Kilo almanın sırrı çözüldü

yessillim

Nirvana
Kayıtlı Üye
16 Haziran 2007
822
203
38
Kilo almanın nedenleri, ve mekanları belirlendi. Sadece ne yediğimiz değil, nerede yediğimiz de önemli. ışte kilo aldıran mekanlar.

Newsweek dergisi sağlık editörü, “Bu mekanlarda yemek yemek şişmanlatır” diyerek 7 maddelik bir liste yayınladı. ışte kilo aldıran mekanlar ve nedenleri...

1. Mutfakta atıştırmak

Buzdolabının önünde ya da yemek yaparken bir şeyler atıştırmak daha fazla yemenize neden olur.

2. ış yerinde yemek

Araştırmaya göre, ofiste atıştırılan yiyecekler genelde yüksek kalorili oluyor.

3. Aceleyle yemek

Aynı pastayı 9 dakikada tüketenler 646 kalori alırken, 20 dakikada tüketenlerin 579 kalori aldığı gözlemlendi.

4. Karanlıkta yemek

Işık seviyesi azaldıkça iştah artıyor. Geceleri canımızın daha çok abur cubur çekmesi de buna bağlanıyor.

5. Az çiğneyerek yemek

Çalışmalar, yeterince çiğnemenin sindirimi kolaylaştırdığını; gazı, şişkinliği ve ekşimeyi önlediğini gösteriyor.

6. Restoranda yemek

Dışarıda yemek yiyenlerde obezite ve yağ oranı daha yüksek oluyor. Haftada 6-13 kez dışarda yemek yiyen kadınlar günde 290 kalori daha fazla alıyor.

7. Televizyon karşısında yemek

Ekran başında tüketilen yiyecekler çifte tehlike oluşturuyor. Çünkü kişi hem hareketsiz kalıyor hem de ne kadar yediğini fark edemiyor.

Zayıflar şişmanları neden sevmiyor?

Kanadalı uzmanlar "Zayıflar şişmanları neden sevmez sorusunun" yanıtını buldu. British Columbia Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre beyin, şişmanlığı bir hastalık belirtisi olarak görüyor. Bu da vücudun bağışıklık sistemini harekete geçiriyor. Uzmanlar bu sonuca şöyle vardı: Testlerde "Hapşırırken ağzını kapatmayanlar beni rahatsız eder" yargısını onaylayan herkes, "Şişman birini işe almaktan kaçınırım" yargısını da onayladı. Bu da insanların şişmanlığı hastalık olarak gördüğünü kanıtladı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ellerine sağlık yeşillim.. a.s.
İki madde ile ilgili olarak söyleyeceklerim var:

3. Aceleyle yemek:Aynı pastayı 9 dakikada tüketenler 646 kalori alırken, 20 dakikada tüketenlerin 579 kalori aldığı gözlemlendi.

Yıllar önce zayıflama yöntemi kitabı sipariş etmiştim. Koca kitabın özeti her lokmayı 30 kere çiğneme esası üzerine dayanıyordu. Hiç unutmam, o gün taze fasulye vardı. O fasulyeler çiğnene çiğnene ota dönüştü ağzımda. Yediğimiz ne kadar lezzetli olursa olsun, ağzımızda tutma süresini uzattıkça bir yerde "posa" aşamasına midemizde değil, ağzımızda gelmesini sağlıyoruz. Hele o noktadayken çalıştırın tat duygularınızı bir kez daha.. offf o ne acayip tattır yerimseniben
Ne yazık ki hızlı yeme alışkanlığımı tam olarak çözemedim. Ama zemin olarak uygun bir yerdeysem tabağımla dolaşıyorum ve bir yandan da yapacağım işi. Estetik bir görüntü sağlamıyorum belki ama en azından lokmayı ağzımda tutma süresini ayarlamasam da, bu şekilde hiç değilse lokma aralarını açmış oluyorum.​
7. Televizyon karşısında yemek:Ekran başında tüketilen yiyecekler çifte tehlike oluşturuyor. Çünkü kişi hem hareketsiz kalıyor hem de ne kadar yediğini fark edemiyor.

Bunu hep söylerler ben de hep karşı çıkarım. Üstelik ileri sürülen iki gerekçeye de itirazım var.
* Ne kadar yediğimizi farketmiyoruz.
Yalan efendim! Eğer tencereyi Tv nin karşısındaki sehpaya koyarsan tabii farketmezsin ne kadar yediğini :Roflol: Ama koy tabağına azar azar, tepsinle geç salona.. E neden daha fazla yiyeceksin bu durumda?
* Hareketsiz kalıyoruz.
Allah Allah!! Yemeği masada yerken insanlar bir yandan amuda kalkıyor da benim mi haberim yok? Hareket açısından TV karşısında oturmakla, yemek masasında olmak arasında nasıl bir fark var anlamıyorum ve buna da külliyen yalan diyorum :icecream:​
Çoook şımardım çoooookk şakkıdı

Tv karşısında benim kadar yemek yiyen yoktur herhalde. Kahvaltımı tv karşısında,sabah haberlerini izleyerek yerim. Okuldan gelince tv karşısında atıştırırım. Pc başında illaki bişiler yiyiyorumdur. Akşam yemeği tv karşısında yerim yoksa yemek yemekten çok sıkılırım.
Okulda bi hamburgeri yarım saat hatta daha fazla zamanda yerim. Cola&cips%çikolata yerim ama gelin görün ki hala ama hala 40 kiloyum. Bunda bir tuhaflık yok mu? Haftada 3 gün cips ve her gün cola içen,az hareket eden,sürekli yemek yiyen ben 40 kiloyum. Biraz üzüleyim,canım sıkılsın ya da sinirleneyim iştahım da kapanır.
Bu yazılanları hep yaparım ama nedense bende birşey olduğu yok.

zayıfların şişmanlığı hastalık olarak görmesi testi de ilgi çekiciymiş bu arada...

X