Montessori Anneleri ve Minikleri

Merhabalar
benım kızım 13,5 aylık.su sıra cokca montossori terımını duymaya başladım.acıkçası çok ilgimi cekti.önce henuz bızım ıçın erken dedım ama sanırım doğumdan beri suregelen bi felsefesı varmış:)
aranıza katılabılır mıyım ben de?en azından aktıvıtelerınızı takıp eder ayımıza uygununu secer ve uygularım ınşallah.
bu arada paylaşımlar ıçın de eliize saglık,tesekkurler...

montessoriyi yeni doğum yaptıgımda duymustum tim seldin nin kitabını alıp okudum suan tek bilgim o kitapdakilerle sınırlı. suan kzıım 12 aylık yeni yeni etkinliklere başlayabıldım daha kücük iken süpriz sepeti yapmıstım ıcıne farklı opjeler koymustum birde bır kutuya renkli mendiller dizip cıkartmasını sağlamıstım hala bu oyunu bayılarak oynuyor :) yeni yeni ne oldugunu anladıgım bir eğitim sistemi umarım bu topikte daha da ilerletmeyi başarabilirim.

montessoriyi yeni doğum yaptıgımda duymustum tim seldin nin kitabını alıp okudum suan tek bilgim o kitapdakilerle sınırlı. suan kzıım 12 aylık yeni yeni etkinliklere başlayabıldım daha kücük iken süpriz sepeti yapmıstım ıcıne farklı opjeler koymustum birde bır kutuya renkli mendiller dizip cıkartmasını sağlamıstım hala bu oyunu bayılarak oynuyor :) yeni yeni ne oldugunu anladıgım bir eğitim sistemi umarım bu topikte daha da ilerletmeyi başarabilirim.

Tim seldın ın kitabını onerır mısınız?almaya deger mı?
baslangıç olarak onu alsam dıye gecmıştı de aklımdan...

$image.jpg

Ben de en basıtınden bunu deneyerek başlamayı dusunuom:KK28:sünger ıle aktarma calışmasıymış...suyu sevdığıne gore kesın bunu da sever:KK1:

ben sevdim kitabı mont. gore evın nasıl duzewnlenmesı gerektıgınden bahsedıyor oyun orneklerı gosterıyor. bence yararlı bir kitap.

ben sevdim kitabı mont. gore evın nasıl duzewnlenmesı gerektıgınden bahsedıyor oyun orneklerı gosterıyor. bence yararlı bir kitap.

Tesekkur ederımbılgı ıçın,ılk fırsatta kıtabı edınıcem.ordakı bılgılerı de paylasıım sızlerle...:KK31:
bu arada bebeklerımız hemen hemen aydas sayılırlar.22 hazıran doğumlu kızım

Önerılerınız uzere kıtabı ben aldım:)ama henuz kapagını dahı acıp ınceleyemedım :KK43:
Dilenirse orda ılgımı ceken seylerı resmeder yada ayrıntılar varsa paylaşırım okudukça...
İkinie de yOnlendırme için tesekkurler
Bu arada benım kızım da 15 aylık...

​Tekrardan merhabalarGrubu sık sık zıyaret edıyorum ama ılerleyen bısey yok aktıf bı grup değil,nedeeen:KK43:
Sanırım bu eğitim sıstemını pek duyan bılen yada ılgılenen anne yok
Yada grubu duyan yok kı uye yok aktıf değil...
Keske bı yoğunluk olsa da paylaşımlarımız olsa
Mesela bız bışeyler yapmaya başladık ve bunlar bana da kızıma da heyecan verıyo ve bu heyecanları paylaşmak ısterım.hadı bıraz canlanalımmm
Bız başlangıc olarak artık oyuncak alımını durdurduk.tım Seldın ın kıtabını bende aldım ve basladım okumaya.
Kum kovamızın deliklerinden çubuk makarna soktuk gecenlerde...sonra pipetlerı de 5lt lık pet sıse ye actıgım deliklerden gonderdık(aslında sokmak zor oldu bıraz sınırlendı kızım buna ve pek sevmedı)
Baska baska...en basıtınden aktarma oyunları oynuyoruz...sutun ıçıne kellogs koyuyorum su nesquıklı olan mınık toplardan ...onları da kasıkla yakalamaya calışıyo boylelıkle kasık tutmayı az bucuk oğrendık vs vs......................

​Tekrardan merhabalarGrubu sık sık zıyaret edıyorum ama ılerleyen bısey yok aktıf bı grup değil,nedeeen:KK43:
Sanırım bu eğitim sıstemını pek duyan bılen yada ılgılenen anne yok
Yada grubu duyan yok kı uye yok aktıf değil...
Keske bı yoğunluk olsa da paylaşımlarımız olsa
Mesela bız bışeyler yapmaya başladık ve bunlar bana da kızıma da heyecan verıyo ve bu heyecanları paylaşmak ısterım.hadı bıraz canlanalımmm
Bız başlangıc olarak artık oyuncak alımını durdurduk.tım Seldın ın kıtabını bende aldım ve basladım okumaya.
Kum kovamızın deliklerinden çubuk makarna soktuk gecenlerde...sonra pipetlerı de 5lt lık pet sıse ye actıgım deliklerden gonderdık(aslında sokmak zor oldu bıraz sınırlendı kızım buna ve pek sevmedı)
Baska baska...en basıtınden aktarma oyunları oynuyoruz...sutun ıçıne kellogs koyuyorum su nesquıklı olan mınık toplardan ...onları da kasıkla yakalamaya calışıyo boylelıkle kasık tutmayı az bucuk oğrendık vs vs......................

canım ben henuz evde fazla bır aktıvıte yapamadım calısıorum. yaptıklarımıda resım cekemeıdm amabu hafta sonu bırseyler yuklemeyı planlıyorum. evet aktıf bır uyesı yok malesef

merhaba sevgili anneler
burada çok güzel aktiviteler paylaşılıyor çok güzel
ben birkaç ay önce motessorie ile ilgili online bir eğitime katıldım
daha çok felsefeyi anlamak için
bu konuda bir yazdım faydalı olabileceğini düşünerek paylaşıyorum
Bir eğitim metodu; Montessori | gunesanne

çok sevgiler,

Kk da başka bı gruba uyeyım ben bırazcık orda montessorı den ve bu gruptan bahsettım.ne cok ılgılenen annemız varmış aslında sasırdım ve cooook mutlu oldum.onları buraya davet ettım.umarım onlarında faydası olur herkeslere:KK28:cunku onlar sık sık onlıne oluyolar ve tahmın edıyorum kı burasa da ılgılerını cekıp bılgılerını paylaşıcaklardır...:KK66:

kk da bi grup oluştursam mı? ama vardır eminim du bi bakiim derken buldum :)

benim kızım 7 buçuk aylık montessori ile bir eğitimci olarak maalesef bi kaç ay önce tanıştım...grup içinde bilgi paylaşım vsvs ile katkım olur, bişeyler öğrenirim diye geldim ve seminere katılanlar olduğunu görmek çok güzel....

ve herkese merhaba ...

Uzun tatılımız bıttı ve evımıze geldık nıhayet.tatıldeyken az cok planladıgım ev duzenını dun eldekı ve evdekı ımkanlarla uyarladım.oncelıkle banyo da boyuna gore havlu ıçın askı astım.
Su sıra dısarı çıkarken canta takıyo Eylul ve onu ıçın portmanto da yıne alçak bı yere askı koydum.mutfakta en alt çekmeceye plastık ve ona aıt catal kasık bıçak tabak ve bardaklarını koydum.dun akşam sofrayı kurarken "sofraya kendı tabaklarını goturup yardım eder mısın bana "dedım ve cekmecesınden kaşıklarını secıyodu bıle:)
Bızım ıcın en buyuk değişiklik oturdugumuz oda da oldu.odanın son hali ve ozellikle oturması için yaptıgım yer+aynalar Eylul u mest ettı.

$image.jpg $image.jpg $image.jpg

rica etsem şu renkli mendil olayını biraz açarmısınız hatta resim yükleyebilirseniz çok mutlu olurum :)

rica etsem şu renkli mendil olayını biraz açarmısınız hatta resim yükleyebilirseniz çok mutlu olurum :)

resmimiz yok canım ama tarif edeyim boş ıslak mendil kutusunun içine renkli mendiller koydum kağıttan markete satılan renkli mendillerden içine sıraladım kızımda cekip cekip cıkardı tabii arada parcaladıklarıda oldu isterseniz ıcıne farklı dokularda kumas parcalarıda koyabılırsınız

günaydın herkese uzun zamndır girmeye calıssamda sadece okuyop cıkabiliyorum. sanırım gruba katılım yavas yavas artacak bende kızımle bu yolda ilerlemeye calısıyorum. hafta sonu undan kum yapmıstım ama istediğim verimi alamadım cünkü kızım normalde kumda oynamayı cok sever onu bunu sevmedi eli kirlendiği için tepki verdi bende zorlamadım. gelelim dün yaptığımız aktiviteye dünkü ana materyalimiz kürdan dı kürdanı önce denizde oynaması için aldığım kovanın eleğinin deliklerinden tek tek geçirip attık.cok eğlendi genelde geniş delikleri tercik etti. sonra bir tuzlk aldımönce ben nasıl yapılacağını gösterdm tuzluğa kürdan atmayı yaklasık 1,5 ay önce denemiştik o zamnda basarılıydı. sonra ilk kez oyun hamuru verdim eline ilk temas cok kömikti yumusaklığını hissedince yüzünü yasladı sonra hamurdan kirpi gibi bir sekil yapıp kürdanları üzerine geçirdim onları tek tek cıkardı ancak kesinlikle kendisi üzerine batırmıyor kürdanları bir süre böyle oynadık sonra sıkıldı. sizlerde deneyin keyif alıcaktır
bu aktiviteyi tuzluk oyun hamuru su köpük tabaklar üzerindede yapabilirsiniz ayrıca renkli pipatler ilede aynı aktiviteyi yapabilrsiniz resimleri gün içinde insallh yüklerim

Uzun tatılımız bıttı ve evımıze geldık nıhayet.tatıldeyken az cok planladıgım ev duzenını dun eldekı ve evdekı ımkanlarla uyarladım.oncelıkle banyo da boyuna gore havlu ıçın askı astım.
Su sıra dısarı çıkarken canta takıyo Eylul ve onu ıçın portmanto da yıne alçak bı yere askı koydum.mutfakta en alt çekmeceye plastık ve ona aıt catal kasık bıçak tabak ve bardaklarını koydum.dun akşam sofrayı kurarken "sofraya kendı tabaklarını goturup yardım eder mısın bana "dedım ve cekmecesınden kaşıklarını secıyodu bıle:)
Bızım ıcın en buyuk değişiklik oturdugumuz oda da oldu.odanın son hali ve ozellikle oturması için yaptıgım yer+aynalar Eylul u mest ettı.

Eki Görüntüle 781187 Eki Görüntüle 781188 Eki Görüntüle 781189

burcum tebrikler cok güzel olmus bende yapacağım ama önce evi nasıl sekle sokcağım hala karar veremedim bakalım bende bir masa alacağım ona kitaplar için raf düşündüm ama senin su rafı beğendim bende öyle bişeyle idare edeblirm biliyosun adım adımdan gelen dergiler ve oyuncaklar cok yer kaplıyor ama tebrikler su kapaklarla yaptığın calısmayı bende en kısa sürede yapacağım insallh

burcum tebrikler cok güzel olmus bende yapacağım ama önce evi nasıl sekle sokcağım hala karar veremedim bakalım bende bir masa alacağım ona kitaplar için raf düşündüm ama senin su rafı beğendim bende öyle bişeyle idare edeblirm biliyosun adım adımdan gelen dergiler ve oyuncaklar cok yer kaplıyor ama tebrikler su kapaklarla yaptığın calısmayı bende en kısa sürede yapacağım insallh

Bugun pufu da cekip yerıne doğru durust yatmadığı beşiğinin yatagını koydum.cok sevdı hemen kendıne ozel yastıgı alıp koydu yatagına.uyumasa da gun ıçınde yoruldukca gıdıp yattı dınlendı.ben yada babası gıdıp yattıgımızda da hemen gelip kaldırıyo:)orası onun yerıymış.
Herkese tavsıye ederım muşterek oturdugunuz oda da ona d yer verın.daha cok yenı duzen olmasına ragmen benmsedı ve cok sevdı bu alanı.
Bugun ki oyunumuz da kasık üstunde pinpon topu tasıyarak yurumeye calışmaktı....

X