Bebek Beslenmesi Mama ve su

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

vexy

Üye
Kayıtlı Üye
27 Mart 2014
11
0
Merhaba sevgili anneler.. Benim kızım 20 günlük ve sütüm baya azaldı. Bugün sağdığım halde neredeyse yoktu. 60cc mama veriyorum günde 4 sefer. Emzirme haricinde. Sizce su vermeli miyim? Sıcak bölgede yaşıyorum ve mama takviyesi yapıyorum diye su vermemi önerdiler sizce uygun olur mu?

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

Su icin cok kucuk zaten mamayi suyla yaptigin icin su ihtiyacini aliyor merak etme.

Bende oyle dusundum.. Fikir veren com olunca kafa karisiyorhaliyle :) tesekkurler

Merhaba sevgili anneler.. Benim kızım 20 günlük ve sütüm baya azaldı. Bugün sağdığım halde neredeyse yoktu. 60cc mama veriyorum günde 4 sefer. Emzirme haricinde. Sizce su vermeli miyim? Sıcak bölgede yaşıyorum ve mama takviyesi yapıyorum diye su vermemi önerdiler sizce uygun olur mu?

Tatlım sakın su verme. Midesi çok minik, su ile dolmasın. Sütüm az deme. Bir bekleme süresine girmiştir eminim. Mutlaka ki sütün bebek güçlü emmeye başladıkça artacaktır. Bir eletrikli süt sağma makinesi al ve durmadan pompala göğüslerini yarım saatte bir. Pes etme. Mama her zaman en son tercih olsun. İlkin sütünü yeniden canlandırmak için uğraş. Bizim en büyük dezavantajımız kendimiziz maalesef. Herşey kafada bitiyor unutma. Bol su iç. Miden ağrıyıp dolana dek. İnşallah sütün artacaktır.

canım mamayla beslenen bebeklere su veriliyo ama şöyle mamasını içtikten biraz sonra su ihtiyacını gidermek için değilde ağzını ıslatıp temizlemek amaçlı bakteriler üreyip hasta olmasınlar diye veriliyomuş yani drların söylediği bu bende olabildiğince vermeye çalıştım ama hep vermeyi unutuyodum bişeyde olmadı onlar zaten sıvıyla besleniyolar o yüzden sıvı ihtiyacı karşılanıyo midesini su doldurmak doğru değil zaten

Bu konuyla ilgili bir başlık daha açılmıştı ve bir başkası şu şekilde yorum yapmıştı siz çorba içiyorsunuz ama su içmiyor musunuz ? Yani sürekli sıvı ile beslenmek su içmemek demek değildir. Bebeğin çok küçük ben kendi kızıma 2 aylık olana kadar 2 çay kaşığı kadar su verdim mama yedikten sonra. Ama sonra yaz geldi ve cocuk çok terlemeye başladı şimdi 4 aylık günde bir biberon(suluk) yani 60 cc su içiriyorum. Bazen mamadan önce bazen mamadan sonra ama günde hiç olmazsa 40 cc içirmeye çalışıyorum. Yapmayın mama ile beslenen bebeklerin böbrekleri anne sütü alanlara göre daha çok çalışıyor daha ağır şeylerle mücadele ediyor. O yüzden bebeklere özellikle sıcaklarda su vermeyi ihmal etmeyin.

mama verdıgım surece doktorum azda olsa su vermemı söyledı emzırırkende bı çay kasıgı kadar verıyodum hiç bır zararı olmadı benım bebegım premature oldugu halde doktoru ver dedı kuzenım emzırıyorum dıye bebegıne hıç su vermedı şimdi çocuk 11 aylık hiç su içmiyo sayılır içiremıyolr

Canım hiç sütün yoksa 60 cc mama günde 4 kez çok az. 3 saatte bir yani günde 8 kere 60 cc olmalı hatta daha bile fazla...

Ben de mama destekli besliyorum oğlumu.. doktorum her mamadan sonra içebildiği kadar su vermemi söyledi. bebeğin böbrekleri ve karaciğeri için su gerekliymiş. bana da şöyle bir örnek verdi : karpuz yiyoruz ve karpuzdan sonra su içiyoruz. halbuki karpuzda da su çok var ama yine de içme ihtiyacı hissediyoruz. o yüzden mutlaka su ver dedi. küçük su biberonlarından aldım; çok rahat oluyor. siz de mutlaka su içirin arkadaşlar...

Tatlım sakın su verme. Midesi çok minik, su ile dolmasın. Sütüm az deme. Bir bekleme süresine girmiştir eminim. Mutlaka ki sütün bebek güçlü emmeye başladıkça artacaktır. Bir eletrikli süt sağma makinesi al ve durmadan pompala göğüslerini yarım saatte bir. Pes etme. Mama her zaman en son tercih olsun. İlkin sütünü yeniden canlandırmak için uğraş. Bizim en büyük dezavantajımız kendimiziz maalesef. Herşey kafada bitiyor unutma. Bol su iç. Miden ağrıyıp dolana dek. İnşallah sütün artacaktır.

Aynen sütün artacaktır. Sakın mamayı ilk alternatif olarak görme hiçbiri anne sütünün yerini tutamaz
Süt artırıcı çay vs dene bence.

Oncelikle bebegin daha cok kucuk. Ve eger hava sicaksa bebegini daha kisa aralarla emzirmen lazimki yeterince sivi alsin. su belki cay kasigi ile 1-2 kasik agzini islatmak icin yeterli olabilir. Ama daha fazlasi icin bebegin kucuk biraz daha buyumesini beklemen lazim.Mesela benimde sutum cok degildi ama bebegim cok guzel gelisiyordu tombis bir bebekti. ama bazen bebegim her saat emiyordu. Ve lutfen bebegini fazla ortme. Cok goryuorum bebekleri cok giydirip ortuyorlar ve bebekler terliyor sonra hasta oluyor. Devamli kontrol etmek lazim vucut sicakligini ona gore giydirip ortun.

X