Canan Tan-Piraye

Ben okudum ve itiraf etmeliyim ki çok şık bir kurgusu var kitabın ve Canan tan ın dili de cok sürükleyici ve sıcak.Okumayı düşünüyorsan mutlaka başla seveceksin.

Genç ve güzel Piraye adını Nazım Hikmet’in eşinden almıştır. Genç kızın babasıdır Piraye ismine tutkun olan; diğer kızı da babanın Nazım Hikmet hayranlığından payını alır: Hatice. Babanın açıklaması ilginçtir ki bu açıklama romanın temalarından birini de oluşturacaktır: "Piraye, Nazım Hikmet’in karısı. Tam adı Hatica Piraye’dir. Nazım Hikmet’in onun için yazdığı şiirler ve mektuplar, edebiyatımızın gerçek yüz aklarıdır."

Piraye’nin babasının bu açıklaması karşısında ilk tepkisi şaşkınlıktır: "(...) Babam elinden kitap düşmeyen, aydın bir insandı. Ama onun, kızlarına bir şairin -hem de yasaklı bir şairin- karısının adını verecek kadar edebiyat tutkunu olduğunu yeni keşfediyordum."
Piraye’nin doğduğu günden bu yana içinde taşıdığı edebiyat ve şiir tohumları hayatının bir bölümünde ilişkilerine de yansıyacaktır.

Roman, genç bir kızın aile, okul, aşk ve evlilik yaşantısına odaklanan ilginç bir biyografi özelliğine sahip; yazar, yarattığı kadın kahramanın yaşantısına bir ’kadın duyarlılığı’ ile yaklaşıyor. Romanın ilk sayfalarında idealleri olan genç bir kız olarak tanıştığımız Piraye, sayfalar ilerledikçe ilişkilerin farklı boyutlarını yaşayacak, aşk duygusunun karşılığını kendi hayatına yerleştirmeye çalışacaktır.

"Piraye" romanını bir ’dram’ haline getiren ise genç kızın evlilik ve evlilik sonrası
yaşantısı olacaktır; Piraye, üniversite öğreniminin hemen ardından Diyarbakır’a gelin gidecektir.

"Piraye"yi yakın çevrenizde aramayın sakın," diyor Canan Tan. "Hem onun, hem de romandaki diğer karakterlerin hayal ürünü olduklarını belirtmeme, bilmem gerek var mı? Ama uzak şehirdeki şarkının nihavent olduğunu söyleyen Nazım Hikmet ve
"Gözlerin hani?" diye soran Ahmed Arif gerçek."

Roman, yazarın kendi hayatından da belli belirsiz izler taşıyor okuruna.

KİTAP TANITIMI ALINTIDIR.

İki gün önce aldım ama henüz okumadım.

herkeze en içten merhaba arkadaşlar... son zamanlarda kitaplarını okuduğum tek yazar diyebilirim....piraye nasıl derseniz;kendi senaryolarında yaşayan bir kız bir kadın piraye...yazgıya inanmayan ama yaşayan bir kadın harika..eroinle dans açıkcası çekinerek aldığım bir kitapdı.ama tüm kötü alışkanlıklar hakkında bilgi veren,arkadaş ortamının nelere götürdüğünü anlatan bir kız eylül..çok sürükleyici bir kitap...çikolata kaplı hüzünler...tam ismine yakışır bir kitap hüzünler,mutluluklar siyah ve beyaz değil gri gibi bir kitap ...harika...şu anda okuduğum ise yolum düştü amerikaya...amerika değil tüm gurbete gidenler tavsiye bir kitap..teşekkürler canan tan teşekkürler arkadaşlar...:sm_cool:

Birkaç saat önce başladım okumaya şu meşhur Piraye'yi. Sanırım yorum yapmak için henüz erken. Ama ilgimi çektiğini söyleyebilirim...

canan tan hastasına sorulmaz böyle bir soru...:) çok güzel bir kitap bundan sonrada tavsiyem eroinle dans...

Bitti ve çoook beğendim. Şiddetle tavsiye ederim...

Canan Tanın Pirayesini okudum.Hayran kaldım.Tekrar okumayı bile düşünüyorum.

bende okuyorum bu kitabı.daha önce yüreğim seni çok sevdi yi okudum çok güzeldi.sonra buradaki yorumlardan pirayenin de güzel olduğunu duyunca hemen onu da aldım ve okuyorum.gerçekten iki kitapta süper

harika bir kitap mutlaka oku kitabı elimden hiç bırakmamaıştım 1,5 günde bitirmiştim

ben canan tan'ın yüreğim seni çok sevdi kitabından sonra pirayeyi okudum. yalnız hayal kırıklığına uğradım. Yüreğim Seni Çok Sevdi kitabını okursanız dediğimi anlayabilirsiniz diyorum.

ben canan tan'ın yüreğim seni çok sevdi kitabından sonra pirayeyi okudum. yalnız hayal kırıklığına uğradım. Yüreğim Seni Çok Sevdi kitabını okursanız dediğimi anlayabilirsiniz diyorum.

selam arkadaşım ben sana katılmıyorum.yüreğim seni çok sevdi yi okudum.bugün de pirayeyi bitirdim.iki kitap< birbirinden çok farklı.ikisi de birbirinden güzel.son zamanlarda okuduğum en güzel 2 kitap diyebilirim.ikisinin de sonu adamı 12 den vuruyor.pirayenin sonundan daha çok etkilendim diyebilirim.bence herkesin kitaplığında bulunması gereken bir eser

merhaba ben okudum ama,sıradan geldi bana güzel diyemicem.
eyer güzel bi kitap istiyorsan KİRAZE yi tavsiye ediyorum muhteşem bir kitap

bence piraya muhteşem bi kitap doğuyu gerçekden güzel anlatıo we ve benim gibi senin gibi herkes gibi pirayade kaynanası yüzünden ayrılıo kocasından herkese tawisye ederim

arkadaslar piraye güzel ama anlatım yavan geldi bana
ama kocasını evlendirdiler ya ben orda cok kotu oldum ates bastı walla sinirden
4 saatte bitirdim kitabı su gibi akıyo

Geçen Sene Okudum ,çok Akici Bir Dille Yazilmiş Bir Kitap Herkese Tavsiye Ederim

Yüreğim seni çok sevdi bitti ve 2 gün sonra Pİrayeyi aldım okudum
Çok ama çok güzel bir kitap..Canan Tanın bütün kitaplarının sonu kötü bitiyor nedense :KK43:
Kitap bazen insanın yüzünü güldürüyor bazen yanaklarını ıslatıyor..
Herkese tavsiye ederim..

canan tanın kıtaplarını okudum.guzel begendım hepsını.pıraye de guzel.bızım ınsanlarımızı anlatıyor.sonu kotuydu.

evet gecen hafta sonu okudum güzel bir kitapti ama sonu kötüydü cok sürekleyici bir kitap bazi kitaplar bitmesin isterseniz ya buda öyleydi benim icin

X