın (bebeğin eşi, son) da doğması gerekir, eğer bu süre 30 dakikayı aşarsa, derhal bir doğum kliniğine başvurmalıdır. Plasenta ayrılsa bile, içerde kalabilecek bir parça zar ya da plasenta parçası ve ayrıcadoğum sırasında oluşabilecek yırtıkları tehlikeli kanamalara yol açacağından, derhal bir kliniğe başvurmak yaşamı kurtarıcı olacaktır..

Kalp krizi sırasında kişinin kendi kendine yapacağı yardım hayat kurtarıyor.

- Diyelim ki saat 18:15 ve zorlu bir iş gününden sonra arabanızla yalnız başınıza eve dönüyorsunuz..

-Gerçekten yorulduğunuz, sıkıldığınız ve çileden çıktığınız bir günündesiniz.

- Birden göğsünüzde başlayıp, kolunuza ve çenenize doğru ilerleyen şiddetli bir ağrı hissediyorsunuz.

-Evinize en yakın hastaneden sadece 10 km uzaklıktasınız, fakat o mesafeye bile ulaşıp ulaşamayacağınızdan emin değilsiniz.

-Ne yapabilirsiniz?

- Kalp masajı konusunda belki eğitim de almıştınız ama size öğreten şahıs, muhtemelen bu masajı kendi kendinize nasıl yapabileceğinizi öğretmedi...

- Son zamanlarda bir sürü insan kalp krizine yalnız başınayken yakalanmaktadır.

- Yardım olmaksızın, normal kalp atışı bozulan ve baygınlık hisseden bir insanın bilincini yitirmeden önce sadece 10 saniyesi vardır.

- Bu durumda kalan şahıslar kendilerine, devamlı ve şiddetli bir şekilde öksürerek yardımcı olabilirler.

- Her öksürükten önce derin bir nefes alınmalı ve öksürük sanki göğüs derinliğinden balgam çıkarmak istercesine derin ve uzun olmalıdır.

- Derin nefes alma ve öksürük, yardım gelene ya da kalp normal ritmine geri dönene kadar, durmaksızın her iki saniyede bir olacak şekilde devam etmelidir.

- Derin nefes alma akciğerlere oksijen ulaştırırken, öksürük hareketi kalbi sıkıştırarak kanın dolaşımını sürdürür. Kalp üzerindeki sıkıştırma hareketi aynı zamanda kalbin normal ritmine dönmesine de yardımcı olur.

- Bu şekilde, kalp krizine maruz kalan kişi, kendisini bir hastaneye ulaştırabilir.

Boğaza cisim kaçması ile meydana gelen boğulma / tıkanma

Birçoğumuz mutlaka Heimlich manevrasını duymuşuzdur bu manevra boğulmakta (cisim ile) olan hastanın karın boşluğuna bastırılması ile yapılır. ıstenirse bu konuda da uzun açıklama yazabilirim
Gelelim asıl konuya...
Lezzetli lezzetli yemeğimizi yerken bir anda bir nefes alamama hissi oluştu ve anladık ki yine boğazımıza kaçmış... Öksürük , panik , ağızdan nefes alma çabalrı bir işe yaramadı. Evde yalnızız. Ne yapmalıyız ?
Unutmayalım ki Heimlich manevrasını kişi kendi kendine de uygulayabilir; bir sandalyenin arkalığına göbeğin üstündeki boşluktan(kaburgaların bitimi) abanarak yabancı cisim çıkarılabilir.
Burada önemli olan kaburgalarımızın hemen altına basıncı uygulamaktır.
Yeterince güçlü olduğumuza inanıyorsak iki elimizi balerin duruşu gibi yanları karın boşluguna gelecek sekilde iç içe koyarak sıkıca bastırabiliriz.
Ancak bu basınçlar asla kaburgaya uygulanmamalıdır.
Cisim tıkanmasında nefessiz geçen her an beyninize zarar verdiğinden zaman çok kıymetlidir.
Panikleyerek boşa oksijen harcamayınız.
Heimlich manevrasından önce başı geriye doğru atarak, ağız açık ve tavana bakarken ağızdan ani hava almayı deneyiniz.Bu işe yaramıyorsa -ki genelde yarar- Heimlich deneyiniz.
Unutmayın insanı bilgisizlik ve panik öldürür.
Sağlıkla kalın
Yazılarım devam edecek.....

dikkatle okudum ve takipçisi olacağım paylaşımınızın..

Birilerinin okuduğunu bilmek çok güzel ben kimse okumuyor diye bırakmıştım... o zaman devam edeyim kaldığım yerden bu arada soran arkadaşlara da buradan topluca cevap vermiş olayım ben acil tıpuzmanıyım yani Chief of E.R. im . Ancak Acil Servis te karşılaştığınız stajyer veya intern hekimlerden değilim 6 sene tıp fak.den sonra 5 yıl acil tıp uzmanlığı okudum.Adım hekime değil :) Ama Doğu Hizmetim sırasında bana doktor "bey" hanım demelerine kızmam sonucu halkın bana taktığı lakap bu ..dişi hekim yani hekime :)
Herkese Sağlıklı günler.
Yazıma mide kanaması ile devam edeceğim.

bize bu degerli bilgileri aktardiginiz ve aktaracaginiz icin cok tesekkur ederim Hekime hanim, ben laborantim ama bilgilerimi her acidan gelistirmek isterim, bu soyledikleriniz cok onemli ve kulagima kupe olarak tutmaya gayret gosterecegim.. merak etmeyin okuyan vardir fakat yorum yazan belki azdir :--))
bu migde kanamasi guzel bir konu, mumkunse derince anlatabilirmisiniz?

aklimiza bir cok soru isareti gelse bile onlarin cevablarini tek tek arastirmak bazen bikinti veriyr, fakat burdan bilgi sahibi olan bir hekim'den ileti olarak gormek daha kolay oluyr.. saygilarimla..

Hekime hanım yazılarınızı zevkle okuyorum bilgileniyorum.çok teşekkür ederim bizleri aydınlattığınız için.sakın okunmadığını düşünmeyin gerçekten yararlı bilgiler veriyorsunuzmutlaka okunuyordur ama cevap yazan az oluyordur yazılarınızın devamını bekliyoruz...:)a.s.

Yeri gelmişkende size birşey sorayım.Bu boğaza yemek kaçma konusunda...Ben küçük çocuklara yemek yedirirken çok tedirgin olurum , boğazına kaçsa nasıl çıkartırım diye.birazda (bayaaaa)korkak vepaniğimdir. yeğenime felan yemek yediremem korkudan .kendi çocuğum olsa açlıktan ölür heralde, o derece yaniii...neyse uzatmayım böyle bi durumda en basit ne yapılabilir acaba ...

bende şimdi gördüm çok değerli bilgiler veriyorsunuz
teşekkür ederim takipçiniz olacağım saygılar

Yeri gelmişkende size birşey sorayım.Bu boğaza yemek kaçma konusunda...Ben küçük çocuklara yemek yedirirken çok tedirgin olurum , boğazına kaçsa nasıl çıkartırım diye.birazda (bayaaaa)korkak vepaniğimdir. yeğenime felan yemek yediremem korkudan .kendi çocuğum olsa açlıktan ölür heralde, o derece yaniii...neyse uzatmayım böyle bi durumda en basit ne yapılabilir acaba ...
çok yararlı bir başlık olmuş yukarıda arkadaşında bahsettiği gibi bende küçük çocuklara yemek yedirmekten cok korkuyorum bu konuda da yardımcı olursanız çok seviniriz biraz paylaşmışsınız ama boğaza bir şey kaçmasını daha detaylı anlatabilirmisiniz benim yaşadığım şehirde gencecik bir kız boğazına çikolata kaçtığı için malesef vefat etti o yüzden bende korku oldu çok teşekkür ederiz

Heimlich manevrasından önce başı geriye doğru atarak, ağız açık ve tavana bakarken ağızdan ani hava almayı deneyiniz.QUOTE]

bu tekniik kücül cocuklarda su icerken sık sık olan genze kacması durumlarında ykarı bak diyerek , hızlı cozum olarak uygulanabiliyor. Ben bunu ogrendigimden beri cok rahatladım.
bana da denizde cok olur tuzlu su kacar genzime. yukarı bakar nefes alır acılırım.

tesekkurler doktorum. boyle faydalı bilgileri yazdıgınız icin. ogrenmek ve hic unutmamız gerek. gerektiginde soguk kanlılıkla uygulamak nasip etsin hepimize.

X