Anaokulu, okul öncesi, kreş yorumları Her çizgi filmi izletmeyin artık çocuklara!!

hay sen çok yaşa pepe..

çok basıt ıfade ve olaylarla kavramları vurguluyor..

pepe,şuşu,nene,dede,anne,baba,bebe:))

bugun yıne bölum anlattık çocuklarla..

ama yıne tv de anne baba denetımı olmadığı bellı oluyor anlatımlarda..

*alıntı* milliyet gazetesi*

Pedagog Psk.Dan. Sevil Yavuz

Çocuk ve Ergen Psikolojisi

18 Mayıs 2011

Çocuklarda Caillou (Kayu) çılgınlığı ve olumsuz etkileri

Fransız yazar Christine L’Heureux ve çizer Hélène Desputaux’nun yarattığı bir çizgi kahraman olan Kayu (ya da orijinal adıyla Caillou) tüm dünyada 2-6 yaş arası okulöncesi çocuklarda tam anlamıyla bağımlılık yaratı.

Dört yaşındaki bir çizgi film karakterinden, miniklerin ilk idolü haline gelebilecek bir fenomenin nasıl doğduğu sorusunun cevabı Kayu’nun günlük hayatı işlemesinde ve basitliğinde saklı.

Bir anne Caillou’dan dolayı kendi kızında gözledikleri olumsuzlukları şu şekilde dile getiriyor;

“1.Karanlıktan korkmayan (henüz korkmayı öğrenmediği için) kızım, Caillou'nun karanlıktan korkması temalı bölümünü izledikten sonra korkmanın ne olduğunu öğrendi ve bizim de kendisiyle gelmesini istemeye başladı odasına giderken.
2. Yaşlanma ve ölüm temalı bölümü izleyen bir arkadaşımın kızı, kreşte sık sık annesinin yaşlandığını ve öldüğünü söylemeye başladı. Babasına sizin yaşlanmanızı istemiyorum, ölmeyin siz diyerek duygusal sahneler yaşadı ve yaşattı.
3. Kreşe giden ve kreşe alışkın olan kızım, sabahları ağlamaya başladıktan birkaç gün sonra ağlamadığı bir sabahın akşamında "anne ben artık arkadaşlarımdan utanmıyorum" diyerek beni dumura uğrattı. Biraz düşündükten ve endişeden sonra yakın zamanda izlediği Caillou'nun büyükbabasının arkadaşıyla tanışması ve "Caillou büyükbabasının arkadaşından biraz utanmıştı" cümlesi yankılandı beynimde. Daha önce sorduğu ama benim o an çok da üzerinde durmadığım "anne utanmak nedir, kötü bir şey mi?" sorusu da yine yakın zamanlarda gelen konuyla ilgili bir başka soruydu.

Şimdilik Caillou ile maceralarımız bunlar ama beni düşünmeye başladı. Verdiği mesajlar çocuklar tarafından böyle mi algılanıyor yoksa sadece benim kızım mı yaşıyor bunu diye merak ediyorum. Yine de artık Caillou izlemiyoruz biz.”

Annemizin bu endişesine kesinlikle katılıyorum. Tüm çocuklar bu mesajları bu şekilde algılıyorlar. Caillou küçük çocukların idolü haline gelmiş. Bu yaştaki çocuklar için bu kahramanın yaptığı her şey doğru kabul edilir. Zaten bu yaşta çocuklar kendileri gibi olan bu çocuktan hayatı öğreniyorlar. Fakat öğrendikleri bu hayat gerçeği yansıtmıyor.

Merkezimize gelen ailelerin yoğun talebi üzerine bu konuda yazmaya karar verdim. Ardından Kayu’nun birkaç bölümünü hem Türkiye’de yayınlandığı şekilde, hem de orijinal İngilizce dilinde dikkatlice izledim ve dikkatimi çeken ilk olumsuzlukları bbelirtmek istiyorum

* Kayu, çocuklara farklı bir kültür öğretiyor !

* Kayu, çocuklarda benmerkezciliği geliştiriyor!

* Kayu’da gerçek bir aile dinamiği yok!

* Kayu’da çocuklar aptal yerine konuyor!

* Kayu’nun eğitici bir yanı yok, ticari yanı dışında!

Anne babalara önerim Kayu’yu çocuklarına çok sık ve düzenli izletmemeleridir. Eğer çocuklar düzenli izlerlerse Kayu fanatiği oluyorlar ve onun her hareketleri model alıyorlar. Çok mecbur kalırsanız ara sıra izletebilirsiniz ama Kayu’nun çocuğunuzda bağımlılık yapmasına izin vermeyin.

Çocuklarınızın Kayu fanatiği olmaması dileğiyle,

***Pedagog Sevil Yavuz

Çocuk ve Ergen Psikolojisi Uzmanı, Filial Terapist, Psikolojik Danışman

benim kızım 22 aylık kayu kayu sayıklıyo herşeyde kayu hatta ananesi kayu terlik almış onlarla uyuyo ben çalişiyorumannem bakıyo kızıma. annemde kayunun cd sini almış kızıma izlettiriyo aslında bende sevmiyorum.annemle konuştum pepe var onu izlesin aslında tv izlemesinin taraftarı değilim 19 ay ben baktım kızıma tv seyrettirmedim sayılır ama müdahale edemiyorumda pek sürekli yanında olmadığımdan 2-3 gündür kendisi kayu yok pepe diyo bakalım pepe daha ona hitap ediyo kavramları öğrenme açısından kayuda şiddet yok ama söylenildiği gibi aile çok gerçek dışını yansıtıyor.

Bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkürler devamını bekliyorum...

benim kızım 22 aylık kayu kayu sayıklıyo herşeyde kayu hatta ananesi kayu terlik almış onlarla uyuyo ben çalişiyorumannem bakıyo kızıma. annemde kayunun cd sini almış kızıma izlettiriyo aslında bende sevmiyorum.annemle konuştum pepe var onu izlesin aslında tv izlemesinin taraftarı değilim 19 ay ben baktım kızıma tv seyrettirmedim sayılır ama müdahale edemiyorumda pek sürekli yanında olmadığımdan 2-3 gündür kendisi kayu yok pepe diyo bakalım pepe daha ona hitap ediyo kavramları öğrenme açısından kayuda şiddet yok ama söylenildiği gibi aile çok gerçek dışını yansıtıyor.

Bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkürler devamını bekliyorum...

rica ederim..teknolojı çağındayız ve çocuklar malesef kıtaptan önce tv ya da pc ıle karşılaşıyor..denetım yüzdesi çok çok az..

elimden geldiğince velilerımden bu konuda destek ıstıyorum..bilinçli anne baba olmak zor değil ama farkındalık çok önemlı..burada fikir paylaşan herkesı bu konuda tebrık edıyorum..

bende çizgi film izlemeye bayılan bir anne olarak yorumlarınıza katılıyorum. ancak pepe içinde çok doğru olmadığını söyleyebilirim.özellikle dede ve ninesiyle başlayan yeni bölümler rezalet adeta. ki bununla ilgili TRT'ye kaç tane uyarı yazısı yazdım bhatırlamıyorum bile. hemen aklıma gelen bir örnek mesela " pepe okuldan gelirken yolda muz bulur ve çantasına koyar ne eve gittiğinde bunu gören olur ne yanlış olduğunu söyleyen " ve pepede bu tarz çok yanlış yapılıyor bu sebeple ben onuda çocuklara uygun bulmuyorum. ve size kesinlikle katılıyorum hocam eğer çocuk tv karşına oturtulucaksa bile yanında mutlaka bir büyük olup yanlışı kötüyü yorumlamı ve mümkün olduğunca sınırlı kalmalı çocuğun izledikleri.

çok güzel bi başlık olmuş...
bire giden oğlum var, durum hikaye ve masal kitapları içinde aynı bence, ama öğretmeni ödev veriyo, kitabı okuyup anlatmak zorunda
hele masallar facia, üvey anneler korkunç falan, üvey annesiyle yaşayan bi çocuk için travmatik

yanlız haberin altındaki yorumlardan bi kaçına katılmadan edemeyeceğim, kayu ya gelene kadar demiş...
mesela bakugan çılgınlığıda var ve o çizgifilmde tüm film boyunca herkesin yüzünde kızgın ve öfkeli bi ifade var tamamen şiddet içerikli yani
bi de haberleri, ve haber sonrası dizileri çocuklarla beraber izliyolar o hepten korkunç
bunları eleştirincede, ama gerçek hayat bu çocuk gerçek hayattan uzakmı kalsın diyolar
ama alakası yok, çocukların algısı yetişkin gibi değil ki, soyut algıları yokki, belkide çocukların büyüyünce gerçek hayat algısı başka olcak, neden anne babasının gerçek hayat algısını kopyalasın...
mesela dizi frgmanlarında bile kadınlar süreki tokat yiyo, itiliyo kakılıyo, çocukların kafasında da kadınlara kötü davranılmalı algısı oluşuyo fragmanlar daha etkili hatta kısa olduğu için
müge anlıya hiç gelmeyelim o program kesinlikle çocuklarla izlenmemeli

Son düzenleme:
Ben 19 yaşındayım ve seviyorum çizgi film seyretmeyi
Annem sen çocuk musun dese de , ben çizgi filmlerin çocuklar için olduğunu düşünmüyorum.
Öyle hayret verici diyaloglar var ki...
Son zamanlarda pek izlemiyorum diyaloglar aklımda kalmamış.
Ama hiç unutmadığım bir diyalog var ki Cartoon Networktaki Skunk Fu'da geçen
Bu hareketin adı çıplaklığın oynaklığı :KK53:

Dipnot: Cartoon Network Şirinler'i yayınlıyor. Ben sabah Tnt'de seyrettim .

öyle saçma şeyler var kii..

Eskıden hımen falan vardı..onu bıle garıp bulurdum çocuk halımle..ama şimdi hımenı mumla arıyorum vallahı..

Koyayım öğrencılerımden bırını tv önune ne varsa ızler..
Tvde seçicilik yok..halbukı çocuklara bu bilinç verılse,işlense yaşamdakı seçimlerıne yön verebılen bıreyler olmasına katkı sağlanmış olur..
Ama bızımkıler koy çocuğu tvye gıt komşuya..ıstısna dışında kaç aile denetım yapıyor bu konuda?

Ben öğrencılerıme trt çocuktakı pepe,çufçuflar,gece bahçesi vb şeylerı ızlettırıyorum..o da ılk başlarda zor oldu..ailede denetım yok..zor oldu..en sonunda kendım ızledım hergun,anlattım sınıfta bakın dun pepeye ne oldu ızledınız mı dıye..izleyenlerle paylaştık..çocujların hoşuna gıttı onlarla ortak yaşantım olması..şimdi anlatıyoruz hergun bırbırımıze:)

haa bu arada ızleyen varsa pepe yenı sezonda dede ve nınesıyle olacakmış:)
ne olur kumandayı verıp kaçmayalım çocuklarımıızn yanından..

keşke sizin gibi öğretmenler çoğalsa.duyarlı ve itinalı.maşallah çok hoşuma gitti uygulamanız.benim çocuğum yok ama olursa dikkate alıcam söylediklerinizi.Allah yolunuzu açık etsin.

bende çizgi film izlemeye bayılan bir anne olarak yorumlarınıza katılıyorum. ancak pepe içinde çok doğru olmadığını söyleyebilirim.özellikle dede ve ninesiyle başlayan yeni bölümler rezalet adeta. ki bununla ilgili TRT'ye kaç tane uyarı yazısı yazdım bhatırlamıyorum bile. hemen aklıma gelen bir örnek mesela " pepe okuldan gelirken yolda muz bulur ve çantasına koyar ne eve gittiğinde bunu gören olur ne yanlış olduğunu söyleyen " ve pepede bu tarz çok yanlış yapılıyor bu sebeple ben onuda çocuklara uygun bulmuyorum. ve size kesinlikle katılıyorum hocam eğer çocuk tv karşına oturtulucaksa bile yanında mutlaka bir büyük olup yanlışı kötüyü yorumlamı ve mümkün olduğunca sınırlı kalmalı çocuğun izledikleri.

her çizgı fılmde olduğu kadar pepe de de olmadık sahneler çıkıyor..hemfıkırım bu konuda siiznle..

bunun açıklarını ben sınıfta ertesı gun çocuklarla sınıf ortamında çizgı fılmı tartışıp konuşarak kapatıyorum..

bu yuzden denetım olması çok önemlı..

denetım sadece olumsuzlukları da kapatmak değil,olumlu olanları da pekıştırmektır..çocuklar bu yaş dönemınde olumlu olgularıda kaçırabılıyor gözden..

keşke denetım olsa..hani hep söylerız bız öğretmenler..eğitim ailede başlar okulda yön kazanır..bu her hususta önemlıdır..

çok güzel bi başlık olmuş...
bire giden oğlum var, durum hikaye ve masal kitapları içinde aynı bence, ama öğretmeni ödev veriyo, kitabı okuyup anlatmak zorunda
hele masallar facia, üvey anneler korkunç falan, üvey annesiyle yaşayan bi çocuk için travmatik

benım sınıfa gelen o kitap pazarlamacıları benı bu nedenle sınır ederdı..bazı ebeveynlerde tabıı..bu nedenle kendı arşivimi yaptım..her kitap bilgi dolu olmuyor malesef..

cadı,peri vb öğeler barındıran kıtabı öğretmenı ödev olarak çocuğunuza vermemelı..kendısı ıle konuşun..çocuğun ne okuduğundan haberdar olmalı kendısı..

bır değişim olmazsa bu konuda; eğitım amacını sorun bu kıtabın kazanım hedefi neymış?

bence gunumuzun kalabalık sınıflarında öğretmenın gözundende kaçmış olabılır..bır konuşun..

yanlız haberin altındaki yorumlardan bi kaçına katılmadan edemeyeceğim, kayu ya gelene kadar demiş...
mesela bakugan çılgınlığıda var ve o çizgifilmde tüm film boyunca herkesin yüzünde kızgın ve öfkeli bi ifade var tamamen şiddet içerikli yani
bi de haberleri, ve haber sonrası dizileri çocuklarla beraber izliyolar o hepten korkunç
bunları eleştirincede, ama gerçek hayat bu çocuk gerçek hayattan uzakmı kalsın diyolar
ama alakası yok, çocukların algısı yetişkin gibi değil ki, soyut algıları yokki, belkide çocukların büyüyünce gerçek hayat algısı başka olcak, neden anne babasının gerçek hayat algısını kopyalasın...
mesela dizi frgmanlarında bile kadınlar süreki tokat yiyo, itiliyo kakılıyo, çocukların kafasında da kadınlara kötü davranılmalı algısı oluşuyo fragmanlar daha etkili hatta kısa olduğu için
müge anlıya hiç gelmeyelim o program kesinlikle çocuklarla izlenmemeli

ilk sayfalarda bu sayfayı bakugan sınırınden açtığımı yazmıştım:)

koca bır neslı yer bıtırır maşallah..tekme tokat garıp totemler falan..benım çocuklar bır ara ben10 dı sınıfta..masada uçarlardı..sonra bu davranış söndu tabii..

anneler alır elıne çiğdemı müge senın zuhal benım esra senın bılmem kım benım..çıt çıtda çıt çıt..

az bıraz çocuklarımızın ne ızledığıne,bıze ne anlattığına,ayna gıbı neyı yansıttığına dıkkat etsek sorunlu çocukluk ve gençlık problemlerı olmayacaktır..fakat gunumuz çağında çocuk evın kralı..ve evın başköşe sahıbı de tvlerken denetım yapacak veliyi,ebeveynı bulmakta zor..

mesela bır ara kızların wınx çızgı fılmı vardı..kızlar manken gıbı ıncecık..10 yaşındakı kız çocuklarımıza bıle rejım yapma hedefı koydurdu bu çizgı fılm..

denetım..denetım..denetım..sadece olumsuzlukları değil,olumluları yakalayıp pekiştırmeye odaklı denetım..çok önemlı..

Ben 19 yaşındayım ve seviyorum çizgi film seyretmeyi
Annem sen çocuk musun dese de , ben çizgi filmlerin çocuklar için olduğunu düşünmüyorum.
Öyle hayret verici diyaloglar var ki...
Son zamanlarda pek izlemiyorum diyaloglar aklımda kalmamış.
Ama hiç unutmadığım bir diyalog var ki Cartoon Networktaki Skunk Fu'da geçen
Bu hareketin adı çıplaklığın oynaklığı :KK53:

Dipnot: Cartoon Network Şirinler'i yayınlıyor. Ben sabah Tnt'de seyrettim .

o garıp çizgı fılmlerın kanallara bedava dağıtım olduğunu düşünuyorum zaman zaman..o merak var içimde..her şey rant..

yazık çocuklara..

keşke sizin gibi öğretmenler çoğalsa.duyarlı ve itinalı.maşallah çok hoşuma gitti uygulamanız.benim çocuğum yok ama olursa dikkate alıcam söylediklerinizi.Allah yolunuzu açık etsin.

amin teşekkur ederım:nazar:

çocuklarımızdan umut beklıyoruz yarınlar için ve şu an ödev sırası bızde..

o garıp çizgı fılmlerın kanallara bedava dağıtım olduğunu düşünuyorum zaman zaman..o merak var içimde..her şey rant..
yazık çocuklara..
zaten amaç ticari rant , boşuna mı o çizgi filmlerin gösterilerine türkiye ye getiriyorlar.
o çizgi filmler bedava değil hiç elin yabancısı telif hakkı almadan yayınlatır mı ?

Ben yıllardır Trtnin Ay Savaşçıları adlı çizgi filmi yayınlamasını bekliyorum lakin kanal telif hakkı almıyor. Neden bilemiyorum.Ha bu arada bu anime çocuklar için uygun olmayıp orjinali Trt tarafından sansüre uğramıştır.

zaten amaç ticari rant , boşuna mı o çizgi filmlerin gösterilerine türkiye ye getiriyorlar.
o çizgi filmler bedava değil hiç elin yabancısı telif hakkı almadan yayınlatır mı ?

Ben yıllardır Trtnin Ay Savaşçıları adlı çizgi filmi yayınlamasını bekliyorum lakin kanal telif hakkı almıyor. Neden bilemiyorum.Ha bu arada bu anime çocuklar için uygun olmayıp orjinali Trt tarafından sansüre uğramıştır.

benım soyledığım merakta ironıydı zaten..bu nedenle rant dıyorum..

nedense japon tarzı bu çizgı filmler çekırge sürüsü mısali ekranlarda..

erkek çocuklarına yönelık olanlarda şiddet,kız çocuklarına yönelık olanlarda zayıf olmak ve beğenılmeın şart olduğu olguları yoğun bır şekılde verılıyor..

çoğu kurumbunu denetlemıyor..rant vb çeşitli şirket bahanelerı vardır anlarım..ama ebeveynlerın denetımsızlığı?? bu nokta çok daha hassas..en buyuk eksiklik bu..

benım soyledığım merakta ironıydı zaten..bu nedenle rant dıyorum..

nedense japon tarzı bu çizgı filmler çekırge sürüsü mısali ekranlarda..

erkek çocuklarına yönelık olanlarda şiddet,kız çocuklarına yönelık olanlarda zayıf olmak ve beğenılmeın şart olduğu olguları yoğun bır şekılde verılıyor..

çoğu kurumbunu denetlemıyor..rant vb çeşitli şirket bahanelerı vardır anlarım..ama ebeveynlerın denetımsızlığı?? bu nokta çok daha hassas..en buyuk eksiklik bu..

hocam aslında cevabı kendiniz vermişsiniz. erkek, kız ayrımı :KK43: yani daha çocukluktan bazı kalıplar aşılanıyor.büyüdüklerinde de o toz pembe dünyada kalıyor malesefki ebeveynler.(sözüm meclisten dışarı ) özelliklede erkekler.kadın tüm evin yükü altında hele birde çalışıyorsa vay haline.erkek deseniz zaten önce aile sonra bu berbat çizgi filmler aracılığla sadece boş şeylerle donatılmış durumda. sonuçta bu yakındığımız tablo oluyor malesefki.çünkü çocukla ilgilenecek kimse kalmıyor evde.ilk sorun burdan başlıyor ikincisi ise denetlemede. bizim sadece saçmalayan bir denetim kurumumuzun olduğu malumunuz. peki diceksinizki hiç mi şikayet edilmiyor yada edelim. ordada politika işin içine giriyor. yani bir düşünsenize çizgi filmlerin bunlar yerine eğitimi öğretimi amaçladığı ne güzel olurdu diymi. ama o zaman alttan gelen nesilin gözü açılır ki buda pek çok kişinin işine yaramaz.çünkü çocukluktan eğitilen bir toplum bilgiye aç olur, bilinçlenir, sorgular, üretir. şuda bir gerçek bu ülkede çok büyük bir denetim mekanizması var hocam ancak ilerlemek için değil.bizler, sizler gibilerse asbel kader aralarından sıyrılanlar oluyoruz ki korkarım sizin adınıza inşallah sizide denetlemezler. çünkü gerçekten sizler gibi eğitimcilere ihtiyacımız var.:KK71:

hocam aslında cevabı kendiniz vermişsiniz. erkek, kız ayrımı :KK43: yani daha çocukluktan bazı kalıplar aşılanıyor.büyüdüklerinde de o toz pembe dünyada kalıyor malesefki ebeveynler.(sözüm meclisten dışarı ) özelliklede erkekler.kadın tüm evin yükü altında hele birde çalışıyorsa vay haline.erkek deseniz zaten önce aile sonra bu berbat çizgi filmler aracılığla sadece boş şeylerle donatılmış durumda. sonuçta bu yakındığımız tablo oluyor malesefki.çünkü çocukla ilgilenecek kimse kalmıyor evde.ilk sorun burdan başlıyor ikincisi ise denetlemede. bizim sadece saçmalayan bir denetim kurumumuzun olduğu malumunuz. peki diceksinizki hiç mi şikayet edilmiyor yada edelim. ordada politika işin içine giriyor. yani bir düşünsenize çizgi filmlerin bunlar yerine eğitimi öğretimi amaçladığı ne güzel olurdu diymi. ama o zaman alttan gelen nesilin gözü açılır ki buda pek çok kişinin işine yaramaz.çünkü çocukluktan eğitilen bir toplum bilgiye aç olur, bilinçlenir, sorgular, üretir. şuda bir gerçek bu ülkede çok büyük bir denetim mekanizması var hocam ancak ilerlemek için değil.bizler, sizler gibilerse asbel kader aralarından sıyrılanlar oluyoruz ki korkarım sizin adınıza inşallah sizide denetlemezler. çünkü gerçekten sizler gibi eğitimcilere ihtiyacımız var.:KK71:

rica ederim..

amaç ve araç tutarsızlığı konusundaki tespıtlerınız doğru..kurumların işleyışıne polıtık davranışlar bulaştığında o kurum gerçekten objektıf olabılme yetısını kaybedıyor..
denetım yapan kurumları bızler denetler hale geldık..ya göreve çağırıyor ya da denetlıyoruz..bu da bu yanlılığın ispatı..

kaldı ki bu konu ösym ye kadar bıle gıdebılıyor..fakat bu kurumlara gelmeden evde aile olarak farkındalık yaratmak ve bunu sisteme bağlamak kişinin -ebeveynın- görevlerı arasında olmalı..anne baba eğitım kurslarına katılım oranları arttırılmalı..

bırazda bu farkındalığa yonelık yayınlar olmalı..buradan da söyledığınız gıbı kurum objektıflığındekı sakatlıklara varıyoruz..

X