Engelli çocuktan sonra ikinci çocuk kararı fikirleriniz?

lalturan

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
6 Mayıs 2009
99
2
kızım 2,5 yaşında.hemistiyor hem istemiyor gibiyim.aynı şeyleri tekrarlamak korkusu had safhada..ama yeni bir canın bizi dahada hayata bağlayacagını düşünüyorum bazen.ne bilyim..kızıma henüz konmuş bir teşhis yok.ağır bir gelişim geriliği.6 aylık gibişu an yeni desteksiz oturmaya başladı.maddi konuda sıkıntımız yok.ilk1 yıl bakıcıdestekli oluruz diyorum.sizin tecrübeleriniz neler?yani zorlukları ne oldu? iyi önlerine oldu? evet hayat bizim hayatımız ama insan fikir almadan edemiyor.dirateyli bir insanım çok sabırlıyım.kızımla çok meşakatli yollar aştık halen aşıyoruz ve aşacağızda yıllar boyu.ama ne bileyim..sormakistedim sadece.daha beklemelimiyim?bir yandanda 5 yaş en fazla fark olmalı diyorumki kardeşi büyüynce sahipçıkabilsin.ama ikisini birden büyütmekte zorla diyorumbir yandan.yaşadıklarınız neler?

[/Umerhabalar
benim iki engelli çocuğum var. aralarında 10 yaş var.
ikincisisnde gerekli tüm takipleri yaptırmıştık maalesef aynı şey oldu sebebi bilinmeyen genetik hastalık....
bence sizin için 2buçuk yaş çok az..bu çocukla yeteri kadar ilgilenemeyebilirsiniz. hamilelik ve kuçuk bebeği büyütme süresinde..
zannederim bebeğiniz fizyoterapi görüyordur.yuruyebilme durumu var mı? onu ayağı kaldırdıktan sonra mutlaka düşünün derim. tabiiki sizin yaşınızda önemli
engelli cocuklar için kardeş çok önemli. hatta iki kardeş olmasında fayda var. ]İlerde kardeşler paslaşarak engelli kardeşin bakımını üstlenebilir. bence biraz daha bekleyip genetik danışmanlık aldıktan sonra düşünün. Allah inşaallah sağlıklı ve vefalı çocuklar versin

kızım 2,5 yaşında.hemistiyor hem istemiyor gibiyim.aynı şeyleri tekrarlamak korkusu had safhada..ama yeni bir canın bizi dahada hayata bağlayacagını düşünüyorum bazen.ne bilyim..kızıma henüz konmuş bir teşhis yok.ağır bir gelişim geriliği.6 aylık gibişu an yeni desteksiz oturmaya başladı.maddi konuda sıkıntımız yok.ilk1 yıl bakıcıdestekli oluruz diyorum.sizin tecrübeleriniz neler?yani zorlukları ne oldu? iyi önlerine oldu? evet hayat bizim hayatımız ama insan fikir almadan edemiyor.dirateyli bir insanım çok sabırlıyım.kızımla çok meşakatli yollar aştık halen aşıyoruz ve aşacağızda yıllar boyu.ama ne bileyim..sormakistedim sadece.daha beklemelimiyim?bir yandanda 5 yaş en fazla fark olmalı diyorumki kardeşi büyüynce sahipçıkabilsin.ama ikisini birden büyütmekte zorla diyorumbir yandan.yaşadıklarınız neler?

Allah yavrunuzu bağışlasın. Sizde veya eşinizde genetik bir rahatsızlık olabilir. Tahlil, test vs. yapıldı mı? Kızınıza teşhis konulabilmesi için önce size bakılması gerek. Teşhis konulduktan sonra tüp bebek yöntemiyle sağlıklı çocuk sahibi olabilirsiniz.

allah yardımcınız olsun zor bir durumdasınız
evladınız için olabilecek eniyi noktaya gelebilmenizi dilerim
Kardeş çok önemli tabi düşünüyor ve istiyor olmanız çok güzel, en doğru kararı iç sesinizle vereceğinizden eminim,
zorlu yolunuzda kolaylıklar dileyerek tüm kalbimle evladınıza sağlık sıhhat versin allahım inşallah sizede güç kuvvet

ben kendine güvenine bayıldım zira ben kendime hiç güvenmiyorum 2 oğlum var biri 14 diğeri 9 yaşında 9 yaşında olan 1,5 yaşındayken bakıcımız düşürdü beyin kanaması geçirdi ve benim için zorluklar başladı şükürlr olsun şimdi iyi ama halen desteğe ihtiyacı var ve ben çok istememe rağmen 3, cesaret edemiyorum hem ona haksızlık edeceği düşündüğümden hemde ya onada bir şey olursa korkusundan bence yavrunuz daha küçük bekleyin biraz daha allah hepimizin yavrularınA ŞİFA VERSİN İNŞALLAH VE HİÇ BİR ANNEYİ EVLADIYLA SINAMASIN ÇOK ZOR:KK43::KK43::KK43::KK43::KK43::KK43::KK43::KK43::KK43::KK43::KK43::KK43::KK43::KK43::KK43::KK43::KK43::KK43::KK43::KK43::KK43::KK43:

ben kendine güvenine bayıldım zira ben kendime hiç güvenmiyorum 2 oğlum var biri 14 diğeri 9 yaşında 9 yaşında olan 1,5 yaşındayken bakıcımız düşürdü beyin kanaması geçirdi ve benim için zorluklar başladı şükürlr olsun şimdi iyi ama halen desteğe ihtiyacı var ve ben çok istememe rağmen 3, cesaret edemiyorum hem ona haksızlık edeceği düşündüğümden hemde ya onada bir şey olursa korkusundan bence yavrunuz daha küçük bekleyin biraz daha allah hepimizin yavrularınA ŞİFA VERSİN İNŞALLAH VE HİÇ BİR ANNEYİ EVLADIYLA SINAMASIN ÇOK ZOR:KK43::KK43::KK43::KK43::KK43::KK43::

[/Umerhabalar
ikincisisnde gerekli tüm takipleri yaptırmıştık maalesef aynı şey oldu sebebi bilinmeyen genetik hastalık....
bence sizin için 2buçuk yaş çok az..bu çocukla yeteri kadar ilgilenemeyebilirsiniz. hamilelik ve kuçuk bebeği büyütme süresinde..
zannederim bebeğiniz fizyoterapi görüyordur.yuruyebilme durumu var mı? onu ayağı kaldırdıktan sonra mutlaka düşünün derim. tabiiki sizin yaşınızda önemli
engelli cocuklar için kardeş çok önemli. hatta iki kardeş olmasında fayda var. ]İlerde kardeşler paslaşarak engelli kardeşin bakımını üstlenebilir. bence biraz daha bekleyip genetik danışmanlık aldıktan sonra düşünün. Allah inşaallah sağlıklı ve vefalı çocuklar versin

Allah kolaylık versin.Birşey sormak istiyorum bu genetik rahatsızlık hiçbir şekilde belli olmuyor mu??Hamile kalmadan önce falan yapılan herhangibir testleri yok mu?

[/Umerhabalar

Merhaba esvedtas. Allah yavrularına hayırlı ömürler nasip etsin, onları sizlere bağışlasın inş.
Bilinmeyen genetik hastalık yazmışsın. Günümüzde o kadar çok genetik hastalık var ki evet bazılarına tanı konulmakta güçlük çekiliyor. Türkiye'de tanı konulamayan bir çok hastalık yurt dışında belirlenebiliyor. Hangi şehirdesiniz bilmiyorum ama lütfen iyi bir genetik uzmanıyla irtibata geçin. Çok geçmiş olsun.

Allah kolaylık versin.Birşey sormak istiyorum bu genetik rahatsızlık hiçbir şekilde belli olmuyor mu??Hamile kalmadan önce falan yapılan herhangibir testleri yok mu?

Tabi ki oluyor. Ailede hasta biri varsa kolayca belirlenebiliyor ancak hasta biri yoksa ve bir çiftin hasta bir çocuğu olursa işte o zaman gerekli tüm tetkikler yapılıyor.

Tabi ki oluyor. Ailede hasta biri varsa kolayca belirlenebiliyor ancak hasta biri yoksa ve bir çiftin hasta bir çocuğu olursa işte o zaman gerekli tüm tetkikler yapılıyor.

Peki bu genetik rahatsızlık çocukta ne gibi sorunlara neden oluyor.Bedensel özürlülük mü yoksa zihinsel tarzda mı?Mesela benim halamın kanında mikrop varmış.O yüzden iki çocuğundan birisi çok ileri derecede özürlü doğdu,diğeri onun kadar olmasada o da öyle ama zihinsel hiçbir sorunlar yok.Acaba bu da mı genetik hastalık oluyor?

Peki bu genetik rahatsızlık çocukta ne gibi sorunlara neden oluyor.Bedensel özürlülük mü yoksa zihinsel tarzda mı?Mesela benim halamın kanında mikrop varmış.O yüzden iki çocuğundan birisi çok ileri derecede özürlü doğdu,diğeri onun kadar olmasada o da öyle ama zihinsel hiçbir sorunlar yok.Acaba bu da mı genetik hastalık oluyor?

Genetik hastalık zihinsel de olabilir bedensel de. Halanın kanında ne gibi bir mikrop varmış? Çocukların engelli olmaması için bir çok şey yapılabilir. Halanız ilk çocuktan sonra genetik danışmanlık almış mı?

oncelikle Allah yardimcin olsun.
canim bence riske degmez,bak bi tavsiyem var.
neden laboratuar denetimi aldinda bebek sahibi olmaya bas vurmuyosun?
kocanin ve senin hastalikli genlerini cikarip saglikli genleri birlestiriyolar.
insallah Allahin izniylede saglikle bi bebege nasip oluyosun.

bence kesinlikle dusunmeye deger..

Genetik hastalık zihinsel de olabilir bedensel de. Halanın kanında ne gibi bir mikrop varmış? Çocukların engelli olmaması için bir çok şey yapılabilir. Halanız ilk çocuktan sonra genetik danışmanlık almış mı?

Valla canım nasıl bir mikropmuş bilmiyorum.Çünkü yaşı ilerledi artık 50 lerde.Çok eski bir mevzu olduğundan benim sadece duyum olarak bilgim var.Köyde yaşamışlar cahillermiş o zaman o yüzden hiçbir tedbir alınmadan ikinci çocuk yapılmış.Halam olduğu için acaba bu tarzda ailesel olarak da bizde falanda olma ihtimali var mı diye aklıma geldi de ama olsa herhalde ilk çocukta ortaya çıkardı demi??

benim kızımdownlu ve 13 yaşında. bütün pişmanlığım en kısa zaman aralığında ona kardeş yapmayışım oldu. çünkü büyüdükten sonra okuldu eğitimdi artık kardeş için vKİT KALMIYOR.

geldik 3,5 yaşına.tüm genetik tahliller yapıldı ama sonuç yok.yurtdıına da yollandı.ne zaman geleceğine dair bir fikir de yok çünkü sürekli tahlil yapılıyormuş ama temiz çıkıyormuş.tüp bebek içinse tahlillerin sonucu belli olmalıymış..ne zor..

geldik 3,5 yaşına.tüm genetik tahliller yapıldı ama sonuç yok.yurtdıına da yollandı.ne zaman geleceğine dair bir fikir de yok çünkü sürekli tahlil yapılıyormuş ama temiz çıkıyormuş.tüp bebek içinse tahlillerin sonucu belli olmalıymış..ne zor..

etrafımda çocuğu engelli olup,onun dışında sağlıklı boy boy çocukları olan fazla sayıda kişiler var.Otizmli bir evladım var,ikinci gebeliğimde karnımda kaybettim ve bir düşük.Ama zamanı geldiğinde tekrar düşünecez ve sıkı takiplerimizi yaptırıcaz,ben sadece talihsizlik yaşadığımı ve bunun hep böyle gitmeyeceğini biliyorum,belki his belki gördüğüm rüyalardan dolayı..dua edelim bol bol.

etrafımda çocuğu engelli olup,onun dışında sağlıklı boy boy çocukları olan fazla sayıda kişiler var.Otizmli bir evladım var,ikinci gebeliğimde karnımda kaybettim ve bir düşük.Ama zamanı geldiğinde tekrar düşünecez ve sıkı takiplerimizi yaptırıcaz,ben sadece talihsizlik yaşadığımı ve bunun hep böyle gitmeyeceğini biliyorum,belki his belki gördüğüm rüyalardan dolayı..dua edelim bol bol.

böyle özel bir çocuga sahip olma şansım milyonda birdi belkide..onun sevgisi anlatılmaz ama ihtimaller çok yoruyor insanı.yaptırmaya kalksak sıkı takip yok bizim için sanırım.hangi doktora ne branşa gideceğimi bile tam bilmiyorum yorucu günller beni bekliyor sanırım

böyle özel bir çocuga sahip olma şansım milyonda birdi belkide..onun sevgisi anlatılmaz ama ihtimaller çok yoruyor insanı.yaptırmaya kalksak sıkı takip yok bizim için sanırım.hangi doktora ne branşa gideceğimi bile tam bilmiyorum yorucu günller beni bekliyor sanırım

neden sıkı takip olmasın canım,iyi bir dr araştır öğren,hamile kalmadan önce ona git.Birşeyleri çok istiyorsak bazı şeyleri göze alıp hazırlıklı olmamız gerekir.İlla ki olumsuz olacak diye bişey yok.. :)

Benim.6 yasında.atipik.otizmli.kizimm.var.1yasinda.kücuk.kizim.var.bende.ikinci.cocuk.asla.diyordum.ama.korktugum.gbi.olmadi.şimdi.beracer.buyuyorlar.

X