Saç Dökülmesi, Yıpranmış, Kırılmış Saçlar seboreik dermatite kesin çözüm bu dertten muzdarip olanlar dikkat

Yıpranmış Kırılmış Saçlar, Saç Dökülmesi ve Çözümleri
Ben saçımda yıllardır bu sorundan muzdaribim. Denediğim yöntemleri teker teker yazayım, belki faydalanan olur:

1-Doktorun verdiği kortizollü şampuan ve çeşitli asitlerden damlalar. Damlayı kullanırken 15 günde bir ara veriyorsunuz. Şampuana da birkaç ayda bir ara veriyorsunuz. Bu medikal tedavi beni yaklaşık 2 sene idare etti. Bu iki senede reçeteyle satılan farklı şampuan ve damlaları dönüşümlü kullandım memnun kaldım. Ancak piyasadaki neredeyse tüm reçeteli ürünleri kullanmak zorunda kaldım ve hepsine direnç gelişti, artık işe yaramadı.

2-Sizin bahsettiğiniz sirke. Ben şampuana karıştırmamıştım. Banyodan çıkmadan önce saçıma döküyordum, tam durulamadan çıkıyordum, hâlâ saç diplerinde kalıyordu. Sirke, tüm yöntemler, ilaçlar, şampuanlar içinde en memnun kaldığımdı. Kullandığım dönemde tamamen kurtuldum, harikaydı. Tek kötü yanı kokmasıydı, dışarıda gerçekten sirke kokuyordum, ama o kaşıntılar ve yaralar gitmişti, kokuyu pek önemsemedim. Fakat bu yöntem de 1 sene idare etti, sonra yine direnç gelişti, işe yaramadı.

3-La roche posey antipelliculaire önerdiler. Küçücük şampuana 100 tl verdim, hiç ama hiç işe yaramadı.

4-Kekik suyu. Tamamen bitkisel. İlk kullanımdan itibaren işe yaradı. Ancak kıyafetime damlayabiliyordu, leke yaptığı için her zaman kullanamıyordum, bıraktım.

5- Uçucu yağlardan kekik yağı, lavanta yağı, çay ağacı yağı ilk kullanımdan itibaren işe yaradı yine. Saçımdaki yara yerlere damlatıyordum ve sorun anında kesiliyordu. Fakat ne kadar kullanmam gerektiğini bilmiyorum.

6-Bıttım sabunu. İnternette işe yaradığını okudum, orjinali olsun dedim, en pahalılarından birini aldım. Fayda vermeyi bırak çoğalttı ve saçımın sorunsuz bölgelerine de yaydı. Tavsiye etmem.

Sorunun vücudun içinden geldiğine kanaat getirdim. Bağırsak mikrobiyatası düzeldiği takdirde bu sorunun da çözülebileceğini düşünüyorum, bu sebeple GAPS Diyeti’ne başlayıp deneyeceğim.

Sonuca gelecek olursak, modern tıpta birçok doktora gittim, kalıcı tedavisi olmadığı söylendi. Artık alternatif tıpa yöneldim tek tek deniyorum. İnsanoğlu kusursuz değil, elbette sorunları olacak. Bize düşen, küçük-büyük her türlü imtihanımıza sabırlı olmak, razı olmak, isyan etmemek. Bir taraftan çözüm yolları aramaya da devam edeceğiz tabiki.

Yıllardır muzdarip olduğum bu rahatsızlıkta denediklerimi paylaşmak istedim, belki faydalananlar olur.

çok teşekkür ediyorum bulunduğum ilçede eczanede yok ama getirtcekelr inş. :)
umarım geçer saç diplerim 2.gün yağlaıp sızlıyor hergün yıkasam kokuyor bıktım valla kaş diplerime burun kenarlarıma ve kulak içlerime de bulaştı bıktım valla ve dökülmee ahh herkezin imrendiği gür saçım kedi kuyruğu kadar kaldı :KK43:((
Merhaba iyi geldi mi

Seboreik dermetit kaynaklı saç dökülmesine çözümü olan var mı?
Kızımda var bu hastalık ve ileri seviyede kulak arkası ve içi, göbek deliği ve özellikle saçlarında çok var ve aşırı saç dökülmesi yapıyor. Birkaç farklı doktora gittik genelde verdikleri konazol şampuan, m-furo-dermıtop-momecon vs losyonlar hepsine bir süre sonra direnç kazanıyor vücut.
En son Bursada ünlü bir doktora gittik haftada bir saç diplerine sürmek için bir krem, sonrasında nemli saöa sürülen bir losyon ve proeste hassas saç derisi şampuanı verdi bu 3 lüyü haftada sadece 1 kez uyguluyoruz. Prozinc baby şampuanı haftaiçi banyosunda kullanmak için yazdı ve banyo sayısını haftada maksimum 3 e çıkardık. Bu ürünlere başladıktan sonra kulakalr ve göbekdeliğindeki egzamalar geçti,saçlardaki pullanmalar azaldı ama geçmedi tamamen şu an 3. haftamızdayız ve 2 ay bu tedaviyi sürdüreceğiz.
Paketli gıdaları özellikle cips çikolata ve gofret tarzı şeyleri kestik arada kaçamak oluyoır ama ufak bir çikolata kadar ,beslenmesine meyve ve kuruyemişi daha çok dahil etmeye başladım. Ne yazıkki sebze ile arası yok o nedenle sebze yemiyor bende imkan dahilinde balık ,et türevi, bakliyat vs ile destek atıyorum.
Çay ağacı yağı kızarıklıklara iyi geliyor ama fazlası deriyi ekstra kurutuyormuş o nedenle ben genelde kantaron yada zeytinyağı ile seyreltip arada saç diplerine sürüp bekletiyorum banyo öncesi.
Bir ara ardıç katranı sabunu denedik pek fayda sağlamadı, Vichy nin yeşilini de kullandık bir süre etki etti ama zamanla etkisi azaldı.
Şu an en büyük sıkıntımız aşırı saç dökülmesi ve doktorlar bunun için ektra bir ürün önermiyorlar.
Bazı araştırmalar bunun candida mantarından yada bağırsak florası bozukluğundan oluştuğunu da söylüyor ama bize doktorlar stres ana nedeni olmak üzere genetik olduğunu söylediler ki stresli olduğu dönemler ve aşırı terlediğinde artıyor. Alerji testi de yaptırdık besin alerjisi vs için ama alerjisi yok ve test 2 kez yapıldı hem kan hem prick testi olarak.
Bende o nedenle balık yağı(içinde k d e ve a vitaminleri de var) ve probiyotik takviyesine başladım ikisnden de birer kutu bitince bırakacağım dönemsel kullanıyorum şu an hem bağışıklığına destek olsun hemde dökülen saçlardan ötürü kalanları güçlendirsin diye veriyorum. Bir şişe de çinko kullandık.
Şimdilik rutinimiz bu..

X