Yeil ay ve faydalar

S

sagnak

Ziyaretçi
Japonya'da yapılan geniş çaplı bir araştırmaya göre, yeşil çayın kardiyovasküler hastalık riskini azaltarak insan ömrünü uzatabildiği açıklandı.

''Journal of American Medical Association'' dergisinde yayınlanan araştırma, 40-79 yaşları arasındaki 40 bin 530 yetişkin üzerinde yapıldı.

Yeşil çayın yaygın olarak tüketildiği kuzeydoğu Japonya'da yapılan araştırmaya katılanlar 11 yıl boyunca takip edildi.

Araştırmada, günde 5 bardaktan fazla çay içenlerin herhangi bir hastalıktan ölme riskinin, günde bir fincandan az çay içenlerden yüzde 16 daha az olduğu saptandı.

Yeşil çayı çok tüketenlerin kardiyovasküler hastalık riskinin de diğerlerine göre yüzde 26 oranında azaldığı tespit edildi.

Yeşil çay tüketimi ile kanser riski arasında ise ciddi bir bağlantı bulunamadı.

Araştırmada, yeşil çayın kadınlara daha çok yarar sağladığı da görüldü.

Araştırmayı yöneten Dr. Şiniçi Kuriyama, ''En önemli bulgu, yeşil çayın kardiyovasküler hastalık riskini azaltarak insan ömrünü uzatabildiği'' dedi.

İngiliz sağlık uzmanları, hastalık riskinin azalmasında, Japonların yemek alışkanlıklarının Batılılarınkinden daha sağlıklı olmasının etkisinin de olabileceğini söylediler.

YEŞİL ÇAY

Çay "siyah", "oolong", "yeşil" ve "beyaz" olarak dört kategoriye ayrılabilir. Hepsi "Camelia Sinensis" adlı bitkinin yapraklarından elde edilir. Çayları farklı kılan üretim aşamasındaki fermantasyondur. Yeşil çay hiç fermente edilmez. Çayın en tazesi ve vücuda siyah çaydan daha faydalı olanıdır.

Yeşil çay içindeki kateşinler sayesinde:

Kanser riskini azaltır.
Yeşil çay yemek borusu kanserini erkeklerde %57, kadınlarda %60 oranında önlemektedir.
Yeşil çay düzenli içilmesi halinde prostat kanseri riskini üçte iki azalmaktadır.
Yeşil çay deri kanserine yol açan ültraviyole ışınların zararından korur.
Tümörü küçültür.
Antioksidandır.
Yeşil çaydaki antioksidan
E vitaminindekinden 20 kez daha kuvvetlidir.
Kolesterolü düşürür.
Tansiyonu ayarlar.
Kan şekerini ayarlar.
Bakterileri öldürür.
Grip virüsünü öldürür.
Ağız kokusunu önler.
Yeşil çay içindeki C vitamini sayesinde:

Stresi azaltır.
Gribi önleyicidir.
Yeşil çay içindeki kafein sayesinde:

Performansı etkiler, yorgunluk ve uyku halini ortadan kaldırır.
İdrar söktürücüdür.
İdrar söktürücü özelliğinden dolayı zayıflama rejimlerinde kullanılıyor.
Yeşil çay içindeki flavonoidler sayesinde:

Kan damarlarını güçlendirir.
Yeşil çay içindeki polisakkaridler sayesinde:

Kan şekerini düşürür.
Yeşil çay içindeki fluorid sayesinde:

Diş çürümesini engeller.
Yeşil çay içindeki E vitamini sayesinde:

Antioksidan olarak rol oynar.
Yaşlanmayı geciktirir.
Yeşil çay içindeki EGCG (Epigallokateşin Gallat) adlı kimyasal madde sayesinde:

Kanser hücrelerinin gelişmesini önlüyor.
Akciğer, mide, bağırsak karaciğer ve deri kanserlerini önleyici etki yapıyor.
Alzheimer'i önleyici
Sigara kullanımının toksik etkisini azaltıyor.
Yeşil çay içen hamile kadınlar sorunsuz bir doğum gerçekleştirebilirken, sakat çocuk dünyaya getirme riski de azalacak.
Yeşil Çay:

Anti enflamatuar, hücre yenileyicidir.
Arterioskleroz riskini azaltır.
Damar sertliğinden koruyor. Kılcal damarları büzerek ödem oluşmasını önlüyor.
Deriyi besler
Kalp ve dolaşım sistemini olumlu etkiler.
Kemik erimesini engelliyor.
Kilo verdirir.
Mide ve barsak problemlerini hafifletir.
Migreni geçiriyor.
Sürekli kullanımı, romatizmal hastalıkların tedavisinde fayda sağlar.
Vücuttaki yağların yakılma sürecini hızlandırarak diyetleri destekler.
İstenmeyen yağların %30'unu absorbe eder.

ama yeşil çayın tadı çok kötü :KK43: içemiyorum bi türlü:uhoh:

roxett .!.:
ama yeşil çayın tadı çok kötü :KK43: içemiyorum bi türlü:uhoh:

yesil cayin meyveliside vaar:yes: hatta su anda ben seftali aromali yesil cay iciyorum:biggrin:

1_sen .!.:
yesil cayin meyveliside vaar:yes: hatta su anda ben seftali aromali yesil cay iciyorum:biggrin:

oldukça faydalı olduğunu biliyorum ama siyah çaya tutkunum. yalnız bişey duydum yanlış hatırlmıyorsam yeşil çay kanı sulandıryormuş fazla içmemek lazım. bi arkadaşım ameliyat masasında zor zamanlar geçirdiğini söylemiştir. kanamayı durdurmakta dr lar zorlanmışlardı. abartmadan içmek lazım sanırım:rolleyes2:

Kizlar yesil cayin nekadar faydali oldugunu biliyorsunuzdur, Sadece saglik acisindan iyi bir icecekle kalmiyor, ayni zamanda bizi guzellestiriyorda..

ÇAY CİLDİ GENÇ TUTAR
Yeşil çay mucizesini teninize taşımak için kendi yaptığınız bu pratik maskelerden de yararlanabilirsiniz.
Temizleyici tonik
1 çay kaşığı yeşil çayın üzerine 10 ml. kaynamış su koyun 5 dakika demlendirin. Soğumaya bırakın. Sonra cildinizi bununla temizleyin. Daha sonra çayın içine batırılmış pamukla cildinizi silin. Bu cildinizin koruyucu tabakasını düzenler, cildi parlatır.

Göğüsleri sıkılaştırıyor
4 kaşık süzme yoğurt ve 2 yemek kaşığı yeşil çayı karıştırın. Karışımı göğüslerinizin üzerine sürün, 10 dakika bekletin ve sonra yıkayın. Ardından da cildinizi yine bitkisel kökenli - adaçayı ve kekik yağı gibi cildi sıkılaştırıcı bir yağ ile nemlendirin. Böylece hem cildinizin nem ve yağ dengesini düzenleyecek hem de göğüslerinizin sıkılığını artıracaksınız

Gunde en az 5fincan icilmeside gerekiyor

aa ben cok iciyorum yesil cay ayrica buz kalibina döküp yüzüme sürüyorum sonra..Gercekten bunu yapali cildim ne kurudu ne de baska bir sorun var parlatiyor..

genelde faydasi olan seylerin tadi pek guzel olmaz ama saglik iste:1yes2:

bende şu an yeşil çayımı içiyorum içini bir iki damla limon mmm güzel oluyor kansızlığı olanlara siyah çay içmemeleri söyleniyor yeşil çaydada böyle bir sakınca varmı ablam demir hapı kullanıyor kansız yeşilçaydada böyle bir risk varmı biliyormusunuz

merhaba,bende günde 1 fincan yaseminli yeşil çay içiyorum.cilt içinde,sağlık acısından yararlı olduğunu biliyorum.tabi düzenli kullanmak kaydıyla.hiç yüzüme kulanmadım.denemkde fayda var diye düşünüyorum:)

Midesinde gastrit ülser gibi rahatsızlıkları olanların yeşil çayı dikkatli tüketmeleri gerektiği söyleniyor.

bende şu an yeşil çayımı içiyorum içini bir iki damla limon mmm güzel oluyor kansızlığı olanlara siyah çay içmemeleri söyleniyor yeşil çaydada böyle bir sakınca varmı ablam demir hapı kullanıyor kansız yeşilçaydada böyle bir risk varmı biliyormusunuz

Zannetmiyorum, fakat bana bakma sen sadece zannetmiyorum yani, saglik bu iyice arastirsin

YEŞİL ÇAY

Çay "siyah", "oolong", "yeşil" ve "beyaz" olarak dört kategoriye ayrılabilir. Hepsi "Camelia Sinensis" adlı bitkinin yapraklarından elde edilir. Çayları farklı kılan üretim aşamasındaki fermantasyondur. Yeşil çay hiç fermente edilmez. Çayın en tazesi ve vücuda siyah çaydan daha faydalı olanıdır.

Yeşil çay içindeki kateşinler sayesinde:

Kanser riskini azaltır.
Yeşil çay yemek borusu kanserini erkeklerde %57, kadınlarda %60 oranında önlemektedir.
Yeşil çay düzenli içilmesi halinde prostat kanseri riskini üçte iki azalmaktadır.
Yeşil çay deri kanserine yol açan ültraviyole ışınların zararından korur.
Tümörü küçültür.
Antioksidandır.
Yeşil çaydaki antioksidan
E vitaminindekinden 20 kez daha kuvvetlidir.
Kolesterolü düşürür.
Tansiyonu ayarlar.
Kan şekerini ayarlar.
Bakterileri öldürür.
Grip virüsünü öldürür.
Ağız kokusunu önler.
Yeşil çay içindeki C vitamini sayesinde:

Stresi azaltır.
Gribi önleyicidir.
Yeşil çay içindeki kafein sayesinde:

Performansı etkiler, yorgunluk ve uyku halini ortadan kaldırır.
İdrar söktürücüdür.
İdrar söktürücü özelliğinden dolayı zayıflama rejimlerinde kullanılıyor.
Yeşil çay içindeki flavonoidler sayesinde:

Kan damarlarını güçlendirir.
Yeşil çay içindeki polisakkaridler sayesinde:

Kan şekerini düşürür.
Yeşil çay içindeki fluorid sayesinde:

Diş çürümesini engeller.
Yeşil çay içindeki E vitamini sayesinde:

Antioksidan olarak rol oynar.
Yaşlanmayı geciktirir.
Yeşil çay içindeki EGCG (Epigallokateşin Gallat) adlı kimyasal madde sayesinde:

Kanser hücrelerinin gelişmesini önlüyor.
Akciğer, mide, bağırsak karaciğer ve deri kanserlerini önleyici etki yapıyor.
Alzheimer'i önleyici
Sigara kullanımının toksik etkisini azaltıyor.
Yeşil çay içen hamile kadınlar sorunsuz bir doğum gerçekleştirebilirken, sakat çocuk dünyaya getirme riski de azalacak.
Yeşil Çay:

Anti enflamatuar, hücre yenileyicidir.
Arterioskleroz riskini azaltır.
Damar sertliğinden koruyor. Kılcal damarları büzerek ödem oluşmasını önlüyor.
Deriyi besler
Kalp ve dolaşım sistemini olumlu etkiler.
Kemik erimesini engelliyor.
Kilo verdirir.
Mide ve barsak problemlerini hafifletir.
Migreni geçiriyor.
Sürekli kullanımı, romatizmal hastalıkların tedavisinde fayda sağlar.
Vücuttaki yağların yakılma sürecini hızlandırarak diyetleri destekler.
İstenmeyen yağların %30'unu absorbe eder.

paylasimin icin tesekkurler ellerine saglik:))

hergun 2 bardak ıcıyorum cok yararını gödum için kızlar nane aromalı ıcın tadı daha ıyı

bende şuanda yeşil çayımı yudumluyorum.bu çayla tanışmam kk sayesinde oldu.tadınıda beğeniyorum.çaykurun bergamut aromalı demleme çayını kullanıyorum

X