Sivrisinekler kimi ısırmaz?

Sivrisinekler sıcak yaz aylarında evlere misafir olur. Kullanılan sinek kovucu ilaçlar işe yarar ancak tamamen ortadan kaldırmayabilir. Evde bir kişiyi ısırırken neden diğerlerinden uzak durur? Olası cevapları bu yazıda bulunuyor.

İstatistiksel olarak, yalnızca on kişiden biri sivrisinekler için caziptir. Cinsiyet ayrımı söz konusu olmaksızın yumurtalarını beslemek için memelilerin kanına ihtiyaç duydukları için sadece dişi sivrisineklerin ısırıldığını söyleyebiliriz. Sivrisinekler çok seçicidir ve yumurtaları için en uygun kanı seçerler. Vücut bileşenlerimizi oluşturan kimyasalların kokularını 30 metre uzaklıktan alabilirler. Doğru kimyasal karışımı ve memeli kokusunu fark edebilirler.
sivrisinek_neden_isirir.jpg
Sivrisinek Isırıklarına Doğal Çözüm Arıyorsanız Sivrisinek ısırıklarından alerjik reaksiyonlarına karşı bu yöntemleri deneyebilirsiniz. Doğal elma sirkesini biraz su ile karıştırıp pamuk ile kaşınan bölgeye bastırabilirsiniz. Diş macunlarının içerisindeki asitler sinek ısırıklarına iyi gelir. Biraz diş macununu kabaran bölgeye uygulayabilirsiniz. Kaşınan bölgeyi daha fazla kaşıyıp yara yapmak istemiyorsanız buz küplerini sinek ısırığı olan bölgeye uygulayın.

Yapılan araştırmalar 0 kan grubuna sahip kişilerin sivrisinekler tarafından daha çok tercih edildiğini gösteriyor. Laktik asit çoğu sivrisinek türü için dikkat çekici bir koku yayar. Peynir, soya, yoğurt ve salamura edilmiş sebzeler gibi belirli gıdaları yediğinizde ve kuvvetli egzersiz yaptığınızda, cildinizde daha fazla laktik asit oluşur.


Aslında sivrisinekler bir çok kişiyi ısırır. Her insanın sinek ısırığına vereceği tepki farklı olduğu için alerjik reaksiyon belirtileri de farklıdır. Bazı insanlarda hafif bir kaşıntı oluştururken bazı insanlarda ise yaralara neden olabilen kaşıntılar oluşturur.
Sivrisinekleri kendinizden uzak tutabilmeniz için koyu renkli giysiler, bol sarımsak tüketilmesi, alkol içeren vücut losyonları kullanılması etkili olabilir.

Florida Üniversitesi'nde tıbbi entomolog ve sivrisinek uzmanı olan Dr Jonathan Day, 2014 yılında TIME'da yayınlanan bir makalesinde, sivrisineklerin gerçekten de belirli insanları daha çok sevdiğini belirtmişti. "Bazı insanlar derilerinde belirli kimyasallardan daha fazlasını üretirler. Ve laktik asit gibi bu kimyasallardan birkaçı sivrisinekleri çekiyor” diye açıklamıştı.