Bakıcı, Kreş, Oyun Ablası 15 AYLIK BEBEK VE KREŞ

Çocuğunuzun bakıcı veya kreş deneyimleri, önerirler, tavsiyeler, karşılaşılan problemler, oyun ablaları ve oyun grupları

Fairy18

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
5 Ocak 2015
283
541
Selam arkadaşlar. Konuyu yakın bir arkadaşım için açıyorum. 15 aylık bir oğlu var ve bugün iş görüşmesi olumlu geçti. Yakında işe başlayacak inşallah. Oğlunu da kreşe vermeyi düşündü. Hatta sıcağı sıcağına evlerine yakın bir kreşlede görüştüler. Kabul etmemişler çok küçük olduğunu evde bakıcı ile bakılmasının daha doğru olduğunu söylemişler. Aranızda bu aylarda bebeğini kreşe veren sorun yaşayan oldu mu arkadaşım tecrübeli annelerden yardım bekliyor. Elbet alacak kreş bulunur ama önemli olan oğlunun bundan etkilinip etkilenmeyeceği.

Selam arkadaşlar. Konuyu yakın bir arkadaşım için açıyorum. 15 aylık bir oğlu var ve bugün iş görüşmesi olumlu geçti. Yakında işe başlayacak inşallah. Oğlunu da kreşe vermeyi düşündü. Hatta sıcağı sıcağına evlerine yakın bir kreşlede görüştüler. Kabul etmemişler çok küçük olduğunu evde bakıcı ile bakılmasının daha doğru olduğunu söylemişler. Aranızda bu aylarda bebeğini kreşe veren sorun yaşayan oldu mu arkadaşım tecrübeli annelerden yardım bekliyor. Elbet alacak kreş bulunur ama önemli olan oğlunun bundan etkilinip etkilenmeyeceği.
kreşler 3 yaş ve üzeri çocukları alır. bebekler üçün gündüz bakım evleri var diye biliyorum

0-3 yaş kreşler de var. Ben oğlumu 2,5 yaşındayken kreşe vermiştim, çok memnun kaldığım için aynı okulun anaokulu kısmına devam ediyor şimdi. Ancak tavsiyem şudur ki;
Ben oğlum 10 aylıkken işe başlamak zorunda kaldım. 10 aylık bir bebek kendini ifade edemeyeceği ve özel ilgi beklediği için bakıcıya bıraktım. Bakıcının referansı olmalı mutlaka ve referansını arayıp bilgi almalısınız. Ayrıca mutlaka evinizde bakılmalı çocuğunuza. Ayrıca ben evimin iki odasına (salon ve bebek odası) kamera taktırmıştım. Kamera kayıt yapmıyordu ancak telefonuma yüklediğim uygulaması ile anlık izleyebiliyordum herşeyi. Bunu da baştan bakıcıya söylemiştim, kabul etmişti. Zaten bu fikri kabul etmeyen bakıcıdan şüphe edin derim. Sonuçta çalışan anneyim, bebeğim küçük ve onun yanında olamadığım anlarını bu şekilde izlemek istiyorum, amacım sizi tedirgin etmek değil demiştim. Anlayışla karşıladı.
Oğlumu aslında 3 yaşına geldiğinde ve düzgünce konuşmaya başladığında anaokuluna verecektim ama bizim biraz ani gelişmeler oldu, 2,5 yaşında kreşe verdim.
Çocuk kendisini ifade edene kadar, sorduğunuz sorulara anlayabileceğiniz şekilde cevaplar verene kadar kreş önermem.

Kreşler 3 yaşından büyük çocukları alır diye birsey yok. Benim oğlum 2 yasında başladı kreşe.

Kabul etmemişlerdir . Başka kreşlere de sorun. Yaşadığınız yerde alan kreşler vardır mutlaka. Yanlız bakıcı bulabilirseniz 15 aylık bebek için daha iyi olur.

Kreşler 3 yaşından büyük çocukları alır diye birsey yok. Benim oğlum 2 yasında başladı kreşe.

Kabul etmemişlerdir . Başka kreşlere de sorun. Yaşadığınız yerde alan kreşler vardır mutlaka. Yanlız bakıcı bulabilirseniz 15 aylık bebek için daha iyi olur.
3 yaş altını resmi olarak alamıyorlar diye biliyorum. Çünkü ben de verirken aynı sıkıntıyı yaşamıştım. Gündüz bakım evi olmalı demişti kreş yetkilileri

3 yaş altını resmi olarak alamıyorlar diye biliyorum. Çünkü ben de verirken aynı sıkıntıyı yaşamıştım. Gündüz bakım evi olmalı demişti kreş yetkilileri
Ben 22 aylıkken yazdırmıştım, almışlardı.
Alan yerler var.
Her kreş almayabilir, araştırması lazım konu sahibinin.

0-3 yaş kreşler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı özel kurumlardır. Resmi izinleri vardır, denetlenirler. Sizin baktığınız yerlerin bu tür izinleri olmayabilir. 3 yaş sonrası için ise özel anaokulları vardır. Bunlar da Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlıdır. Benim yeğenim 1 yaşından beri kreşe gidiyor. Bakanlığa bağlı, özel kreş. Bölgenin en büyük kreşi. Resmi izinleri var, denetleniyorlar.
Oğlum da Milli Eğitim'e bağlı özel anaokuluna gidiyor.

0-3 yaş kreşler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı özel kurumlardır. Resmi izinleri vardır, denetlenirler. Sizin baktığınız yerlerin bu tür izinleri olmayabilir. 3 yaş sonrası için ise özel anaokulları vardır. Bunlar da Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlıdır. Benim yeğenim 1 yaşından beri kreşe gidiyor. Bakanlığa bağlı, özel kreş. Bölgenin en büyük kreşi. Resmi izinleri var, denetleniyorlar.
Oğlum da Milli Eğitim'e bağlı özel anaokuluna gidiyor.
Bilmediğimiz ne çok şey var hergun bı şey öğreniyoruz. Benimde 29 aylık kızım var yeni yılda kreşe vermeyi düşünüyorum. Arkadaşım bakıcıya karar verdi. Sanırım böylesi daha hayırlı olacak.

Kreşler, birkaç aylık bebeklerden 3 yaşa kadar olan çocukları alıyor. 3 yaş üstü çocukları alanlar gündüz bakımevi olarak adlandırılıyor. Kreşler ve gündüz bakım evleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesine bağlı kurumlardır. Anaokulları 3 yaştan itibaren çocuk kabul etmekle birlikte, bazı okullar 2.5 yaş civarı çocukları da kayıt dışı olarak kabul eder. Anaokulları da, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı kuruluşlardır.

Bebeğim 15 aylıktan beri kreşe gidiyor. Bu konuda ben başka bir kadın ile bütün gün evde yalnız kalmasını uygun bulmuyorum. Ne verebilir çocuğuma benim için bu önemli.
Amaç sadece çocuğu akşama kadar oyalamak olmamalı.
kreşte öğrendikleri çok çok daha fazla.
kızım erken yaştan beri çok rahat çatal kaşık ile kendi başına yemek yiyor.
Çok anlaşılır 3’lü cümleler kuruyor şu anda 22 aylık. İstediği herşeyi anlatıyor hem de anlaşılır şekilde. Şarkılar öğreniyor. Oyunlar oynuyor.

elbette her çocuğun gelişimi başka ama kreş -okul öncesi eğitimin çocuk gelişimine faydası bilimsel olarak kanıtlanmış bir şey. Çocukların bu yaşlarda evin içinde bir büyükle izole olarak değil kendi yaşıtlarıyla birşeyler paylaşarak zaman geçirmesini uygun buluyorum.
Ama maalesef Türkiye’deki yuvalarda yaş sınırı var. Umarım kabul eden bir yuva bulur arkadaşınız.

Memnun kaldınız mı peki kreşten ?

Bebeğim 15 aylıktan beri kreşe gidiyor. Bu konuda ben başka bir kadın ile bütün gün evde yalnız kalmasını uygun bulmuyorum. Ne verebilir çocuğuma benim için bu önemli.
Amaç sadece çocuğu akşama kadar oyalamak olmamalı.
kreşte öğrendikleri çok çok daha fazla.
kızım erken yaştan beri çok rahat çatal kaşık ile kendi başına yemek yiyor.
Çok anlaşılır 3’lü cümleler kuruyor şu anda 22 aylık. İstediği herşeyi anlatıyor hem de anlaşılır şekilde. Şarkılar öğreniyor. Oyunlar oynuyor.

elbette her çocuğun gelişimi başka ama kreş -okul öncesi eğitimin çocuk gelişimine faydası bilimsel olarak kanıtlanmış bir şey. Çocukların bu yaşlarda evin içinde bir büyükle izole olarak değil kendi yaşıtlarıyla birşeyler paylaşarak zaman geçirmesini uygun buluyorum.
Ama maalesef Türkiye’deki yuvalarda yaş sınırı var. Umarım kabul eden bir yuva bulur arkadaşınız.
Kızınız kaç gün gidiyor
Ve gittiğinde kaç saat kalıyor kreşte ?

Kızınız kaç gün gidiyor
Ve gittiğinde kaç saat kalıyor kreşte ?
Kızım haftaiçi her gün 08.30-15.00 /15.30 arası gidiyor.
Çok şükür hiç hastalık filan da yaşamadık. Ufak burun akıntısı, öksürük dışında. Onlar da çok normal, bağışıklığı güçlensin ☘️

Oglum 20 aylik suan 4 ekimde oryantasyonla basliyor sabahtan ikindiye kadar cok arastirdim egitimleri herseyi cok iyi.
Ben akran iletisiminin ve sabit arkafldasligin asiri gelistirici oldugunu biliyor ve dusunuyorum. Doktorumuz da aynisini söyledi. 12 aydan itibaren aliyormus hatta benim.gonderdigim.kres.

X