Doğal sabun üretimi ile ilgili deneyimlerimiz

Hazır bazlar da NaOH yok mu? sabunlaşmayı nasıl sağlıyorlar o zaman. hazır bir çözelti almadan yapmak istiyorum.sıcak proses ile şeffaf sabun bazı yapmam mümkün sanırım yabancı sitelerde bir miktar bilgi var.hazır aldığın sabun bazlarının üzerinde içindekiler kısmında ne yazıyor belki bana bilgi verir. bende boyar madde siparişi vereceğim, çok pahalı değil ama kalıpları ciddi pahalı İzmir de görerek alabileceğim yer de bilmiyorum bakalım biraz daha araştırma yapmam gerekiyor. Yardımın için teşekkürler

Rica ederim hayatım. Ben de senin gibi internette günlerce dolandım. her bilgiyi yaladım yuttum. yerli yabancı ne bütün siteleri tek tek inceledim. önceleri bende sıcak prosese merak saldım. ama bi kere denedim, bi daha asla dedim. sıcak üretim için bahçen olucak, dağdan gelmiş bedava odunun... kurucaksın kazanı, pişir babam pişir. en az 4 saat... ocakta 2. saatte kapattım altını. olmadı tabi.. tek başarısız denemem o oldu. yanlız sıcak proses sabunda kostikle yapılıyo. kesinlikle kostik kullanmak istemiyorum dersen o zaman meşe külü ile küllü su yapmayı ve oranını tutturmayı başarman lazım. bi onu denemedim. fırıncılarda bol miktarda kül bulunur. aslında vakit ayırmak lazım. sağlık sorunlarım vardı, kül işiyle ilgilenemedim. yanlız tutturmayı başarana raslamadım. eski sabuncular arasında hala yapanlar varmış, ama asla ölçü vermiyolar. fakat ben bu küllü suyla yapım işini araştırırken bi siteye raslamıştım. anne kız eski usul her sene zeytinyağından sabun yaparlarmış. onlar küllü suyu hazırladılar. fakat sabunlaşma için yeterli olmaz diye a-ki hep öyle yapıyolarmış- kostik te eklediler. belki de biz sadece küllü su kullanıyoruz diyenler doğruyu söylemiyolardır. bi çok kimyager bu konuda yazmış. küllü su ile kostik değerlerine ulaşmak büyük incelik ve çooookkk miktarda kül ister diye. bi de bunun için ayrı ekipman lazım. bome, ph ölçer filar. yani uzun iş. yinede denersen ve sonuç alırsan benimle paylaşmanı çok isterim.

Hazır bazlarla ilgili ne kadar araştırırsam araştırayım içerik bilgisine ulaşamadım. Sadece satın aldığım yerden edindiğim bilgiye göre kostik kullanılmıyor. Anladığım kadarıyla doğal yağlar -mesela yabancı sitelerde shea yağlı sabun bazı, palm yağlı sabun bazı filan diye kullanımı olduğunu gördüm.- ile gliserin -ki zaten kostik ve yağ birleşiminden olur. sıcak proses sabun yapımında altta kalan artık kısım gliserin olarak değerlendirilir. belki de ki bunu yazarken de çok mantıklı gibi gelmedi ama sabunlaşma için gliserin kullanılmış olabilir.

M
Rica ederim hayatım. Ben de senin gibi internette günlerce dolandım. her bilgiyi yaladım yuttum. yerli yabancı ne bütün siteleri tek tek inceledim. önceleri bende sıcak prosese merak saldım. ama bi kere denedim, bi daha asla dedim. sıcak üretim için bahçen olucak, dağdan gelmiş bedava odunun... kurucaksın kazanı, pişir babam pişir. en az 4 saat... ocakta 2. saatte kapattım altını. olmadı tabi.. tek başarısız denemem o oldu. yanlız sıcak proses sabunda kostikle yapılıyo. kesinlikle kostik kullanmak istemiyorum dersen o zaman meşe külü ile küllü su yapmayı ve oranını tutturmayı başarman lazım. bi onu denemedim. fırıncılarda bol miktarda kül bulunur. aslında vakit ayırmak lazım. sağlık sorunlarım vardı, kül işiyle ilgilenemedim. yanlız tutturmayı başarana raslamadım. eski sabuncular arasında hala yapanlar varmış, ama asla ölçü vermiyolar. fakat ben bu küllü suyla yapım işini araştırırken bi siteye raslamıştım. anne kız eski usul her sene zeytinyağından sabun yaparlarmış. onlar küllü suyu hazırladılar. fakat sabunlaşma için yeterli olmaz diye a-ki hep öyle yapıyolarmış- kostik te eklediler. belki de biz sadece küllü su kullanıyoruz diyenler doğruyu söylemiyolardır. bi çok kimyager bu konuda yazmış. küllü su ile kostik değerlerine ulaşmak büyük incelik ve çooookkk miktarda kül ister diye. bi de bunun için ayrı ekipman lazım. bome, ph ölçer filar. yani uzun iş. yinede denersen ve sonuç alırsan benimle paylaşmanı çok isterim.

Hazır bazlarla ilgili ne kadar araştırırsam araştırayım içerik bilgisine ulaşamadım. Sadece satın aldığım yerden edindiğim bilgiye göre kostik kullanılmıyor. Anladığım kadarıyla doğal yağlar -mesela yabancı sitelerde shea yağlı sabun bazı, palm yağlı sabun bazı filan diye kullanımı olduğunu gördüm.- ile gliserin -ki zaten kostik ve yağ birleşiminden olur. sıcak proses sabun yapımında altta kalan artık kısım gliserin olarak değerlendirilir. belki de ki bunu yazarken de çok mantıklı gibi gelmedi ama sabunlaşma için gliserin kullanılmış olabilir.

Merhabalar bende sabun işine merak saldım. Bebeğimin doğumu için hediye butik sabunlar yaptım. Daha sonra bazı kendim nasıl yapabilirim diye araştırmaya başladım. Kostikle ilk deneyimim hüsran oldu. Ellerimi çok yaktı sabun olduğu gibi hepsini çöpe attım. Araştırmalara devam ederken sizin yazılarınızla karşılaştım. Terazi ve termometre alıp sizin ölçülerinizle tekrar denicem.

Sevgili hatioz sabun tariflerinden verdiğiniz lavantalı sabunu yapmaya çalıştım ama bir türlü puding kıvamına gelmedi mikserle çirptım ondan mı acaba ölçüler aynı hépsini tarttım sıcaklık tamam termometre ile ölçtüm acaba niye olmuyor

EVVET SIRA GELDİ TARİFLERE

Verecek olduğum tarif tüm soğuk pres sabun yapımı için geçerlidir. Sadece sabun çeşidinin ölçülerine uyup hangi sabunu yapmak isterseniz onu tarife uygun yapın.

TARİF:

Verilen ölçüdeki su bir kavanoza konur. Balkon ya da bahçeye çıkılır. Çünkü kostik kullanacağız. Elinize eldiven takın. Kostik ciddi yanıklara sebep olur. Eğer sakarsanız gözünüzü korumak için bi gözlük takın. Kostiği (sodyum hidroksit) ölçüp yavaş yavaş kavanozdaki suya karıştırın. Bir ısı açığa çıkmaya başlar. Bu esnada gaz da çıkar. Kavanozun üstüne eğilip yayılan gazı solumayın. Nefes borusunu tahriş eder. Kostik iyice çözülene dek bir kaşıkla, ya da bi dal parçasıyla karıştırın. Çözülünce soğumaya bırakın. Kostik soğurken bi yandan hangi yağla yapacaksanız (ya da yağ karışımlarıyla) ocağa koyup 45 derece kadar ısıtın. Mümkünse termometre batırın. Ben el ayarı yaptım. Ocaktan alın. Kostik te o ara ılımış olacaktır. Mümkünse hem yağın hem de kostiğin sıcaklığı 40 derece olmalı. Yağın içine kostikli sıvı dökülür. Blendırla karıştırılmaya başlanır. 4-5 dakika sonra karışım puding kıvamına gelecektir. İçine koymak istediğimiz bitki yada baharat varsa şimdi konur. Esans konulacaksa yine şimdi eklenir. Karıştırılıp yağlı kağıtla kaplanmış kalıba dökülür. Üstü streç filmle kapatılıp havlu ya da bi bezle sarılır ve 24 saatle 48 saat arasında kalıptan çıkarılıp dilimlenir. Sonrasında 2-3 hafta olgunlaşması beklenir. Ondan sonra dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

LAVANTALI SABUN MALZEMELERİ
İÇERİK
Sodyum Hidroksit(NaOH) = 50 g
Su = 150 g
Ayçiçek Yağı = 200 g
Zeytinyağı = 200 g
Bitki = 1 Çorba kaşığı kurutulmuş lavanta
Karıştırma Sıcaklığı = 37,8 °C
Karıştırma Oranı = (NaOH:Su:Yağ) - (2:KK6:16)
Toplam Sabun Ağırlığı = 600 g.

PUL BİBERLİ, ZEYTİNYAĞLI SABUN
İÇERİK ;
Sodyum Hidroksit(NaOH) = 108 g
Su = 292,8 g
Zeytinyağı = 768 g
Bitki = 1 Çorba kaşığı kırmızı pul biber
Karıştırma Sıcaklığı = 40 °C
Karıştırma Oranı = (NaOH:Su:Yağ) - (2,25:6,1:16)
Toplam Sabun Ağırlığı = 1169 g

ÇİVİTLİ SABUN

İÇERİK ;
Sodyum Hidroksit(NaOH) = 108 g
Su = 292,8 g
Ayçiçek Yağı = 300 g
Zeytinyağı = 350 g
Kakao Yağı = 118 g
Bitki = 1 Çorba kaşığı melissa
Renklendirme = 1 çorba kaşığı çivit
Karıştırma Oranı = (NaOH:Su:Yağ) - (2,25:6,1:16)
Toplam Sabun Ağırlığı = 1169 g

SÜTLÜ SABUN

İÇERİK ;
Sodyum Hidroksit(NaOH) = 60 g
Su = 70 g
Süt = 110 g
Ek malzeme = 1 Çorba kaşığı şeker
Ayçiçek Yağı = 430 g
Karıştırma Oranı = (NaOH:Su:Süt:Yağ) - (1/1,17/1,83/7,17)
Toplam Sabun Ağırlığı = 670 g

DİKKAT: Sütlü sabun yaparken kostik kesinlikle sütle seyreltilmez. Kostiği sadece suyla eritin. Sütlü tariflerde toz şeker kullanmak sabunun köpük miktarını arttırır. Şeker sütün içinde eritilip, bu karışım; kostik yağa eklenip bi miktar karıştırıldıktan sonra eklenir.

SÜTLÜ ZEYTİNYAĞLI SABUN

İÇERİK ;
Su = 70 g
Süt = 110 g
Zeytinyağı = 430 g

HİBİSKUSLU SABUN

İÇERİK ;
Su = 70 g
Süt = 110 g
Bitki = 1 Çorba kaşığı hibiscus
Zeytinyağı = 430 g

Hibiskus renginden dolayı sabuna çok yakışıyor. Ayrıca antioksidan özelliği olduğu için sabunun kalitesini de arttırıyor.

Merhabalar,

Bu hibiskus bitkisinin kokusu güzel midir? Birde vermiş olduğunuz bu tariften slikon kalıplara döksem kaç tane çıkar? Ben kına gecem için sabun yapmak istiyorum ama doğal olsun güzel koksun istiyorum,hatıra kalacak ne de olsa . Birde bu vermiş olduğunuz tarife su bazlı gıda boyası eklesem nasıl olur?

X