Premature Bebekler Prematüre anneleri vereceğiniz bilgileriniz çok değerli...

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.

nihal1979

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
23 Nisan 2010
124
0
sevgili arkadaşlarım oğlum yaklaşık 74-75 gündür hastanede... şu an enfeksiyonumuz da iyi durumda... kilo alıp toplanması bekleniyor... 1400-1500 gram gibi taburculuk söz konusu oluyormuş... rabbim kuzucuklarımızın yardımcısı olsun...

sizlerden ricam... eve kaç kilo çıktınız... nelere dikkat ettiniz.. nasıl zaman geçirdiniz ilk günler... ve birde ben oğluma hiç bir şey almadım henüz.. nasıl alışveriş yapmalıyım, neler almalıyım... işte şampuanı kıyafetleri vs... bir bebeğe yapılabilecek alışveriş...

bana fikir verebileceğiniz yardımcı olabileceğiniz her konuda minnettar kalırım... yavaş yavaş alışverişini yapmak istiyorum oğlumun... inşşallah rabbim onu bize bağışlar ve sağ salim hayırlısı ile evimize getirebiliriz... yazdıklarım boyunca moral yazılarınız en büyük destekçim oldu... Hepinizden allah razı olsun... inşallah bir gün buraya sizlere müjdeli haber vermeyi de nasip eder rabbim... dualarım oğlumla ve tüm bebeklerimizle..

selam cnm inşallah kısa zamanda yanında olur bebeğin :Saruboceq: benım bebeğimde küvözde kaldı ama 1 hafta kaldı solunum sıkıntısı nedeniyle kilosu çok iyiydi o yönden sıkıntımız olmadı. hastaneden çıktıktan sonra kış mevsimi de olması sebebiyle 2-3 hafta bir kaç kişinin dışında kimseyi almadım odasına. ondan sonra da hasta insanlarla aynı ortamda bulundurmadım kesinlikle. böylelikle kışı atlattık ve 1 yaşına gelene kadar hiç hasta olmadı. sende özellikle ilk zamanlar insanlarla fazla muhattap etme bırak kırılan olursa kırılsın bebeğinden daha önemli değil hiç kimse. birde bebeği sık sık emzir o zaman çok çabuk toparlar kendini. doktorlar 2 saat arayla falan diyebilirler ama daha sık emzirmende fayda var. alışverişe gelince çıtçıtlı badiler,penye kundaklar,patikli altlar çok işine yarar. zaten mağazadaki çalışanlarda seni yönlendirir. ben şampuan dalin kullandım memnunum. güzel haberlerini bekliyoruz cnm.

canım gelişmeler cok sevindirici umarım kısa zamanda birbirinize kavusursunuz. Biz 1640 gr dogduk 1800 gr cıktık hastaneden.
Evde ayrı bi odada kalıyorduk oda sıcaklıgı 23-24 derece duruyordu. streilizör alman lazım biberonla besleyeceksen ben arcelik hem strelizör hem biberon ısıtıcısı kullandım fiyatı uygun tavsiye ederim.
Eve misafir kabul etmedik kesinlikle.
Kıyafet olarak prematureler için tulumlar var organik cok ta kullanıslı e-bebekte var ordan alabilirsin
Sütün vardır insallah ben inat ettim 11 ay sagdım benim kızım hiç emmedi ama inatla sagdım eger işe baslamasaydım eminim devam ederdi süt cok önemli kolay gelsin canım aklıma başka bişi gelirse yazarım

canım gelişmeler cok sevindirici umarım kısa zamanda birbirinize kavusursunuz. Biz 1640 gr dogduk 1800 gr cıktık hastaneden.
Evde ayrı bi odada kalıyorduk oda sıcaklıgı 23-24 derece duruyordu. streilizör alman lazım biberonla besleyeceksen ben arcelik hem strelizör hem biberon ısıtıcısı kullandım fiyatı uygun tavsiye ederim.
Eve misafir kabul etmedik kesinlikle.
Kıyafet olarak prematureler için tulumlar var organik cok ta kullanıslı e-bebekte var ordan alabilirsin
Sütün vardır insallah ben inat ettim 11 ay sagdım benim kızım hiç emmedi ama inatla sagdım eger işe baslamasaydım eminim devam ederdi süt cok önemli kolay gelsin canım aklıma başka bişi gelirse yazarım

ececim çok sağol... bebeğinle aynı odada ikiniz mi kaldınız.. ben kara kara onu düşünüyorum... aynı odada yatmazsak sesinin nasıl dıyabilirim diye... streilizör araştırıcam.. iyi oldu fikir aldığım.. misafir eve mi hiç almadın, yoksa bebeğin odasına mı ? birde üzgünüm ama sıkıntı ile sütüm kesildi.. nasip olursa mama ile besleniyor, evdede mama ile devam edecek...

canım benim oğlum 1000gr doğdu.....2000gr çıktı hastaneden 75 gün civarı kaldı....çok zor günlerdi enfeksiyon gözünde rop..hepsini geçirdi....fakat benim sana tavsiyem farklı olucak.....banada herkesin söyledikleri şunlardı....sakın odasına kimseyi sokmayın...ellemeyin.....öpmeyin.....herşeyi dezenfekte edin...odasına halı bile koymayın....çamaşırlarını farklı deterjanla yıkayın.....beslenmesine dikkat edin herşey vermeyin vb......fakat ben hastaneden çıktıktan sonra bebeğime böyle davranmadım yani tabiki herşeyine dikkat ettim ama normal gününde doğmuş bir bebek gibi davrandım....odası insan dolup taştı..gelen giden elledi öptü....çamaşırlarını normal deterjanla yıkadım....ek gıdalara geçincede biz ne yiyorsak hepsinden tattırdım....ve bebeğim gününde doğmuş akranlarını yakaladı çok sağlıklı....bence sende bebeğine asla prematüre farklı bebek gibi davranma..öyle davranırsan öyle olur..hep nazik olur....hastalandı mesela bebeğim burnu aktı iyice tıkandı....bişey olmaz dedim ilacını verdim...hiç olayları gözümde büyütmedim..içini ferah tut...sadece bunu uygula.....PREMATÜRE OLDUĞUNU UNUT...VE O KELİMEYİ KULLANMA BİLE.....NORMAL BİR BEBEK GİBİ DAVRAN....ARASIRA MİKROP ALMASINADA İZİN VER....HİJYEN İÇİNDE BÜYÜTME...SEVGİLER......

Öncelikle bir an önce kavuşursun kuzucuğuna da yaşayarak öğrenirsin sende bizler gibi canım benim.. denizin söylediklerine kısmen katılıyorum. Benim kızımda 1580 gr doğdu 25 gün küvözde kaldı çok fazla kilo alamadı ,verdikleriyle 1650 gr la anca taburcu olduk. O hastaneden çıkmadan alışverişimi yaptım bende sonra hiç vaktin olmuyor yani onu şuan hastanede bırakıp emanet edip geliyorsunya evde mutfaga dahi gitmek istemiosun göreceksin :) Prematüre takımları, tulumları alabilirsin, çıtçıtlı badiler çok kullanışlı, benim kızım çıkartırdı sık değiştirirdim ve bebek deterjanı kullandım ben çok küçükler çünkü ne kadar kabul etmek istemesekte bir prematüre ve çok hassaslar! Kıyafetlerini halen daha ütülüyorum ayrıca bunu prematüre oldugu için yapmıyorum daha şık ve temiz oluyor :) Şampuan, losyon, sabun bakım seti şeklinde satılıyor öylece aldım kullanmaya devam ediyorum.Taburcu olduktan sonra takipler sık sık devam ediyor fortbebe bunun için kullanışlı alabilirsin. Odasına gelince herkesi deil ama misafir kabul ettiğimiz oldu , biz ellerimizi yıkamadan asla dokunmadık ben ve babası hariç uzun süre kimsenin kucagına vermedik zaten korkup kimse alamıyordu :) Düzenli kilo alması için beslenmesine çok dikkat etmen lazım ilk zamanlar seni yoracak tek şey bu. Uzun dakikalar uğraştırabiliyorlar bazen ki benim kızım iştahlıydı o bile uyur kalırdı bazen.Aklıma gelen şimdilik bunlar..

Canım benim ekleyeceğim odasına bir kanepe koy ve birkaç ay orda uyu..
ben öyle yaptım... 3 ay boyunca odasında kanepede uyudum...
Bende çok fazla kimsenin kucağına vermedim...
Gün aşırı yıkadım..Dalin deterjanı ve yumuşatısıcı kullandım..
herşeyini ütülüyorum..
bizde 1630 doğduk 1550 ile eve geldik..
Hep kucağımda öperek koklayarak şarkılara söyleyerek dolaştırdım..
Şimdi çok şükür yaşıtlarımızı yakaldık..
Darısı size canım...
Bu arada alışverişini eksiklerini tamamla..
Bebeğin eve geldiğinde zamanın olmayacak dışarı çıkmaya...

ececim çok sağol... bebeğinle aynı odada ikiniz mi kaldınız.. ben kara kara onu düşünüyorum... aynı odada yatmazsak sesinin nasıl dıyabilirim diye... streilizör araştırıcam.. iyi oldu fikir aldığım.. misafir eve mi hiç almadın, yoksa bebeğin odasına mı ? birde üzgünüm ama sıkıntı ile sütüm kesildi.. nasip olursa mama ile besleniyor, evdede mama ile devam edecek...

Evet canım kırkımız cıkana dek onun odasında yattım biz eve geldigimizde kış aylarıydı gecen yıl domuz gribi söylentileri oldu o yuzden kimseyi kabul etmedik eve sadece yakın akrabalar onlarda odasına 5 dakika falan girdi ilk aylar önemli büyüdükce mikropla karsılasıyor kim ne derse desin 2 yasına kadar biraz daha dikkat etmek gerekiyor kolay gelsin şimdiden canım

benim 2 bebeğim var biliyorsun biri evde 1850gr taburcu oldu iki tane park yatağımız var birini salona birini yatak odasına koyduk ben nerede o orada yani
ben dr tavsiyelerine uymadım çok olmamamk kaydıyla yanına insanda soktum,dışarıda çıkardım,kucağımada aldım,ellerken dezenfekte falan olmadım şimdi 3,5kg 45 gündür evde maşallah hiç hasta falan olmadı elbiselerini hacışakir bebek deterjanıyla yıkıyorum ütülemiyorum bebeyeğı sebamed şampuan sebamed kullanıyorum hergün banyo yaptırıyorum pudra,pişik kremi kullanmıyorum evde farklı markalar var ama yıkayıp yağlıyorum hiçpişik olmadı en fazla 4 saatte bir altını alıyorum
çıtçıtlı badiler al prematüre tulum ve takım benim çok işime yaradı ince kat kat giydir kalın tek katta üşür dedi dr zıbın takımları hastane çıkışları çok işine yarar eve gelsinde vaktini nasıl güzel geçireceksin

sevgili arkadaşlarım oğlum yaklaşık 74-75 gündür hastanede... şu an enfeksiyonumuz da iyi durumda... kilo alıp toplanması bekleniyor... 1400-1500 gram gibi taburculuk söz konusu oluyormuş... rabbim kuzucuklarımızın yardımcısı olsun...

sizlerden ricam... eve kaç kilo çıktınız... nelere dikkat ettiniz.. nasıl zaman geçirdiniz ilk günler... ve birde ben oğluma hiç bir şey almadım henüz.. nasıl alışveriş yapmalıyım, neler almalıyım... işte şampuanı kıyafetleri vs... bir bebeğe yapılabilecek alışveriş...

bana fikir verebileceğiniz yardımcı olabileceğiniz her konuda minnettar kalırım... yavaş yavaş alışverişini yapmak istiyorum oğlumun... inşşallah rabbim onu bize bağışlar ve sağ salim hayırlısı ile evimize getirebiliriz... yazdıklarım boyunca moral yazılarınız en büyük destekçim oldu... Hepinizden allah razı olsun... inşallah bir gün buraya sizlere müjdeli haber vermeyi de nasip eder rabbim... dualarım oğlumla ve tüm bebeklerimizle..

canım geçmiş olsun,Allah sağlık versin yavruna..benim bebişlerimde 3 hafta kaldılar küvözde..taburcu olduğumuzda 2 kiloyduk..hijyen çok önemli,buna dikkat et..bir süre ziyaretçi kabul etme..çamaşırlarını yeni aldıysan yıka ve ütüle öyle giydir..ellerini sürekli temiz tutumak durumundasın.prematüre kıyafetleri var,takım halinde satılıyor onlardan al.havlu al ama aldığın hiçbir şeyde naylon katkısı olmasın sakın..ben niveanın bakım setini almıştım.şampuan falan vardı içinde.şimdilik aklıma gelenler bunlar canım.Allah kolaylık versin.

merhaba canim ,,, insallah oglusuna kavusursun en yakin zamanda...benim kizim yakalsik 3 aydir evde sanirim en taze bilgiler benden olcak...hastaneden cikmadan önce doktorumuz bize günde 1 defa biberonlarini desenfekte etmemizi söyledin ... ve alisverise beraber cikmayin cok kalabalik insanlarin oldgu ortamlara sokayin gökceyi dedi..ilk 1 ay aynen yaptim ama ben tamamen eve kapandim ve bir gün esimle gökceyi arabasina koyup kocaman alisveris merkezine gittik allaha sükür hicbisey olmadi ... daha sonra ebem hasta insanlarla direk temas ettirme kücük odada ayni ortamda bulunma yeter dedi birde disardan gelince önce ellerimizi yikayip öyle dokunuyoruz kizima eve misafir alirken dikkat ediyorum hasta olup olmadiklarina ve herkesin kucagina vermiyorum ama beraber yürüyüsde yapioruz alisveriste ... ben kizima kücük besik aldim simdilik odamda beraber yatiyoruz en dogurusu da bu bence cok ayri kaldik biraz tadini cikaralim demi ... insallah yakinda cikar bebisin sende yazrsin benim gibi ne yedrisem ,, gazi var ,, uyumuyo diye...

canım benim bebeğim 960 gr doğdu,eve 2.600 çıktık..
önümüz kış olduğu için en önemli şeylerden biri odasını sıcak ve nemli tutman.soğuk buhar cihazları var,bunlardan alabilirsin..burunyolunu açık tutmak önemli,bunun için deniz suyu falan satılıyo,serum fizyolojik alıp iğnesini çıkarttığın bi enjektörle burnunada damlatabilirsin.şapkalar al.bebekler en çok kafalarından ısı kaybederler çünkü.evde bi dönem kullanman gerekebilir.
arkadaşların yazdığı gibi prematüre takımlardan bi kaç takım al,ben idil bebeden almıştım.ama abartma,çünkü evde daha hızlı kilo alıp büyüyolar,biz çoğunu hiç giydirmedik..şampuan dalin tavsiye ederim.jonson un kokusu berbat.banyodan sonra mutlaka yağla masaj yap.masaj önemli.hem duygusal açıdan faydalı.hem bebeğin sinirlerini uyarıp bedenini hissetmesine yardımcı.
eller yıkanıp bebeğe dokunulması mantıklı.çok misafir almamakta fayda var.
aklıma gelenler şimdilik bunlar.Allahım en kısa zamanda kavuştursun sizi inşallah

nihal merhaba ben özelde mesaj atamıyorum 31 haftalık doğum yaptım akın bebeğimde dopler akışı yavaşladığı için almak zorunda kaldılar ikizinide etkilemesin diye akın 970 gram ve 40 gün hastanede yattı doğar doğmaz açlık kan şekeri düştüğü için beyaz kan yüklemişlerdi ve 1590 kg ile hastaneden çıktı. alper oğlum 1.350 gram ile doğdu 34 gün hastanede kaldı 1.690 kg ile hastaneden çıktı. hastaneden çıkınca çok sıkıntılı günler yaşadık aşırı derecede gaz sancıları oldu. kış ayına geldiği için odalarını sıcak ve nemli tutmaya çalıştım buhar makinesi çalıştırıyordum 3-4 saatte bir yarım saat. ilk çıktıklarında 3 saatte bir bi anne sütü birde preaptamil mama veriyordum günde 3 kes mama verdiğim de 1 çay kaşığına yakın saf zeytinyağı koyuyordum mamalarına hem kabızlık olmasın hemde kilo almalarına yardımcı olsun diye. biberonlarını her beslenmeden sonra kaynatıp temizliyordum. her akşam aynı saatte pazarcıların elektronik tartıları varya onlardan almıştık ve her gün 25-30 gram arası alıyorlardı onları not ediyordum. akın oğlumda iyi huylu emici hidrosefalisi oluştu. ve beyin emilimi başladı hidrosefalisi olan bebek hiç bir zaman ne beşiğinde ne ayakta asla sallamayın bu bebeğe çok zararlı beyin sıvı içinde olduğu için beyie zarar veriyor. biz hiç sallamadık ikisinide halada öle devam ediyor. akında bacak kaslarında spastise oluşmuştu. kaslarda sertlik yürümesine engel oluyordu oturmasınada 6 aylıktı fizik tedaviye başladık. ikiz eşinin olması ona çok faydalı oldu. şimdi 18 aralıkta 3 yaşına girecekler. o kadar uzun yollar aşmışız ki geriye dönüp baktığımda.. akın yürümeye başladı oturması düzeldi. yılda 1 kez tomografi çektiriyoruz beyindki hidrosefalisi emilimini devam ettiriyor. oğlumun başıda çok fazla büyük değil. bi müddet hastaneden çıkınca biraz hastanelerde zaman geçiriyoruz ama olsun buna değer.. heleki fizik tedavi hareketlerini asla ve asla aksatmayın derimm. sormak istediğiniz bir konu varsa eğer biliyorsam seve seve yardımcı olurum. sevgilerimle iki küçük adamın Alper ve Akın'ın annesi gönülll

söylemeyi unutmuşum bebeklerim 6 aylık olana kadarda hiç kimseyi kabul etmedim .. aşıların ilk dozları bitip havalar iyi olana kadar çünkü onlar çok küçük ve mikroplara karşı savaş veremezler. kışın hastalıklar bitmiyor. ocak 26 da hastaneden çıktık temmuz ayında bebek mevlütlerini yapmıştım ve ondan sonra misafir kabul ettim bence sizde bunlara dikkat edin. eğer anne sütü almıyor mama ile besleniyorsa her beslenmeden sonra ılık bir çay kaşığı su verinn. dr vermeyin diyor ama 2,5 kg geçince ben vermiştim ağızlarıda hiç pamukçuk olmamıştı..giydiği kıyafetler büyük oluyor ben ayaklarına çorap giydiriyordum daha sonra tulumlarunu gidirip tekrar üstlerine çorap giydiriyordum ellerinden eldiveni ve başlarından şapkalarını hiç çıkartmadım üşütmesinler diyee

Son düzenleme:
masllah bebeklerıne rabbım hepsını korusun ınşş
benımkılerde hepsı farklı seda enmklıyo sıralıyo hatta duzeltılmıs dokuz ayın ıçındeyız dıla ve ela emeklıyo ama oturmuyolar masaj yapmaya calısıyorum bızımde cok gaz sıkıntımız oldu cok sımdı daha rahatız saglıkla buyuuun tum bebısler

ben eve geldıkten bı ay sonra gelenler oldu valla gelmeyın desemde geldıler bızden bısey olmaz baskası gelmesın demelerıde cok komıktı ama gercegı sölemek gerekırse sakınmadım geldıler sevdıler bende sıkı gıydırdım ev cok sıcaktı gazları coktu ama cok sukur hıç hasta olmadık ınş bu kışıda rahat atlatırız dun grıp asılarımızı olduk .........benımkıler cok mınıktı hep premeture kıyafetler aldım cok rahat ettım sımdı baya farkedıyo valla yedı kılo olduk cok sukur ben üçünede bes ay anne sutu verebıldım

arkadaşlar siz bebeklerinizi odasından dışarı çıkarmışmıydınız yani evin diğer odalarında götürdünüzmü

Arkadaşlar İzmir şifa hastanesinde 21 mart günü 29 haftalık 930 gr. sezeryan doğum yaptım ama bebeğim 26 haftalık özellikleri gösteriyordu. 8 gündür kuvezde ve durumu hala kritik. idrar çıkışı yotu düne kadar diyaliz uygulamışlar dün sadece 10 cc idrar yapmış bugün yine yok. kaka da çok ama çok minik yapmış dün bugün yine yok. vücudu ödem yapmış tabi idrar yapamadığı için. böyle kuvezde böbreklerle bağırsaklarla ilgili problem yaşayan var mıydı? Günlerdir ağlıyorum. Rabbim onu bana sağlıkla kucağıma almayı nasip etsin ama dertleşmeye bi çıkış yolu bulmaya ihtiyacım var. doktorlar en son tedavileri kullanıyoruz diyor başka tedaviler var mı bilmek istiyorum.

anne sütü varsa öncelikli olarak anne sütü verilmesi yoksa veya az ise evde mama olarak 2500 gr geçene kadar mülupanın PDF diye kısaltılmış mamasını verdim. en uygunu PDF imiş. sonrasında her mamanın pre- ile başlayan mamasını 6 ay olana kadar verdim. pre- ile başlayanlar hazmı kolay mama anlamına gelir ve premature maması değildir. farklı lezzetler alması açısından değişik mamalar verin. damak tadı var bebeğin sonuçta. ayrıca sakın premature doğan bebeği zorla beslemeyin. varsın aç kalsın sonra doysun ve doymanın da tatını alsın. premature bebekler beslenmek için zorlanırsa kusmaya başlar ve sonradan beslenme problemleri yaşarsınız. bir de premature bebeklerin takibi profesyonel bir ekip tarafından yapılmalıdır. yoğun bakım tedavisi almış bebeklerin takibini GELİŞİMSEL PEDİYATRİ yapar. En iyi de ankara tıp fakultesidir. bu bölümü türkiye ye getiren hoca orada halen. emekli olmak üzere. bilginiz olsun

X