Günümüz iş hayatına yön veren birçok yetişkinin montessori eğitimi aldığını biliyor muydunuz? Geleceğin başarılı çocukları için montessori eğitimi nedir? Nasıl verilir? Özgüven sahibi ve başarılı çocuklar için montessori eğitimini araştırdık.

İtalyan psikiyatrist Maria Montessori tarafından geliştirilen ve birey temelli eğitimi hedef alan montessori eğitim nedir? ve nasıl uygulanır? araştırdık. Bireysel ve herkes için aynı şekilde uygulanmayan bir eğitim sistemidir. Her çocuğun tamamen özel olduğunu ve alması gereken eğitiminde değişkenlik göstermesi gerektiğini savunur. Çocuklar bireysel beceri ve karakter özelliklerine uygun olarak eğitim görür.

montessori.jpg


Nasıl Eğitim Verilir?

Çocuklar bu eğitimin başında hoşlandıkları ve hoşlanmadıkları nitelikler belirlenir. Bu adımdan sonra çocuklara kendi yetenek ve ilgilerine uygun olan seçimler yapması konusunda özgür seçim imkanı sağlanır. Çocuğun öğrenme hızına uygun bir program belirlenir ve eğitim bu doğrultuda sağlanır. Eğitim sisteminin kendine has araç ve gereçler vardır. Yaşa göre kullanılan araç ve gereçler değişkenlik gösterir.

Çocuk Yetiştirilme Hedefi


Montessori eğitim sisteminde çocuklara verilen görevlerin yerine getirilmesi beklenir. Lider özelliklere sahip ve özgüvenli çocuklar yetiştirilmek amaçlanır. Çocuğun mutlu olması temel hedeflerden biridir. Bu eğitim sisteminde eğitimci ve ailenin çocuğa yaklaşımı büyük önem taşır. Okul, aile ve çocuk arasında güçlü bir iletişim bağı olması gerekir.

Çocuk Odası

Montessori eğitim sisteminde çocuğun odası yaşına ve fiziksel özelliklerine uygun olarak düzenlenmelidir. Çocuk sabah uyandığında kendi üzerini değiştirir. Yatağını toplar ve yaşına uygun olan temel ihtiyaçlarını kendisi giderebilir.

Beslenme Alışkanlıkları

Çocuğun yaşına uygun olan besinler seçildikten sonra buzdolabında çocuğa uygun bir alan açılır. Bu alanda acıktığında ulaşabileceği gıdalara yer verilir. Anne ve babanın beslenme ve yemek saati alışkanlıkları çocuğa yansıtılır. Çocuk küçük yaşlardan itibaren yemek yeme alışkanlığı kazanır. Aileden bu konuda destekçi olması ve sabırlı davranması beklenir.