Doğuma Hazırlık Doğum çantası doğum hazırlığı

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....

agresifimbellietmiyorum

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
20 Aralık 2006
57
0
Merhaba arkadaşlar,
araştırırken bebek yüz örtüsü diye bir şey okudum bu nedir? ebatları şekli nasıl olmalı bilen var mı?
ayrıca doğum çantası hazırlayan arkadaşlar sizler emzirmeye destek olsun diye yastık aldınız mı yanınıza (bu normal baş yastığı olabilir mi yoksa küçük bişey mi olmalı)

ayrıca bebek için yan yatırma yastığı yada delikli baş yastığı yanıma almalımıyım?
kirli çamaşırlar için ne aldınız? sanırım çok soru oldu.
-------

2 tane çanta hazırladım şimdiden bunlarda kafama takıldı hiç birşey eksik olsun istemiyorum, alırsamda çok mu kalabalık olur bilmiyorum.özellikle tecrübeli arakadşlardan yardım bekliyorum
şimdiden herkese teşekkürler :)

Son düzenleme:
merhaba.bende doğum çantamı bu sitede tecrübeli bayanların yazdıklarına bakarak hazırladım.
ama bayağ abartılmış.boşuboşuna onca şeyi taşıdım.

yüz örtüsü dedikleri genelde beyaz kenarları ayalı küçük ebatta bir bez.o gerekli.

yan yatırma yastığı yada delikli yastığa hiç gerek yok.emzirme yastığınada gerek yok aslında ilk gün hep uyuyolar zaten.

hayırlı doğumlar canım

yuz ortusu bence gereksiz cunku ben bebegin yuzunu kapatmaya karsiyim neyse yan yatirma yastigi cok rahat oluyor ablam yengem hepsi goturdu cok rahat oldu..
emzirmek icin yastik almadim yanima ben ihtiyac olursa hastaneden isteriz bi yastik
kirliler icin daha bisey dusunmedim..

ben bavula geceliklerim ve bebegin giyecekleri haric sadece kaynatilmis bir biberon, emzik, bebek bezi,pisik kremi(evde zeytin yagi kullanicam), islak pamuklu mendil(yenidoganlar icin), bebege agiz bezi koydum bir de yan yatma yastigi koyucam baska da bisey aklima gelmedi benim,,baska gerekli bisey varmi kizlar??

yüz örtüsü ağız bezi denılen sey olabılır bende koydum yanıma birkaç tane. ben 1 canta hazırladım zaten en fazla 2 gun kalınıyor cok sey alınmaması taraftarıyım. yastıga falan gerek yok bence olursa da hastaneden alabılırsınız. kirliler içinde cantanın tabanına koyu renk bir torba serdım onu kullanıcam

hastanede giymek icin terlik lazim olabilir.
refakatci baba olacaksa onun icin kiyafet gerekir gece giymesi icin.
ivir zivir olarak makyaj malzemesi, foto makinasi, kamera, cep tel sarji, toka, tarak, ped, cikarken giymek icin kiyafet, bebez bezi, islak pamuk mendil, vs liste uzar gider.
1 gun icin emzirme yastigi almayacagim ben. yan yatirma yastagida sadece hastane degil evde de kullanmayacagim icin onuda goturmuyorum. yuz bezi dediginiz sey ise ortmeyecegim birsey.

Yüz için bizde bi gelenek vardır.(biz bulgaristan göçmeniyiz) yeni doğan bebekler sarılık olmasın diye sarı ince bi tülbentle yüzleri örtülür.yani yattığı yatağın yüz kısmına gerdirilir.yüzüne değmeden tabiiki.annem buna çok önem verir.hatta şimdiden sarı tülbenti ayarladı :)) Bende bu geleneği devam ettirmeyi düşünüyorum.sonuçta zararlı bişey değil.hepimize uygulanmış bizler bebekken..

arkadaşlar ben neler koydum yazayım.bebişime;3takım hastane çıkışı,1 penye yelek,1 penye battaniye,1 polar battaniye(eve gelirken),polar patik,ağız mendili ve havlu bez(havlu bez omuza koymak için)yeni doğan bezi,canbebenin alt açma örtüsü,pişik kremi,hastanadeki yatağına sermek için örtü,altını silmek için pamuk ve bir kap birde yedekler koydum çorap,eldiven,önlük vs.bunları ayrı ayrı şeffaf poşetlere koydum rahat bulunabilsin diye.hast.çıkışı çok gelebilir ama yeni doğum yapmış arkadaşlarım sık sık altlarına yaptıklarından hatta bellerine kadar pislendiğini söylediler.kendim için;gecelik ve pijama,el havlusu,terlik,kırmızı taç,kolonya,naneli şeker,ıslak mendil,diş fırçası ve macunu,2 adet çorap,ped,gögüs pedi,göğüs kremi,el aynası,fotoğraf mk.,kağıt havlu,emzirme atleti,iç çamaşırı ve hast.gelenler için çikolata koydum.unuttuğum varmı bilmiyorum.yastık,biberon ve ilk etapta emzik kullanmayı düşünmüyorum.uzmanlarda 1 yıl yastık kullanmayın diyolar.şimdi ya sütün olmazsa diyebilirsiniz benim göğsümden zaten sıvı geliyor emdiğinde dahada gelecektir.memeyi almazsada (ki lütfen alsın)kaşığa başvurucaz artık.

gelelim sarı tülbent meselesine herkesin düşüncesine saygı duyuyorum ama benim düşüncem bebeğin yüzü sarılık olacağından hatta vücuduna ineceğini göremiyebiliriz.giysisinin sarı olması bile göz yanılmasından çocuğun teninin rengini iyi anlayamamıza neden olabilir.sarı sarıyı çeker derler ama ben buna inanmıyorum.sarılıkta bol bol anne sütü,ileri safhadaysa ışın tedavisidir.

Canım, yüz örtüsü hazır satılıyor. Küçük ebatlarda bebişin yüzünü örtmek için. Bence al derim benimkini annem almış. Hem bebişe hava deymez, hemde etraftan görünürken nazar değmez miniklere. :nazar:
Emzirme yastığı filan hastane için çok kalabalık olur. ben doktoruma sordum neler olsun diye.
Bebişe iki takım kıyafet, bezi, temzileme mendili, sana gecelik ve pijama takımı, pedin ve çıkarken yiyeceğin rahat kıyafetler en önemlileri dedi. Çok kalabalık bir çantaya herek yok canım.

yok yok yuz ortusu baska agiz bezi baska... yuz ortusunu bebegin yuzune koyuyorlar nazar degmesin diye (benim bildigim bu),,,

benim kendi yüz bezim duruyo.benimki krem rengi kenrları iğne oyalı kare bi bez.elbezi boyutlarında.kendi kızıma kullanıcam kısmetse.ama valize koymayı unutmuştum koyyım bari:lepi:

Yüz için bizde bi gelenek vardır.(biz bulgaristan göçmeniyiz) yeni doğan bebekler sarılık olmasın diye sarı ince bi tülbentle yüzleri örtülür.yani yattığı yatağın yüz kısmına gerdirilir.yüzüne değmeden tabiiki.annem buna çok önem verir.hatta şimdiden sarı tülbenti ayarladı :)) Bende bu geleneği devam ettirmeyi düşünüyorum.sonuçta zararlı bişey değil.hepimize uygulanmış bizler bebekken..
evet katiliyorum.bende öyle biliyorum cünkü.yeni dogan bebegin yüzüne sari örtü örterler sarilik olmasin diye.ben bebekkende annem yapmis,hala o örtümüde sakliyor annecimopuyorumnanaktan

bizde de tam tersi zıt renk yani kırmızı yüz örtüsü konur ilk günlerde sarılık için sonra da nazar değmesin diye mavisi kullanılır 2tane hazırlanır yani ayrıca küçük olmaz bildiğimiz yazma boyutunda iğne oyasıyla süslenmiştir genelde

X