Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Canim onun elini isaret parmagini cikartip oyle yapacaksin. Ağlayip tepki gösterebilir ama yılma. Ve isaret ettikten sonra ne istiyorsa ver, davranis pekissin.

Önce ne yap ne et adını soylediginde göz teması kurmasına çalışın. Şarkı söyle komik surat yap, oyuncagını gözüne yakın tut oraya baksın ya da nasıl bakıyosa dene yuzune bakmaya alistir. Oyun oynayarak yaptiriyolar herseyi.Mesela Kutuyu acalim diyerek kutuyu onun elleriyle actiriyosun o dirensede zamanla yapiyo. Ben fazla bakamıyorum. Camdan gorunuyorum beni gorurse aglarsa diye cekiniyorum. Ama takip edebildigim. Bir hafta al ver sonraki hafta Sira sende sira bende çalıştılar. Bana evde siz de yapin dediler.Su an benimki de yapmiyo ama zamanla yapacak. Cunku cani isterse yapiyor. Ben bebek bezini at dedim bi kere gittik birlikte attik. Cok hosuna gitti. Sonra hep at dedigimde o atti cope ama simdi atmiyor birakti. Ben at diyorum kaciyo sanirim sıkıldı. Bir de benimki hiç oralı olmuyo dinlemiyor sanki ama örnegin orda topu at demisti ögretmeni bakmadi eve geldik balonu at dedi attı. Tabi simdi yap desem yapmıyo. Henuz 2 ay oldu gideli ama öğreniyor yavasta olsa.
Oğlum 25 aylik.

Umarim yapar yarin basliyoruz insalllah Rabbim sen hepimize sabir guc ve nese ver..cunku gercekten eglenerek yaptigimiz seyleri yapiyor ogreetmek icin yapilanlara direniyorlar.. Allahimmmm sen yardim et ..basimi nereye cevirsem gordugum her cocukta Alllahim benim oglumda birgun bunu yapacakmi diyorum...kalbim cam kirigi dolu sanki ...Rabbim sabirr Rabbim yardim et...

Umarim yapar yarin basliyoruz insalllah Rabbim sen hepimize sabir guc ve nese ver..cunku gercekten eglenerek yaptigimiz seyleri yapiyor ogreetmek icin yapilanlara direniyorlar.. Allahimmmm sen yardim et ..basimi nereye cevirsem gordugum her cocukta Alllahim benim oglumda birgun bunu yapacakmi diyorum...kalbim cam kirigi dolu sanki ...Rabbim sabirr Rabbim yardim et...

Ben de cok üzülüyorum. Bi bakıyorum alışıyorum allah başka dertler vermesin diyosun ama özellikle ortamlarda başka çocuklarla iletişimi kötü geçtiyse ben yine isyanlarda. Daha önce de bahsetmiştim. Arkadaşım var bunları yaşayıp atlatan. Şimdi bu streslerden dolayı yaşadığı hastalıkları kaldı ona. Kızı iyi. Bana hep diyor sakın çok takma çok üzülme bak bana. Hepsi geçiyor. Hep onun dediklerini düşünerek toparlanmaya çalışıyorum. Şu grupta okuduklarıma göre de hepimiz aynıyız ve artık dua ederken hepimiz birbirimize dua eder olduk. Birimiz de gelişme olsa hepimiz seviniyoruz. Bebeğin çok küçük çabuk atlatacağına inanıyorum. Çok örnekleri var. Üzülme canım.

Öncelikle Allah bu şüpheyle yaşayan ya da otizme yaşamak zorunda olan kutsal annelerimizin yardimcisi olsun. Bebeğim 9 aylık güleç göz teması olan çok hareketli bir bebek ama seslenince çoğu zaman bakmıyor ama nesnelerle ve insanlarla genel olarak ilgili. Doktoru daha küçük olduğunu seslenmeye bakmayabilecegini motor gelişimlerinde gerilik yaşayıp yaşamadığını sordu ben mı evham yapıyorum bilmiyorum sizinle paylaşmak istedim. Kelimeler çıkarıyor biz kendimizi çirkin yapınca o da canı isterse yapıyor öksürüğü taklit ediyor ama bay bayi nadir yapıyor çalışan bir anneyim bakıcısı var TV izlettitrmiyoruz zaten o da izlemiyor şad reklamlara bayılıyor hemen kapatıyoruz. Yani erken dönem belirtileri taşıyor muyuz bulunduğum yerde çocuk psikoloğu yok ama doktor yinlendrirse bu şekilde gidicez

Bence belirtileri yok daha cok kucuk ama her cocuk otizme meyillidir cevresel faktorleri yeterli olmayan ilgisiz kalan cocuklarda otizm belirtileri cikabiliyor..siz isinizi saglama alip surekli konusun oynayin taklitlerini tekrar ettirin..insalllah biseyi yok ben inaniyorum..

Biz anneler haklı olarak endiseleniyoruz evlat bambaşka bisey elbette herşey de Allah'tan ama önlenebilir ve etkileri azlatilabilrse elimizden gelenin fazlasını yapmalıyız ki her anne de bunun peşinde. Ban fazla bağlılığı yok canımı sıkıyor bu durum çalışıyorum belki bu bir etkendir çok teşekkür ederim sıcak yanitiniz için inşallah her yavru sağlıcakla yetisir

Biz anneler haklı olarak endiseleniyoruz evlat bambaşka bisey elbette herşey de Allah'tan ama önlenebilir ve etkileri azlatilabilrse elimizden gelenin fazlasını yapmalıyız ki her anne de bunun peşinde. Ban fazla bağlılığı yok canımı sıkıyor bu durum çalışıyorum belki bu bir etkendir çok teşekkür ederim sıcak yanitiniz için inşallah her yavru sağlıcakla yetisir

Canım geçmiş olsun öncelikle anlattıklarınşa normal bi bebek gibi gözüküyor çocuk gelişim uzmanı bakabilir yaşına göre normal mi değil mi tam kesin söyler sana Bağcılar medipolde vardı belki başka yerde de vardır Allah bağışlasın yavrunu bizim foruma giren bütün küçük bebek anneleri telaşlanıyor ama yoktur inş bi şeyiniz bi de bu kadar küçükken pek bi şey yoktu büyüyünce belli oluyor olmaz inş

Canım geçmiş olsun öncelikle anlattıklarınşa normal bi bebek gibi gözüküyor çocuk gelişim uzmanı bakabilir yaşına göre normal mi değil mi tam kesin söyler sana Bağcılar medipolde vardı belki başka yerde de vardır Allah bağışlasın yavrunu bizim foruma giren bütün küçük bebek anneleri telaşlanıyor ama yoktur inş bi şeyiniz bi de bu kadar küçükken pek bi şey yoktu büyüyünce belli oluyor olmaz inş
Şimdiye kadar doktorlar gelişimini normal olarak belirtiyor ve cevremdeki herkes öğlen yanındaydım gözlerime bakıyor şarkı söylerken dikkatle izliyor onda mırıldanıyor geceleri uyanınca ağlıyor beni görünce susuyor memesini verip geri yatiriyorum sabahları mama yapmaya giderken kiyametleri koparıyor odadan gidiyorum diye çok hevesli yuruteciyle oda oda peşimden geliyor elektrikli supurgeden vs. Korkmaz hatta ben supururken peşimden ayrılmıyor süpürgenin hortumlarını ağzına sokma derdi oyuncaklarıyla vakit geçiriyor yanı hep ağzında oyuncaklar dişleriyle oldukça zoru var epeydir. Neyse kusuruma bakmayın benimle konuşabilecek bilgili kimse olmadığı için çevremde başınızı agrittim teşekkür gönülden

Çok sevindim senin adına. Canım bence sen hiç otizmle ilgili şeyleri okuma.bu günlerinin tadını çıkar. Ben de bebeklik resimlerine bakıyorum son mutlu günlerimizmiş diyorum. Hiç aklıma gelmemişti böyle şeyler yaşayacağımız. Bi de aşıların bu hale getirdiğinden bahsediyorlar ama bu konu da tartışmalı herhalde belki onu araştırabilirsin. Cd otizm var ona bakabilirsin internette. Bizimkilere tanı konulduğunda aşıları bitmişti çünkü. Şimdi yeni anne olmuşsun tadını çıkar Bi sıkıntı olursa farkediyor insan bebiş büyüdükçe merak etme. Bize de dua et inş olur mu?

Çok sevindim senin adına. Canım bence sen hiç otizmle ilgili şeyleri okuma.bu günlerinin tadını çıkar. Ben de bebeklik resimlerine bakıyorum son mutlu günlerimizmiş diyorum. Hiç aklıma gelmemişti böyle şeyler yaşayacağımız. Bi de aşıların bu hale getirdiğinden bahsediyorlar ama bu konu da tartışmalı herhalde belki onu araştırabilirsin. Cd otizm var ona bakabilirsin internette. Bizimkilere tanı konulduğunda aşıları bitmişti çünkü. Şimdi yeni anne olmuşsun tadını çıkar Bi sıkıntı olursa farkediyor insan bebiş büyüdükçe merak etme. Bize de dua et inş olur mu?
Ağladım hem de çok yaşlar suzuldu gözlerimden etmem mı ah Rabbim okunan ezan hürmetine safi ismiyle tecelli etsin meleklerinize. Okudukça kalboydum içinde belirtilerin kucakta durmak istemio hep yürümek istio tutunduğu heryeri ısırma peşinde beni bu şüpheye sevk eden kucakci olmayışı bana düşkün olmayışı ve ismine bakmaması çoğu zaman. asılara gelince bundan sonrakileri yaptırmama kararı aldık simdiki tekli kızamık büyük ölçüde korur inş. asıl sorun karmalarda

Kaliteli vakit daha onemli tum gun anneyle olup ilgisiz kalan cocuk aksamlari annesiyle 2 saat kaliteli vakit geciren cocuk sizce hangisi... bazi cocuklar sevgi kelebegi olmuyor iste benim buyuk oglumda anneligi doyasiya yasadim oyunlar sarkilar sevmeler opmeler gezmeler hayatim da sadece o vardi arkadas aile kimsem yok yasadigim yerde sonuc sarilmayi opmeyi sevmiyor ikizler burcu belki ondan:) uzulme .. sev oyna ilgilen anneligin tadini cikar ...hersey cok guzel olacak insalllah hepimiz icin..

Cem kinaci bazi asilari yaptirma taraftari.. mesela bogmaca nin da icinde oldugu karma asi.. ama kabakulak gin da icinde oldugu son asiyi bizde yaptirmadik..

22 aylık bebeğine apitik otizm raporu verildi 1.5 aydır özel eğitime başladık evde sabah aksam ilgileniyor göz temasimiz arttı topa ayakla vurmaya başladı önceden hic vurmuyordu arka arkaya 4 5 defa vuruyor ismine birşeyler ilgilenmeyi nce bakmiyor ama normal ortam da bakiyor kendi etrafında dönmesi eskisi kadar yok suanlik el ısırması vardı artik o hic yok gulumse dışında gülüyor gibi dolaşıyordu konuda bıraktı arada bir beni taklit ediyor ayaklarını yukarı kaldırıp yürüyorum oda. Keyfi olunca yapıyor babasi ile devamlı ce oynuyor ce çok seviyor oynamayı seviyor ellerini oynatarak oda oynuyor. Babasi ile kaç oynuyor oyun parklarından kendi çıkıp kayıyor. Ama çok çocuklara katılmıyorum ama devamlı onları izliyom çocuklar kaymayinca arkasından itiyor kaysin diye ama getir götürü şuan yok kelimeler söylemeye çalışıyor ama tam konuşamıyor avm cok seviyor devamli gezdiriyoz kosarak heryeri geziyor simdi takla atmayı ogrendi aklıma gelenleri yazdim sizce bu otizm hafif mi agir mi lütfen cevap yazın

22 aylık bebeğine apitik otizm raporu verildi 1.5 aydır özel eğitime başladık evde sabah aksam ilgileniyor göz temasimiz arttı topa ayakla vurmaya başladı önceden hic vurmuyordu arka arkaya 4 5 defa vuruyor ismine birşeyler ilgilenmeyi nce bakmiyor ama normal ortam da bakiyor kendi etrafında dönmesi eskisi kadar yok suanlik el ısırması vardı artik o hic yok gulumse dışında gülüyor gibi dolaşıyordu konuda bıraktı arada bir beni taklit ediyor ayaklarını yukarı kaldırıp yürüyorum oda. Keyfi olunca yapıyor babasi ile devamlı ce oynuyor ce çok seviyor oynamayı seviyor ellerini oynatarak oda oynuyor. Babasi ile kaç oynuyor oyun parklarından kendi çıkıp kayıyor. Ama çok çocuklara katılmıyorum ama devamlı onları izliyom çocuklar kaymayinca arkasından itiyor kaysin diye ama getir götürü şuan yok kelimeler söylemeye çalışıyor ama tam konuşamıyor avm cok seviyor devamli gezdiriyoz kosarak heryeri geziyor simdi takla atmayı ogrendi aklıma gelenleri yazdim sizce bu otizm hafif mi agir mi lütfen cevap yazın
Canım zaten atipik otizm raporu almışsın. Atipik ağır olmuyor. Gelişmeler çok iyi. Demekki çabuk atlatacak. Ama ilgiyi alakayı bırakma çunku benim oglumda yaptığı bi cok seyi vardi. Sen deyince hatirladim benim oglanda 19 aylikti takla atardi. Simdi hic yapmiyo ben ona tekrar hatirlatayim. Benimki de 2 aydır eğitim alıyo insanlara alışmaya basladı. Yani önce benim konusmamı dahi istemezdi. Simdi biraz huysuzlanıyor sonra alısiyor.
25 aylığız.

Otizm bedensel bir durum degil ergec yuruyorlar takla atiyorlar tirmaniyorlar ama sosyallesme daha onemli bana turkiye en iyi doktorlar cocugunuzla sosyal oyun oynayin dediler ve su an meyveleri topluyoruz ama hala tam yurumuyor... onemli olan bebegine yemek yedirmesi kardesine su vermesi babasina sarilasi diger cocuklarla ziplamasi hoplamasi getir gotur yapmasi oyun oynamasi acikcasi...mıs gibi oyunlar yani.... bebegine yedirmis gibi kumandayi telefon yapiyormus gibi...

X