Doğum kontrol hapları... (ama okumanızı tavsiye ederim!!!)

Teşekkürler cüvcüv! Ayrıntılı olarak herşeyi anlatmışsın. Ayrıca anlattıkların ve benim doktorumun düşünceleri aynı!

Sanırım korkan arkadaşlara yardımcı olmuş oldun. Herkes adına teşekkür ederim...

SEVGİLER...MUTLULUKLAR...

İnceliğin için ben de sana teşekkür ederim.

Yazdığım bilgiler Link Silinmiştir. adresinden alınmıştır Uzm.Dr.Ahmet Türker tarafından hazırlanmıştır.

Sevgiler a.s.

kızlar bende 10 aydır düzenli olarak yasmini kullandım.ve hiç bi yan etkisini görmedim.ne kilo aldım ne başağrısı ne başka bişey.üstelik geçen ay bıraktım ve hemen hamile kaldım.doğumdan sonrada doktora danışarak yine kullanmayı düşünüyorum.bütün yöntemlerin içinde en rahatı bu.spiraldede dış gebelik riski var bide baksanıza rahim tutmayabiliyomuş.ee iğnelerinde bi sürü yan etkisi var.erkek korunsa desek oda hiç pratik değil üstelik hamilelik riski var.kadınların işi zoooorrrrr...

Doğum kontrol hapı ya da bir başka ilaç her ne olursa doktora danışılmadan kullanılırsa her türlü rahatsızlıkla karşılaşılabilir.

Jinekoloğa düzenli olarak gidiyor musunuz?

Pamukelf sakın yanlış anlama canım.Sen paylaşımda bulunmuşsun ve alıntıdır diye yazmışsın.Sana geçmiş olsun diyenler var fisfisfis

Hangi ilaç 2 sene 3 sene kullanılınca yan etki, farklı oluşumlar yapmaz?

Doğum kontrol hapını 4 sene aralıksız kullanırsanız tabi ki rahiminiz incelir.

HANGİ DURUMLARDA KESİNLİKLE DOĞUM KONTROL HAPI KULLANILMAZ

1. Tromboflebit, tromboembolik hastalıklar(kanın pıhtılaşarak damarlarda tıkaçlar oluşturması), serebral vaskuler (beyin damarlarında) hastalık, koroner damar hastalığı; önceden bu tip hastalıklar geçirilmesi veya bu hastalıklara yatkınlık durumu.

2. Karaciğer fonksiyonlarında ileri derecede bozulma.

3. Meme kanseri ya da şüphesi.

4. Teşhis konulmamış anormal vaginal kanama.

5. Gebelik ya da gebelik şüphesi.

6. 35 yaşın üzerindeki sigara tiryakileri.

Problemi anlatan bayanın büyük ihtimalle başka bir damar rahatsızlığı vardı.Fakat "beni doğum kontrol hapı böyle yaptı" demiş benneyaptımki

Hapşuran bir insanın beynindeki zaten var olan damar tıkanıklığı yüzünden anevrizma geçirerek ölmesi durumunda biri bu hikayeyi anlatsa "amanın sakın hapşurmayalım" mı diyeceğiz :uhm:

Arkadaşlar; "kesinlikle kullanılmamalı", "doğum kontrol hapları kötü" gibi kesin hükümlerinize katılmıyorum.

Bilgi sahibi olabilmek paha biçilemez bir değerdir.

Tabi ki herşeyin araştırılmasından, okunmasından, okuyunca doğru anlaşılmasından yanayım.
Ama bilimsel geçerliliği kanıtlanmamış, söylenilerle hareket etmeyiniz.Bir kişi ya da bir olay sonuca ulaşmak karara varmak için yetersizdir.Bunun için yüzlerce binlerce örnek gerekir.

Umarım bana kızmamışsınızdır :eek:
sevgiler a.s.

Bu arada da üyeliğimden beri hiç almadığım (-) rep i bu yorumumdan dolayı almışım.
Oysa ki yardım etmek amacıyla yazmıştım.Bilgi paylaşmak içindir.Hiçbir şeyi idda etme, dayatma yetkisine sahip değilim.:1no2:

doğum kontrol hapı bende kullanıcam ama uzun süre istemiyorum evlenirsemde hani bu kola aşı mı yapılıyormuş iğnemi ne konuluyormuş korunmak için ondna yaptırıcam koluma ama ne kadar nasıl hiçbir fikrim yok benimki anlatmıştı :uhm: arkadaşın dediği gibi 4 sene o ilacı kullanırsan tabikide rahatsızlıklar ortaya çıkıcak benim doktorumda doğum hapı verince düzensizlikten dolayı sigara içme demedi diane35 vermişti doktor tavsiyesiyle aldım zaten bi yasmin kullandım yıllar önce bide şimdi diane 35 kadınlar niye korunmak zorunda bende anlamıyorum erkekler bizi önceden öldürmek istiyor :Roflol:

ben desolet kullandım.evlenmeden 1 yıl önce başladım.çünkü adetlerim çok şidetli sancılı,düzensiz olurdu..ve ben her ay 2 gün işe gidemezdim.ama hapa başlayınca sancılar % 90 geçti ve düzenli adet olmaya başladım..başka bir tedaviside yok.evlendikten sonrada 2,5 yıl kullandım.kilo baş ağrısı vs sıkıntım yoktu.bebek düşününce bıraktım.ilk 4 ay adet olmadım.3 ay sadece yarım gün adet oldum. başka şekilde korunmaya devam ettim.hormonlar düzelsin diye.7.ay şansımı deneyim dedim ve hamile kaldım..gebelikten korunmak için en iyi yöntem..riskleri var ama faydalarıda var..
arkadaşım 3 ay kullandı ve ondada pıhtı oluştu..aslında pıhtıyı oluşturan bu haplar değil.hap var olan pıhtıyı hızlandırıyor..meme kanserindede durum böyle..

canım arkadaım bu hapı kullanmak zorunda olanlar ne yapacak peki. mesela ben pcos 'um ve adet olabilmem için mutlaka kullanmam lazım. ee yani ya tedavi olmayıp sorunlar yasıcam yada olmayıp yine sorun yaşıcam. bunu öneren doktorlar hayatın boyunca kullanacan derlerken neden uzun dönemdeki risklerini anlatmıyorlar. yani sonucta ya yumurtalık kanseri olacam yada meme.....

canım arkadaım bu hapı kullanmak zorunda olanlar ne yapacak peki. mesela ben pcos 'um ve adet olabilmem için mutlaka kullanmam lazım. ee yani ya tedavi olmayıp sorunlar yasıcam yada olmayıp yine sorun yaşıcam. bunu öneren doktorlar hayatın boyunca kullanacan derlerken neden uzun dönemdeki risklerini anlatmıyorlar. yani sonucta ya yumurtalık kanseri olacam yada meme.....

Geçmiş olsun yessillim.Okuduğum bir yazıyı paylaşmak isterim belki için rahatlar.Allah korusun kanserden ya da çaresiz tüm hastalıklardan.Ama daha önce de yazdım katılmıyorum doğum kontrol hapları hakkındaki kesin kötüdür yorumlarına. :1hug: a.s.

HAPLARIN DOĞUM KONTROLU DIŞINDAKİ YARARLI ETKİLERİ

* Etkili Doğum Kontrolu

- kürtaja daha az ihtiyaç duyulması

- cerrahi kısırlaştırmaya daha az ihtiyaç duyulması

* Endometrium (rahim) kanserinde azalma

* Yumurtalık kanserinde azalma

* Dış gebelik riskinde azalma

* Adetlerin daha düzenli olması

- akım miktarın azalması

- adet sancılarının düzelmesi

- kansızlığın azalması

* Daha az salpenjit(tüplerin iltihaplanması) görülmesi

* Muhtemelen daha az endometriosis görülmesi

* Muhtemelen daha az selim meme hastalığı görülmesi

* Muhtemelen daha az romatoid artrit görülmesi

* Muhtemelen damar sertliğine (ateroskleroz) karşı korunma sağlanması

* Muhtemelen kemik yoğunluğunun artması

* Muhtemelen myomların azalması

* Muhtemelen yumurtalık kistlerinin azalması

HAPLARLA İLGİLİ SORUNLAR VE ÇÖZÜMLERİ

- Adet dışı kanamalar: En sık olarak, hapa başlanılan ilk aylarda görülür. Bu geçici bir durumdur. Çoğunlukla kendiliğinden düzelir. Birkaç yıl sonra da ara kanamaları görülebilir. Sigara içenlerde, hapı düzensiz alanlarda ve rahim ağzında ilthap (özellikle servikal klamidya enfeksiyonu) bulunan hastalarda ileri dönemde ara kanamalarına daha sık rastlanır. Bu kanamalar için, kısa süreli östrojen tedavisi genellikle yeterli olur.

- Adetin kesilmesi (amenore): Özellikle düşük doz östrojen içeren hap kullananlarda görülür. Rahimin aşırı incelmesi, bu olaya neden olur. Uzun süreli bir etkisi yoktur. Gebelik şüphesi nedeniyle, hekim ve hastada endişe yaratır. İlaç alınmayan haftanın sonunda bir gebelik testi yapılarak, gebelik olasılığı uzaklaştırılır. Bu olayın tekrarlamaması için, hastaya genellikle sonraki ay 21 gün süreyle hap+östrojen verilir. Bu durum nedeniyle hap kullanımına son vermemek gerekir.

- Kilo alma: Hapların kilo almaya yol açtığı görüşü yanlıştır. Bu, bir algılama sorunudur. Hastalara, bu nedenle ilacı bırakmamak için düşük doz haplar, düzgün beslenme ve düzenli egzersiz önerilebilir.

- Sivilceler: Düşük doz haplar, sivilcelerde düzelme yapar.

- Yumurtalık Kistleri: Düşük dozlu haplarda, fonksiyonel yumurtalık kistlerine daha sık rastlanır. Önemli bir sorun değildir. Tedaviyle düzelir. Östrojen dozu arttıkça kistler azalır.

- Depresyon: Bu durum da, daha çok yüksek doz östrojen içeren hap kullananlarda görülür. Çözüm olarak, düşük dozlu bir preparata geçmek gerekir.

- Kanser: Yukarda da bahsettiğimiz gibi, doğum kontrol hapları bazı kanser türlerine karşı koruyucu etki gösterir. Bu nedenle, kanser yaptığı yönündeki spekülasyonlar asılsızdır.

- Yaş: 35 yaşın üzerindeki hastalar, başka bir rahatsızlıkları yoksa ve sigara içmiyorlarsa doğum kontrol hapı kullanabilirler. Düşük dozlu haplar tercih edilmelidir.

- Cinsel İstek: Doğum kontrol hapları, bazan cinsel istekte azalma yapabilir. Bu durumda, başka bir hapa geçmek uygundur.

- Kısırlık: Doğum kontrol haplarının kısırlık yapıcı bir etkisi yoktur. Hap bırakıldıktan sonraki iki yıl içinde görülen gebelik oranları, diğer insanlardan farklı değildir.

- Menopozu Geciktirme: Doğum kontrol haplarının ne menopozu geciktirici ne de hormonları bozucu etkisi vardır. Hap kullanan hastalar adet görmeye devam etse de, belli bir yaştan sonra yumurtalıklar ömrünü tamamlar. Hasta ilaç kullanmaya devam ederse, bunun farkına varmayabilir. Belli testler yapılarak menopoz doğrulandığı takdirde, doğum kontrol haplarını bırakarak menopoz ilaçları kullanmaya başlamak daha doğru olur.

Uzm.Dr.Ahmet Türker tarafından hazırlanmıştır.
Link Silinmiştir.

cüvcümcüm cok saol canım ya . bende bunların hepsini biliyorum genel olarak. ama moralim bozuldu. kullansam bir dert kullanmasam gene dert. arkadasıma da cok gecmiş olsun. yüreğime su serptin saolasın canım

Bayanlar bütün bu okuduklarıma şaşırdım gerçekten.
Ben aralıklarla toplam 7-8 sene doğum kontrol haplarının bir kaç markasını kullandım.
Hiç birininde yan etkisini görmedim çok şükür (Sigarada İçiyorum)
En son Hapı bıraktıktan (Aralıksız 4 yıl kullanmıştım) tam üç ay sonra hamile kaldım.
Herkesin bu kadar çok korkmasına gerek yok bence bünyeye bağlı birazda.
Mesela bende yüksek tansiyon çıktı ama hapla bir ilgisi yokmuş. Ama o zaman hapı kullanamadım sadece. Zaten hasta olduğum için başağrımı arttırıyordu o kadar.
Bir doktora danışın en azından içiniz rahatlar biraz...

bende yaklasik 1,5 yil kullandim beni sinirli yapiyordu bu yüzden biraktim.vücudum cok degisti adetlerim düzensizlesti biraktiktan 5 ay sonra doktora gittim hamilemiyim diye cünkü adetim cok gecikmisti doktorum hapi biraktiktan sonra 1 yil gecmesi lazim hamile kalabilmen icin dedi beni cok sasirtti simdi 16 ay oldu ve yeni yeni düzeliyor adetlerim .bende tavsiye etmiyorum

kislar,bakin size ne anlatacagim,
ben de dogum kontrol haplarindan agzinin payini alanlardanim!(yanetkiler)

onun icin Spiral taktirmisdim ve Spiralle 3 ay icinde hamile kaldim,neyse dogum yaptim bir oglum daha oldu simdi 12 yasinda.
Herneyse saadette gelelim,ben dogumdan 2 ay sonra bu MIRENA yi duydum ve ne cesaretse gittim taktirdim, 2 defa degisti 5 er senelik takiyolar o gün bugündürde onunla korunuyorum,rahatligini sizlere anlatamam.Ne basagrisi ne kilo problemi aylik kirlenme olayida ortadan kalkti,yani anliycaniz süper bisiy...
Ha kirlenme olayi kalkti dedim simdi siz düsünürsünüz bunum vücuda bir sakincasi yokmu diye(yani pis kanin vücuttan atilmasi gibi ) hayir yok bayanlar sakin korkmayin.Almanyada bana 340.-euroya mal oldu,türkiyede izmirde bizim geline de taktirdik maaliyeti 500 YTL.buna hepsi dahil .Inanin yok böyle bisiy....
Valla cani gönülden tavsiye ediyorum kislar,deneyin de görün...

MİRENA İLE DOĞUM KONTROL SİSTEMİNE ÇAĞDAŞ ÇÖZÜM…
Günümüzün çağdaş korunma yöntemi Mirena, son dönemlerde gördüğü yoğun ilgi ile kadınların tercihi haline geliyor.

Uzun süreli koruyucu özelliği ile dünya tıp otoritelerince en güvenilir doğum kontrol sistemleri arasında gösterilen Mirena, diğer yöntemlerde görülen kilo alma, başağrısı, sıkıntı, yorgunluk ve uzun süreli ağrılı kanama gibi yan etkileri de en aza indirgiyor.

Kadın doğum uzmanlarından alınan bilgilere göre, Rahim İçi Sistem (RİS) Mirena çoğunlukla yeterli sayıda çocuk sahibi olmuş ve bu aşamadan sonra risksiz ve uzun süreli bir korunma yöntemi isteyen kadınlar tarafından tercih ediliyor. Diğer yöntemleri denemiş ve bedenen çeşitli sorunlar yaşamış olan kadınlar da bu grubun içerisinde yer alıyor.

Rahim içine yerleştirilen Mirena, hergün belirlenmiş düşük dozda gestagen hormonu salgılıyor. Böylelikle, adet kanamasının miktarı daha az, süresi daha kısa ve daha az ağrılı hale geliyor. 5 yıllık tam bir korunma güvenliği sağlayan Mirena, aile içerisinde ikinci bir çocuk kararı verildiğinde, sorunsuz olarak çıkartılıyor ve bir sonraki ay gebe kalınabiliyor.

Yeni doğum yapmış kadınlara, doğumdan yaklaşık 6 hafta sonra Mirena uygulanabileceğini belirten uzmanlar, bu sistemi süt veren annelerin de kullanabileceklerini vurguluyor.

12 yıldan beri İngiltere’de uygulanmakta olan sistem Mirena, geçtiğimiz günlerde NBC’de yayınlanan habere göre artık Amerika’da da kullanılmaya başlandı.

ben de myralon kullanıyorum yaklaşık 2-3 senedir.hiçbir yan etkisini görmedim. hatta bir ara o kadar zayıftım ki kilo almam için yalvarır olmuşlardı. cüvcüv yazı göndermiş onu okuyunca içim rahatladı biraz ilk yazıyı okuyunca çok korkmuştum. ama yine de ikilemde kaldım şimdi. hasta olanlara geçmiş olsun.

bende 2 ay kullandım doktor vermişti
daha sonra bir ebe ile görüştüm sakın kullanma dedi
meme kanseri yapıyo dedi
aklımın almadığı doktor bana zararlarını söylemeden hemen bunu tavsiye etti DE bir ebe bunun zararlarını bir bir anlattı ..
doktor acaba bilmiyormu yoksa hastanın sağlıgını hiçemi sayıyor?

aynı durum bende de var bende PCO im sinirden ağlamak üzere geldim okadar çok şey varkı napcamı şaşırıdm doktorumda daha yeni yani ilk kez gittim şu anki doktora napcamı bilmiyorum adama şimdi desem ki böle böle die ne cevap veririacaba ??? bide 18 ay kullanacakmışım daha ben 5 gündür kullanoyrum hıh sinirden yine başıma ağrılar girdi :çok üzgünüm:

ben 22 yaşındayım...adet düzensizliğim var...oluyorum fakat 1 veya 2 gün ...buda beni rahatsız ediyor....4 veya 5 gün normal süresi olarak biliyorum fakat az sürüyor...doktora gittim testlerim normal cıktı...diane 35 verdi onu kullandım ama yine aynı...bilgilendirirseniz cok sevinirim ...şimdiden tşk:1no2:

ben 22 yaşındayım...adet düzensizliğim var...oluyorum fakat 1 veya 2 gün ...buda beni rahatsız ediyor....4 veya 5 gün normal süresi olarak biliyorum fakat az sürüyor...doktora gittim testlerim normal cıktı...diane 35 verdi onu kullandım ama yine aynı...bilgilendirirseniz cok sevinirim ...şimdiden tşk:1no2:

canım doğum kontrol haplarının bu tür yan etkileri olabiyor en sık görülen yan etkiside adet süresinin kısalması.1 gün oluyorsan doktoruna başvurmanı tavsiye edrim genelde kullanan lar 2-yada 3 gün adet oluyoryerimseniben

doğum kontrol hapı kullanmak hayatımda yaptığım en büyük hataydı bence.inanılmaz kilo aldım .ama en önemlisi ne yazıkki adet sürem 24 saat bile sürmüyor artık.bu cumartesi spiral taktırdım bakalım neler olacak.

Bende uzun yıllar kullandım, çok zararını gördüm. Şimdi bıraktım rahatım ama bu kadar zararlı olduğunu bilmiyordum.

çok geçmiş olsun canım ya bukadar büyük olaylar yaratacağını tahmin etmiyordum bende yaklaşık 2 aydır kullanıyorum yasmin ben ne kilo aldım ne tüylenme yaptı nede başka bişi sadece biraz göğüslerimi büyüttü okadar ayrıca adetlerimde doktorların istediği gibi kısalma ve pis kan atma var temiz kan hiç atmıyorum sadece tanıdığım bir eczacı bana yasminin yurt dışında bir ülkedeki kadınların %3 ünde pıhtı atamama problemi yarattığını bacak kesmelere kadar gittiğini söledi ama ben bırakamadım konuştuğum herkes yasmin den çok memnun ewet ben sigarayı bayağı azalttım tek zararı buymuş galiba günde 1- 2 içiyorum ama bu kadar kötü sonuçlar doğuracağını tahmin etmiyordum peki biz ne kullanacağız şimdi nasıl korunacağız anlamıyorum ki
fisfisfis

Ya bütün yazıları tek tek okudum ve şaşkınlıktan ne diyeceğimi bilemiyorum. Düğünüme 3-4 ay kala jinekoloğuma gidip her hangibir sorun olup olmadığını öğrendikten sonra adetimin düğün gününe denk gelme problemi ortadan kalksın diye doğum kontrol hapın başlamak istiyordum çünkü çevremde herkes düğününden en az 3 ay önce jinekoloğa göründü. Yani hep öyle gördüm ben. Neticede ilaç yani keyfiyen alınan bişey değil.. Tabi ki doktor kontrolunde başlamak ve rutin muayeneleri kaçırmamak şartıyla ben kullanılmasının bir zararı olmayacağını düşünenlerdenim. Rahatsızlık geçirenlere Allah acil şifalar versin.

X