Doğal yolla bebek sahibi olamayanlar için günümüzde en başarılı sonuç alınabilen tedavi yöntemi, tüp bebek tedavisidir. Tüp bebek tedavisinde; kadın ve erkeğin üreme hücreleri vücut dışına çıkarılır, laboratuar ortamında döllenme gerçekleştirilir ve gebeliğe en uygun olan embriyolar anne adayının rahmine yerleştirilir. İşte tüm bu işlemler gerçekleştirilirken, kısırlığa sebep olan pek çok faktör devre dışı bırakılır ve gebelik daha mümkün hale getirilir. Bu bağlamda aslında tüp bebek tedavisindeki en önemli faktörler kadının yumurtaları ve erkeğin spermlerinin gebeliğe elverişli olmasıdır. Bunun dışındaki faktörlerin neredeyse tamamı tıbbın sunduğu imkanlar kullanılarak iyileştiriliyor ya da saf dışı bırakılıyor. Bu bakımdan kadınının yumurtalarının ve erkeğin spermlerinin canlı, hareketli, sağlıklı olmaları büyük önem taşıyor. Bu üreme hücrelerinin kalitesinde de bir miktar genetik faktörlerin etkisi olsa da, genellikle yaşam ve beslenme koşulları daha etkili oluyor. Bundan dolayı bebek sahibi olmak isteyen ve bunun için tüp bebek tedavisi düşünen erkeklerin daha kaliteli spermlere sahip olmaları için beslenme alışkanlıklarında bazı hususlara dikkat etmelerinde fayda var.


Tüp bebek tedavisi öncesi erkeklerin tüketmesi gereken besinler


Amaç ne olursa olsun, sağlıklı beslenme denildiğinde her zaman akla ilk olarak sebze ve meyve ağırlıklı doğal beslenme gelmelidir. Bu bağlamda her sebze ve meyve kendi mevsiminde semt pazarlarından taze olarak alınıp tüketilmelidir. Mevsimi dışında tüketilen besinlerin besleyicilik değeri düşük olduğu gibi, zararlı kimyasallar da içerme olasılığı yüksek.

 • Günde 2-2,5 litre su içerek tüm vücut sağlığı desteklenmeli.
 • C vitamini, sperm üretimi ve kalitesinde önemli role sahiptir. Portakal, mandalina, limon ve greyfurt beslenme sepetinden eksik edilmemeli.
 • Doğal zeytinyağlı yemekler ve salatalar tüketilmeli.
 • Soğan, sarımsak gibi doğal antioksidanlar sofrada her daim bulunmalı.
 • Meyveler; protein, vitamin, mineral ve lif deposu olduğu için günde 3 porsiyon meyve tüketilmeli. Özellikle de elma, havuç ve muzun sperm üretimini desteklediği biliniyor.
 • Kuruyemişler, sağlıklı yağlar bakımından çok değerlidir. Günde 5-6 tane olmak kaydıyla her gün fındık, badem, ceviz gibi kuruyemişler yemek bir alışkanlık olmalı.
 • Meyve ve sebzeler, kabuğu soyulmuş ya da pişmiş değil, mümkün olduğunca çiğ ya da az haşlanmış şekilde tüketilmeli.
 • Probiyotikler çok önemli olduğundan, evde yapılmış kefir ve yoğurt mutlaka günlük beslenmenin bir parçası olmalı.
 • Evde yapılmış ya da güvenilir bir markanın ürünü olan nar ekşisi salatalara bolca katılmalı.
Sperm üretimini destekleyen bu besinlerin tüketiminin yanı sıra, kaliteli spermler için kesinlikle D vitamini bakımından zengin beslenmek önemlidir. Bu bağlamda D vitamini deposu olan peynir, tereyağı, somon, uskumru, ton balığı gibi yağlı balıklar, patates, yumurta gibi besinlerin sıklıkla tüketilmesi önemlidir.

D vitamini ihtiyacını karşılamak için bol bol güneş ışığından da faydalanmak önem taşıyor.

Tüp bebek tedavisi öncesi erkeklerin uzak durması gereken besinler

 • Sperm sayısını ve kalitesini düşüren en önemli etkenler kesinlikle sigara ve alkol kullanımıdır. Bu bakımdan tüp bebek tedavisi düşünen erkelerin tedaviden en az 3 ay öncesinde bu zararlı maddelerden kaçınmaları gerekiyor.
 • Sağlıksız beslenme sperm üretimini de olumsuz etkilediği için; aşırı yağlı, tuzlu, şekerli hazır gıdaları beslenme sepetinden mümkün olduğunca uzak tutmak çok önemlidir.
 • Çay, kahve direkt olarak sperm üretimini olumsuz etkileyen, sperm kalitesini düşüren içeceklerdir. Bu sebeple tüp bebek tedavisi düşünen erkeklerin günde 1-2 bardaktan daha fazla çay, kahve tüketmemeleri öneriliyor.
 • Sebze ve meyveler bizim mutfağımıza gelinceye kadar pek çok işlemden, kimyasaldan geçiyor. Bu sebeple de meyve ve sebzeleri yıkamadan, daha doğrusu iyice temizlemeden yememek en doğrusudur.
 • Beğen
Reactions: yekin97