evde tasarruf için yaptıklarımız..

aerosmith

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
31 Mart 2012
219
11
kk nın tutumlu hanımları devir ekonomi devri..uyguladığımız yöntemleri yazalım,birbirimizden çok şey öğreneceğimize eminim..

kendimden örnek verecek olursam,israfa çok karşıyım,açlıktan insanların öldüğü bir dünyada yaşıyoruz maalesef..
bir hafta boyunca gün gün yemek mönümü oluşturup öyle alışveriş yaparım,ve hiç bir şeyim bozulup çöpe gitmez..
mutlaka alışveriş listesiyle çıkarım,liste dışında bir şey almam..

çalıştırmadığım hiçbir elektrikli aleti pirizde takılı bırakmıyorum. çalışmasa bile pirizde kaldığı sürece elektrik harcıyor. deneyin faturanızdaki farkı göreceksiniz.birde bulaşık makinası kurutmaya geçtiğinde makinayı kapatıyorum ve makinanın kapağını açıp kurumaya bırakıyorum. böylelikle kurutma için elektrik harcamamış oluyor.

güzel paylaşımlar olacağını umuyorum, haydi hanımlarrrrrrr

Son düzenleme:
bende bu aralara bu tarz konular arıyordum umarım faydalı bilgiler paylaşılır hayırlı olsun topiğin

kızlar ya tasarrf demişken bişi sorcam size ... ne kadar elektrk su faturası geliyo bz karı koca çalışıyoruz akşam 7yi braz geçe evde oluyorz yani en fazla 8den 12ye kadar tv açık ışıklar açık falan ayrıca haftasonları genelde evde yokuz söle sölim ayda 2 c.tesi ve pazar evde değilz elektrk 90-95 civ. gelio suda 60-65 falan bana fazla gbi geliyo snçta ewde değilz siz ne kadar ödüyosuzn bn nerde yanlış yapıyorum acaba

Çamaşır ve bulaşık makinesini gece saat 10'dan sonra çalıştırıyoruz. Akıllı sayaç sanırım. Bunun dışında diğer aletlerin prizde takılı durmamasına özen gösteriyorum.

canım elektrik çok geliyomuş bizde eşimle çalışıyoruz akşamdan akşama tv felan açık bide ben haftada 2 kere bulaşık makşnası açarım çamaşır makinası 3 felan ketılı herzaman kullnırım birde benim şohbenim elektrik li bana en fazla 50 tl gelir elektrik 90 95 tl iki kişi için çok fazla belki kulandığın elektronik eşyalardandır mesela difrizin varsa çok elektrik harcar kombide elektrik çok harcıyo

kızlar ya tasarrf demişken bişi sorcam size ... ne kadar elektrk su faturası geliyo bz karı koca çalışıyoruz akşam 7yi braz geçe evde oluyorz yani en fazla 8den 12ye kadar tv açık ışıklar açık falan ayrıca haftasonları genelde evde yokuz söle sölim ayda 2 c.tesi ve pazar evde değilz elektrk 90-95 civ. gelio suda 60-65 falan bana fazla gbi geliyo snçta ewde değilz siz ne kadar ödüyosuzn bn nerde yanlış yapıyorum acaba

Sizin faturalar biraz fazla galiba. Biz de aynı siz gibi eşimle çalışıyoruz. Elektrik faturası 45 tl civarı (ki çok fazla), su ise 2 ayda 15 tl :KK9: geliyor. Küçük yerde yaşıyoruz ama büyük şehire göre aradaki fark bu kadar çok olmamalı.

kızlar bende 6 aylık evliyim ilk aylarda elektrik faturmız 60'dan aşağı inmiyordu ve gerçekten kullandığımız elektriğe göre gerçekten yüksek bir fatura geliyordu... televizyonun ses sisteminin ve digiturkun bağlı olduğu fişi ve kettılın fişini her kullanımdan sonra çektik ve inanırmısınız elektrik faturamız bu ay 36 tl gelmiş :) ikimizde şok olduk gerçekten... prizde takılı kalan fişler bile ne kadar çok elektrik harcıyormuş meğer :)

arkadaşım faturan hakikatten çok banada elektrik 60-65 geliyor oda klima çalıştırdığımız aylarda su ise 20 tl geçmiyor... ama bütün elektrikli alelerim A+ (klimam bile) eşim elektrikçi ve bu konuda çok dikkatlidir :KK1::KK1:

Çamaşır ve bulaşık makinesini gece saat 10'dan sonra çalıştırıyoruz. Akıllı sayaç sanırım. Bunun dışında diğer aletlerin prizde takılı durmamasına özen gösteriyorum.

yalnız o sistemde gündüz saatlerinde elektrik çift katı yazıyor bilginiz vardır umarım (birde bunun için elektrik dağıtım şirketine bildirim yapmış olamlısınız tarifeye geçiş için yapmadıysanız eğer bir anlamı olmaz istediğiniz saatte çalıştırabilirsiniz )

bu arada topik için teşekkürler süper olmuş :))

diğer arkadaşların önerilerine ek olarak sayacınızı kontrol ettirmenizi öneririm.sayaç üzerindeki son okumadan itibaren kaç kilowatt harcadığınızın da takibini yapabilir birim fiyatla çarpabilirsiniz..

ben de elektırık faturasından şikayetcıyım maalesef sanırırm bizim çok harcamamızdan değil

zam gelmesınden de kaynaklı artıslar oluyor...ayrıca fişte bırakmamak kadar kurutucu ısıtıcı aletleri az çalıştırmak en faydalısı

en azından kettle bile farkedıyor inanın....aklıma geldikçee yazarım :) güzel topik olmuş :)

alıntıdır
Tüm elektrikli aletleri kullanmadığınız zaman uzaktan kumanda ile değil açma kapama düğmesinden veya fişini çekerek kapatın. Unutmayın, kırmızı ışık yandığı sürece TV kapalı da olsa elektrik sarfiyatı devam eder.

Elektrik tasarrufunda ev aletlerinin ve kullanılan ampüllerin önemi büyüktür. Mutlaka tasarruf ampulu kullanın.

Elektrik süpürgesini haftada 2 kezden fazla açmayın. Diğer zamanlarda el gırgırı kullanın

"Susuz temizlik" olgusuna alışın. Örneğin "toz kovar" spreyleri kullanabilirsiniz. Spreyi sadece tozlu yüzeye sıkıp, kuru bezle siliyorsunuz Bu özel temizlik yöntemi size zaman, eve temizlik ve doğaya su bırakıyor.

Isıtıcınızın veya kaloriferinizin önüne ve üzerine bir şey koymayın.

Kış bile olsa havanın güneşli olduğu günler oluyor. Böyle zamanlarda perdelerinizi mutlaka açın, doğal ısıdan yararlanın.

Radyatörün üzerine süs eşyası, mermer koyup "raf" gibi kullanma çok yanlış. Bunlar ısının önünü keser.

Sızdıran ve damlatan musluklarınızı mutlaka onarın.

Çamaşır makinenizi tam dolu olarak çalıştırın. Az kirli çamaşırlar için 2 saat yıkama programı kullanmayın. Kısa programda yıkayın. Çamaşırlarınızı kurutma makinesi yerine asarak kurutun.

Bulaşıklarınızı su ile durulamadan sadece sıyırarak makineye yerleştiriniz, deterjanlar en yağlı bulaşıkları bile temizleyecek şekilde hazırlanmıştır.

Makineyi tam dolmadan çalıştırmayın. Bulaşıkların diziliş sırası ve şekli önemlidir.

Su basıncınızın düşük olması bulaşıklarınızın kirli çıkmasına neden olur. Çamaşır makinesi ve banyo işlerini aynı anda yapmayın.

Buzdolabınızın kapağının iyi kapanıp kapanmadığını mutlaka kontrol edin.

Buzdolabınızı ocak, fırın ve kalorifer gibi sıcaktan uzak yerlere yerleştirin.

Yemek pişirirken düdüklü tencere kullanırsanız, ısıdan büyük tasarruf sağlarsınız.

Çelik tencerelerde yemek pişirmek emaye tencerelere göre yüzde 35 daha tasarruf sağlar.

Pişirme esnasında tencerenin kapağını sıkıca kapatın.

El ile yıkamaya göre makinede bulaşık yıkamak avantajlıdır. Bulaşıklar 65 ve 85 derecede yıkanıp kuruduğu için tüm mikropları öldürür, bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önler. Böylece daha az su sarfiyatı sağlar, zamandan tasarrufun yanı sıra sağlık maliyetini de düşürür.

Tuvaletinizdeki su rezervuarlarına dolu bir pet şişe koyarak su sarfiyatını azaltın.

muhakkak çoğunu biliyoruz,ama yine de paylaşalım..belki birine faydamız dokunur..

kızlar yorumlar için teşekkürler herkese tek tek yazamadık toptan yazıyorum :) ya sizde çok diyosunz iyice işkillendim acaba niye byle bndede şofben var ama banyo yapmadan 2 saat önce falan açıyorum onun dsnda haftada 2 gn çam. mak. 2 gnde 1 bulaşk mak. çalıştrıyorum evde 3 tane tv var ama 3ü birden çalışmıo herzaman ... acaba sürekli hepsinin fişi takılı olduğu içnmi acaba kontrol falanmı ettrsem napsam suda mı fazla geliyo sizce ??

en fazla israfı enerjide ve mutfakta yapıyoruz..
sebzeler fazla alındığı için pörsüyüp bozuluyor..
yeşillikler doğru saklanmadığı için kısa sürede çöpe gidiyor..
haftanın 4 gününü sebze,1 gün kırmızı ya da beyaz et,bir gün balık,bir gün bakliyat olarak olarak planlayabiliriz..alışverişimizi bu plana göre yaparsak hem aklımızda ne pişireceğim sıkıntısı olmaz,hem de israf..
yeşillikleri sularını iyice süzüp,havlu peçete sararsak ömürlerini uzatabiliriz.
fazla alınmış meyvaları reçel yapabilir,komposto olarak değerlendirebilir,kurabiye ve kek yapımında kullanabiliriz..
bakliyatlarımızı 1 er kiloluk alabilir,bozulmalarına engel olabiliriz..
en fazla israfı yapılan ekmeği ise tüketebileceğimiz kadar alıp,fazlasını derin dondurucuda saklayabiliriz..

Son düzenleme:
"Susuz temizlik" olgusuna alışın. Örneğin "toz kovar" spreyleri kullanabilirsiniz. Spreyi sadece tozlu yüzeye sıkıp, kuru bezle siliyorsunuz Bu özel temizlik yöntemi size zaman, eve temizlik ve doğaya su bırakıyor.

arkadaşlar toz kovar sprey kullananınız var mı? nereden bulabiliriz. tavsiye ediyormusunuz?

Bulaşık makinesi kurutmaya geçtiği an kapar açarım o şekilde kurur.
Çalıştırmadığım sürece bulaşık ve çamaşır makinesinin fişi takılı değildir
Yatarken ve evde izlemediğim sürede tv fişi takılı değildir.
bazen takıp sökmek zahmetli olsada prizde bırakmam.
Mutfak ve banyo musluk vanalarım alttan kısık ayardadır
Elimin ayarının kaçması gibi bi durum olmuyor en fazla ayarladığım kadar akıyor.
2 kişi olduğumuz için 3 5 parça için çamaşır makinesi çalıştığı oluyor muhakkak kısa ayar yaparım
Ekonomik veya mini 30 ayarlarını kullanırım.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar

kızlar yorumlar için teşekkürler herkese tek tek yazamadık toptan yazıyorum :) ya sizde çok diyosunz iyice işkillendim acaba niye byle bndede şofben var ama banyo yapmadan 2 saat önce falan açıyorum onun dsnda haftada 2 gn çam. mak. 2 gnde 1 bulaşk mak. çalıştrıyorum evde 3 tane tv var ama 3ü birden çalışmıo herzaman ... acaba sürekli hepsinin fişi takılı olduğu içnmi acaba kontrol falanmı ettrsem napsam suda mı fazla geliyo sizce ??
2 kişi için kesinlikle fazla faturalarınız,dediğim gibi sayaç okumalarını kontrol etmenizde fayda var..

arkadaşlar toz kovar sprey kullananınız var mı? nereden bulabiliriz. tavsiye ediyormusunuz?
kullanmadım ama pronto marka kullanıp memnun olanları duymuştum..
Bulaşık makinesi kurutmaya geçtiği an kapar açarım o şekilde kurur.
Çalıştırmadığım sürece bulaşık ve çamaşır makinesinin fişi takılı değildir
Yatarken ve evde izlemediğim sürede tv fişi takılı değildir.
bazen takıp sökmek zahmetli olsada prizde bırakmam.
Mutfak ve banyo musluk vanalarım alttan kısık ayardadır
Elimin ayarının kaçması gibi bi durum olmuyor en fazla ayarladığım kadar akıyor.
2 kişi olduğumuz için 3 5 parça için çamaşır makinesi çalıştığı oluyor muhakkak kısa ayar yaparım
Ekonomik veya mini 30 ayarlarını kullanırım.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar

daha ne olsun..varsa devamını da bekleriz..

alıntıdır..
Bulaşık makineleri
Bulaşıkları, bulaşık makinesine koymadan önce soğuk suda çalkalayın.
Makineyi yarı dolu veya aşırı dolu şekilde kesinlikle çalıştırmayın.
Yaz aylarında ısıyı ve nemi azaltmak için sabah veya akşam saatlerinde yıkama yapın. Bulaşıklar için maksimum 60 derece su sıcaklığı yeterlidir.
Makine çalışırken mümkünse banyo ve mutfakta aşırı su kullanmayın.

Çamaşır makineleri
Çamaşır makinelerini tam doluyken çalıştırın.
Çamaşırları yıkarken sıcak su yerine ılık su kullanın. Elektrik enerjisinin yüzde 90'ı suyu ısıtmada harcanır. 30-40 derece su sıcaklığı, çamaşır için en uygun sıcaklıktır.
Çamaşırlar için doğru programı seçin. Çamaşırları aşırı kurutmayın. Fazla harcanan enerjinin yanında aşırı kurutma elbiseyi tüylendirir ve yıpratır.
Aşırı köpüren deterjan kullanmayın. Az veya fazla miktarda deterjan kullanımı verimsiz temizleme demektir.
Her yıkamadan sonra kurutucudaki filtreyi temizleyin.
Soğuk suda temizleme yapan deterjanlar kullanın.

Buzdolabı ve derin dondurucular
Dolabınızı, soba, radyatör, bulaşık makinesi ve ocak gibi ısıtıcı kaynaklardan uzak yerlere yerleştirin böylece enerji tüketiminizi yüzde 10-15 oranında azaltabilirsiniz.
Buzdolabının sıcaklığını +5 derecede, derin dondurucunun sıcaklığının ise -18 derecede tutmak gereklidir çünkü daha düşük sıcaklık enerji israfıdır.
Yemeklerinizi dolaba koymadan önce oda sıcaklığında soğutun. Buzdolabının kapılarının hava sızdırmaz olmasına dikkat edin. Sızdırmazlık kontrolü için beyaz temiz bir kâğıdı, kapı contası ile dolap kabinesi arasına koyun ve kapatın. Eğer kâğıt çok kolayca çekilebiliyorsa, buzdolabınız veya derin dondurucunuz hava alıyor demektir.
Derin dondurucuda buz kalınlığının 7 milimetreden fazla olmasına müsaade etmeyin. Dolabın altında veya arkasında bulunan bobinleri yılda iki defa temizleyin. Temizlemediğiniz zaman, yüzde 25 daha az fazla enerji tüketerek ancak uygun sıcaklığı elde edebilirsiniz.
Buzdolabını evinizin en sıcak yerine koyarsanız toplam enerji tüketiminiz yüzde 25 artar. Derin dondurucudan alacağınız bir kase buz parçasını dolabınızın ortasına koyun. Böylece 3-4 gün süre ile yüzde 5 daha az enerji harcarsınız.
Buzluktan çıkardığınız yiyeceği dolapta eritin, bu durum dolabınızın daha az enerji harcamasını sağlar.

Ütü
Ütü alırken kurutucu gücü düşük, buhar kapasitesi yüksek olanları seçmek daha az enerji tüketmenizi sağlayacaktır.
Ütü yapmadan önce çamaşırlarınızı düzgün şekilde askıya asın. Bu çamaşırlarınızı ütülerken daha az enerji harcamanızı sağlar.
Çamaşırların nemli olarak ütüleyin, buhar ve termostatlı ütülerin kullanılması enerji tasarrufu açısından önemlidir.
Ütüleme işinin bitimine yakın ütüyü prizden çekin ve son parçayı ütünün içinde kalan ısıyla bitirin.
Ütüleme işini, ütüyü yeniden ısıtmak gerekmeyecek şekilde yapmayı planlayın.

Saç kurutma makinesi
Saçlarınızı havlu ile iyice kuruladıktan sonra saç kurutma makinesi kullanın. Böylece daha az enerji harcarsınız.
Unutmayın, saç kurutma makinesinin10 dakika çalışması 60 watt'lık bir lambanın 3 saat yanmasına eşdeğer elektrik tüketir.

yiyecek almak kadar saklamak ta önemli arkadaşlar..saklama tüyolarına göz atalım...

Tazeliklerini uzun süre korumaları istenen yiyecek ve içecekleri sadece buzdolabına yerleştirmek yetmez; peynirin de, çileğin de, çiğ etin de favori 'mekânları' var.

Üst: Peynir, pişmiş yemek, salata, tütsülenmiş balık ve et üste konmalı. Artan yemekleri kapalı kaplarda yaklaşık üç gün, tütsülenmiş balık ve etler de bir hafta tazeliğini korur.

Orta: Süt, süzme yoğurt, yoğurt, krema ve taze peynirin yeri buzdolabının orta rafları. Açılmış kutular yaklaşık dört gün buzdolabında kalabilir.

Sebzelik: Çilek, böğürtlen vs. mantar, yeşil salata, yapraklı sebzeler, maydanoz, taze nane, dereotu gibi yeşilliklerin yeri sebzelik. Hassas meyve ve sebzeler buzdolabının sebzelik bölümünde üç gün saklanabilir. Diğer sebze ve meyveleri buzdolabında saklamanız şart değil. Muz, papaya, mango gibi egzotik meyve, portakal, mandalina gibi turunçgilleri, domatesleri buzdolabında koymayın, tatları kaybolur.

Salatalık veya biber gibi sulu sebzelerin ise ne buzdolabında ne de dışarıda ömürleri fazla uzun değil. Mümkün olduğunca çabuk tüketilmeliler.

Kapı: Tereyağı, margarin, yumurta, açılmış reçel kavanozları, içecekler, salata sosları vs. kapıda gözlerde yerini buluyor. Açılmış meyve ve sebze sularını fazla bekletmeyin. Kapıdaki tüm diğer yiyecek ve içecekleri birkaç hafta saklayabilirsiniz. Yumurtalar üç günden fazla beklediklerinde tazeliklerini kaybederler.

Tüm yiyecekleri ağzı kapalı kaplarda muhafaza edin. İsterseniz, doğal kozmetik ürünlerinizi de buzdolabında tutabilirsiniz; buzdolabında saklanan ojelerin ömrü de daha uzun olur.

Alt: Çiğ et ve balık alta. Çiğ kıyma ve balığı bir gün içinde tüketmek gerekir. Et ve tavuğu iki üç gün buzdolabının en soğuk bölümü olan (derin dondurucu hariç tabii) alt kısmında saklayabilirsiniz..
alıntıdır..

X