Örgü sakallı ipten halı, yolluk nasıl yapılır bol bol sorular cevaplanmayı bekliyooooorrrr

Bebek örgüleri, örgü teknikleri, Tığ işi örgüler, Örgü oyuncaklar, Örgü takılar,

akillibidikk

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
20 Mayıs 2011
1.425
11
Fikirlerinize ihtiyacım varrrrrr
Bu sitedeki birçok ürünü inceledim hepsi birbrinden güzel emeği göz nuru bende bu tarz elişiyle uğraşmayı seviyorum en son olarak kendime sakallı kalın ipten halı örmeye karar verdim ama acami oldugum için fikirlerinize ihtiyacım var sorularım
1-tığla mı şile mi öreyim kaç numarayla
2-özellikle ne renk ip tavsiye edersiniz kullandıkça iplerin rengine bir değişiklik oluyormu
3-simli mi tek renk mi birkaç rengi karıştırarak mı örmeliyim
4-bütün mü parça parça mı örmeliyim
5-ve nasıl bir örgü tekniğiyle örmeliyim
6-halı örsem 4metrekareye ne kadar ip kaç kg gider
7-temizliği nasıl oluyor yıkandıktan sonra ipler yatışıyor mı yoksa hala şık duruyormu
8-yatak odası takımı örsem 3 parça kaç metre kare idealdır ve kaç kg gider
9-ipin kg fiyatı ne kadardır
10-tahminime göre sabır isteyen bir örgü olacak sizce değer mi
11- sizin tavsiyeleriniz nelerdir bugün yarın ip almayı düşünüyorum ne kadar zamanda bitir ortalama

becerikli bayanlar yok mu önerileriniz mesela krem renginde örmeyi düşünüyorum bir dönem tek renk kullanacağım sonra üstüne küçük yuvarlak renkli daireler örüp benekli gibi kullanmayı düşündüm bir müddet sonrada onları çıkartıp tek renkle karışık şeritler ekleyerek saghy halılar gibi kullanmayı düşündüm mesela buldugum örnekler şunlar
$15112009l-1.jpg $foretsakalliipten.jpg $forumdasnetsakalliipten.jpg $img1221xg.jpg

Arkadaşım, sorularına karşılık bende sana soru sorayım o halde. Örneğin nereye öreceksin? İçine desen koyacakmısın? Tek renk mi, başka renklerlemi karıştıracaksın?
Ben daha önce 6 m kareden daha büyük salonuma ördüm, bunu üç eşit ve uzun parça halinde örüp sonra boydan olmak üzere birleştirdim. Ama ben kaneviçe şablonlarında bulduğum kocaman çiçekler yaptım. Yani örerken içinde işledim. Çok güzel oldu, birde buna benzer küçüğünü ördüm. Sonra istekler gelince, 2 renkten kare kare örüp ekleyerek de yaptım. Ben şişle ördüm. Ancak örmesinde birşey yok. Yani otura kalka örüyorsun sonuçta, ama o altına birşey dikmesi yok mu? Allahın vermiş olduğu bir ceza gibi. Eger banyo gibi yerlere öreceksen, altına mutlaka kaydırmazlardan dikiyorsun bu kolay tabiki küçük olduğu için. Ama eger büyük öreceksen altına ben yapı marketlerde satılan çok ince ve ucuz olan halıflex alıp diktim, hem tok durdu hemde çok güzel oldu. Görüntü süper ona bir diyeceğim yok, temizliği ise öyle kolayki, sil gitsin o kadar. Bir de bu ipler iki çeşit oluyor, biri ince birisi kalın, eğer ince alacaksan içine mutlaka aynı renginden yün karıştırıp örmelisin. Ama kalını daha pratik. Ben salonuma ördüğüme tam hatırlamıyorum ama sanırım 6-7 kg.yün gitmişti. Umarım faydalı oldum. Yine takıldın yer olursa sor, cevaplarım. Haydi kolaylıklar gelsin sana.

Fikirlerinize ihtiyacım varrrrrr
Bu sitedeki birçok ürünü inceledim hepsi birbrinden güzel emeği göz nuru bende bu tarz elişiyle uğraşmayı seviyorum en son olarak kendime sakallı kalın ipten halı örmeye karar verdim ama acami oldugum için fikirlerinize ihtiyacım var sorularım
1-tığla mı şile mi öreyim kaç numarayla
2-özellikle ne renk ip tavsiye edersiniz kullandıkça iplerin rengine bir değişiklik oluyormu
3-simli mi tek renk mi birkaç rengi karıştırarak mı örmeliyim
4-bütün mü parça parça mı örmeliyim
5-ve nasıl bir örgü tekniğiyle örmeliyim
6-halı örsem 4metrekareye ne kadar ip kaç kg gider
7-temizliği nasıl oluyor yıkandıktan sonra ipler yatışıyor mı yoksa hala şık duruyormu
8-yatak odası takımı örsem 3 parça kaç metre kare idealdır ve kaç kg gider
9-ipin kg fiyatı ne kadardır
10-tahminime göre sabır isteyen bir örgü olacak sizce değer mi
11- sizin tavsiyeleriniz nelerdir bugün yarın ip almayı düşünüyorum ne kadar zamanda bitir ortalama

canım şimdi bildiğim kadarıyla sorularına cevap vermeye çalışayım.
1-tığla da örebilirsin şişle de.ben tığla paspas örmüştüm.şişe oranla daha çabuk ürüyordu.o açıdan tığ bana daha kolay ve pratik gelmişti.
2-sonra ipin rengi ve simli olup olmaması tamamen senin tercihin.evine hangisi daha uygun olacaksa onu seç.ipin renginde herhangi bir değişiklik olmaz.
3-kesinlikle parça parça örüp birleştir.çünkü tek parça örersen örgün biraz büyüdükten sonra ağırlaşır.örmek çok güç olur.
4-ben dantel örerken kullandığımız sıkiğneleri kullanarak örmüştüm.
5-ne kadar ip gideceğini tuhafiye çalışanları çok iyi biliyor.sen kaç metrekare öreceğini söylüyorsun,kaç renk olacağını belirtiyorsun.onlar uygun miktarda ipi veriyor.
6-benim örgün paspas olduğu için kirlenince makinenin hassas programına atıyorum.
7-zaman içerisinde ipte sönme veya yatışma olmadı.hala pufuduk pufuduk.
8-ipin fiyatı simlide farklı düz olanlarda farklı.şimdi tam olarak hatırlayamıyorum.benim paspasımın ipine yanlış hatırlamıyorsam 30 lira gibi bişey gitmişti
9-halı bence çok büyük emeğine değer mi bilmiyorum.onun yerine paspas veya küçük yolluk yapsan hem sabrını zorlamaz.hem de hevesini almış olursun.:KK34:
benden bu kadar:KK6:
bu arada benim paspasa da aşağıdan bakabilirsin
http://www.kadinlarkulubu.com/evimi...alli-iple-ordugum-cicek-desenli-paspasim.html

Arkadaşım, sorularına karşılık bende sana soru sorayım o halde. Örneğin nereye öreceksin? İçine desen koyacakmısın? Tek renk mi, başka renklerlemi karıştıracaksın?
Ben daha önce 6 m kareden daha büyük salonuma ördüm, bunu üç eşit ve uzun parça halinde örüp sonra boydan olmak üzere birleştirdim. Ama ben kaneviçe şablonlarında bulduğum kocaman çiçekler yaptım. Yani örerken içinde işledim. Çok güzel oldu, birde buna benzer küçüğünü ördüm. Sonra istekler gelince, 2 renkten kare kare örüp ekleyerek de yaptım. Ben şişle ördüm. Ancak örmesinde birşey yok. Yani otura kalka örüyorsun sonuçta, ama o altına birşey dikmesi yok mu? Allahın vermiş olduğu bir ceza gibi. Eger banyo gibi yerlere öreceksen, altına mutlaka kaydırmazlardan dikiyorsun bu kolay tabiki küçük olduğu için. Ama eger büyük öreceksen altına ben yapı marketlerde satılan çok ince ve ucuz olan halıflex alıp diktim, hem tok durdu hemde çok güzel oldu. Görüntü süper ona bir diyeceğim yok, temizliği ise öyle kolayki, sil gitsin o kadar. Bir de bu ipler iki çeşit oluyor, biri ince birisi kalın, eğer ince alacaksan içine mutlaka aynı renginden yün karıştırıp örmelisin. Ama kalını daha pratik. Ben salonuma ördüğüme tam hatırlamıyorum ama sanırım 6-7 kg.yün gitmişti. Umarım faydalı oldum. Yine takıldın yer olursa sor, cevaplarım. Haydi kolaylıklar gelsin sana.

arkadaşım tebrik ederim vallahi.maaaşallah size.6 metrekareden daha büyük halı örmek herkesin harcı değildir.sabırlı bir yapıya sahip olmalısınız.sağlıkla kullanın halınızı.:KK42::KK42:

Teşekkür ederim, zaten bir delilik anıma denkgelmişti sanıyorum. Şimdi üste para verseler öremem. (YOK YOK PARA VERİRLERSE ÖRERİM GİBİ)

sonun da iplerimi aldım kremin açık ve koyu tonunu aldım koyu tonu çok açık kahverengiye benziyor açık kremden 2,5kg koyu kremden 4kg aldım
9 numara şişle şişe benzer 4,5 tığ aldım ama şişle daha kolay örülüyormuş onu anladım
önce 80 ilmekle şişe başladım şişim uzun olandan değil normal boyda olandan olunca bir müddet sonra zorladı örmek bende parça parça örmeye karar verdim şimdi 25 ilmekle örmeye başladım parça parça örüp birleştireceğim bakalım nasıl olacak
cevap verenlere teşekkür ederim işte bunlarda iplerim
$Fotoğraf0523.jpg $Fotoğraf0524.jpg $Fotoğraf0525.jpg

Son düzenleme:

aslında yatak odasına örmek istiyorum ama sıkılmadan bitirebilirmiyim bilemediğim için şimdilik yolluk olarak örmeye başladım kremin 2 tonunu aldım desen koymayı tam olarak beceremeyebilirim şişle örerken sonradan üsütüne örüp eklerim diye düşündüm. bugün aldım çabuk çoğalıyor sadece örerken çok fikir değiştiriyorsun onu anladım yok şöyle olsun yok böyle olsun diye ama inşallah güzel olacak sanada maşallah nasıl ördün o kadar büyük bir halıyı :nazar:

ördüm canım parçaları birleştirmedim sadece çünkü bitene kadar yaz geldi yazında pek örülmüyor kış sezonunda yeniden örülüyor ördüğüm bir parçanın fotosunu paylaşablirim umarım beğenirsiniz

canım süper olmuşlar
bayıldım. ellerine sağlık. bitince çok güzel olacaklar eminim. şagi halı gibi yumuşacık görünüyor.

Kızlar merhabalar, ben ekte gönderdiğim paspastan girişime örmek istiyorum. Ancak nasıl yapılır bilmiyorum. Sadece sakallı ipmi kullanıyoruz yoksa içine başka ip koyuyor muyuz? Ben tığla yapmak istiyorum. Bilen birinin bana tığ ölçüsü dahil nasıl yapacağımı anlatmasını rica ediyorum.

$Adsýz resim.jpg

hanımlar emeğinize sağlık valla supersiniz.

akillibidikk seninde emeğinie sağlık.

bende bir iki sene evvel bir parça başlamıştım. battaniye gibi bir şey yapmak üzere sonra yarım kaldı. aynı ipten bulabileceğimi sanmıyorum. farklı renklerden devam etsem olur mu?

bende ince uzun bir parçayla başladım. şimdi devam etsem diğer parçalarla nasıl birleştireceğimi bilmiyorum :KK43:( bu yüzden kaldı öylece.

X