10.ay atipik otizm

Damladoruk

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
13 Şubat 2022
6
9
37
Merhaba bayanlar. 10 aylık oğlum doruk masmavi gözlü sapsarı saçlı dünya tatlısı bir bebek lakin kızımın ay gelişiminden farklı ilerleyen şeyler vardı oğlumda mesela tüm kaba motor becerileri hep geriden geldi. Erkek çocuğu geç gelişir dediler. İsminle sesleniyorum bakmıyordu genelde oğlum aşkım diyorsun ondandır dediler göz teması çok kısıtlı ve kısa idi çocuk oyuncağk ile oynuyor ondandır dediler. Lakin ben geçen hafta cuma günü oğlumu bir çocuk psikoloğuna götürdüm otizmden şüphelendiğim için. Belirtiler atipik otizmi gösteriyor dendi yrn denver testi yapılıcak ve ordan çocuk psikiyatırına ve rehanilitasyona başlıcaz. Benim inkar sürecim hiç olmadı evet çok ağlıyorum üzülüyorum lakin bir an önce gerekli eğitime ulaşmak için araştırma içindeyim çünkü bebeğim çok küçük ve aradaki makas geriden gelme durumu çok az başarı şansımız çok yüksek ve benim inancım tam benzer durumu yaşamış bayanlar nasıl bir yol izledi yardımcı olursanız çok sevinirim

Doktormuzun sölediğide o şekilde çokta erken farkedildiği için %80 başarı şansı vat diyebilirim dedi 8 yıldır otizmli çocuklar ile ilgileniyormuş ilk defa bukadar küçük yaşta bulguları algılayan ve bize başvuran bir anne gördüm dedi

Merhaba bayanlar. 10 aylık oğlum doruk masmavi gözlü sapsarı saçlı dünya tatlısı bir bebek lakin kızımın ay gelişiminden farklı ilerleyen şeyler vardı oğlumda mesela tüm kaba motor becerileri hep geriden geldi. Erkek çocuğu geç gelişir dediler. İsminle sesleniyorum bakmıyordu genelde oğlum aşkım diyorsun ondandır dediler göz teması çok kısıtlı ve kısa idi çocuk oyuncağk ile oynuyor ondandır dediler. Lakin ben geçen hafta cuma günü oğlumu bir çocuk psikoloğuna götürdüm otizmden şüphelendiğim için. Belirtiler atipik otizmi gösteriyor dendi yrn denver testi yapılıcak ve ordan çocuk psikiyatırına ve rehanilitasyona başlıcaz. Benim inkar sürecim hiç olmadı evet çok ağlıyorum üzülüyorum lakin bir an önce gerekli eğitime ulaşmak için araştırma içindeyim çünkü bebeğim çok küçük ve aradaki makas geriden gelme durumu çok az başarı şansımız çok yüksek ve benim inancım tam benzer durumu yaşamış bayanlar nasıl bir yol izledi yardımcı olursanız çok sevinirim
Bentonit kilini araştırın. Facede otizm ve Bentonit kil sayfası var. Gülşah hanımla görüşün, o size yardımcı olacaktır. Kendi oğluda otizmdi ama raporu kalktı. Geçmiş olsun geç kalmayın birseylere başlamak için. Tabiki öncelik doktor daha sonra alternatif tıp. Çok iyi yorumlar var hepsini okuyun lütfen.

Doktormuzun sölediğide o şekilde çokta erken farkedildiği için %80 başarı şansı vat diyebilirim dedi 8 yıldır otizmli çocuklar ile ilgileniyormuş ilk defa bukadar küçük yaşta bulguları algılayan ve bize başvuran bir anne gördüm dedi
Ben de çok şaşırdım,erken fark etmeniz çok iyi olmuş.ayrica o kadar erken tanı konması da ilginç açıkçası

Bence bebekken farkediliyor evet her bebeğin gelişimi farklı ama bu konuyu bilen bi anne eger dikkatliyse anlar.bence 3 yasta tanı konmasinin sebebi kunner sendromu var onlar normal ilerliyor 3 yaştan sonra yetilerini kaybediyorlar.

Çok teşekkür ederim muhakkak araştırıcam 🙏

Ben de çok şaşırdım,erken fark etmeniz çok iyi olmuş.ayrica o kadar erken tanı konması da ilginç açıkçası
Aslında resmi tanı konmadı ama bulgular otizmi işaret ediyor vakit kaybetmeden duyu bütünleme ve fizyoterapi seanslarına başlamamız önerildi. İyi bir eğitmen bulduk alanında uzman 2 sean aldık bile ve 2 seansta bile okadar ilerleme kaydettik ki tabi evde de sürekli terapide gördüklerimizi çalışmaya devam ediyoruz 🥰🤲

Bence bebekken farkediliyor evet her bebeğin gelişimi farklı ama bu konuyu bilen bi anne eger dikkatliyse anlar.bence 3 yasta tanı konmasinin sebebi kunner sendromu var onlar normal ilerliyor 3 yaştan sonra yetilerini kaybediyorlar.
Kesinlikle haklısın aslında farkedilmemesini anlamıyorum açıkçası çünkü 6. Ayında doruk die seslendiğim oğlum hemen bakıyor ve gülümsüyordu 9.ayında defalarca seslenmeme rağmen dönüp bakmıyordu gözlerini sürekli benden kaçırıyordu. Başlarda bunlar yokken bir anda olunca ister istemez işkillendim

Bak Bi kızım var şuan 3 aylık olacak onu Bi doktora goturecektim göz temasını falan değerlendirsin o gelişim aşamalarını iyi takip ediyor diye düşünüyordum instagramda Bi videosuna denk geldim 4 aylık kız bebek karşısına destekli oturtmuş göz temasına bakıyor güya bebek kendinden başka heryere baktı ay göz temasimiz da ne kadar güzel diyo Bi başka bebeğe bakarken izledim aynı 4 aylik o kendine nasıl bakıyordu ona da çok iyi falan dedi evet o iyiydi ama diğer bebek kendine hiç bakmadığı halde kadin göz teması harika dedi ben kızımı götürmekten vazgeçtim yani ben doktorlara da güvenmiyorum orda deseki annesi bisey söylemek için çok erken biraz daha fazla ilgilenelim dese o bebeğe ve anneye iyilik yapacak bisey yok çözüm değil anlık rahatlama sağlıyor ama sorun hep devam ediyor.benim oğlum 8 aylıktan beri psikiyatrilerde ama 5 yasinda üniversite hastanesinde tanı koyuldu hep bise yok dediler adam docent diyorumki bu çocuk ismine bakmiyo kendide çağırdı bakmadı AA olabilir sonra klima motorlarına çırpınıyor olabilir siz çok abartıyorsunuz sonra bi 11 aylık götürdüm yine aynı şekilde yani gittik geldik başka doktorlara da götürdüm sen tedavi ol dediler artık acaba dedim ya demekki ben abartıyorum cocukta streotipi var takinti var arkadaşlarıyla oyun surdurememe sinirlenince kafasını yere vurma arabalara takıntılı olmak yüksek sese kulağını kapatması konuşuyor duyduğu konusmalari uygun yerlerde doğru kullanıyor ve görseniz AA ne kadar zeki dersiniz ama geli görünki bir sürü sorun var kendi cabamla ancak bu kadar oldu doktorlar bise yok dediği için ben kimseyi inandiramadim riske atmamak için eğitim aldirayim diye düşünüyordum eşim inanmadığı için aldirmadi hatta demekki normal deyip kendimi bile kandırdım normal ya da degil ilgileneceğim dedim ve öyle yaptım belki salsaydim çok baska bi haldeydi.siz çok şanslısınız hiç kendinizi üzmeyin

Merhaba benim de oğlum 10 aylık ve ismine bazen bakıyor bazen bakmıyor emekliyor koltuklara tutunup yürüyor göz teması var bizimle saklambaç Cee gibi oyunlara oynuyor ama ismine herzaman bakmıyor bisey uzattığım zaman onu alıyor geri vermiyor sanki beni anlamiyomus gibi sürekli oyuncaklarını atıyor. Ama gel oğlum dediğim zaman sesime nerde olsa geliyor inanın kafam çok karışık yarin doktora gidicez

Merhaba canım benim kardeşime de atipik otizm teşhisi konmuştu sanırım 1.5 yaşında falan. Başta kabullenmedik ama sonra alıştık bu duruma ve hemen tedavisine başladık. Erken yaşta kreşe ve özel eğitime başladı annem sürekli olarak ilgileniyordu biz de okul sonraları ilgileniyorduk sürekli konuşuyorduk evde eğitim vermeye çalışıyorduk elimizden geldiği kadar. 4 yaşına kadar böyle devam etti Bu arada konuşmayı çok geç öğrendi 4 4.5 yaşında. Yürümeyi 18 aylıkken öğrendi. Tuvalet eğitimde hiç zorlanmadık o en kolayı oldu. O yaşına kadar hiç konuşmadı herşeyi eliyle gösterip istiyordu. Biz de her istediğini anında yapıyorduk en büyük hatamız doktorların da hep uyarmasına rağmen telefon ve televizyona çok bakıyordu. İzin veriyorduk biz de. Ama eğitimler çok işe yaradı 4 yaşından sonra bi anda konuşmaya başladı sanki içinde biriktirmiş gibi, harfleri hafif yutsa da herşeyi konuşuyordu ve susmuyordu da çok bilmiş ☺️☺️. Sonrasında otizme dair hiç bir bulguya rastlamadı doktor tamamen iyileştiğini söyledi . Şimdi 1. Sınıfta dikkat dağınıklığı var öğrenme sıkıntısı yok ama dikkatini vermek istemiyor çabuk sıkılıyor derslerden bakalım bu süreci de zamanla kolayca atlatırız inşallah. Sizin de içiniz rahat olsun iyi bir eğitim ilgi ve sevgi ile her zorluk aşılıyor merak etmeyin.

Merhaba benimde suan 6 aylik bi bebegim var ben burda nesnelere uzanmiyor diye baslik actim gecen hafta. Noroloji randevumuz da haftaya. Ama son gunlerde ismine donmez oldu. Normalde bakardi. Goz temasi cok az. Aglamaktan harap oldum ailem abartigimi dusunuyor ama beni gorup gulen heycanlanan bebek umursamiyor artik. Surekli etrafi izliyor.norolojide muayene tam olarak nasil oluyor nelere dikkat ettiler. Bir de bebeginiz suan nasil acaba tani degisti mi cevap verebilir misiniz

Merhaba benimde suan 6 aylik bi bebegim var ben burda nesnelere uzanmiyor diye baslik actim gecen hafta. Noroloji randevumuz da haftaya. Ama son gunlerde ismine donmez oldu. Normalde bakardi. Goz temasi cok az. Aglamaktan harap oldum ailem abartigimi dusunuyor ama beni gorup gulen heycanlanan bebek umursamiyor artik. Surekli etrafi izliyor.norolojide muayene tam olarak nasil oluyor nelere dikkat ettiler. Bir de bebeginiz suan nasil acaba tani degisti mi cevap verebilir misiniz
Oğlumda göz teması ckk az.kuruyor yada.kurmuyor . 7 ay 15 günlük. Siz doktora gittiniz mi ne.dediler

Merhaba benim de oğlum 10 aylık ve ismine bazen bakıyor bazen bakmıyor emekliyor koltuklara tutunup yürüyor göz teması var bizimle saklambaç Cee gibi oyunlara oynuyor ama ismine herzaman bakmıyor bisey uzattığım zaman onu alıyor geri vermiyor sanki beni anlamiyomus gibi sürekli oyuncaklarını atıyor. Ama gel oğlum dediğim zaman sesime nerde olsa geliyor inanın kafam çok karışık yarin doktora gidicez
Merhaba çocuğunuzun durumu şuan nedir ?

X