Bebek Beslenmesi 5 bucuk aylik bebegimin yemesi hakkinda yardimlariniza ihtiyacim var

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

bebegimyagmur

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
3 Nisan 2011
281
0
Merhabalar kizlar
ben yurtdisinda yasiyorum ve burda ki doktorlar olsun ebeler olsun hickimsenin bebek gelisimi hakkinda hic bir bilgisi yok ne sorsam cevap veremiyorlar benim 5 bucuk aylik bi kizim var ve ben neyazikki mama veriyorum :KK43: sunu sormak istiyorum liste halinde ek besin olarak ne verebilirim cunki sizler turkiyede doktorlariniza sorma sansiniz var malesef benim ole bi sansim olmadigi icin sizlerden yardim istiyorum ve cok sIk acikio ben 2 bucuk saatte bir 150 ml 180 ml veriyorum bi haftadir da ogle vakti meyve puresi veriyorum az bisey yiyebilio bi kerede sebze puresi denedim ama bi kac kasiktan sonra almadi kilzar biliyormusnuz ogun olarak ne vermem lazim yani 6 kere gunde sadece mama veriyorum bu ek besinleri aralardami vermem lazim yoksa mamanin yerinemi ? yardimci olursaniz memnun olurum

Son düzenleme:
canım ne kadar faydalı olur bilmem ama ben doktorumla konuştuklarımı bi anlatayım belki bişeyler çıkarırsın ordan.
bebeğim sadece anne sütüyle besleniyor. 5. ay kontrolünde nerdeyse hiç kilo almamıştı. o yüzden doktor ek gıdalara başlamalısın sanırım artık sütün pek yetmiyor dedi. bi liste verdi. sabah meyve suyu (ilk hafta elma, diğer hafta armut bu hafta da ikisinin karışımını verdim. ama daha püre hiç vermedim sanırım haftaya püreye başlıycam) öğlendan sonra sebze çorbası(patates, huvuç pirinç kaynat ilk hafta suyunu 2. hafta püre şeklinde, 3. haftadan itibaren her gün yeni bir mevsim sebzesi ekleyerek- bigün maydanoz, diğer gün maydanoz+ıspanak, sonra maydanoz+ıspanak+enginar gibi) ver dedi. akşam da tahıllı bir kaşık maması verdi. ama bunlar ana öğün olmayacak dedi aralarda yedirirsin dedi. ancak ilk hafta sadece tadımlık oluyor 1-2 kaşık filan. sonra bebek zaten alışıyor mesela benimki 3. haftasında 60ml filan yiyebiliyor.
ancak çevremde mamayla besleyenler ek gıdaya geçtiğinde direkt ana öğün olarak kullanıyorlar. mesela kahvaltıdan sonra meyve suyu. öğlen sebze çorbası, ikindi de yoğurt akşam da muhallebi. aralardada formül süt.
umarım faydalı olabilmişimdir.

cok tesekkur ederim canim buralarda inan kimseye soramiyosun hic bis ekilde bilgileri yok bende sizin gibi annelerden bilgi almak istiyorumki cok yardimci oluyor tekrar tsk ederim yalniz bisey sorucam ben hic meyve suyu vermedim direk pureyle basladim cam rendeden gecirdim o sekilde verdim 3gun elma muz verdim 1 kerede armut ee oyle kafama estigi icin verdim kimsede bisey bilmior bildigimle ancak idare edebiliyorum bilginizx oldukca benimle paylasirsaniz sevinirim:81:

ben daha hiç muz vermedim. aslında biraz korkuyorum, kabız olur diye. bugün ilk defa püre şeklinde verdim armutu biraz nazlanarak yedi. bence arada meyve suyu olarak da verebilirsin.

bende bugün dr gittim sabah yumurta sarısı veya peynir öğlen sebze çorbası( pirinç, havuç,patates) ver dedi oğlum daha yeni 5. ayını bitirdi. birde 4 saatte bir emzirmemi söyledi acaba ne yapmalıyım.

canım ben de şu anda yurtdışında yaşıyorum ama şanslıyım ki gıda mühendisiyim. buralarda doktorlar beslenme bilgisi vermiyor pek. deneyimleyerek öğreniyorsun.kızım 7 aylık olmak üzere. ek gıdalara başladım artık.ilk verilebilecek olanlar elma ve yoğurttur. elmayı cam rendeden geçirip vermeli,yoğurtsa ev yapımı olmalı. burada yoğurtlar öyle türk yoğurdu gibi değil,denedim ama kesik kesik oluyor (bu kesilen yoğurdu ısıtıp soğutup süzün tuz kalmadan 7.ayın içinde kahvaltıda bebeğinize peynir olarak verebilirsiniz. raf ömrü tuz katmadığınız için kısa olacaktır unutmayın). devam sütünden tek kullanımlık (200ml sütle) yoğurt yapın.bu da katı olmuyor ama zaten bebek suluyken daha rahat yiyor.hem de 200 ml anne sütü almış oluyor. zira en az günde 500 ml içmeli anne sütünü.

kizlar cevaplariniz icin tesekkur ederim muz halada veriyorum zilli severekte yiyor:) peki ek gidaya gecince gunde kac kez mama verebilirim cunki benimki anne sutu almiyo ve kac saatte bir verebilirim sizce? benimki cok cabuk acikiyoda gerci acikiyoda gelincede bitiremiyo hicbiseyi

Merhabalar kizlar
ben yurtdisinda yasiyorum ve burda ki doktorlar olsun ebeler olsun hickimsenin bebek gelisimi hakkinda hic bir bilgisi yok ne sorsam cevap veremiyorlar benim 5 bucuk aylik bi kizim var ve ben neyazikki mama veriyorum :KK43: sunu sormak istiyorum liste halinde ek besin olarak ne verebilirim cunki sizler turkiyede doktorlariniza sorma sansiniz var malesef benim ole bi sansim olmadigi icin sizlerden yardim istiyorum ve cok sIk acikio ben 2 bucuk saatte bir 150 ml 180 ml veriyorum bi haftadir da ogle vakti meyve puresi veriyorum az bisey yiyebilio bi kerede sebze puresi denedim ama bi kac kasiktan sonra almadi kilzar biliyormusnuz ogun olarak ne vermem lazim yani 6 kere gunde sadece mama veriyorum bu ek besinleri aralardami vermem lazim yoksa mamanin yerinemi ? yardimci olursaniz memnun olurum

Mrb arkadasim benim cocuk 5 bucuk aylik sutum az geliyor gunduz mama veriyordum geceleri sadece emziriyordum fakat son iki haftadir onuda kabul etmiyor. Iki haftadir ek gidaya gectim. Sabah 8 de kalkiyor o sirada mama veriyorum. Saat 10 dogru yarim bardak sut cok az da su karistir ilit ( inek sutu veya hazir sut). Icine 1 adet cicibebe etimek , (istersen tadina alissin diye iki, uc gun cicibebe buskivisi verebilirsin) yarim ceviz, bir adet bademi birandirdan gecir. Daha sonra yumurtanin yarisindan biraz daha az sarisi, bir cay kasigi labne. Hepsini kaseye yok ve karistir. Benimki cok severek yiyor. Iki saat sinra meyve armut,seftali, elma donusumlu olarak cam rendede rendeleyip ver. Iki saat sonra. Corba ( bir tencerede bir tane tavuk budunu ve icine iki adet sarimsak kaynat pisince suyun icine bir adet havuc, bir adet domates, yarim sogan, bir tutam maydonoz, bir adet kucuk patates, yarim fincan kirik piric, yarim fincan arpa sekriye yada tel sehriye) hepsi pistikten sonra ayri bir kapta cok az zeytin yagini kaynat ve karisima dok. Hepsini brendirdan gecir. Ilik bir sekilde bebegine yedir. Her ilittiginda ayri bir kaba koy altina sicak su koy oyle isit. Afiyet bal seker olsun bebisine

Mrh arkadaslar benim sorunun bebegin bes bucuk aylik yaklasik bir aydir gunduz sutum yetmediginden mama vermez zorunda kaliyordum, gecede emziriyordum. Son iki haftadir geceyide birakti sutum tamamen azalmaya basladi. En azindan bebegin anne sutu alip dış etkenlere korumak icin Sut sagma makinasi kullansam sutum artarmi yada artmasi icin ne yapmaliyim bana yardimci olursaniz cok minnettar alurum. Simdiden kuzucuklarima bol sutler ve tatli uykular :)

Mrh arkadaslar cok zor durumdayim acil yardimibiza ihtiyacim var :KK43: benim sorunun bebegin bes bucuk aylik yaklasik bir aydir gunduz sutum yetmediginden mama vermez zorunda kaliyordum, gecede emziriyordum. Son iki haftadir geceyide birakti sutum tamamen azalmaya basladi. En azindan bebegin anne sutu alip dış etkenlere korumak icin Sut sagma makinasi kullansam sutum artarmi yada artmasi icin ne yapmaliyim bana yardimci olursaniz cok minnettar alurum. Simdiden kuzucuklarima bol sutler ve tatli uykular :)[/QUOTE]

Mrh arkadaslar benim sorunun bebegin bes bucuk aylik yaklasik bir aydir gunduz sutum yetmediginden mama vermez zorunda kaliyordum, gecede emziriyordum. Son iki haftadir geceyide birakti sutum tamamen azalmaya basladi. En azindan bebegin anne sutu alip dış etkenlere korumak icin Sut sagma makinasi kullansam sutum artarmi yada artmasi icin ne yapmaliyim bana yardimci olursaniz cok minnettar alurum. Simdiden kuzucuklarima bol sutler ve tatli uykular :)

X