Premature Bebekler bebeğinde gelişim geriliği olanlar..yardım lütfen!

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.

mlkyyy

O,artık anne:))
Kayıtlı Üye
12 Nisan 2013
703
10
35
Arkadaslar 35+3günlük hamileyim,daha öncede konu açmıştım 34 35 haftada doğum yapanlar diye..çok şükür 36,haftanın içindeyim..erken doğum riski 2kez serklaj stres 3aydır hastanede yatma derken psikolojım allak bullak oldu,nette bişeyler arastırmaktanda basım döndü:KK43:benim bebeğim 2 3hafta geriden geliyor.gecen hafta düzelmişti bu hafta kilo almamış.2250gram fılan suan..Dr.lara sordum sadece gelişimi geriymiş organları 35+3le uyumluymuş,tam olarak rahimiçi gelişme geriliğ tanısıda konamıyor,çünkü dopplerim iyi suyum iyi bebek hareketi iyi,buna rağmen geri.aranızda varmı böyle doğum yapan?haftası iyi olmasına rağmen gelişimi düşük haftayla uyumlu olduğundan küveze girdimi?bide ne yiyip içmeliyimki bebeğim kilo alsın?yardımlarını deneyimlerini paylaşmanızı rica ediyorum

bende de 30 haftadan sonra 2 hafta gelişim geriligi vardı bebegin herşeyi normaldı ama kilosu boyu yani gelişimi hep 2 hafta geriden geldi..bazen iyi kilo alıyordu tam düzeldi derken tekrar duruyordu böyle böyle 35 haftanın sonunda doğum yaptım kızım 1920 gr 47 cm doğdu saglıgında bi sorun yoktu çok şükür ama dr çok küçük olduğu için 5 gün küvez de kontrol altına aldı ama hiçbir sağlık sorunu olmadı çok şükür senin bebeginin kilosu çok iyi haftası da korkma cnm hayırlısı ile hiçbişey olmaz...

cnm eltımın bebegı 39 haftada 2300 g dogdu gelısımı gerıydı ama mınnak kızımız cok sağlıklıydı
kuveze gırmedı normal doğum ıle dünyaya geldı

Arkadaslar 35+3günlük hamileyim,daha öncede konu açmıştım 34 35 haftada doğum yapanlar diye..çok şükür 36,haftanın içindeyim..erken doğum riski 2kez serklaj stres 3aydır hastanede yatma derken psikolojım allak bullak oldu,nette bişeyler arastırmaktanda basım döndü:KK43:benim bebeğim 2 3hafta geriden geliyor.gecen hafta düzelmişti bu hafta kilo almamış.2250gram fılan suan..Dr.lara sordum sadece gelişimi geriymiş organları 35+3le uyumluymuş,tam olarak rahimiçi gelişme geriliğ tanısıda konamıyor,çünkü dopplerim iyi suyum iyi bebek hareketi iyi,buna rağmen geri.aranızda varmı böyle doğum yapan?haftası iyi olmasına rağmen gelişimi düşük haftayla uyumlu olduğundan küveze girdimi?bide ne yiyip içmeliyimki bebeğim kilo alsın?yardımlarını deneyimlerini paylaşmanızı rica ediyorum

cnm kg konusuna gelınce bademın kg aldırdığını bılıyorum bı akramız demıstı bolca tukettım
bıde bende kansızlık vardı kan takılma ıhtımalınden bahsettı dr uz tam bı hafta bıyunca ac karnına 4 5 kasık kecıboynızı pekmezı yedım nerdeyse bı kucuk kavanoz bıttı bı hafta sonra gıttıgımızde bebgım tam 500 gr almıştı hemde sadece bır haftasakanımda 10.3 ten 11 e yukselmıstı
son kontrolumdu zaten bebegım açıl sezeryanla 37 haftalık alındı 3780 dogdu
bol badem ıle kecboynzu pekmezı tavsıye ederım

Son düzenleme:
cnm oncedende yazdıklarına sahıt olmuştum cok sevındım kı artık hafta olarak tehlıkelı donemı atlatmışsınız serkaj kaçıncı haftada alınıcak

Canım çok teşekkür ederim deneyimlerini paylaştığın için..hergun bi sorun çıkınca allak bullak oluyo insan,gunler haftalar geçtikçe mutlu olurken bıyandanda bebeğim boşamı karnımda duruyo beslenmıyomu dıyorum..küçük doğan beslenemeyen bebekler doğduktan sonrdamı böyle devam ediyokı emmıyo zayıf kalıyo falan?

Canım serklaj için hafta vermedi dr.um.sancın başladığı an alalım dedi.ufak kasılmalar 5dkya düştüğü an.herkesın 37,haftada alınıyomuş benım 3 3,5cm acıklıgım var aldığımız an doğum her an başlayabilir ne gerek var bebek ne kdar dursa kar dedi bakalım

Canım sagolasın..yani benim anlamadığım bu hafta hiç kilo almamış,kan akımım iyi bebeğe giden oksijen besin iyi fakat almıyor kılo milim milim.çok ilaç kullandım erken doğum riskinden on bağlıyorum.bide tedaviye cevap vermeyen üroplazma diye enfeksıyonum var

bende de gelişme geriliği vardı . hergün kırmızı et yumurta yedim .en iyi kilo yapan şeyler bunlarmış..ama bebeğin kilo aldı mı dersen hayır almadı akımda sıkıntı vardı çünkü .yine de denemende fayda var.

Benim ikinci oğluşumda vardı gelişim geriliği. Yemediğim şey kalmadı ama kilo alımında sıkıntı vardı. 38. haftada iyi gitmeyen bişeyler var demek ki içerde çıkartalım artık dedi doktor.2500 doğdu. 47cm ama sağlılıydı şükür. sonrasında öyle bir kilo aldı ki maşallah doktor bir ara yeter üst sınırı geçmiş dedi. merak etme hiç sonradan toparlıyorlar inşallah sağlıkla kucağına alırsın minişini

mrb ben 33 haftalık hamıleyım bebegım 1 hafta gelısım gerılıgı var deedı doktor 1471 grm kılosu zayıf dedı bebge gıden kan akısı ıyı ama bebek beslenemyr ve benm 21 haftdan berı suym hep 8 cm olculdu smdı 6 cm dusmus malesef cok uzuluyrm cok strellı gecyr hıc yuzum gulmedı bu hamılelıkte sezeryanla bebgı alacaklarms bellı degıl daha duruma bakacaklarms bu durumda erken bebk dunyaya getren varmı ? varsa bakımı nasıl olur kuvezde ne kadar kalr nasıl beslenır yasayan tecrubelı arkadaslardn yardım ıstyrm lutfen yardım edermsnz nasıl olacak bılmıyrm hıc bır fıkrm yok ılk bebgım tadını bıle cıkaramadm yemn ederm kı cok zor gunler gecyrm yarıdmmmmm lutfen =((

mrb ben 33 haftalık hamıleyım bebegım 1 hafta gelısım gerılıgı var deedı doktor 1471 grm kılosu zayıf dedı bebge gıden kan akısı ıyı ama bebek beslenemyr ve benm 21 haftdan berı suym hep 8 cm olculdu smdı 6 cm dusmus malesef cok uzuluyrm cok strellı gecyr hıc yuzum gulmedı bu hamılelıkte sezeryanla bebgı alacaklarms bellı degıl daha duruma bakacaklarms bu durumda erken bebk dunyaya getren varmı ? varsa bakımı nasıl olur kuvezde ne kadar kalr nasıl beslenır yasayan tecrubelı arkadaslardn yardım ıstyrm lutfen yardım edermsnz nasıl olacak bılmıyrm hıc bır fıkrm yok ılk bebgım tadını bıle cıkaramadm yemn ederm kı cok zor gunler gecyrm yarıdmmmmm lutfen =((
slm canım su an senı en ıyı ben anlıyorum kı bırebır aynısını yasadım soyledıklerıyın benım bebegımde de 28. Haftada gelısme gerılı tespıt edıldı kan akımları falan muhabbetı ıste sonuc olarak bebegım hep 2-3 hafta gerıden geldı baska hıcbır sıkıntım yoktu doktorum 39+1 de artık alalım ıcerde buyumuyor dısarda buyusun demı dogum sezeryan oldu cunku bebek kucuk normal dogumda strese gırer dedı ve kucuk melegım 22oo gr 46 cm dogdu haftası ıyı oldugu ıcın kuveze fılan gırmedı gayet saglıklıydı maşallah, ıste bakım olarak da pek zor olmuyor ıste mınıcık bısey bırazdaha ozen gosterıyorsun o kadar bı de kıyafetlerın ıcınde kayboluyor bır muddet ıste sonra buyuyorlar su an kelebegım 4 aylık akranlarından sadece bır kılo eksıgı var fakat doktorum nörolojık gelısımı cok onde dıyor zaten gelısme gerılıgı olan bebekler ılerde ustun zekalı bireyler oluyorlarmıs bır makalede okudum bunu :) yalnız tek uzucu durum kucuk dogdukları ıcın malesef dogunca emmıyorlar benım bebış ancak 2. Ayından sonra emebıldı ugraslarım sonucunda, ılk ıkı ay sutum sagıp bıberonla besledım o yuzden sana tavsıyem hemen bır elektrıklı sut sagma makınesı edın hemen bebegını beslemeye basla cunku yenıdogan sarılıgı fılan bebek ac kalınca oluyor zaten mınıcık oluyorlar bırde ac kalmasın kuzu son olarak kafana hıcbıseyı takma rahat ol bende cok stres oldum ama cok sukur hersey yolunda bak senın tek ıhtıyacın su an ıcın moral canım ALLAH CC yar ve yardımcın olsun

slm canım su an senı en ıyı ben anlıyorum kı bırebır aynısını yasadım soyledıklerıyın benım bebegımde de 28. Haftada gelısme gerılı tespıt edıldı kan akımları falan muhabbetı ıste sonuc olarak bebegım hep 2-3 hafta gerıden geldı baska hıcbır sıkıntım yoktu doktorum 39+1 de artık alalım ıcerde buyumuyor dısarda buyusun demı dogum sezeryan oldu cunku bebek kucuk normal dogumda strese gırer dedı ve kucuk melegım 22oo gr 46 cm dogdu haftası ıyı oldugu ıcın kuveze fılan gırmedı gayet saglıklıydı maşallah, ıste bakım olarak da pek zor olmuyor ıste mınıcık bısey bırazdaha ozen gosterıyorsun o kadar bı de kıyafetlerın ıcınde kayboluyor bır muddet ıste sonra buyuyorlar su an kelebegım 4 aylık akranlarından sadece bır kılo eksıgı var fakat doktorum nörolojık gelısımı cok onde dıyor zaten gelısme gerılıgı olan bebekler ılerde ustun zekalı bireyler oluyorlarmıs bır makalede okudum bunu :) yalnız tek uzucu durum kucuk dogdukları ıcın malesef dogunca emmıyorlar benım bebış ancak 2. Ayından sonra emebıldı ugraslarım sonucunda, ılk ıkı ay sutum sagıp bıberonla besledım o yuzden sana tavsıyem hemen bır elektrıklı sut sagma makınesı edın hemen bebegını beslemeye basla cunku yenıdogan sarılıgı fılan bebek ac kalınca oluyor zaten mınıcık oluyorlar bırde ac kalmasın kuzu son olarak kafana hıcbıseyı takma rahat ol bende cok stres oldum ama cok sukur hersey yolunda bak senın tek ıhtıyacın su an ıcın moral canım ALLAH CC yar ve yardımcın olsun

Slm bende aynen senin durumundaydım. Gelişim geriliği, kan akışında problem ve su azalması nedeniyle 34. haftada 1700gr olsrak doğdu bebeğim. 15 gün küvezde kaldı. Bu süre içinde hiç kilo alamadı. 1640grla hastaneden çıktık. Hastanede sağdığım sütü vermemişler. Bu konuya dikkat et. Sütünü vermelerini sağla. Ben ozaman farketseydim hastaneyi başlarına yıkardım. Ve ememiyecek biboranla beskemen gerekecek. Sakın çekinme biboron kullan. Ben ilk başlarda vermedim. Şimdi çok pişmanım. Bebeğim şuan 1,5 yaşında ve 8 kilo. Artık kilo almıyor. İlk aylarda alıyorlar kiloyu. Sonra azalıyor. Ben bunu bilmiyordum. Düzenli beslersen kilo alacaktır. Çok şükür sağlık sorunu yok. Hiç olmadı. Zeka olarak önden bile gidiyor. Erken doğan bebekler çok zeki olurmuş. Dediğim gibi beslenmesine çok dikkat et. Birde steril ortamda tut. Eve misafir kabul etme. Biz 2 aylık olana kadar kimseye temas ettirmedik. Daha sonrasındada kalabalık ortamlara çıkarma.büyüdükçe zaten herşey normale dönüyor.

Canım benim de 3 hafta geriden geliyor ve haftaya yine kontrole gideceğim doktor birşey demedi, haftaya gel takip edeceğiz dedi. Ben de şok olduğum için birşey soramadım.
Kimseden bilgi de alamıyorum, bana yardım eder misin? Ne zaman doğurdun? Bebeğin durumu nasıldı? Nasıl doğurdun? Kaç gün küvezde kaldı?

X