Hematoloji - Kan bilimi Demirim çok düşük, tahlil sonuçlarına bakar mısınız rica etsem.

Teşekkürler önceliklee :)
Ben çay kahve sigara ve kola tüketmem. Demir içerikli beslendiğim zaman süt ürünüde almam ama depolarım boşalmış işte.Bugün iğnelerim bitti şükür.
2 hafta sonra kontrolüm var bakalım nasıl oalcak sonuçlar ..

kan değerlerinin yükselmesine sevindim mathilda. :)
ben de bugün tahlil sonuçlarını aldım. bende çok mutlu oldum. desteğini esirgemeyen forumdaki herkese teşekkür ederim. :)

hgb 13,9
demir 90
ferritin 22,17 ye yükselmiş.
2 ay boyunca günde bir kez demir kapsulü içtim. ardından mandalina yedim. birer kaşık keçiboynuzu pekmezi, kuru üzüm falan yedim.
bir de yeşillik ağırlıklı beslendim. dokto, bir ay daha günde bir kez demir ilacı içmemi söyledi. sonra bırakabilirsin ilacı dedi.
herkese acil şifalar diliyorum.

Demir 89
UIBC 322
TDBK 411

WBC 5.2
NE% 37.1
NE# 1.9
LYM% 48.2
LYM# 2.5
MONO% 6.8
MONO# 0.4
EOS% 6.8
EOS# 0.4
BASO% 1.1
BASO# 0.1
RBC 3.87
HGB 11.9
HCT 34.4
MCV 88.7
MCH 30.8
MCHC 34.7
RDW 16.5
PLT 220
MPV 9.6
PCT 0.21
PDW 16.7

Vitamin B12 839
Ferritin 3
Folat 4.86

nisan 2010dan beri tedavi görüyorum..şurup serum vitamin iğne... hala değerlerim bunlar. bu ay sonundaki tahlilimde yine birşey değişmezse hematolojiye sevk edicekmiş dr beni. bugune kadar niye bekledi onuda bilmiyorum ya...

Son düzenleme:
demir eksikliği bendede var..
20 civarı hep en yüksek 30larda gördüm işte :KK43:
saçlarım dökülüyo ..
Erken yoruluyorum..
Biraz yürüsem sankii kilometreler katetmiş gibi oluyorum :KK14:
Ve ilaç içme özürlüsü bi insanım hiçbirilacın sonunu getirdiğimi bilmem
doktor ilaç verdi ferrun du adı hehralde kahverengi bi ilaç ama içemiyorum ..
Bu demir eksikliği neden olur bilmiyorum :KK14:

canım ilaç içme özürlüyum diyip ihmal etme sakın ilaçlarını çok ciddi bir konu çünkü bizinki. çekirdekli kuru karaüzüm ye.. ferritin düşüklüğü için keçiboynuzu pekmezi+ kuru çekirdekli üzüm yiyerek 3-5 arasına çıkardım değerlerimi. tedaviye ilk başladığımda 1,8 falandı.
ben öyle bir duruma gelmiştimki bırak iki adım yok yürümeyi ofiste çalısırken bi anda masaya kafayı vurup derin bir uyku moduna giriyordum 2 3 dk ( bayılma gibi ama değil uyku benimki) ondan sonra baya bi toparlamış hissediyordum kendimi. bu aralar allahtan biraz daha iyiyim en azından bi anda kafam düşmüyor masaya:)

Benim de son tahlil sonuçlarıma göre 5 gün yatış verildi. Ferritin : 2.43 Demir: 19 Hgb: 8 B12:79 fakat ben yatış istemedim 5 gün olduğunu duyunca üzüldüm bayağı doktor günde 3 ten iğne yazdı 10 günlük.Hem dodeks hem kan iğnesi Evimde dinleneyim dedim 10 gün sonra yeniden gideceğim bakalım ne değişecek.He bu arada bu ilk değil ben 7 yıldır anemi tedavisi görüyorum ne alsam hangi ilacı içsem de sonuç değişmiyor hep aynı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim de son tahlil sonuçlarıma göre 5 gün yatış verildi. Ferritin : 2.43 Demir: 19 Hgb: 8 B12:79 fakat ben yatış istemedim 5 gün olduğunu duyunca üzüldüm bayağı doktor günde 3 ten iğne yazdı 10 günlük.Hem dodeks hem kan iğnesi Evimde dinleneyim dedim 10 gün sonra yeniden gideceğim bakalım ne değişecek.He bu arada bu ilk değil ben 7 yıldır anemi tedavisi görüyorum ne alsam hangi ilacı içsem de sonuç değişmiyor hep aynı.

Geçmiş olsuun.
benim ferritinim düşüktü(2,9) sadece demirde bir sıkıntı yoktu ama hemoglobin hematokrit değerlerimde düşüktü. Şu an iyiyim şükür beslenmeyle dikkat etmeye çalışıyorum ben..

ferritin değerim benimde 2.1 çıktı arkadaşlar,bir ay önce sabah akşam ferro sanol içiyorum,her sabah aç karnına keçiboynuzu pekmezi içiyorum,ve çekirdekli kuru üzüm yiyorum gün içinde aklıma geldikçe acaba yükselme oldu mu diye de merak ediyorum,3 ay olmadan tekrar baktırmak istemiyorum.bu arada kızlar aşırı kansızlık adet gecikmesi,düzensizliğimi yapar mı,iki aydır çok geç adet oluyorum da,bu sorunu yaşayan oldu mu??:KK43:

ferritin değerim benimde 2.1 çıktı arkadaşlar,bir ay önce sabah akşam ferro sanol içiyorum,her sabah aç karnına keçiboynuzu pekmezi içiyorum,ve çekirdekli kuru üzüm yiyorum gün içinde aklıma geldikçe acaba yükselme oldu mu diye de merak ediyorum,3 ay olmadan tekrar baktırmak istemiyorum.bu arada kızlar aşırı kansızlık adet gecikmesi,düzensizliğimi yapar mı,iki aydır çok geç adet oluyorum da,bu sorunu yaşayan oldu mu??:KK43:

Sanmıyorum böyle olacağını çünkü demir eksikliği dediğimiz şey kanın miktar olarak az olması değil demirden doğal olarak oksijenden yoksun olması bende böyle bi şey olmadı hiç..

Sanmıyorum böyle olacağını çünkü demir eksikliği dediğimiz şey kanın miktar olarak az olması değil demirden doğal olarak oksijenden yoksun olması bende böyle bi şey olmadı hiç..

anladım canım teşşekür ederim,acaba yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu böyle bir durum oldu yani ferritin düştü acaba adet düzensizliğide bundan olabilir mi diye düşündüm

İki üç ay kadar oldu iğneler biteli ama hala yerleri mor ve hala acıyo off!

dostlar yazacaklarımı başlığa uygun bulduğum için yazayım dedim....bende kan değerlerimi bi türlü toparlayamadım toparlasam tekrar yine düşüyo....bi ara 3 ay ilaç kullandım ve üzüm çekirdeği besin takviyesi aldım kanım depolarım falan toparlanmıştı...bi süre sonra karın ağrısı şikayetiyle doktora gittim ve kolit (bağırsak iltihabı) dediler ve yine tahlillerimde hemoglobin düşük çıktı kan ilacı yazdı yine kullandım....zaman geçti dedim bi sağlık ocağına gideyim kan değerlerime bi baktırayım ne durumda diye değerlerim yine düşük yine düşük HEMOGLOBİN 11,1 DEMİR 16 çıktı....yine ilaç verdi 1 ay kullandım ve bunun yanında yine üzüm çekirdğei takviyeside yaptım dedim kesin yükselmiştir hatta depolarda dolmuştur dedim çünkü bi ara ilacı bırakıp sırf üzümle pekmezle toparlamıştım....neyse 1 ay kullandım ve bugün bi sevinçle gittim yine sağlık ocağına kontrole sonuçlara bakınca moralim bozuldu...bi gıdım artış bile yok aksine iyice düşmüş hemoglobin 11,1 iken 10,6 ya düşmüş....halbuki öncesinde ilaçla üzümle gayet iyi toparlamıştım bu seferde aynı besin aynı ilaç takviyeleri yaptım artacağı yerde düşmüş....normal gelmedi hiç bana...doktor izinli olduğundan hemşireye sordum neden böyle oldu diye başka bi sebepten kaynaklanıyo olabilir dedi taşıyıcılık bilmem ne bişeyler dedi iyice gitti moralim miyomlardan kan sızmalarından talasemiden ülseratif kolitten olabilir dedi en iyisi bi hematoloji bölümüne git sen dedi....ilaç kullandığım halde yükselmemesi kafama takıldı acaba ondanmı şundanmı bundanmı diye....ve yine acaba diyorum bendeki bu değerlerin düşüşü bağırsak iltihabından mı aranızda kolite bağlı kansızlık yaşayanınız varmı....doktora gidince asıl cevabı bulucam ama takıldı bikere kafaya...şuan ten rengimi bi görseniz tabuttan fırlamış gelmiş ölü gibiyim :KK43:

dostlar yazacaklarımı başlığa uygun bulduğum için yazayım dedim....bende kan değerlerimi bi türlü toparlayamadım toparlasam tekrar yine düşüyo....bi ara 3 ay ilaç kullandım ve üzüm çekirdeği besin takviyesi aldım kanım depolarım falan toparlanmıştı...bi süre sonra karın ağrısı şikayetiyle doktora gittim ve kolit (bağırsak iltihabı) dediler ve yine tahlillerimde hemoglobin düşük çıktı kan ilacı yazdı yine kullandım....zaman geçti dedim bi sağlık ocağına gideyim kan değerlerime bi baktırayım ne durumda diye değerlerim yine düşük yine düşük HEMOGLOBİN 11,1 DEMİR 16 çıktı....yine ilaç verdi 1 ay kullandım ve bunun yanında yine üzüm çekirdğei takviyeside yaptım dedim kesin yükselmiştir hatta depolarda dolmuştur dedim çünkü bi ara ilacı bırakıp sırf üzümle pekmezle toparlamıştım....neyse 1 ay kullandım ve bugün bi sevinçle gittim yine sağlık ocağına kontrole sonuçlara bakınca moralim bozuldu...bi gıdım artış bile yok aksine iyice düşmüş hemoglobin 11,1 iken 10,6 ya düşmüş....halbuki öncesinde ilaçla üzümle gayet iyi toparlamıştım bu seferde aynı besin aynı ilaç takviyeleri yaptım artacağı yerde düşmüş....normal gelmedi hiç bana...doktor izinli olduğundan hemşireye sordum neden böyle oldu diye başka bi sebepten kaynaklanıyo olabilir dedi taşıyıcılık bilmem ne bişeyler dedi iyice gitti moralim miyomlardan kan sızmalarından talasemiden ülseratif kolitten olabilir dedi en iyisi bi hematoloji bölümüne git sen dedi....ilaç kullandığım halde yükselmemesi kafama takıldı acaba ondanmı şundanmı bundanmı diye....ve yine acaba diyorum bendeki bu değerlerin düşüşü bağırsak iltihabından mı aranızda kolite bağlı kansızlık yaşayanınız varmı....doktora gidince asıl cevabı bulucam ama takıldı bikere kafaya...şuan ten rengimi bi görseniz tabuttan fırlamış gelmiş ölü gibiyim :KK43:

canım ben de yıllardır demir eksikliğinden muzdaribim ve talasemi taşıyıcılığından dolayı böyle olduğunu düşünüyor doktorum
tabii bunun için yapılması gereken testleri de yaptırmayı düşünüyorum çünkü benim de değerlerim bir türlü yükselmiyor
kaç çeşit ilaç kullandım hep aynı:KK14:

öncelikle doktor.bakalım sonuçlara ne söylicek.ona göre haraket edersin. kara üzüm kurusunu adet haline getir devamlı ye. üzüm pekmezi keçi boynuzu.bunlarıda sürekli ye doğal olarak almak çok daha iyi.yanlızca ilaç yetmiyor bazı besinleri yiyerek tamamlamak daha iyi ve kalıcı oluyor.geçmiş olsun.

Arkadaşlar öncelikle herkese geçmiş olmuş,herkese acil şifalar diliyorum.
Benim de son 2 aydır çok ciddi şekilde saç dökülmem var.Saçlarım kalın telli ve çok gür olmasaydı şu an kel kalmıştım :KK43:
1 ay önce cildiyeye gittim kan tahliline yaptırmama rağmen bir sorun çıkmadı.Ducray Anastım adından serum verdi.Bir ay kullanmama rağmen hiç bir sonuç
elde edemedim.Sonra başka bir doktora gittim, bu seferki kan tahlilinde FERRİTİN:5.4 çıktı.Baya düşük yani :KK43:
Demir için minik şuruplar halinde ilaçlar verdi.Kan rengimsi gibi tadı biraz garip olsada içicem ama yeterki saç dökülmem dursun :S
Daha yeni başladım ilaçlara bir yandan da b12 takviyesine başlıyorum.
Umarım bir faydasını görürüm.
BENİM DURUMUMDA OLANLARA İSE BİR SORUM OLACAK.ACABA DÖKÜLEN SAÇLARINIZ YENİDEN ÇIKTI MI? ESKİ HALİNE DÖNDÜ MÜ :'(

uzun zamandır sitenizi takip ediyorum ve ilk defa yazıyorum. sabahtan beri interneti araştırmama rağmen kafamdaki sorulara cevap bulamadım. çok halsizim ve çabuk yoruluyorum, saçlarım dökülüyor. bu nedenle kan tahlili yaptırdım ve hgb 11,3 iken demirim 17, çok düşük yani. demir deposu boşalmış baya. benim korkum talesemi hastalığı falan olabilir mi? veya başka bi hatalık bilgisi olan varsa yazarsanız çok sevinirim arkadaşlar. pazartesi doktora soracağım ama bekleyemedim. moralim baya bozuldu. 6 ay önce falan demir düşüktü yine 3 paket falan ilaç kullandım, doktorada gitmedim. yer, içer düzelirim sandım. ama düzelmemiş. sizce tahlil sonuçlarım nasıl?
dün aldığım tahlil sonuçlarını yazıyorum.. Talesemi olma olasılığı sizce bu sonuçlarda kendini belli eder mi? Doktor böyle bir şey söylemedi. Ailemde talesemi yok. Tahlil sonuçlarım. Şimdiden çok teşekkürler.
WBC 6,73
RBC 4,44
HGB 11,3
HCT 35,4
MCV 79,6
MCH 25,3
MCHC 31,8
RDW 19,6
PLT 203,0
PCT 0,153
MPV 7,54
PDW 17,4
NEU 4,21
LYM 1,58
MON 0,662
EOS 0,241
BAS 0,04
NEU% 62,5
LYM% 23,5
MON% 9,83
EOS% 3,57
BAS:% 0,59
DEMİR (SERUM) 17
T.DEMİR BAĞLAMA KAPASİTESİ 392
FERRİTİN 7,93

hepsinden anlamam ama ferritininiz düşük baya...yani demir eksiliğiniz var...hgb normal gibi ama olailiyor böyle...demir depolarınız azalmış,dr.unuz demir hapı vermiştir muhtemelen....

Canım öncelikle geçmiş olsun doktor tahlil sonucunda ne dedi sana?
Benimde demirim düşüktü hep yorgun bitkin oluyordum uykum geliyordu.
Doktor tüpte olan ilaçlardan verdi. Ayrıca demir yapan gıdalar tükettim en son düzelmişti.
Ama bazı kişilerde bu doğuştan böyle olabiliyor. demir tüpleri boşaldıysa geri alınması çok zor oluyormuş ilaçla o yüzden içtiğin ilacın bir etkisi olmamış olabilir.
Sen elinden geldiğince gıdalardan almaya çalış bunları.
Yine de emin olamıyorsan özel hastaneye git baktır canım ihmal etme tedavisi olmayan bir hastalık değil kafana takma.
Geçmiş Olsun :KK71:

demir depoları çok boşaldığında malesef yiyeceklerle toparlanmıyor illaki ilaç kullanmak gerekiyor...
bir arkadaşıda da olmuştu dr.u 1 kova pekmez yesen 1 tane hapın yerini tutmaz demiş...ki arkadaşın ferritin baya düşük...

ben şu an hamileyim 6 buçuk aylık ve aynı durum bende var...hgb 2 demir hapına rağmen daha da düştü...meğer demir eksilikliğim yokmuş,talasemi taşıyıcısıyım o etkiliyormuş...sizde de talasemi taşıyıcılığı olabilir baktırın derim...zaten söylenmişte size...

Ben son zamanlarda aşırı unutkanlık halsizlik konsantrasyon eksikliği hissediyordum ve b 12 vitamini eksikliğinden kaynaklanıyor diye önemsemedim besinlerle düzelir diye. Arkadaşımla gittik bugün doktor çok ilgilendi hormon, hemogram, biyokimya, b 12 falan hepsine baktı. Ben ısrarla kan değerlerim iyi dememe rağmen. Sonuçlar bi geldi demir oranım 6 çıktı olması gereken en düşük seviye 25, hemogram 8 ben şok oldum gayet düzgün beslendiğimi düşünürdüm. Hemen demir tedavisine başladık haliyle, yeşil yapraklı sebze ve kırmızı et tüketmemi söyledi doktor bol bol. Kırmızı et yok denecek kadar az hayatımda. Aylarca spor salonuna gittim yediklerime dikkat ettim kilo veremedim. Sebebi yine demir eksikliğiymiş arkadaşlar. Ben çok geç farkettim ne yazık ki. Geç kalmadan doktora gidin.

uzun zamandır sitenizi takip ediyorum ve ilk defa yazıyorum. sabahtan beri interneti araştırmama rağmen kafamdaki sorulara cevap bulamadım. çok halsizim ve çabuk yoruluyorum, saçlarım dökülüyor. bu nedenle kan tahlili yaptırdım ve hgb 11,3 iken demirim 17, çok düşük yani. demir deposu boşalmış baya. benim korkum talesemi hastalığı falan olabilir mi? veya başka bi hatalık bilgisi olan varsa yazarsanız çok sevinirim arkadaşlar. pazartesi doktora soracağım ama bekleyemedim. moralim baya bozuldu. 6 ay önce falan demir düşüktü yine 3 paket falan ilaç kullandım, doktorada gitmedim. yer, içer düzelirim sandım. ama düzelmemiş. sizce tahlil sonuçlarım nasıl?
dün aldığım tahlil sonuçlarını yazıyorum.. Talesemi olma olasılığı sizce bu sonuçlarda kendini belli eder mi? Doktor böyle bir şey söylemedi. Ailemde talesemi yok. Tahlil sonuçlarım. Şimdiden çok teşekkürler.
WBC 6,73
RBC 4,44
HGB 11,3
HCT 35,4
MCV 79,6
MCH 25,3
MCHC 31,8
RDW 19,6
PLT 203,0
PCT 0,153
MPV 7,54
PDW 17,4
NEU 4,21
LYM 1,58
MON 0,662
EOS 0,241
BAS 0,04
NEU% 62,5
LYM% 23,5
MON% 9,83
EOS% 3,57
BAS:% 0,59
DEMİR (SERUM) 17
T.DEMİR BAĞLAMA KAPASİTESİ 392
FERRİTİN 7,93

canım talasemide rdw değeri 15 in altında olur seninki demir eksikliğine bağlı anemi gbi görünüyo üzülme. tabi benim bilgilerim bunlar zaten doktora yine sorarsın

canım talasemide rdw değeri 15 in altında olur seninki demir eksikliğine bağlı anemi gbi görünüyo üzülme. tabi benim bilgilerim bunlar zaten doktora yine sorarsın

ilgilendiğin için çok teşekkür ederim. artık hastalıkları da doktorları da çözmeye başladım. hemen korkutuyorlar insanı. aslında insan kendini tanıdıkça kendinin doktoru oluyor. tabiki doktorusuz da olmaz ama felaket haberlerine de hemen inanıp panik yapmamak gerek.

Ben son zamanlarda aşırı unutkanlık halsizlik konsantrasyon eksikliği hissediyordum ve b 12 vitamini eksikliğinden kaynaklanıyor diye önemsemedim besinlerle düzelir diye. Arkadaşımla gittik bugün doktor çok ilgilendi hormon, hemogram, biyokimya, b 12 falan hepsine baktı. Ben ısrarla kan değerlerim iyi dememe rağmen. Sonuçlar bi geldi demir oranım 6 çıktı olması gereken en düşük seviye 25, hemogram 8 ben şok oldum gayet düzgün beslendiğimi düşünürdüm. Hemen demir tedavisine başladık haliyle, yeşil yapraklı sebze ve kırmızı et tüketmemi söyledi doktor bol bol. Kırmızı et yok denecek kadar az hayatımda. Aylarca spor salonuna gittim yediklerime dikkat ettim kilo veremedim. Sebebi yine demir eksikliğiymiş arkadaşlar. Ben çok geç farkettim ne yazık ki. Geç kalmadan doktora gidin.

çok geçmiş olsun. düzenli beslensen de adetlerde fazla kanama olunca demir ve kan düşük çıkabiliyor. belki sende de öyle olmuştur. kendine ve beslenmene dikkat et. moralini yüksek tut. hepsi geçer inş.

çok geçmiş olsun. düzenli beslensen de adetlerde fazla kanama olunca demir ve kan düşük çıkabiliyor. belki sende de öyle olmuştur. kendine ve beslenmene dikkat et. moralini yüksek tut. hepsi geçer inş.

Çok teşekkür ederim, dikkat ediyorum ama daha da kötü oldum sanki tahlile gideceğim bakalım yine nasıl çıkacak.

X