Bebek Beslenmesi 1 yaşında oğlum hala pütürlü katı gıda yiyemiyor. Nasıl alıştırıcam

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

Nursen91

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Ekim 2018
114
42
32
Merhaba anneler ek gıdaya 6. Ayda geçtik brbeğimde 5 aylkken reflü başladı ağzından burnundan fışkırır tarzda kusmalar uyku da olmak kaydyla ek gıdada kusmlarmz arttı yedkleri burnundan geliyordu bnde kusmasn diye blenderdan gecrdm aylardr pütürlü katı gıda deniyorm 7.5 aylktan bu yana asla kabul etmiyor ağzına dahi almıyor hep blender kullanmşsanz o yzden demeyn dediğim gbi oğlumun yedikleri brnndan geliyor tıkanıyor nefes alamyor gün içinde 5 defa filan kusuyordu zaten iştahsz bi bebek püreyi bile zorla yediriyorum. 10 gün başka bi ilaca başladık 10 gündr kusmuyor çok şükür denemedgm yöntem kalmadı sebzeleri haşlayp önüne koydum pilavı yopurtla karştrdm önüne makarnalar koydm eline meyveler verdm hiç birini asla yemiyor yemeyi de bilmiyor tek yiyebldigi şehriye çorbası arpa şehriye içinde pirinci çok kaynatlmş yayla çorbası artk ne yapacagmı şaşırdım nasıl alştrablrm bilmiyorum her gün ağlamaktan helak oluyorm akşama kadar deniyorm olmuyor yiyecekleri yandn veriyorum ama katı gıdayu yadrgadgı için hemen ağzndan atıyır nasıl çiğnemeyi öğrenecek nasıl bizle beraber yemek yiyecek nasıl başarıcam :KK43: sürekli internetten araştırıyorum 3 yalında 5 yalnda hala püre ile beslenen çocuklar var korkuyorum bizimde öylr uzun sürecek diyr bu durum beni çok yıpratıyor çok canımı sıkıyor napıcam ne edicem lütfen bana bi akıl verin

Yedigini fiskirtarak kusan bir bebege ek gidaya gecmemeliydiniz. Doktorunuz uyarmadimi bu konuda.

Malesef pureye alisinca cocuklar cok uzun yillar kati gidaya gecemiyor. Yavas yavaş puturu arttirin. Blender yerine catalla ezin herseyi. Sonra azar azar ezme oranini azaltin. Yine ise yaramazsa doktora basvurun.

Canim stres yapma. Benim oglum 6 yasinda hala putur putur cok sert seyleri vs yemez yemegin icinde. Illa ki bi sekilde buyuyecekler..

Canim stres yapma. Benim oglum 6 yasinda hala putur putur cok sert seyleri vs yemez yemegin icinde. Illa ki bi sekilde buyuyecekler..
Çok kafama takıyorum her gün ağlıyorum oğlumla aynı ayda olan çocuklar makarna köfte et yiyor ben onları gördkçe dha da üzülüyorum dha fazla gec kalmak istemiyorum bir an önce alşsn istiyorum ama olmuyor çiğnemeyi bilmediği için yüz kasları da gelişmeyecek bu konşmasını da geciktiricek çok üzülüyorum

Yedigini fiskirtarak kusan bir bebege ek gidaya gecmemeliydiniz. Doktorunuz uyarmadimi bu konuda.

Malesef pureye alisinca cocuklar cok uzun yillar kati gidaya gecemiyor. Yavas yavaş puturu arttirin. Blender yerine catalla ezin herseyi. Sonra azar azar ezme oranini azaltin. Yine ise yaramazsa doktora basvurun.
Hayır uyarmadı aylardr doktor doktpr koşuyoruz kullanmadgmz ilaç kalmadı en sonnda profesör başka bi ilaç önerdi o iyi geldi 10 gündür kusmuyor. Patates yemeği yaptm çatalla çokca ezdm onu bile yiyemedi aç bıraktm olmadı doktor da alştrcaksn diyo başka bşi demiyo

Parmak sebzeler haslayin, onune koyun. Sizde karsisima gecin. Abartili ses ve ifadelerle cigneme surecinizi gostere gostere yiyin.
Ona yemesi icin israr etmeyin. Onune koyun siz yiyin sizi izlesin. Bu islemi yaparken baska dikkat dagitan bisey olmasin. Ozellikle ekran.

Bunu uzun sure devam ettirin. Sizin gibi yemeyi deneyene kadar her gun.1 ay bile surebilir. Sabırla ugrasmaktan baska careniz yok.

Ara ara yapıyorum havuç patates brokoli haşlıyorum önüne koyuyorum koparip atıyor ağzından çiğneyerek yiyorm karşsnda normalde taklitimi yapıyor ama ağzında bşi varken asla çiğnemiyor. Keşke 1 ay sürse ama alşsa aylardr deniyorm bi yol katedemedk

Ara ara yapıyorum havuç patates brokoli haşlıyorum önüne koyuyorum koparip atıyor ağzından çiğneyerek yiyorm karşsnda normalde taklitimi yapıyor ama ağzında bşi varken asla çiğnemiyor. Keşke 1 ay sürse ama alşsa aylardr deniyorm bi yol katedemedk
Yoğurtla karıştırmayı denediniz mi. Ben bulgur pilavını yoğurtla karıştırıp verirdim rahat yutsun diye, çok severdi. Hala öyle yediririm. Bu sayede yoğurt da yemiş oluyor fazladan. Ispanak yemeği, pirinç pilavı hep bu şekilde yedi. Şimdi vay demir eksikliği olur yoğurt yüzünden demeyin. O bünye meselesi. Hem hele alışsın iştaha gelsin, sonra kaldırırsınız yoğurdu tercih etmezseniz

Canım zaten bulgur pilavını pilavını yoğurtla karştrarak deneedm ağzından atıyor bgn ıspanaklı ğirinçli yaptm pirinçler oldkça yumulaktı yoğurtla karştrdm onu bile yemedi

Merhaba anneler ek gıdaya 6. Ayda geçtik brbeğimde 5 aylkken reflü başladı ağzından burnundan fışkırır tarzda kusmalar uyku da olmak kaydyla ek gıdada kusmlarmz arttı yedkleri burnundan geliyordu bnde kusmasn diye blenderdan gecrdm aylardr pütürlü katı gıda deniyorm 7.5 aylktan bu yana asla kabul etmiyor ağzına dahi almıyor hep blender kullanmşsanz o yzden demeyn dediğim gbi oğlumun yedikleri brnndan geliyor tıkanıyor nefes alamyor gün içinde 5 defa filan kusuyordu zaten iştahsz bi bebek püreyi bile zorla yediriyorum. 10 gün başka bi ilaca başladık 10 gündr kusmuyor çok şükür denemedgm yöntem kalmadı sebzeleri haşlayp önüne koydum pilavı yopurtla karştrdm önüne makarnalar koydm eline meyveler verdm hiç birini asla yemiyor yemeyi de bilmiyor tek yiyebldigi şehriye çorbası arpa şehriye içinde pirinci çok kaynatlmş yayla çorbası artk ne yapacagmı şaşırdım nasıl alştrablrm bilmiyorum her gün ağlamaktan helak oluyorm akşama kadar deniyorm olmuyor yiyecekleri yandn veriyorum ama katı gıdayu yadrgadgı için hemen ağzndan atıyır nasıl çiğnemeyi öğrenecek nasıl bizle beraber yemek yiyecek nasıl başarıcam :KK43: sürekli internetten araştırıyorum 3 yalında 5 yalnda hala püre ile beslenen çocuklar var korkuyorum bizimde öylr uzun sürecek diyr bu durum beni çok yıpratıyor çok canımı sıkıyor napıcam ne edicem lütfen bana bi akıl verin
Benimde bebek 8 aylıktı pütürlü ama iyice yumuşamış her sebzeyi veriyorum biber patlıcan kabak patates havuç Allah'tan alıştı yiyor çorbaları veriyorum dikkat ediyorum dişi yok o yüzden kaşık Lada sebzeleri eziyorum veriyorum diğer 5 yaşındaki çocuğun da sizin çocuk gibiydi hepkusardi malesef bu yaşına geldi halen sebze yemiyor sadece blender dan geçilmiş çorba içiyor beyaz ssossuz makarna yiyor haşlanmış patates yemez kızartma sini yer zorlaverince kusuyor halen o yüzden ümidimi kestim sadece dediğim gibi corba makarna bulgur pilav yumurta yiyor peynir zeytin yemiyor salata yiyo malesef alisiyorlar o yüzden 2. Çocuğuma aynısını yasatmyorum herşeyi veriyorum yiyo şükür eline veriyorum ins böyle devam eder küçük kızım herşeyi yer içer 🙏 sizin içinde birşey diyiyorum çünkü bizde eşimle herşeyi demnedik olmadı yapamadık malesef buyluk kızım 5 taş na girdi halen devam ediyor onu bunu yemem diyor kusuyor

Katı gıdalara ne zaman alltı peki büyük kızınız inanın çok moralm bozuluyor çok kafama takıyorm yaa

meyve denediniz mi eline muz elma verseniz mandalina da olabilir. aslinda cocuklar ellerindeki herseyi agzina goturur. eline verin bol bol doksun sacsin ama az da olsa yer tadina bakar bence

meyve denediniz mi eline muz elma verseniz mandalina da olabilir. aslinda cocuklar ellerindeki herseyi agzina goturur. eline verin bol bol doksun sacsin ama az da olsa yer tadina bakar bence
Evet elini hiç boş bırakmıyorum sürekli bşiler veriyorm her türlü meyve bi çilek minik koparıp yutuyor bir de salatalgn iç kısmını koparp koparp yutuyor çiğnemiyor

Evet elini hiç boş bırakmıyorum sürekli bşiler veriyorm her türlü meyve bi çilek minik koparıp yutuyor bir de salatalgn iç kısmını koparp koparp yutuyor çiğnemiyor
Bizde 12 ayligiz benim oğlumda katı bisey girince ağzına öğürüyor. Koparıp koparip tukuruyor sebzeleri nasıl alıştırsam diye düşünüyorum bende. Napicaz

Bizde 12 ayligiz benim oğlumda katı bisey girince ağzına öğürüyor. Koparıp koparip tukuruyor sebzeleri nasıl alıştırsam diye düşünüyorum bende. Napicaz
14 aylık oldk şu an için sadece makarna pilav, kuskus yiyor. Arada 1 tane köfte ve kızarmş patates bi kaç tane yiyo. Tam olarak çiğnemeyi çözemedk 5 dişimiz var bir şey yiyecegi zmn ön dişlernde dakikalrca ezmye çalışıyor. Yan damakları kullnmyı bilmiyor

X