Var olan eski abajurlarınızı dönüştürebilir ya da abajur mekanizması alarak, şapka kısımlarını tamamen kendi tarzınıza göre dizayn edebilirsiniz. Evde abajur yapımı için fazla kumaşlardan, ipliklerden, karton veya plastik içerikli kağıtlardan yararlanabilirsiniz.

Süsleme gereci olabilen tüm malzemelerle kendi tarzınıza yansıtabilir, ev dekorasyonunuza göre benzersiz abajurlar imal edebilirsiniz.

evde_abajur_yapimi_lamba_yapimi-13-600x309.jpg


Abajur Süsleme Yöntemleri
Abajur iskeletini en iyi kaplama yöntemlerinden biri, kumaş kaplamadır. Kadife ve tafta kumaşlar veya rengarenk tüllerle süsleme yapabilirsiniz. Öncelikle hangi odada kullanacağınızı belirleyin.

Örneği yatak odasında daha koyu tonlar ve kalın kumaşlar kullanılabilir sadece ışık huzmesi fontunda gizemli bir ışık yayılımı sağlanabilir. Salonda kullanmak için daha transparan kumaşlar, kalın tüllerle kaplama yapılabilir.

Kumaştan Abajur Yapımı
Evde dönüşüm yaparak kendinize şık bir abajur yapmak için, kullanacağınız kumaşı şapka iskeletini kaplayacak şekilde ve kenarlarında en az 2 cm kalacak şekilde kesin. Kumaş yapıştırıcı ile öncelikle üst kısmını kıvırın ve yapıştırın.

Abajur şeklinde göre kestiğiniz kumaşın alt kısımlarını birleştirirken, kumaşın gergin şekilde olmasına ve düzgün yapıştırılmasına özen gösterin. Tasarımınıza göre pileli kumaş kaplama yapabilir ya da kumaşı kesmeden önce 2 cm kalınlığında uzun şeritler haline kullanarak, yapıştırma yerine sarma modelinde imal edebilirsiniz.

Abajur yapımı için iskelete sarılarak kaplama yaptığınızda, bitiş kısmını birleştirmek için dikebilirsiniz. Üzerine kumaş güller, pul ve payet işlemeleriyle renklendirebilirsiniz.

evde_abajur_yapimi_lamba_yapimi-8.jpg
evde_abajur_yapimi_lamba_yapimi-10-600x901.jpg
evde_abajur_yapimi_lamba_yapimi-9-600x314.jpg
evde_abajur_yapimi_lamba_yapimi-11.jpg
evde_abajur_yapimi_lamba_yapimi-12-600x900.jpg
evde_abajur_yapimi_lamba_yapimi-6-503x1000.jpg
evde_abajur_yapimi_lamba_yapimi-5.jpg
evde_abajur_yapimi_lamba_yapimi-4.jpg
evde_abajur_yapimi_lamba_yapimi-3.jpg
evde_abajur_yapimi_lamba_yapimi-2.jpg
evde_abajur_yapimi_lamba_yapimi-1.jpg
evde_abajur_yapimi_lamba_yapimi-1-600x310.jpeg


Evde Avize Nasıl Yapılır? Resimli Örnekler Tıklayın !
Dantel Abajur Modelleri Tıklayın !