Fıstık ezmesi popüler ve lezzetli bir ezmedir. Vitaminler, mineraller ve sağlıklı yağlar gibi temel besinlerle doludur. Yüksek yağ içeriği nedeniyle fıstık ezmesi kalori bakımından yoğundur. Bu bazıları için önemlidir, çünkü fazla kalori zamanla kilo alımına neden olabilir.

Fıstık Ezmesi Kilo Aldırır Mı?​

Bununla birlikte, bazı araştırmalar, fıstık ezmesinin ölçülü olarak yenildiğinde kilo kaybını artırabileceğini düşündürmektedir. Bu makale, fıstık ezmesi yemenin vücut ağırlığını nasıl etkilediğini incelemektedir.

Yağ ve kalori bakımından yüksek​


Yaktığınızdan daha fazla kalori aldığınızda kilo alımının gerçekleşebileceği iyi bilinmektedir. Bu nedenle, bazı diyet yapanlar fıstık ezmesine karşı ihtiyatlıdır çünkü yağ ve kalorisi yüksektir.

Her 2 yemek kaşığı (32 gram) fıstık ezmesi porsiyonunda;
  • Kalori: 191
  • Toplam yağ: 16 gram
  • Doymuş yağ: 3 gram
  • Tekli doymamış yağ: 8 gram
  • Çoklu doymamış yağ: 4 gram

Bununla birlikte, yüksek yağlı veya yüksek kalorili yiyeceklerin hepsi sağlıksız değildir. Aslında fıstık ezmesi son derece besleyicidir. Fıstık ezmesi yağının% 75'i doymamış. Araştırmalar, doymuş yağ yerine doymamış yağ yemenin LDL (kötü) kolesterol düzeylerini düşürmeye ve kalp hastalığı riskinizi azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Fıstık ezmesi ayrıca protein, lif ve manganez, magnezyum , fosfor, E vitamini ve B vitaminleri dahil olmak üzere birçok temel vitamin ve mineralle doludur.


ÖZET: Fıstık ezmesi kalorisi yüksektir ancak sağlıklı yağlar, lif ve gerekli vitamin ve minerallerle yüklüdür.
Fıstık Ezmesi Diyette Yenir Mi, Nasıl Kullanılır?

Fıstık Ezmesi Ölçülü olarak Tüketilirse Kilo Aldırmaz​

Kilo alımı, yaktığınızdan daha fazla kalori aldığınızda ortaya çıkar. Bu nedenle, fıstık ezmesinin ölçülü bir şekilde yenildiğinde kilo almaya yol açma olasılığı düşüktür, başka bir deyişle, günlük kalori ihtiyacınızın bir parçası olarak tüketirseniz.

Aslında çoğu araştırma, fıstık ezmesi, yer fıstığı ve diğer kuruyemiş alımını vücut ağırlığını düşürmekle ilişkilendirir.

Araştırma: 370.000'den fazla yetişkin üzerinde yapılan bir gözlemsel çalışma, düzenli olarak fındık yemenin daha az kilo alımı ile ilişkili olduğunu buldu. Katılımcılar ayrıca 5 yıllık bir süre boyunca aşırı kilo alma veya obez olma riskinde% 5 daha düşük riske sahipti.

Bununla birlikte, fındık yiyen insanlar genel olarak daha sağlıklı yaşam tarzlarına sahiptir. Örneğin, bu çalışmada kuruyemiş yiyen insanlar, yemeyenlere göre daha fazla egzersiz yaptıklarını ve daha fazla meyve ve sebze yeme eğiliminde olduklarını bildirdi.

Bu çalışma, istenmeyen kilo alma riski olmadan sağlıklı bir diyete fıstık ezmesini dahil edebileceğinizi önermektedir.

Öte yandan, hedefiniz kilo almaksa, yaktığınızdan daha fazla, tercihen besleyici gıdalardan daha fazla kalori almalısınız. Fıstık ezmesi mükemmel bir seçenektir çünkü besleyici maddelerle doludur, ucuzdur ve diyetinize eklenmesi kolaydır.

ÖZET: Fıstık ezmesi günlük kalori ihtiyaçlarınız dahilinde yenildiğinde istenmeyen kilo alımına yol açması pek olası değildir. Yine de sağlıklı kilo almak istiyorsanız besleyici bir seçenektir.

Fıstık Ezmesi Kilo Verdirir Mi?​

fıstık ezmesi kilo verdirir mi
Fıstık ezmesi, tokluğu teşvik ederek, kas kütlesini koruyarak ve uzun vadede kilo vermeyi sürdürerek kilo verme planınıza fayda sağlayabilir.

şekersiz fıstık ezmesi kalori

Daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olabilir​


Fıstık ezmesi çok doyurucudur. Obezitesi olan 15 kadında yapılan bir çalışmada, yüksek karbonhidratlı bir kahvaltının 3 yemek kaşığı (48 gram) eklenmesi iştahı tek başına yüksek karbonhidratlı bir kahvaltıdan daha fazla düşürdü. Dahası, fıstık ezmesi yiyenler daha stabil kan şekeri seviyelerine sahipti ve bu da iştahı düşürmede rol oynayabilir.

Bu fıstık ezmesi yağı ayrıca yüksek miktarda protein ve lif içerir. İlginç bir şekilde, araştırmalar bütün yer fıstığının ve diğer kuru yemişlerin en az fıstık ezmesi kadar doyurucu olabileceğini belirtmektedir. Bu nedenle, çeşitli kabuklu yemişler ve fındık ezmesi yemek en büyük faydayı sağlayabilir.

Protein kas kütlesini korumaya yardımcı olur​

Kas kaybı ve kilo kaybı genellikle el ele gider. Bununla birlikte, araştırmalar, fıstık ezmesi gibi gıdalardan yeterli miktarda protein tüketmenin diyet sırasında kas kütlesini korumanıza yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Kasları korumak, gücünüzü korumak için önemli olmakla kalmaz, aynı zamanda metabolizmanızı sürdürmeye de yardımcı olur. Genel olarak, ne kadar çok kasınız varsa, dinlenirken bile gün boyunca o kadar çok kalori yakarsınız.

Kilo verme planınıza bağlı kalmanıza yardımcı olabilir​


En başarılı kilo verme planları, uzun vadede koruyabileceğiniz planlardır.

Diyetinizle esnek olmak muhtemelen iyi bir yaklaşımdır. Araştırmaya göre, zevk aldığınız yiyecekleri içerecek şekilde kişiselleştirilmiş kilo verme planlarını takip etmek zamanla daha kolay olabilir.

Araştırmalar diyet yapanların fıstık ezmesi de dahil olmak üzere fındığa izin veren kilo verme planlarına daha iyi uyabileceğini gösteriyor. Genel olarak, fıstık ezmesi diyetinize ölçülü bir şekilde eklenmeye değer olabilir, özellikle de en sevdiğiniz yiyeceklerden biriyse.


ÖZET: Fıstık ezmesi gibi en sevdiğiniz yiyecekleri içeren kilo verme planlarını uzun vadede takip etmek daha kolay olabilir.

Diyetinize Fıstık Ezmesi Nasıl Eklenir?​

Fıstık ezmesi hemen hemen her şeyle iyi gider. Basit bir atıştırmalık olarak tostun üzerine serpebilir veya elma dilimleri için daldırma olarak kullanabilirsiniz. Elma ve Fıstık Ezmesi Sağlıklı Bir Atıştırmalık mı?

Market alışverişi yaparken, ilave şeker içermeyen ve minimum katkı maddesi içermeyen fıstık ezmesi ürünleri hedefleyin.


Sağlıklı yağ ve proteinin lezzetli bir şekilde arttırılması için bu ezmeyi meyve tatlılarına, yulaf ezmesine, keklere ve diğer yemeklere de ekleyebilirsiniz.

Günlük kalori ihtiyaçlarınızı aşmamak için porsiyon boyutlarına dikkat edin. Çoğu insan için bu, günde 1-2 yemek kaşığı (16-32 gram) tüketmek anlamına gelir. Görsel olarak, 1 çorba kaşığı (16 gram) baş parmağınızın büyüklüğünde, 2 (32 gram) ise bir golf topu büyüklüğündedir.

Birçok diyetisyen, yağ ve kalorisi yüksek olduğu için fıstık ezmesinden kaçınır. Yine de, orta düzeyde alımın kilo alımına yol açma olasılığı düşüktür. Aslında oldukça besleyicidir. Diyet sırasında kas kütlesini koruyarak kilo kaybını destekleyebilir. Ayrıca, fıstık ezmesi gibi lezzetli yiyecekler içeren esnek diyetlerin uzun vadede takip edilmesi daha kolay olabilir.

Fıstık Ezmesinin Faydaları​

Yer fıstığı ezmesi oldukça besleyicidir ve buna kıyasla iyi bir protein kaynağıdır. Fıstık ezmesi da bazı sağlık yararları olduğu varsayılmıştır.
Fıstık Ezmesinin Faydaları

Kalp hastalığı riskinizi azaltabilirsiniz.​

Yer fıstığı kalp sağlığına uygun tekli doymamış yağlarla dolu olduğundan, bel çevreniz kadar kalbiniz için de faydalıdır. JAMA Internal Medicine'de 2015 yılında yapılan bir araştırma, her hafta 30 gram kadar az yer fıstığı veya fıstık ezmesi tüketmenin, kardiyovasküler hastalıklardan toplam ölüm ve ölüm riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu.

Adet öncesi sendromuna İyi gelir​

Yer fıstığının tek ve çoklu doymamış yağları, E vitamini gibi yağda çözünen vitaminlerin vücut tarafından emilmesine yardımcı olur. E Vitamini, hava kirliliği gibi toksinlere karşı korur ve adet öncesi sendromu yatıştırır. Aynı zamanda katarakt gibi göz bozuklukları ve Alzheimer hastalığı ve diyabet gibi nörolojik hastalıklarla da mücadele eder.

Cilt sağlığınızı iyileştirebilirsiniz.​

E vitamininden bahsetmişken, vücudunuzun yağda çözünen vitaminleri emmesine yardımcı olan sağlıklı yağlara ek olarak, fıstık ezmesi de E vitamini açısından yüksektir. E vitamini, kalp hastalığı, kanser, göz bozuklukları ve bilişsel gerilemeyi önlemek için önemlidir. En önemlisi, antioksidan E vitamini, cildinizi UV ışınlarının zararlı etkilerinden korumaya yardımcı olabilir. Dahası, fıstık ezmesindeki tekli doymamış yağlar cildinizin esnek ve doğal olarak ışıltılı kalmasına yardımcı olacaktır.

Hamilelikte fıstık ezmesi yemek doğum kusurlarını önler.​

Hamile kadınlar ayrıca, tuzlu ve tatlı yayılmanın 28 miligram veya RDI folatınızın yüzde 7'si olduğunu doğum kusurlarını önlemeye ve fetüsün büyümesini ve gelişimini teşvik etmeye yardımcı olduğu gösterilen bir prenatal vitamindir.

Tuzsuz fıstık ezmesi kan basıncını düşürür.​

Amerikan Kalp Derneği'ne göre potasyum sadece kas kasılması için gerekli değil, aynı zamanda kan basıncını düşürmede de önemli bir rol oynuyor . Aslında, potasyum eksiklikleri kardiyovasküler hastalık, böbrek hastalığı, osteoporoz ve tip 2 diyabet ile bağlantılıdır. Fıstık ezmesinin kan basıncını düşürmek için iyi bir gıda olmasını sağlamak için tuzsuz fıstık ezmesi bir ürünü tercih ettiğinizden emin olun.

Kemik sağlığına yardımcı olacaksınız.​

K vitamini, yağda çözünen bir başka yer fıstığının sağlıklı yağlarıdır ve vücudunuzun emmesine yardımcı olur. K vitamini, normal kan pıhtılaşması için gereklidir ve kalsiyumun vücutta taşınmasına yardımcı olur, bu da kemik sağlığı için yararlıdır.

Uyku sorununu çözer.​


Koyun saymaya gerek yok! İki yemek kaşığı fıstık ezmesi, uyku hormonları serotonin ve melatoninin öncüsü olan 74 miligram amino asit triptofanı içerir ve bu da onu bazı tatlı uykuları yakalamak için ideal gece atıştırmalığı yapar.