Gebeliğe Hazırlık Ateş Ölçme Yöntemi

Gebe kalmayı planladığımızda yapmamız gereken hazırlıklar.

Veson

Nirvana
Kayıtlı Üye
8 Mart 2015
25.387
29.837
Ateş ölçerek hamile kalmaya çalışan arkadaşlar;

Ateş ölçme yöntemini uygulamak için;

* Adetin 1.gününden itibaren, her gün aynı saatte,
* Uyanır uyanmaz yataktan kalkmadan kesintisiz en az üç saat uyumuş şekilde
* Dijital bir derece ile
* Dil altından
* Bazal vücut Sıcaklığımızı ölçüyoruz
* Bir tablo oluşturup ovulasyon Gününü yakalamaya çalışıyoruz.
* Kullanılan ateş ölçer şu tarz Olmalı :
image.jpg

En sağlıklı Ölçümler vajinal ve dilaltı yapılan ölçümlerdir.En doğru sonucu veren Ölçüm ise vajinal ölçümdür.Ancak daha hijyenik ve kolay olduğu için dil altından Ölçüyoruz.:KK39:

Koltuk altı, alın, kulak gibi farklı yerlerden yapılan ölçümler YANILTICI OLUR!!

Bu yöntem sayesinde ateşinizin seyrine göre yumurtlama günlerinizi tespit edebileceksiniz. Yumurtlama olduğu zaman ateş normal seyrinden en az 0.2 derece kadar artış gösterir ve salgılanan progesteron hormonunun etkisiyle luteal faz dönemi içinde ateş bu seviyede devam eder. Eğer hamilelik gerçekleşmediyse, ateşiniz beklenen adet tarihinin bir ya da birkaç gün öncesinde, bazen de beklenen adet sabahı düşer ve eğer hamileyseniz ateş seviyeniz yükseklerde devam edecektir. Unutmayın ki, herkesin bazal vücut ısı seviyesi birbirinden farklıdır; bu nedenle ateşinizi başkalarının ateş seviyeleriyle kıyaslamadan, yukarıda belirtilen koşullara uygun ve düzenli olarak ölçerek kendi ateş seyriniz hakkında bilgi edinmelisiniz. Bol bebişli günlere...

ATEŞ ÖLÇME YÖNTEMİNİ UYGULANAMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKEN ÖNEMLİ NOKTALAR:

*Ateş ölçme yöntemi yumurtladıktan ancak 3 gün sonra size yumurtanın gününü verir. Ateş ölçme yönteminin tek dez avantajı da yumurtlama gününün önceden bilinememesidir. Fakat aylarca bu yöntemi uygularsanız, eski tablolarınıza göre yumurtlama gününüzü öngörebilirsiniz.
Örneğin; yumurtlamadan önce kiminin ateşi belli bir derecede sabitlenirken, kiminin ateşi düşüşe geçer. Kiminin de normal düşük seyrinde devam ederken birden yüksek seyrine geçer. Siz de kendi ateş düzeninizi aylarca ateş ölçme yöntemini uygulayarak keşfedebilir, yumurtlama günleri için belki bir öngörüde bulunabilirsiniz.

Son bir nokta: Gebelik için önemli olan ateş yükselmeden içeride sperm olmasıdır. Ateş yükseldikten sonra gebelik şansı azalır. Ancak işi şansa bırakmamak için ateş yükseldikten sonraki 3 günde gün aşırı ilişkiye devam etmek faydalıdır.

Burda da yumurtlama öncesi ve sonrası hamile kalma oranları yazıyor;
*yumurtlamadan 5 gün önce-%0
*yumurtlamadan 4 gün önce-%11
* yumurtlamadan 3 gün önce-%15
*yumurtlamadan 2 gün önce -%20
*yumurtlamadan 1 gün önce -%26
*yumurtlama günü. %15
*yumurtlamadan 1 gün sonra -%0,9
*yumurtlamadan 2 gün sonra-%0,5
* yumurtlamadan 3 gün sonra-%0

NOT: Tablo yapmak ve fertility friend sitesine üye olmak için öncelikle google dan arayıp fertility friend sitesine giriyoruz.
  • Orada kullanıcı adı ve şifre isteyen kısımda sign up yazısını buluyoruz ve ona tıklıyoruz.
  • Çıkan sayfada choose a username kısmına bir kullanıcı adı seçip yazıyoruz.
  • Your email address kısmına email adresimizi giriyoruz.
  • Next yazısına tıklıyoruz ve çıkan sayfada send the course directly to my email inbox yazan kutucuğu işaretliyoruz.
  • Daha sonra çıkan sayfada start now yazısını tıklıyoruz ve I accept all terms yazan kutucuğu işaretliyoruz.
  • Bu işlemlerden sonra, çikan sayfada your date of birth olan kısma doğum tarihimizi giriyoruz.
  • Calendar week starts on Sunday yazan yeri Monday olarak değiştiriyoruz.
  • Your Menstrual Cycle Setup: Last Menstrual Period yazan yere son adet tarihimizi giriyoruz.
  • Usual Cycle Length yazan yere adet döngümüz kaç günse onu giriyoruz.
  • Thermometer and Temperature Method olan kısımda Units yazan yeri celcius olarak değiştiriyoruz.Orally yazan yer aynen kalsın.
  • Daha sonra set up yazısını tıklıyoruz.
  • Bu işlemden sonra karşımıza bir takvim çıkacak.Takvimde ateş ölçmeye başladığımız günü buluyoruz ve temperature yazan kısma derecemiz kaç çıktıysa onu giriyoruz.
  • Time olan kısma hergün saat kaçta ölçüyorsak onu giriyoruz.Onu otomatik ayarlamak için set default diyoruz ve çıkan sayfada Default Wakeup Time yazısının olduğu yere hergün ölçeceğimiz saati yazıyoruz.
  • Başka birşey işaretlemeden en son set yazısını tıklıyoruz.
  • Cervical Fluid olan kısm akıntı gireceğimiz yer ve oraya tıkladığımızda karşımıza çıkanlar ise dry kuru, sticky yapışkan akıntı, creamy krem kıvamındaki akıntı,watery su gibi olan akınti ve eggwhite olansa tam yumurtlama zamanında gelen yumurta akı kıvamındaki akıntı demektir.
  • Menses/Spotting olan kısım adet olduğumuz günlerde işaretleyeceğimiz kısımdır; örneğin leke geliyorsa spotting,hafif geliyorsa light, orta derecede ise medium, ağır geliyorsa heavy yazısını işaretliyoruz.
  • Intercourse/Insemination olan bölüm ise ilişki var mı yok mu onu belirten kısım. Oraya yes ya da no girmek yeterli. Ya da ilişki sabah olduysa am akşam olduysa pm seçenegini isaretliyoruz.
  • Tüm bu işlemlerden sonra save yazısını tıklıyoruz ve girdigimiz bilgileri kaydediyoruz.
*Oluşturduğumuz tabloyu sayfamızda paylaşıp bilgi almak için, öncelikle sayfanın sağ üst köşesinde SHARING yazısını buluyoruz ve tıklıyoruz. Sonra açılan listede SET UP yazısını buluyoruz ve tıklıyoruz. Karşımıza çıkan sayfanın en altına geliyoruz.CREATE HOME PAGE yazan yazıyı tıklıyoruz ve kendi linkimizi oluşturmuş oluyoruz. Sonra aynı sayfada YOUR CHARTING HOME PAGE WEB ADDRESS yazısının altındaki kutucuktaki http ile başlayan linki konuya cevap verirken yapıştırıyoruz.

**Eger bu sekilde link i paylasamazsaniz bir de sunu deneyin. Gelen linki yine ateş ölçme topiginde paylaşin.

image.jpg

***Ayrica olusturdugunuz linki topik sahibine ozel mesaj ile bildirirseniz, bu sayfadaki tabloya isminiz eklenebilir.

FERTILITY FRIEND Sistemine Günlük Ateş Değerlerini Girmek İçin Aşağdakileri Uygulayabilirsiniz

1) Login kısmındaki username kısmına kullanıcı adı; passworde kısmına ise şifre yazılır.
"Remember Me" kısmının başındaki kutucuk seçilirse, bundan sonra sistem şifre sormaz.
"Login" kutucuğuna tıklanır. Artık ff e girilmiş olur.

IMG_7099.jpg
2) Açılan sayfada takvim gelir.

3) Diyelim 21 Ocak tarihine veri girilecek. 21 Ocak tarihine tıkladığında tüm verilerinizin girildiği sayfa açılacaktır.

IMG_7103.jpg

Tüm veriler bu sayfadan girilecektir
IMG_7101.jpg
IMG_7102.jpg

4)cervical fluid --- akıntı bilgileri
Sex/insemination---- ilişki bilgileri
Period/menses/spotting----- adet kanaması bilgileri
Temperature-----ölçülen ateş
Temperature time----ölçüm saati

Şimdi bu veriler hakkında aşağıda detaylı bilgiler bulabilirsiniz

Cervical Fluid için açıklamalar: Adet olmadığımız dönemlerde bu kısmı dolduruyoruz. Ama emin olmadan doldurmayın. Yoksa yumurtlama gününüz hatalı olabilir.
  • N/A: Fikriniz yok.
  • Dry: Akıntı yok.
  • Sticky: Akıntı yapışkandır. Parmaklarınızın arasından akıntıyı kontrol ederken yapışkanlığı hissedersiniz.
  • Creamy: Akıntı kıvamlıdır. Losyon formundadır.
  • Watery: Akıntı su gibi sıvıdır.
  • Eggwhite: Akıntı rengi şeffaftır. En belirgin özelliği ise akıntıyı işaret ve baş parmaklarınızın arasına aldığınız zaman yumurta akı gibi uzayan bir formda olmasıdır.
    Eggwhite akıntıda kafa karıştıran bir diğer ayrıntı da ilişki sırasındaki vajinal ıslaklığın da eggwhite akıntıya çok benzemesi hususudur. Bunun için ilişkiye girmek üzereyken akıntınızı kontrol etmeyin.
    İlişki sonrasında da spermlerin bir kısmının vajinadan akması sonucu da akıntı girişi kafa karıştırır. İlişki sonrasında da akıntı kontrolü yapmamalısınız.
Burada yukarıdan aşağıya doğru en doğurgan olan akıntıların tanımı verilmiştir. Akıntıların en doğurgan olanı en aşağıda (eggwhite), en verimsiz olanı (dry) en üstte yazmaktadır. Gün içinde bu akıntı türlerinden birkaçı olabilir. Onun için en doğurgan türünü işaretleyin ki doğru olsun. Mesela sabah creamy akıntı vardı ama öğlen eggwhite oldu. O zaman girmeniz gereken akıntı formu eggwhite olmalıdır.
Akıntıların görseli;
IMG_5466.jpg

Menses/Spotting için açıklamalar: Adet zamanı kullandığımız bölümdür. Bu bölümü işaretleyince otomatik olarak yeni döngü başlar.
  • spotting: lekelenme
  • light: hafif kanama
  • medium: normal kanama
  • heavy: yoğun kanama
Tavsiyem adetin ilk gününü leke bile olsa light seçin ki yeni döngünüz başlasın.

Intercor/Insemination için açıklamalar: İlişki zamanını yazıyoruz.
  • yes: evet bugun ilişki var.
  • am: sabah ilişki oldu
  • pm:akşam ilişki oldu
  • both: hem sabah hem akşam ilişki oldu.
  • no:bugün ilişki yok.
5) eğer aşılama ya da tüp bebek tedavisi görüyorsanız bilgilerinizi IVF&A.R.T. Seçeneğinden girebilirsiniz
IMG_7106.jpg

Retrieval----- yumurta toplama işlemi
Transfer----tüp bebek transferi
IUI------- aşılama
HSG Exam------rahim filmi
HCG------- çatlatma iğnesi

6) yapılan testler için tests&devices seçeneğini seçiyoruz
IMG_7105.jpg

Monitör/advanced OPK kısmına pozitif ovulasyon testinin derecesini girebilirsiniz
Low----düşük
High---- yüksek
Peak---- pik
Ovulasyon testimiz Pozitif ise "OPK" kısmına "+" negatif ise "-" seçmelisiniz.

"Pregnancy Test" kısmından ise gebelik testi sonucunu girebilirsiniz. Eğer idrar test yaptıysanız sonucu "- / +" ; kan testi yaptırdıysanız "Blood- / Blood+" yi seçip "Save" demeniz yeterli.

7)Kullandığınız ilaçları ise medication seçeneğini tıklayarak girebilirsiniz
IMG_7107.jpg

Örneğin, klomen için "Clomid"seçeneğini seçiyorsunuz.

NOT:tüm seçeneklerde save tuşuna basarak bilgilerimizi kaydetmeyi unutmuyoruz :KK66:

8) Bazı terimler:

Dpo (days past ovulation): ovulasyondan regl olana kadar geçen süre demektir.

Stats: 5'ten geriye doğru sayar, gebelik testinin yapilacagi gunu gosterir.

Yatay ve dikey çizgı oluşur ve ikisinin kesiştiği gün ovulasyon günüdür. Eğer; Kesikli çizgi ise: Tahmini o gun yumurtlandigini gosterir. Kesiksiz çizgi ise: Kesin o gün yumurtlandığını gösterir.

9) Eger catlatma ignesi ya da doktor kontrolu gibi durumlarda ovulasyon gununuzden eminseniz, bu durumda kendiniz cizgiyi cekebilirsiniz. Bunun icin asagidaki adimlari izlemeniz yeterli.

image.jpg

Eklentiler

• image.jpg
    image.jpg
    53 KB · Görüntüleme: 1.177
  • IMG_7107.jpg
    IMG_7107.jpg
    24 KB · Görüntüleme: 622
Son düzenleyen: Moderatör:
Selamlar bende bu ay bu yöntemi denemk istyorum SAT 27 ağustos'tu hala regl olmadım 23-24te olmam gerekiyordu ama çok stres yaptım kendime herhalde ondan gecikti çünkü yumurtlama dönemlerimi pek verimli kullanamadım :uhm: o yüzden pek ümitli değilim.

arkadaşlar bugün sabah 7 de ölçüm 36.8 36.9 a yakın.dün sabh 9 da 37 idi.benim 1-2 gün sonra olmam lazım.ama test negatif.öyle çok istiyorum ki hamile olmayı.peki neden ki yüksek adet olacağım zamanlar bu ateş.3 gündür böle
???????????CADIARZU

bu arada karats arkadaşm nerdesin hatırladın mı bilemm ama biz senle aynı tarihlerde olmuştuk adet.seni de merak ettim.hayırlısı olsun hakkında.

Arkadaşlar günaydın bana yardımcı olabilir misiniz_?

Ben 22 Eylül gecesi hastalandım 23 Eylül sabahı ateş ölçmeye başladım ama bugün birden ateşimde 0,3 derece bi düşüş oldu ovülasyon testi aldım bugün bi denesem mi acaba ne dersiniz daha yeni hastalığım bitti yumurtlamam gibi bi ihtimal yoktur heralde

23 eylül 36,7
24 eylül 36,6
23 eylül 36,5
26 eylül 36,6
27 eylül 36,3

ezel o yumurtlamadan değil ,ateşin şuanda normal seyrine gelmiş sen yüksek ateşle adet görüorsun demek bu.

yosunk ateşin ezelinki gibi de olabilir şimdi günün ne zaman bilmiyoruz kesin bişey sölemek istemiorum ama beklemekten başka çare yok.

taf cumadan sonraki ateşini göremedim ben tablonda işaretlemedin mi?

ezel o yumurtlamadan değil ,ateşin şuanda normal seyrine gelmiş sen yüksek ateşle adet görüorsun demek bu.

yosunk ateşin ezelinki gibi de olabilir şimdi günün ne zaman bilmiyoruz kesin bişey sölemek istemiorum ama beklemekten başka çare yok.

canım çok teşekkür ederim içimi rahatlattın yumurtlama günümü kaçırmayı hiç istemiyorum eyvahedigeldismile

siz gün aşırı yapabilirsiniz ama bu kadar erken olmaz ,akıntını kontrol et mutlaka,uzayan yumurta akı kıvamındaki akıntı başladığında ilişkileri kaçırmayın :)

Günaydın arkadaşlar,

Ben birşey sormak istiyorum.Yarın reglim bitecek ve hem ateş ölçme yöntemiyle, hem de ovulasyon testiyle kontrollü gideceğim. Adetim düzenli, yani düzenli adet görüyorum ama 1-2 gün oynamalar oluyor...
Yalnız kafama takılan konu şu. Benim fazla akıntım olmaz.Yani çok da dikkat etmedim daha önce bebek düşünmediğim için ama, uzayan yumurta akı kıvamında akıntı geldiğini hiç hatırlamıyorum. Bu herkeste görülen bir belirti mi acaba? :uhm:

Günaydın arkadaşlar,

Ben birşey sormak istiyorum.Yarın reglim bitecek ve hem ateş ölçme yöntemiyle, hem de ovulasyon testiyle kontrollü gideceğim. Adetim düzenli, yani düzenli adet görüyorum ama 1-2 gün oynamalar oluyor...
Yalnız kafama takılan konu şu. Benim fazla akıntım olmaz.Yani çok da dikkat etmedim daha önce bebek düşünmediğim için ama, uzayan yumurta akı kıvamında akıntı geldiğini hiç hatırlamıyorum. Bu herkeste görülen bir belirti mi acaba? :uhm:

Bende genellikle oluyor ve genelde sol yumurtalığımda da ağrı oluyor inşaAllah bu ayda olur da bebişimizi yakalarız boshayallersmile

Bende genellikle oluyor ve genelde sol yumurtalığımda da ağrı oluyor inşaAllah bu ayda olur da bebişimizi yakalarız boshayallersmile

İnşallah canım ya...Yumurtalığımda ağrı benim de oluyor. Akıntı farkettim zaman zaman ama kıvamına dikkat etmedim...İnşallah bu ay bebişlerimize kavuşuruz yerimseniben

herkeste olmayabiliyor akıntı,ama genel olarak mutlaka bir şeyler görürsünüz,özellikle yumurtlama günlerinde ıslaklık artar ,dikkatle kontrol ederseniz küçük de olsa bir akıntı görürsünüz :)

herkeste olmayabiliyor akıntı,ama genel olarak mutlaka bir şeyler görürsünüz,özellikle yumurtlama günlerinde ıslaklık artar ,dikkatle kontrol ederseniz küçük de olsa bir akıntı görürsünüz :)

Geçen aya kadar bebek düşünmediğim için, çok ayrıntı aramadım, sanırım bu yüzden de dikkatimi fazla çekmedi. Şimdi her türlü ipucunu sürerim artık yerimseniben

çok ilginç ama yine göstermiyordu son iki günü ben de fotoğraf olarak paylaşıyorumopuyorumnanaktan:nazar:

Eklentiler

• $fftaf.JPG
    $fftaf.JPG
    68,9 KB · Görüntüleme: 1.073
X