Gazlı içecekler neden zararlıdır sorusu gün geçtikçe daha çok sorulmaya başlanmıştır. Bunun sebebi gazlı içeceklerin hayatımızda büyük bir yer kaplamasıdır. Uzmanlar bu içeceklerin zararlarından her gün bahsetse de, bu içeceklerden uzak kalmak kimse için kolay olmamaktadır. Ancak gazlı içeceklerin zararlarını bilmek, sizi bu içecekleri tüketmeden evvel uyarabilir. Gazlı içeceklerin içerisinde genellikle yer alan maddeler şu şekilde sıralanabilir:

  1. Fosforik asit
  2. Şeker
  3. Aspartam
  4. Kafein
Gazlı İçecekleri Zararlı Kılan Nedenler:
Gazlı içeceklerin içeriğinde yer alan fosforik asit, şeker, aspartam ve kafein gibi maddeler, vücudunuz için büyük tehdit oluşturmaktadır. Özelikle obeziteye ve kemik erimesine sebebiyet veren gazlı içecekler, günlük hayatta kullanımı kısıtlanması gereken maddelerdendir. Asitli içecekler ve sağlığımıza zararlarıherkes tarafından bilinse de, osteoporoz, diş çürümesi, kalp hastalığı gibi rahatsızlıklara sebebiyet verdiği bilinmemektedir.

gazli_iceceklerin_zararlari_kolanin_zararlari-600x400.jpg


Gazlı İçecekler Neden Tüketilmemelidir?
Asitli içeceklerin şeker oranları birçok içecekten ve yiyecekten daha fazladır. Bir bardağında bile yüzlerce gram şeker bulunduran asitli içekler, kilo ve şeker konusunda önemli rahatsızlıklara kapı açmaktadır. Bunun yanında asitli yapısıyla diş çürüklerine ve kemik erimesine de sebep olmaktadır. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra, birçok böbrek ve kalp hastalığına da sebep olmaktadır. Gazlı içecek tüketimini sınırlandırmak vücudunuza yapabileceğiniz büyük iyiliklerden biridir. Bunun yerine daha doğal meyve suları ve ev yapımı içecekler tercih edilebilir.

Hamilelikte soda içmek Tıklayın !

Kolayı bırakmanız için sebepler… Tıklayın !

Şeker en tatlı zehirdir Tıklayın !